Sorular, cevaplar ve cevapsız bir soru

02 Şubat 2018 Cuma

Soru: “Mehmetçik Afrin’de kanıyla-canıyla savaşırken, demek Lozan’ı tartışacağız öyle mi?”

Cevap: Öyle. Mehmedciğin Afrin’de kanıyla-canıyla savaşması, Lozan’da yapılan yanlışların ürünü ise elbette Lozan’ı tartışacağız!

 Soru: “Mustafa Kemal gibi bugün de Mehmetçik yedi düvele karşı savaşırken… Biz Atatürk’ü tartışacağız öyle mi?”

Cevap: Evet. Tartışmamız lâzım, ama 5816 sayılı meşhur “Atatürk’ü Koruma Kanunu” durup dururken, ne Atatürk’ü tartışabiliriz, ne de içinden Atatürk geçen herhangi bir tarihi olayı!

Soru: “Albay İsmet gibi bugün de Mehmetçik emperyalizme karşı savaşırken… Biz İnönü’yü tartışacağız öyle mi?

Bin kez yazık. Günah!” (Sorularla son hüküm cümlesi Soner Yalçın’a aittir).

Cevap: Asla “yazık” ve “günah” değil!Tarihi olayları ve kişileri tartışmak, geçmişin doğru bilinmesi ve geleceğin düzgün inşa edilebilmesi için zarurettir. Eski Türkiye bunu yapamadığından dolayı istikamet tutturamadı. Sürekli patinajda kaldı. Yeni Türkiye’nin patinaja tahammülü yok. Artık hedefine kilitlenip yürümek istiyor. Zeytindalı Operasyonu da bunun göstergesidir. 

Anlamadığım nokta şu: “Sol tartışma kültürüdür” derler, ama tartışmanın önünü kesmek için bin dereden su getirir, anında Atatürk’ün arkasına sığınırlar.  

Sayın Cumhurbaşkanımız “Lozan dosyalarını hazırlatıyorum, milletin önüne koyacağım” dedi ya aynı şeyi yaptılar…

En başta Sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere, tekmil Kemalist/Sol babalandı:

“Sırası mı?..” diyen var…

“Şart mı?” diye soran var…

“Zaferin nesini inceletiyorsun?” diye çakan var. 

Yahu, madem Lozan Andlaşması’nın “zafer” olduğuna inanıyorsunuz…

Hiçbir şey saklanmadığından eminsiniz…

Lozan’da kaybetmediğimizi, tam tersine kazandığımızı düşünüyorsunuz…

Varsın incelensin, irdelensin!..

Teziniz güçlensin…

Örtülen, kapatılan, saklanan bir şey olmadığı net biçimde anlaşılsın…

Panik olanlara bakıp neredeyse Lozan’ın “hezimet” olduğuna inanacağız…

Milletten bir şeyler saklandığını düşüneceğiz…

Sakin olun!..

Kimse bir şey kaçırmıyor, sadece neyin doğru, neyin yanlış olduğuna bakılıyor.

Çok da iyi yapılıyor…

Zira Türkiye, muğlâk bir “kuruluş metni”nin (Lozan) üzerinde daha fazla oturamaz.

***

Kadir Taşçı isimli okuyucumdan gelen soru şöyle: “Size bir sorum vardı. Yardımcı olursanız memnun olurum. Ülkemizde Atatürk 5816 sayılı bir kanunla korunuyor. Dünyada kanunla korunan başka liderler var mı? Meselâ George Washington kanunla korunuyor mu?” 

Ben şahsen bu tür sorulara cevap vermekten sıkıldım. Sayın Kemalistler, siz buyurun lütfen, cevap verin! 

***

Artık kapalı kutuları açma vaktidir: Millî Mücadele gerçeğini, Lozan gerçeğini, Çerkez Edhem Bey, Ali Şükrü Bey, Topal Osman Ağa gerçeğini, Ege adalarını, Batı Trakya’yı, Batum’u, Musul’u, Ayasofya’nın neden ibadete kapatıldığını ve hâlâ kapalı tutulduğunu bilmeye bu milletin hakkı var!

 

YORUM YAZ

 • SelimSelim18 gün önce
  İt ürür kervan yürür
 • SelçukSelçuk18 gün önce
  Sayın Bahadıoğlu Aydın İzmir ve Muğlaya bağlı 18 ada ve kayalık 2004 ten beri teker teker işgal edildi. yunan ordusu yerleşti bayrak çekti. Bunlar Lozan sonra bizde olan adalardı. bunların hesabını kime soracağız? Lütfen tarafsız olun!
 • Mikâil okuroğlu Mikâil okuroğlu 18 gün önce
  Kesinlikle kavga etmeyelim ama yalan söylenen saklanan ları da insan gibi öğrenmek hakkımız olsun hemde tarihi kaynak ve iki tarafın ve de üçüncü tarafların belgeleriyle olsun sevenler neden sevdiğini pekiştirsin eleştiren de eksiğini görüp vazgeçer belki yoksa korktuğunuz önemli bir şey ler var Atatürk le Mustafa Kemal arasında çok farkmı var acaba! Dünyanın sevgisini kazanan acaba eşinin sevgi ve saygısını nasıl kaybetmiş bilelim! !!???????
 • adamin biriadamin biri18 gün önce
  Ataturkcu rumuzuyla yazan arkadas. Ayni devletin vatandasi ve ayni ecdadin torunlari olarak binlerce ortak paydamiz varken boyle bir iki nizaya sebep olabilecek nedenden oturu tabiki kavga etmeyecegiz. Ama gercekleri ogrenmek de herkesin hakki; insanlara saygi gosterin lutfen.
 • AtaturkcuAtaturkcu18 gün önce
  NE YAPALIM BAHADIROGLU ? ATATURKU SEVENLER VE SEVMEYENLER KAVGAMI EDELIM ? 2 YE BOLUNUP KUTUPLASIP BIRBIRIMIZEHAKARETMI EDELIM ? 
 • VatanVatan18 gün önce
  Tüm alemin sahibi ve rabbini tartışan kafalar varlakin Atatürk tartışılamıyor,hakkında ki gerçekler konuşulmuyor,konuşulamıyor.Bir çok kahramanlıklar ve o olayın kahramanları yüzyıllar geçtikten sonra gün ışığı görmeye başlıyor,bu da haliyle 5816 bu sebeple mi var diye sorduruyor.
 • MEHMET EDİZERMEHMET EDİZER18 gün önce
  KUT-UL AMARE DİYE ŞANLI BİR ZAFERİMİZİN OLDUĞUNU BİLE YENİ ÖĞRENEN BİR NESİL VAR ORTALIKTA BİZDEN SAKLANAN YALAN YANLIŞ ÖĞRETİLEN İNGİLİZLERİN BİZE ÖĞRETTİĞİ BİR TARİHİ İSTEMİYORUZ GERÇEK ŞANLI TARİHİMİZİ İSTİYOTUZ
 • TubaTuba18 gün önce
  Bu işleri yaptırmak istemeyenler var. ABD maşası Ahmed Hulusi Facebooktan Turkiyeyi tehdit ediyor. Bildigi bir şey var galiva. ŞUBAT SOĞUK GEÇECEK, BİRİLERİ ÖLMELİ,YOKMU NEFES KUVVETLI BİRİ DİYOR