Her seçim sonucuna itiraz alışkanlığı

21 Nisan 2017 Cuma

“Yenilen pehlivan yenilgiye doymazmış” derler, CHP cephesi de yenilmeye doymuyor…

İlk demokratik seçimin yapıldığı 1950’den beri yeniliyor, milletten şamar üstüne şamar yiyor, akıllanmıyor.

Sandık sonuçlarına bakıp neden sürekli yenildiğini düşüneceğine sonuçlara sürekli itiraz ediyor ve bu alışkanlığı yüzünden her seçim sonucu mahkemeye taşınıyor. Başka bir deyişle, iş “karakolda” bitiyor!

Malum kesim, yine müthiş bir öfkeyle millete saldırıyor: Aşağılayıp hakaretler yağdırıyorlar.

Rivayete göre, İsmet Paşa, 1950 seçim sonuçları ortaya çıkıp koltuğu kaybettiğini öğrendiğinde, yumruklarını sıkıp pencereden boşluğa doğru sallayarak, “Nankör millet!” diye haykırmıştı:

Şimdi benzer hakaretler kâh partisinin mensuplarından geliyor, kâh torunundan: Biri “evet”çileri denize dökmekten söz ederken, diğeri “namussuz” ilân ediyor…

İsmet Paşa’nın torunu Gülsün Bilgehan, attığı bir twitte, “hayır” oyu verenleri “namuslu ve cesur” olarak tanımlayıp “evet” oyu verenleri “namussuz” ilân etmiş.

Eğer bu doğru ise, “evet” oyu kullanmış bir vatandaş olarak, hakaretini aynen iade ediyorum! “Evet” diyen de “hayır” diyen de namusludur! 

Seçim kaybetmek, insana kendini kaybettirmemeli…

Netice olarak: CHP hep aynı CHP! Kendinden olmayana tepeden bakar, “Devlet benim” mantığıyla hareket eder,şiddet dili kullanır; bu yüzden de, Türkiye’de gerçekleşen ilk demokratik seçimden (14 Mayıs 1950) bu yana, girdiği tüm seçimleri kaybeder…

Genel başkanını yahut parti yönetimini değiştirmesi, sık sık “olağanüstü kurultay”lar (bu sebepten dolayı CHP’ye “Kurultay Partisi” de denir) toplaması bir işe yaramaz. Çünkü sorun genel başkan ve parti yönetimi sorunu değil, “beslenme sorunu”dur!..

CHP milletten değil, başka güçlerden (darbeler ve darbeciler) beslenmeye alışmış! Zaman içinde, milletle aralarında “kan uyuşmazlığı” oluşmuş! 

Milli iradeye sürekli itiraz ediyor…

Milli iradeyi sürekli mahkemelere taşıyor…

Genel Başkan değişiyor, parti yönetimi değişiyor, ama CHP “eski hamam eski tas” görüntüsüne çabucak dönüyor…

Her “Olağanüstü kurultay”dan sonra “değişim” mesajları veriyor, ama hiçbir şey değişmiyor. 

Bugüne kadar, “olağan”ı ve “olağanüstü”süyle her kurultaya “değişim” sloganıyla girdiğini, “Ortanın Solu”,“Anadolu Solu” gibi sloganlarda varlık aradığını, nihayet “değişim” uğruna “çarşaf açılımı” bile yaptığını, ama hiçbirinin CHP’nin derdine derman olmadığını, hızla “fabrika ayarlarına” döndüğünü biliyoruz.

“Başarı için her yol mübah” anlayışıyla yola çıksa da CHP’yi hiçbir yolun başarıya taşımadığını gördük, görüyoruz.

Genlerine işlemiş devletçi mantığı, statükocu yaklaşımı, askerci tavrı, dine mesafeli duruşu, dindara “irticacı” deyişi, kaymak tabaka dışında kalan halka tepeden bakışı ve sadece kendine demokrasi isteyen anlayışı yerli yerinde kalıyor.

Bu işe, usta-çırak ilişkisi içinde öteden beri CHP’yi tutan “yoldaş” yazarlar bile şaşırıyor, ama yapacak bir şey yok: “CHP’den ne köy oluyor, ne kasaba!”

Her seçim öncesinde “Bu sefer iş tamam” havası basmaktan, seçim sonrasında ise CHP’ye mazeret üretmekten, onlar da yorgun düştü…

 

YORUM YAZ

 • HalilHalil1 yıl önce
  Osmanlidaki okuma ve yazma oranini iyi arastir derim ...yarin hukumet Arapca alfabesini yerlestirirse okuma yazma orani yuzde 5 i gecmez ...Abdulhamit zamanindaki okula giden ogrenci sayilarini arastir...resmi ideoljik tarihin esiri olma. Yeni sistemi guzellestirmek icin eskiye kufretmek sadece Turklerde olmustur nedense ...
 • Erol YararErol Yarar1 yıl önce
  Deniz Güney hocam: makalenizin devamı da olacak mı merak ettim. Ciltlettirecem, acayip yararlı bir eser olmuş.. Yalnız küçük harfle yaz, gözümüze sokma. Tişkir iderim.
 • Kainatın NamuslarıKainatın Namusları1 yıl önce
  Bilgehan' a sorunuz 'Namus ne demektir?' diye.., bilmez. Hattâ Türk Aydınının ekseriyeti bilmez! Namus 'KANUN' demektir. Çoğunun sandığı gibi 'ırz' değil..
 • isa TORUKisa TORUK1 yıl önce
  Milletin tercihine her zaman saygı duyulmalı...bizim kısa tarihimiz deki bir çok darbe hareketi bunun olmadığını gösteriyor ...maalesef....
 • Deniz guneyDeniz guney1 yıl önce
  SENE 1922.HASTA ADAM OSMANLI BATMIS.GALATA BANKERLERINE BORCLU.SEVRDE BIZE POLATLI CANKIRI ARASINDAKI VERIMSIZ BOZKIRI BIRAKMISLAR.ANADOLU AC.ANADOLU FAKIR.ANADOLU EGITIMSIZ.ANADOLUDA OKUL YOK.EGITIM YOK.EGITIM MIADINI TAMAMLAMIS TEKKE MEDRESE TURU YERLER BIRAKILMIS.OKURYAZAR ORANI ERKEKLERDE %3 KADINLARDA % 1.CUMHURIYET KURULUNCA CAHIL HALK KALMASI DIYE EGITIM SEFERBERLIGI HER KOYE OKUL.ORTACAG ZIHNIYETI OLAN AGALIK DUZENINE FEODAL YAPIYA MUDAHALA.TOPRAK REFORMU.OSMANLININ BORCLARININ ODENMESI SAVAS TAZMINATLARININ ODENMESI.HALKI CIKARI DOGRULTUSUNDA YONLENDIREN SOZDE HOCALAR VE IMAMLARA KARSI MUCADELE.ZORLUKLAR.SANAYIDE DEMIRYOLLARINDA YATIRIMLAR.SUREKLI ISYAN EDEN DOGUDAKI SEYH VE SIH LARLA MUCADELE.EYYYY GIDI YAVUZ BEY BUNLAR NEDEN SIZI RAHATSIZ EDIYORKI.KARADENIZLISINIZ KARADENIZLILER MILLIYETCI OLUR.SIZIN DILINIZ TURKCE DEGILMIYDI.DEGISEN NE.KARACAOGLANLAR DADALOGLULAR YUNUS EMRELER SAR ARI TURKCE YAZARDI.