Başka türlü bir güzellik yarışması

12 Ağustos 2017 Cumartesi

Televizyon kanallarını yarışmalar götürüyor...

“Yetenek Yarışması”, “Dans yarışması”, “Şans Yarışması”, “Güç Yarışması”, “Ses Yarışması”, “Bilgi Yarışması”, “Güzellik Yarışması”, “Kıyafet Yarışması” vesaire...

Envai çeşit yarışma. “Kur’an Okuma Yarışması” bile yaptılar...

Kimi servet vadediyor, kimi şöhret, kimi başarı, kimi iş, kimi eş...

Katılanı çok, izleyicisi bol... 

Ama bunlardan geriye kalan hiçbir şey yok: Ne şöhret olan var, ne zengin olan! Ekran evlilikleri de kısa sürede hüsranla sonuçlanıyor.

Kimsenin umurunda değil, canı yanan yandığıyla kalıyor!

Neyse, mademki televizyon kanallarımız yarışma yapma konusunda bu kadar istekli, ben değişik bir yarışma önereceğim: Bir tane de, “İç Güzellik Yarışması” yapsınlar...

Ayrıntılarını da kabaca verebilirim...

Yarışmacıları jüri önünde, çapraz sorgulamaya tabi tutuyorsunuz...

İzleyiciler de sorularıyla katılabiliyorlar...

Çeşitli sorularla iç güzelliğini test ediyorsunuz...

İçten mi, zoraki mi?..

Samimi mi, yapay mı?..

Kalbi temiz mi, kirlenmiş mi?..

Yardımsever mi, egoist mi?..

Fedakâr mı, bencil mi?..

Kindar mı, affedici mi?..

Doğrucu mu, yalancı mı?..

Mert mi, düzenbaz mı?..

Dobra mı, içten pazarlıklı mı?..

Gözü nasıl, burnu nasıl, boyu-bosu nasıl, eli-ayağı nasıl değil...

Asıl yüreği nasıl, yüreği?

Yüreğinde sevgi var mı?..

Saygı var mı?..

Damıtılmış aşk var mı?

İnanç var mı?..

Kararlılık var mı?..

Bir de yürek pusulasına bakmak lâzım: Kıbleye mi ayarlı Batı’ya mı?

Ha beyni de ıskalamamalı sayın jüri...

Bilgili mi?..

Görgülü mü?..

Akıllı mı, kurnaz mı?..

Sözünün eri mi, fetbaz mı?..

Evet, dostlarım bir “İç Güzellik Yarışması” yapalım...

Bakalım 81 milyondan kaçımız kazanır?

Aslına bakarsınız her anımız böyle bir yarışmada geçiyor...

Doğduğumuz andan itibaren “gözlem” altındayız...

Sıfatlarından biri “Basar” (Allah’ın kendine ait “görme” sıfatı) olan Rabbimiz derunumuza nazar edip görüyor...

Olduğumuzdan ne kadar farklı görünmek istersek isteyelim, gerçeğimiz O’na âyandır... Bedenimize değil ruhumuza, yüreğimize bakıyor. İç güzelliklerimize göre not veriyor: “Geçer” not alırsak eh, alamazsak yandık!

 

 • saf vatandaşsaf vatandaş5 ay önce
  Allah razı olsun. Allah Teala buyuruyor: “ O Allah ki, yarattığı her şeyi güzel yapmıştır…” ( Secde, 7 ). Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir. (Araf Suresi 179).ÖNEMLİ OLAN YALAN DÜNYAYI KAZANMA DEĞİL AHİRETİ KAZANDIRACAK OLAN SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİM (sav) ÖRNEK DAVRANIŞ VE YAŞAYIŞINI AYNEN UYGULAYABİLMEKTİR. Dosdoğru olanlar hem dünyayı hemde sırat köprüsünü huzur içinde geçirirler. Dosdoğru olanlar çevrelerine güzellik yayarlar. Gerçekten biz insanoğlu bu güzelliklere susuyoruz. Bizler bu güzellikleri ortaya koyabilsek ortalık güllük gülistan olur, birlik beraberlik olur. Hem ülkemiz hemde ümmetimiz huzur bulur. Fitneler maalesef huzuru bozuyor. HUZUR İSLAMDADIR. ADINDA DEĞİL İSLAMIN YAŞANMASINDADIR. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • kalıbıma bakma kalbim temizkalıbıma bakma kalbim temiz5 ay önce
  Ayol önemli olan kalp güzelliğidir kardeş.
 • SelimSelim5 ay önce
  Hocam kuran bile ayağa düştü.
 • hasan basrihasan basri5 ay önce
  Sayın Yavuzbey bu yazacağım konunun şu anda sizin yazınızla ilgisi yok.Bu 10 günlük kurban bayramı tatili benim fikrimce hiç isabetli bir karar değil.Kamu kurumları zaten gereğinden fazla tatil yapıyor az iş üretiyor çok para alıyor kamu personeli izin kullanıca izin ücretli olacak bu milletin az iş üreten kamu memuruna ödedi gi vergilerle maaaş ödeyen devletimiz acaba adil mi davranıyor
 • Ertuğrul CeyhanErtuğrul Ceyhan5 ay önce
  Hocam, geçenlerde dediğim gibi; bu memlekette müslümanım diyenlerin % 90'ı kul hakkına riayet etmiyor. Ahir zamandan bahsederken, Resul-û Ekrem (A.S.) dediği gibi ; namaz kılarlar ama AHLAKLARI YOKTUR.
 • M.palamutM.palamut5 ay önce
  Evet bütün sorunumuz içtenlik yani ihlas.Bu asrın insanı maddeyle o kadar içli dışlıdır ki maddenin arka planını hiç düşünmez.Ama asıl olaya etki eden madde ötesi gerçeklerdir.
 • İbrahimİbrahim5 ay önce
  Memleketin büyük bir çoğunluğu geçer.Neden mi?İnsanımız müthiş bir rol yapıyor.Yıllarca cami kürsülerinde ağlalayıp sızlayıp insanların dini hissiyatını amaçları doğrultusunda devşirenleri hatırla.Fadime Şahin'in masumiyet(!) haline bürünmüş melek yüzüne kanışımızı hatırla.17-25 Aralık öncesi fetöcülerin toplumdaki intibahını hatırla nasıl da güzel rol yapıyorlarmış.Say say bitmezSelametle Güzel insan Yavuz Ağabey.(sen gerçekten güzel insansın)
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Her an yarış halindeyiz fakat bu yarışın jüri üyelerini dünyada bulmak mümkün değil ...!Sonucunu mahşer günü göreceğiz . Rabbim kazananlardan eylesin...
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK5 ay önce
  Allah görüyor kameraya çektiriyor.7 milyar insan 7 milyar kamera.7milyar insan 7milyar fikir ďüşünce.kaçış kurtuluşyok.öyle bir yarışma yapılsa milyonda bi çıkacakmı merak konusu?