Her kışın bir yazı var!

24 Eylül 2018 Pazartesi

Üç kıtaya hükmeden mamur ve müref­feh Osmanlı’nın torunlarını Tanzimat aydınının Batılılaş­ma humması hasta etti…

Tekrar dinine sarılırsa şifa bulacak!..

Di­nine sarılıp irfan kaynaklarına eğilse, yeniden dirilişini de gerçekleştirecek. 

İşte o zaman, dünya Müslümanları, eski önder kimliğimize tabiyet geleneğiyle harekete geçip, muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti’nin etrafında, son derece dinamik yepyeni ve diri bir İslâm dünyası oluşturacaklar.

Bazılarınız “bunlar hayal” diyecek, biliyorum. 

Ama çağı­mız hızlı değişim çağı. Hızlı değişim çağında, bazı hayaller çarçabuk gerçekleşebilir. 

Unutmayın ki, 20. yüzyıl, pek-çok değişime sahne olmuştur. 

Düne kadar komünizmin çökmesi de, Türk cumhuriyetlerinin yeniden tarih sahne­sine çıkması da hayaldi…

Bu hayallerin hızla gerçekleştiği­ni gördük. 

Bizim hayallerimiz de pekâlâ gerçekleşebilir.

Amerika ve Avrupa bunu görüyor, gördükleri için de tedbir alıyorlar…

İslâm dünyasının sıkıştırılmasının sebebi budur.

Esas meselemiz, öze dönüş, bir bakıma yeniden doğuş meselesidir!

Bunu sağlayacak temel kaynaklara çok şü­kür sahibiz. 

Bir kere dünya ihtiyarladıkça gençleşen ve bütün gelişmelerle doğrulanan bir vahiy medeniyetine mensubuz…

İkincisi: Genç, dinamik bir nüfusa sahibiz. 

Bir milletin dirilişi için ihtiyaç duyduğu manevi zenginliklerin hemen tamamı iç cevherimizde mevcut…

Üstelik bir de şanlı geçmişimiz var. Yani kan tazeleyip sürekli ileri ham­lelere kalkabilecek konumdayız. Kökümüz sağlam. Kuru­tulmak istenen bu kök, o kadar sağlam ki, her şeye rağ­men taze filizler sürüyor.

Kendi cevherimizi keşf ile inancımızı yüreğimizde his­seder, bir de Avrupa dünyasının bizi dışlama gerekçesine, yani Müslümanlığımıza sim sıkı sarılırsak, önümüzde dağlar dize gelir.

Avrupalılar ihtiyarlamış bir sistemin çocuklarıdır. Biz ise eskimez yeninin temsilcileriyiz: Yarınlar elbette bizim ola­cak, yarınlar elbette bize gülecektir.

Özetle söylemek gerekirse, Avrupa ne derse desin, melezleşmiş aydın tiplerimiz ne düşünürse düşünsün, şu kı­şın mutlaka yazı gelecek, bu gecenin bir gündüzü mutla­ka olacaktır inşallah... 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Muhim degilMuhim degil7 ay önce
  SANAYI DEVRIMINI KACIR MATBAAYI 250 SENE ANADOLUYA SOKMA MEDRESELERDE POZITIF BILIMLERI (CEBIR GEOMETRI COGRAFYA ) KALDIR AVRUPALILAR UZAKDOGULULAR YENI KITALAR KESFETSIN ONDAN SONRA CIK ITTIHAT TERAKKIYE KABAHAT BUL ! MUHTESEMSINIZ BRAVOOOO
 • isa TORUKisa TORUK7 ay önce
  İYİ GÜNLER..Toplumların geleceğinde aydınlar,fikir adamları ve alimler önemli rol oynar .Tüm milletçe daha sağlıklı düşünmeye ve tüm toplum bireylerini kucaklayan fikirlere ihtiyaç vardır.
 • Hayri Keresteci Hayri Keresteci 7 ay önce
  Hocam elbette her kışın bir de yazı var ama sen yazın bitişini, kış ile karıştırıyorsun gibi geliyor. Bu yaşanılanlar henüz daha yazın yeni bitişi, Ağustos sonu yağan yaz yağmurunun ortalığı serinletmesi gibi düşün yani, Ağustos ayındaki hafif serinlemeye kış geldi denmez. Daha bu işin sonbaharı var ondan sonra asıl kışı var. Elbette kışın sonunda yine bahar ve yaz gelir ama henüz daha bugünler yazın bitişi, sonbaharın başlangıçı. Daha kışı görmedik hocam.
 • ahmet yağmurahmet yağmur7 ay önce
  Ne oldu sana ey ulu çınar?Köküne yetmedi güçleri,Gövdeni mi oydular?Yapraklarını yoldularİçten içe seni kuruttular.Deviremezlerdi zaten seni!Sendin yaşayacak ebedi!Sana mı geldi bu asrın sillesi;Sinsi şeytanın hilesi.Bizdik hem gölgende yaşayan;Hem yapraklarını yolan yolduran.Güzellik yalanına aldanan,İmtihan sırrını kavrayamayan.Derken büyüdü oyuk.Bünyeyi sardı hastalıklar.Fakat çınar yaşar; İçi boş, gövde kuru, gölge etmez yapraklar.Şimdi her yerde yalancı çiçekler,Yasak meyveler, zakkumlar…Sen sustun ki Biz yaşayan ölüyüz.Rüzgarda savrulan yaprakların misali,Biz kaldık öksüz!Biz kaldık köksüz!Nerede gölgendeki adalet, merhamet!Özündeki hikmet!Şimdi yolumuz gaflet, Rehberimiz cehalet,Hedefimiz zillet!Ah, ulu çınar!Ne zaman biter bu asırlık hazan?Daha kışı mı var bunun?Aman Ya Rabbi aman!Sen ölmezsin biliriz deSinemizde kalacak mı iman!
 • NursiNursi7 ay önce
  Ben de diktatörler,firavunlar,nemrudlar için derim "HER KEMALİN BİR ZEVALİ VARDIR"...
 • Yaz-kışYaz-kış7 ay önce
  "Her kışın bir yazı var!" ama tekrar kış geliyor; bu demek değildir ki kış kötü! Hatta yazın kavurucu sıcağı da var. Öyle öyle idare ediyoruz işte be âbi, ne yapacan işte.. Nihayet en son kış gelecek ve kıyamet onların başına kopacak.

Günün Özeti