“İslâmî moda” ha!

20 Şubat 2019 Çarşamba

Türkiye, bu çağı da ıskalamamak için, hızla değişmek zorundadır…

Dikkat: Batı modernleşmesine uyum sağlamaktan değil, kendi tarihsel çizgimize uygun bir değişimden bahsediyorum. 

Hatırlayalım ki, bugün, Avrupa “modernleşme” uğruna öldürdüğü değerleri yeniden tanımlayıp inşa etme derdinde… 

Sırf “daha çok para kazanmak” için kirlettiği çevreyi yeniden temizlemeye, dünyayı tekrar yaşanabilir bir hale getirmeye çalışıyor…

Bu arada icat ettiği kavramlarla da hesaplaşmaya başlıyor… Bunlardan biri de “moda”…

Geçtiğimiz yıllarda, Sunday Times Gazetesi’nin eski moda editörü Charty Durrant’ın, “moda dünyadaki tüm kötülüklerin anasıdır” dediği bizim gazetelere de yansımıştı (Milliyet, 15 Ağustos 2011). 

Tespit ilk bakışta abartılı görünüyordu, ancak düşününce hak vermemek elde değildi. Öyle ya, moda aşırı tüketimi kamçılıyor, aşırı tüketim aşırı üretimi teşvik ediyor, aşırı üretim ise daha fazla çevre kirlenmesi, daha çok kaynak israfı, adaletsiz paylaşım (bir taraf tokluktan ölürken diğer tarafın açlıktan ölmesi gibi çelişkiler) gibi durumlara hizmet ediyor.

Aslına bakarsanız, batılıların nasıl bir hesabın içinde olduğunu dert etmiyorum. Benim derdim kendimle: Zira zaman zaman kendimi “marka” ve “moda” hesabı yaparken yakalıyorum!

Oysa eskiden, “ehl-i dünya” dediğimiz dini hassasiyetleri bulunmayan kesimin kaymak tabakasının moda tutkusu ile dalga geçer, imanımız biraz daha derinse bu kesime acıyarak bakardık. Artık “gıpta” ile bakıyoruz! Elimiz para görür görmez de “onlar gibi” yaşamaya başlıyoruz…

Moda bizim de belirleyicimiz oldu! Bizim de “modern tesettür”, “İslâmi beş yıldızlı tatil”, “İslâmi plâj”, “İslâmi butik”, “İslâmi güzellik salonu”, hatta “tesettür mayo” gibi nevzuhur modalarımız var…

Tabii “modacı”larımız, moda dergilerimiz ve artık “image maker”lerimiz de var…

Kısacası dostlar, tüm hayatımızı dünya doldurdu! Lüks, ihtişam kibir, gösteriş girdi bizim de hayatımıza: Saptık, sapıttık!

Es­kid­en böyle yaşamazdık, lüksümüz, gösterişimiz yok­tu...

Varlıklı Müslümanlar oturdukları muhitin malî durumuna uygun bir hayat tarzını ter­cih eder­ler­di. Gösterişe kaçmazlardı. Bütün birikimlerini kedilerine ayırmak yerine çevrelerindeki fakirleri doyurur, muhtaçlara yardım eli uzat­ır, hat­ta bit­ki ve hay­van­la­ra yardım amaçlı vakıflar kurarak şefkat köprüsüyle hayata bağlanırlardı.

Her zaman ifade etmeye çalıştığım gibi, Osmanlı to­plu­mu, sözün tam manasıyla bir “sev­gi, şefkat ve in­fak (yardım) to­plu­mu”ydu. Hayatı inançlar şekillendiriyordu.

Uzun zamandır, hayatımızı inançlarımız yerine “günün modası” şekillendiriyor.

