Ali Ulvi Kurucu’nun Ayasofya’sı

03 Şubat 2018 Cumartesi

Pek kimse tanımaz, sadece dertliler bilir, ama gönlümüzden bir Ali Ulvi Kurucu geçti. Şairdi, yazardı, mütefekkirdi; hepsinden daha önemlisi Peygamber âşığı sağlam ve şuurlu bir mü’mindi.

1922 yılında Konya’da başlayan dünya hayatı, 2002 yılının 03 Şubatında Medine-i Münevvere’de âhiret hayatına döndü. 

Tevafuk: Ayasofya da 01 Şubat 1935 tarihinde müze olarak resmen açılmıştı. 

“Ne alâka?” derseniz, rahmetli Ali Ulvi Kurucu’nun “Ayasofya şiiri”ni bir okuyun derim (tahsis edilen köşeye sığdırmak için bazı beyitleri, şairimizin ruhaniyetinden özür dileyerek, çıkartmak zorunda kaldım). Belki yüreğinizi sızlatır da, Ayasofya’nın neden hâlâ ibadete kapalı tutulduğunu, Fatih’in ve fetih ordusunun secde ettiği o mekâna niçin ayakkabılarla girildiğini, 481 sene secde edilen yere neden çamur bulaştırıldığını sorgularsınız…

•••

Ürperdi hayâlim, bu nasıl korkulu rüya;
Şaştım, neyi temsil ediyorsun. Ayasofya?..

Çöller gibi ıssız, ne hazin ülke muhitin,
Yâd el gibi, yurdunda garib olmalı mıydın?..

Bayram, Ramazan, Cum’a, mübârek gecelerde,
Avize değil, mum bile yanmaz mı içerde?..

Yâdında bin üçyüz senelik menkıbeler var,
Her menkıbe, hicrânına mâtem tutar, ağlar!

Târihimin ömründe, gönüller dolu güldün,
Çılgınca esen, bir acı rüzgârla döküldün!

Paslanmada altın yazılar, âh! O eserler…
Kabrinde kan ağlar, bunu gördükçe Kazasker.

Fâtihleri ağlatmada hâlin, Ulu Mâbed,
Yâdın, kanar imânlı gönüllerde müebbed!

Gamlı renklerle örülmüş, ne hâzin çerçevesin,
Bir yıkık türbe mi, virâne misin, yoksa nesin?

Bak, hayâlimdeki âlem, geliyor vecde yine,
Gözlerim daldı; sütunlarla ‘Fetih Âyeti’ne!..

Nerede: Yandıkça, Süreyyâlara dehşet vererek,
Coşan âvizelerinden yayılan binbir renk!..

Çan sesinden, seni kurtarmış ezanlar nerede; 

Hani bülbül gibi Kur’ân okuyanlar nerede?

Şimdi Cennet, sana sermez mi yeşil gölgesini;
Şimdi hûriler, işitmez mi ilâhî sesini?..

Nice bin hâtıra, gönlümde coşup canlanıyor,
O ne parlak görünüş, sanki hayâlim yanıyor!

Hangi eller, sana akşamları, zincir vuruyor;
Yüce feryâdını, kimler boğuyor, susturuyor?

Dehre meydan okuyan, koskoca tarih nerde?..
Ülkeler fetheden erler, yüce Fâtih nerde?

Çağıdır ağlamanın, ey Ulu Mâbed, ağla,
İntikam aldı Frenkler, seni ağlatmakla!..

Dostun ağlarken, o bir yanda da düşman gülsün,
Kanamıştır yeniden kalbi, hazin Endülüs’ün!..

Bu elim fâcia, billâhi, yürekler acısı,
Müslüman Türk’ün evet, şimdi bu en kanlı yası!..

Ey derin fâcia, manzumeye sen sığmazsın,
Tutuşup yanmada kalbim, seni târih yazsın!

***

Vefat yıldönümünde Ali Ulvi Ağabeye rahmet ve minnet… 

 

