İlk kadın partisi, ilk kadın derneği ve CHP

09 Şubat 2018 Cuma

“Türkiye’ye kadın haklarını biz getirdik” diye yıllardır övünen CHP’nin, devr-i iktidarında kurulmuş olan tek kadın partisini ve sonrasında kurulan tek kadın derneğini cebren ve hile ile kapattırdığını biliyor musunuz?

Hikâye bundan tam 94 yıl önce başlıyor…

Tarih 16 Haziran 1923: Bu tarihte ortada ne cumhuriyet vardır, ne de Halk Fırkası” (fırka=Parti)

Nezihe Muhiddin, tarihimizin ilk “Kadınlar Partisi”ni bu tarihte kuruyor. Resmi adı “Kadınlar Halk Fırkası” olan partinin başına Nezihe Muhiddin geçiyor. 

Amacı, kadınları örgütlemek, başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere, o tarihe kadar verilmemiş bazı insan haklarına kavuşturmaktır…

Nezihe Muhiddin (Tepedelengil), sıradan bir kadın değildir: Farsça, Arapça, Almanca, Fransızca  bilen bir gazeteci ve yazardır (20 roman, 300 kadar öykü, piyes, senaryo, operet kaleme almıştır), kadın hakları savunucusu ve mütefekkir bir eylemcidir: Padişahlık döneminde bile “kadın hakları savunucusu” olarak meşhur olmuş, böyle bir mücadeleden gelmiştir. 

Cumhuriyete doğru ilerleyen “Yeni Türkiye”nin dikkatini “kadın”a çekmek için kurduğu parti, devrin egemenleri tarafından itirazla karşılanıyor: “Kanunlar, kadınların siyasi temsiline müsaade etmiyor” deniyor…

“O zaman değiştirip müsait hale getirin” dese de gülüp geçiyorlar…

Nihayet, Mustafa KemalPaşa, Nezihe Muhiddin’in “Kadınlar Partisi”nden üç ay kadar sonra, “Halk Fırkası” isimli partiyi resmen kurduğunu açıklıyor (9 Eylül 1923)… Böylece Türkiye’de “tek parti” rejimi resmen başlamış oluyor.

Tek parti iktidarına körü körüne bağlı gazetelerle yazarlar hışımla Nezihe Muhiddin’e saldırmaya başlıyorlar… Dalga geçiyorlar… Aşağılıyorlar… İtibarsızlaştırıyorlar. 

Nezihe Muhiddin ve arkadaşları anlıyorlar ki, kadın haklarını, Türkiye’yi yönetenlere siyasi parti kanalıyla anlatamayacak,  partiyi feshedip “Türk Kadınlar Birliği” isimli bir dernek kuruyor (7 Şubat 1924). Yayınlarında kadınlara seçme-seçilme hakkı verilmemesini sert şekilde eleştirmeye başlıyor. Atatürk’ün eşi Latife Hanım da destek veriyor.

1925 yılında, “Türk Kadınlar Birliği”, Nezihe Muhiddin’le birlikte Halide Edip Adıvar’ı milletvekili adayı gösteriyor, ancak “Halk buna hazır değil” denilerek CHP tarafından veto ediliyorlar. Oysa halk hazır ancak “Halk Partisi” yöneticileri hazır değildir! Meclis’te farklı ses istemiyorlar. 

Türk Kadınlar Birliği bu kez erkek bir aday göstermek istiyor, fakat CHP bunu da engelliyor: CHP’nin, Meclis’te kadın hakları savunucusu bir erkek görmeye de tahammülü yoktur! 

Hikâye bununla bitmiyor: Hükümet, Nezihe Muhiddinile yönetim kurulunu 1927 yılında görevden alıyor. Yerine Latife Bekir geliyor. Ardından Nezihe Muhiddinhakkında “yolsuzluk” iddiaları başlıyor. Aslı olmayan ithamlar ve iftiralar iktidarı destekleyen gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanıyor…

1935 yılında da, cemiyet merkezi polis tarafından basılıyor. Üyeler polis takibine maruz kalıyor. Son kongre, 10 Mayıs 1935 tarihinde bu havada yapılıyor. Dayanılmaz boyutlara gelen baskı yüzünden derneğin kapatılmasına karar veriliyor. Başkan Latife Bekir hükümet tarafından eline verilen metni okuyor: “Kadın Birliği ülkülerine kavuşmuştur. Türk kadınlığının bütün hakları tanınmıştır. Bundan sonra Kadın Birliğine ihtiyaç yoktur. Birliğin feshini talep ediyorum!”  

Bu arada Nezihe Muhiddin haksız baskılara dayanamamış, ruh sağlığı bozulmuştur; akıl hastanesine kaldırılıyor ve mücadele ile geçen hayatı 10 Şubat 1958’de, bu akıl hastanesinde son buluyor.

Kadın haklarını savunan partiye, derneğe ve kadınlara yapılan muamele ortada iken, CHP, “Bu ülkeye kadın haklarını biz getirdik, kadına seçme-seçilme hakkını biz verdik” diye övünebilir mi?

Vakıa kadınlara 5 Aralık 1934’te “seçme-seçilme hakkı” verildi, ancak seçilmek için “baş açma” şartına bağlandı. “Seçme” hakkı ise erkeklerde de yoktu: Çünkü ülke tek parti tarafından yönetiliyordu ve adayların tamamı bu partiye mensuptu. 

İbret-i âlem için, eski seçimlerle ilgili bir haber paylaşmak istiyorum: “Kaç mebus alınacak? Hakiki vaziyeti hiç kimse tahmin edemez. Kâtî vaziyet Gazi hazretleri umumî listeyi ilan edince anlaşılacak” (1 Nisan 1931, Cumhuriyet).