“Farklı” görünme hastalığı bizim de ruhumuzu avuçladı. Cebimiz para gördükçe, zaruri olmayan ihtiyaçları “zaruri ihtiyaç” saymaya başladık. “İmanda kardeşlik” sırrını unuttuk, “sınıfsal kardeşlik” icat ettik…

O gün bugündür, gelir düzeyi yaklaşık aynı olan dindarların oluşturduğu etrafı surlarla çevrili kolonilerde oturuyor, tabii zekât verecek fakir bulmakta zorluk çekiyoruz!

Ne diyeyim: Encamımız hayrola!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MirayMiray3 ay önce
  İnsanlar tatminsiz doyumsuz bu ğün yaptığı yemeği yarın yemiyorlar,bu ay aldıkları giysileri öbür ay giymiyorlar evlerinde bir tane tv olanların iki üç tane tv leri var,israf etmeyin yaşamı Zaman'ı parayı alıp verdiğimiz nefesi olumsuz düşünerekte beyninizi,akli melekelerinizi çok fazla dünyanın içindekileri düşünerekte hayatınızı dünyalık heveslerle israf etmeyin.İnsan oğlu küçük bir deprem sarsıntısıyla canını kurtarmak için kendini dışarı atıyor,hiç aklınıza giyecek yiyecek yada diğer eşyaları almak gelmiyor,lakin ayeti kerimede ne buyuruyor her nefis ölümü tadacaktır,şöylede dua edelim Yarabbi dirimizide ölümüzüde rezil etmesin Amin...
 • mutmainemutmaine3 ay önce
  Abdest alınca şeriata uyduğunun farkında değil( bayramdan bayrama aldıkları için farkedemez bu tipler),şeriatı sadece din devleti zannediyorlar... şeriata laf söyleme cesaretini kendilerinde buluyorlar, Allah katında sana kitap geldi? Okudun mu? Yok, uydun mu ? Yok , müslümanlığı neden kendine göre yorumladın? Ses yok, ne derdin var şeriatla? Bu soruya Allahın huzurunda cevap veririm , senin kanunların bizi ilgilendirmez,diyebilecek var mı aranızda ? Yine yok..Doğru şeriatı biliyormusun? Yok....Doğru veya yanlış uygulansın o ülkelerde !! Afganistanı ,iranı gördüm korktum cevabı geçer mi ? Göreceğiz o gün.....konuşurken yazarken çok dikkat edin, bilmediğiniz konular sonra sizi oyalar..
 • Eyüp KARAEyüp KARA3 ay önce
  Otobüs söförlerinin bile artik kadin demiyorumki hükümet kadin personel çalıştirmasin ama her şeyin bi ölçüsu olmali hukumet kadini anneliğe ev hanimliga tesvik etmesi gerekirken bunlar haydi kadinlar her yere politikasi ileitfayeciden jandarmaya kadar her yerde kadin istihtami rekor seviyede artirdi sonuclari yukarida hocam anlatmis sirf oy icin yapilan samimiyetsiz ve toplumun dengelerini bozan hareketler bunlar
 • GöktuğGöktuğ3 ay önce
  İslam kültürü dediğiniz şey Afkanistanda TalibanınArabistanda karaın,Suriyede Irakta Taliban uzantısı İŞİD in uyguladıkları şeriat. Çok beğeniyorsanız güle güle. Bir daha dönmemek üzere. Ama eminim yazar efendi İsviçre yada londraya gider. Kabile riyada gitmez.
 • Kemal ŞahinKemal Şahin3 ay önce