YORUM YAZ

 • DURMAK YOK YOLA DEVAMDURMAK YOK YOLA DEVAM17 gün önce
  Alah razı olsun hocam. Allah tüm alimlerimize, şehitlerimize rahmet etsin, mekanları cennet olsun. Gazilerimizden de razı olsun. Kanayan yaramıza parmak bastınız hocam. Eşref Ziya'nın - Ayasofya şarkı sözleri de her şeyi anlatıyor. Aylar yıllar geçti hala ağlarsın, Artık yaşlarını sil Ayasofya, O mahzun halinle yürek dağlarsın, Fethin sembolüsün bil Ayasofya…. Biliriz yaranı derindir derin, Bakarsın bizlere mahzun ve serin, Gönüllerde yine aynıdır yerin, Olmasın yaşların nil Ayasofya…... İsteriz müminler sende cem olsun , Haktan hakikatten her gün dem olsun, Kuduz köpeklere varsın yem olsun, Sana uzatılan dil Ayasofya …. FATİHİN VAKFINI TUTARIZ MÜZE, Torunuyuz deyip çıkarız düze, Gün gelir bu hesap sorulur bize, Görecek göz neden bil Ayasofya…. Gaflet uykusundan millet uyansın, Hakkın boyasıyla yine boyansın, Zalimlere değil hakka dayansın, O zaman düşmanlar çil Ayasofya…. Değişmez ölçüyü millet taşırdı, Temel taşlarını küffar aşırdı, Bir sam yeli esti yolu şaşırdı, Karıncayı sandı fil Ayasofya… YA SABIR AYASOFYA ... Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • mhmtmhmt17 gün önce
  Alah razı olsun hocam. Allah rahmet eylesin. Üstad Necib Fazıl Kısakürek'in 1965 yılında Milli Türk Talebe Birliği'ndeki (MTTB) Ayasofya Hitabesi de günümüze ışık tutuyor... sayın hocam. (... Şimdi o Yunanlı, baykuş gözlerini üzerimize dikmiş, birinde Ayasofya, öbüründe Rumelihisarı'nın hayali, İstiklâl Savaşı'ndaki küstahlığından beter bir nefs emniyeti içinde dikilip duruyor da, bizde, onun iki gözünü birden çıkaracak (enerji)den eser görünmüyor. Sebep? Çünkü Ayasofya'nın kapılarıyla beraber ruhumuzu kilitlediler. Her mâna, her hikmet, her münasebet Ayasofya'ya bağlı... Ayasofya açılmalıdır. Türk'ün bahtıyla beraber açılmalıdır. Ayasofya'yı kapalı tutmak, Yunanlıya "ben yapamıyorum; sen gel de kendi hesabına aç!" demekten farksızdır. Ayasofya'yı kapalı tutmak, Birleşmiş Milletler'den Afrikalı yamyam devletlerine kadar aleyhimize rey verdirip kendileri müstenkif geçinen Batılılara "artık benim hayat hakkım kalmadı!" demektir. Ayasofya'yı kapalı tutmak, bu toprağın üstündeki 30 milyon ve altındaki 30 milyar Türk'ün semâları tutuşturan lanetine hedef olmaktır. Ayasofya'yı kapalı tutmak, Allah'a sövmeye, Kur'ana tükürmeye, Türk tarihini kubura atmaya, Türk iffetini kirletmeye, Türk vatanını satmaya denk bir suçtur. Gençler! Bugün mü, yarın mı, bilemem! Fakat Ayasofya açılacak!.. Türk'ün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar, Ayasofya'nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilirler. Ayasofya açılacak... Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak!.. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek... Ayasofya açılacak!... Bütün değer ölçülerini, tarih hükümlerini, dünyalar arası mahsup sırlarını, her iş ve herşey hakkındaki gerçek miyarları çerçeveleyici bir kitap gibi açılacak... Allah tarafından mühürlenmiş kalplerin mühürlediği Ayasofya, onların aynı şekilde mühürlemeğe yeltenip de hiçbir şey yapamadığı, günden güne kabaran akınını durduramadığı ve çığlaştığı günü dehşetle kolladığı mukaddesatçı Türk gençliğinin kalbi gibi açılacak... Ayasofya'yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak... BEKLEYİN GENÇLER!.. BİRAZ DAHA RAHMET YAĞSIN... SEL YAKINDIR. FATİH VE ONUN YENİ NESLİNE SELAM!). Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • MilletMillet17 gün önce
  Sayin yazar ne istediler bu fatih,in amenetinden ama bu dünyanin gözü bu mübarek istanbulda bizler mahlesef bu amenete sahip olamiyoruz nice yilar namazlar kilinmiş nice tekbirler getirilmiş nir mabed mahlesef boynu bükük duruyor allah,in izniile bu amanet birgün ibadete acilcak inşallah bunuda açacak lider sayin cumhurbaşkani olacak
 • İkraİkra17 gün önce
  İbadete Kapatanlar hakkinda fatihin vakfiyesinden bur bolum:::.Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların la'neti üzerlerine olsun. "Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir."
 • KenanKenan17 gün önce
  Allah rahmet eylesin,ahirette bizi de komsu kılsın hocamıza.
 • Ali cumaAli cuma17 gün önce
  Allah rahmet eylesin.rahmetlinin hayatını ve hatıralarını içeren kitabı mevcuttur.
 • KocasolakKocasolak17 gün önce
  Vefa işte budur, bir semt, bir isim deyip geçene üzgünüm.
 • AbdülhamidAbdülhamid17 gün önce
  Mevlam rahmet eylesin.