Bu durumda “seçme hakkı”ndan mı, “tasdik hakkı”ndan mı söz etmek lâzım? Bu millet 14 Mayıs 1950’ye kadar, gerçek seçim görmedi. İlk gerçek seçimde de CHP’yi yıktı, bir daha da iktidar yüzü göstermedi.

 

YORUM YAZ

 • Kadir bashoruzKadir bashoruz10 gün önce
  Chp kadin hakkini kocasindan daha iyi koruyamaz 40 yil 50 yil beraber yasiyan ailelere ne gibi yardimi olmus kadin hakki diye ailelere zulum ettin bir insan birini sevip alamazsa aklini zai ediyor namusu ugruna canini feda ediyor bunlar aile icin kutsal bir zamanlar hastaneler de rehin kalanlar dogum yapip parasizlikdan cocuklari baska ailelere verilenler nufus mudurlugu benim kazamda kayit yaptirmaya gelen saatlerce ayakta bekleten cocuk nezaman dogmus belli deyil o gunun tarihini yaziyor adamin adi riza memur ariza diye yaziyor benim soyadim bashoroz nufusta bashruzbaskhoroz diyom boyle biri yok diyor bunlari hep chp yapmistir halki ac biakmistir
 • Yalım zorallar Yalım zorallar 11 gün önce
  Evet kadın haklarını Türkiye ye ilk chp getirmiştir.Haklarını yememek lazım. Her türlü ahlaksızlığı, açıklık saçıklığı, erkeğine karşı gelmeyi, genelevleri, her türlü fuhuş ve kahpeliği bu ülkeye chp denen katliam örgütü getirmiştir. "chp bir parti değil, TÜRK'e Din'ini Dil'ini ve Öz'ünü unutturmaya memur bir katliam örgütüdür" Necip Fazıl Kısakürek
 • davincidavinci11 gün önce
  yorumcu hakan ...kadıncağız akıl hastanesine kapatılmış.milletvekilliği kabul edilmemiş.üstelik bunu sözde aydınlar chplileryapmış.o muhalefet partileride atatürk ün talimatıyla demokrasi adına kuruldu.ancak bu partiler ( aynı cahiller ) suikast yapmaya kadar götürdüler işi.ne farkı var.aydın bir bayanın aynı kişilerce meclise sokulmamasıda aynı şey.cahil olan sensin.meclisin tarihini bilmiyorsun.oku biraz.
 • SedadSedad11 gün önce
  Kiymetli Agabeyim, her zaman oldugu gibi yine harikasiniz. Ellerinizden operim.
 • En iyi hakEn iyi hak11 gün önce
  Kadına en iyi hakkı İslam vermiştir. İslam'dan daha iyi verilemez. Veririm diyenler haksızlık eder, batı ve onların kafa arkadaşları kemalistler gibi
 • HakanHakan11 gün önce
  Davinci nikli vatandaş ! M.kemale suikast ve taslatmalar ile muhalefet partisinin ne alakasi var ? Buram buram cahiliyet kokuyorsun. Ozaman toptan kapatalim partileri tayyib erdogana hakaret ediyorlar cunku ! Ya biraz mantikli yorum yazin. Kitap okuyun cahil kalmayin. Kulturden okumaktan ogrenmekten korkmayunbu kadar.
 • Hakkı çavdarHakkı çavdar11 gün önce
  Yavuz ey sana çok teşekkür c h pye ise dünya dolusu küfür,ama ben etmem çünkü CHP küfredecek değerde deyil(buifadeyi anlıya anlar).
 • davincidavinci11 gün önce
  gerçekten deli saçması işler.kadıncağızın delirdiği kadar varmış.Atatürk ün chp yi kurduktan sonra tek parti olmaz muhalefette lazım.ikdidarı eleştirecek bu yolla denetleyecek muhalefet edecek partiler kurulsun talimatından sonra bu partilerin kurulup işi Atatürke suikaste öldürmeyekadar götürmelerini halkataşlatmalarınıdayazsaydınız daha güzel olurdu.sadece bu bayan mı Atatürk bunların içinde nasıl delirmemiş hayret.bu cehalet insanın aklını ekmeğin içine peynir diye koyup yedirir türünden cehalet:)
 • Hakkı çavdarHakkı çavdar11 gün önce
  Hocam çok doğru deyilmi giyim problemi olmayanların hakkını diyeceğim amaokadar hür yaşadılar ve yaşıyorlarki nesini savunacaksınız.cendereyi yaşayanların yakın zamana kadar hamisi olmadı
 • YavuzYavuz11 gün önce
  Azılı bir kamalist olan çetin altandan dinleyelim. chp nasıl bir hürriyet ve hak(!) Kadınlara.“Dedem Hasan Paşa çok sert bir askerdi. Ismet Paşa topçu okulunda öğrenciyken, Hasan Paşa okul müdürüydü. Sonradan ünlü komutanlar olan o dönem öğrencileri, anlatıp dururlardı Hasan Paşanın sertliğini. Bir şapka isyanını bastırmakla görevlendirildiği bir kentte, hızını alamamış bir de kadın asmıştı. Sanırsam siyasal suçtan ilk asılan kadın odur tarihimizde. Kadın sehpaya çıkmadan önce:“- Ben bir hatun kişiyim, şapkayla ne derdim ola ki” demiş galiba. Ben o tarihte henüz doğmamıştım, çok ama çok sonradan öğrendim bunları. Ve inanın ince sızı gibi tatsız bir burukluk kaldı içimde.
Daha fazla yorum göster