  Muhterem Ağabey;Uzun zamandır,ben bunları düşünüyordum.Tek maaşlı muallimim.Kiradayım ve arabamda yok.Araba alabilecek imkânım var,fakat almak istemiyorum.Devletimiz petrole milyarlar ödüyor.Bu para müslüman ülkekerde yaşayan müslüman kardeşlerimize gitse,bari paramız yabancı ve düşmanlarımıza gitmiyor diye teselli bulabiliriz.Petrolun kaynağını emperyalist ülkeler götürüyor ve bilmeden biz onlara omuz veriyoruz. Üstadımızın iktisat hakkındaki ifadelerine ve hayatına bakıyor muyuz?O mübarek insanın mal mülk edinme hısusunda istidat ve kabiliyeti yokmuy du?Onun talebesi olduğumuz iddiasındayız.Lâkin onun gibi yaşama hususunda gayretimiz nerede.Üstadımızın mutlak varisleri de dahil olmak üzere,hayattayken onun rahle-i tedrisinden geçen hangi talebesi milyarderdir.Ben bilmiyorum.Müslümam elbetteki servet sahibi olabilir,olmalıdır da!Fakat servetinin esiri olmasın.Peygamber Efendimiz(A.S.M.)sıradışı idi,ama sıradan insanlar gibi yaşadı.Üşüdü,aç kaldı,paylaştı vb.Ya biz!Ya biz!Neyimizi paylaşıyoruz kardeşlerimizle.Bunları söylerken mal mülk sahibi kardeşlerimizin sahip oldukları zenginliklerini kıskandığımız anlaşılmasın.Hislerimize tercüman oluyorsunuz.Allah razı olsun.Gücün ve servetin insanları şımartma ve güç sarhoşu yapma gibi kötü huyları vardır.Halbuki biliyoruz ki mutlak güç ve kudret sahibi Allah'tır(C.C.)Selam ve dua ile.
 • 145314533 ay önce
  Bir benzeri olmayan İslam medeniyeti ve kültürü kıyamete kadar var olacaktır,almak isteyen alır kullanır ve uyum sağlar,istemeyen almaz.
 • Nuran DevresNuran Devres3 ay önce
  Yorumcu Sofuoğlu kardeşim, Nehirler tersine akıtılamaz artık o dediğiniz medeniyet ve kültür, o anlayış çok gerilerde kaldı maalesef. Bir menfaat ve suç dünyasında yaşıyoruz. Ben kendi hesabıma, insanların dönüştüğü bu varlıklara baktıkça mücrim gibi titrerim istikbalime.
 • görkemgörkem3 ay önce
  sizin aradiginiz o toplum Afaganistanin dogu eyaletinde(Pencap) hala yasaniyor diye biliyorum... iyi yolculuklar :))
 • misafirmisafir3 ay önce
  "bir lokma bir hirka" felsefesi..
 • TurgayTurgay3 ay önce
  Söylenecek bir şey yok zira akıntıya karşı kürek çekiyorsunuz zira bu iş dini değil sosyolojik ve bundan da kaçış yok.
 • SofuoğluSofuoğlu3 ay önce
  İslami modanın lafıdamı olur?Artık tesettürün t harfi kalmamıştır.Yırtmaçlı etekli, vücut hatlarını ve dişiliğini ön plana çıkaracak giysiler giyen,cilalı,boyalı ve ellerinde sigaralarıyla topluma karışan kız ve kadınlarımızvar.KAFİR HRİSTİYAN PAPAZI FETO(F.G)"Başörtüsü füruattır"sözünden sonra,BU PAPAZIN arkasına takılan aldatılmış,sapıtmış ve menfaatları için tesettürü kullanan sözde mürit kadınların da bu yozlaşmaya fevkalede katkısı olmuştur.İmam Hatip Liselerinde dahi tesettür kalmamıştır.İnternetin, akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber iş rayından çıkmıştır.ALTERNATİF BİR MEDENİYETİN,BİR KÜLTÜRÜN,BİR GİYİNİŞİN, BİR YAŞAMIN olmadıktan sonra ulacağı budur.Toplumu tümü BATI KÜLTÜRÜNÜN bombardımanı altında.Bu kültürün bombardıman altında ne tesettür kalır, nede İslam'i bir yaşam tarzı!ÇARE:HER YÖNÜYLE BATI MEDENİYETİNE ALTERNATİF VE BOY ÖLÇÜSÜNDE HATTA ÜSTÜNDE,BİR İSLAM KÜLTÜRÜ VE MEDENİYETİ!

Günün Özeti