Ağaç AŞ

Yerli Silah üretimi ve Reis Sınıfı Denizaltılar

25 Ekim 2017 Çarşamba

Türk Silahlı Kuvvetleri yerli silahlar ve özellikle silahlı ve silahsız İnsansız Hava Araçları (İHA) ile dünyada adından söz ettiren ülkelerden birisi olmuştur. Göğsümüzü kabartan bir başka konu ise Uçakgemisi ve Denizaltı teknolojisinde gösterilen başarılardır.

Uzmanlık alanım denizcilik olduğu için biraz bu konudaki güzel gelişmelerden bahsetmek istiyorum. İşte Deniz Kuvvetleri’mizin gücüne güç katacak Uçak-Çıkarma gemisinden sonra önemli bir gemi daha üretiliyor. Yeni Yerli Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşasına başlanılan "Reis" sınıfı denizaltılarının ilki olan Piri Reis, 2018 yılı sonunda denizle buluşacak.

1974 Kıbrıs harekatından sonra Türkiye'ye uygulanan ambargo, Türkiye'nin savunma sanayisinde millileşmesinin önünü açtı. Hem savunma sanayi alanında hem de diğer alanlarda kritik teknolojilerin Türkiye'de geliştirilmesi ve kendi ihtiyacımız olan kritik teknolojileri Türkiye'de yerli ve milli imkanlarla geliştirmenin önü açıldı. Bu doğrultuda savunma sanayisinde her geçen gün yeni bir sevindiren haber gelirken, eş zamanlı olarak birçok projenin de hayata geçmesi için çalışmalar sürüyor.

Özel bir tersanede üretimine başlanan Türkiye'nin ilk uçak gemisi olma özelliğine sahip savaş gemisi aynı zamanda çıkarma gemisi özelliklerine sahip olduğu için çok önemli bir projedir. Bu sayede okyanus aşırı sefer-operasyon imkan kabiliyetine sahip olacak donanmamız her zamankinden daha güçlü olacaktır. Bu sefer ABD ile değil, İspanyol donanması ile iş birliği yapılmakta ve bu ülkenin uçak gemisi örnek alınarak günümüzün en son teknolojilerinin kullanıldığı önemli bir üretim aşaması gerçekleşmektedir.

Türkiye üretmiş olduğu bu yeni teknolojileri dost ve müttefik ülkelere satabildiği takdirde halen derin bir kriz içinde bulunan gemi inşa sanayiine büyük bir katkı sağlamış olacaktır. Konunun önemi büyük olmakla birlikte ülkemizde yeterince anlaşılamamaktadır. Kanal İstanbul projesi ile birlikte düşünüldüğü takdirde yarının en güçlü deniz ülkelerinden biri olacak Türkiye'nin bu başarıları elbette dostlarımızı sevindirmekte düşmanlarımızı da telaşa sokmaktadır. Denizciliği Boğazda rakı içmek olarak anlayan sefih yaşamı sürdürmekte devam eden zavallıların kulakları çınlasın.

Denizcilik sektöründe yaşanan bu gelişmeler Batılılara köle olmuş ve manevi değerlerini yitirmiş rakı müptelası denizcileri de telaşa sokmaktadır. Daha önce olduğu gibi kolay para kazanıp işret alemlerinde yiyip içmek devri artık kapanmaktadır. barbaros hayrettin Paşa'nın gerçek torunları işbaşına gelecek ayyaş denizciler birer birer sektörden atılarak meyhanelerin yolunu tutacaktır. Ne yazık ki gemici şirketlerimiz hala alkol müptelası sefahet ehli insanların kontrolü altındadır. Onları bu hale düşüren Türkiye'nin güçlü olmasını istemeyen ve halen NATO'da ülkemizin kuyusunu kazmaya devam eden müttefik kılıklı düşmanlarımızdır. Allah, kıskançlıktan kudurmuş olan bu İslam düşmanı güruhu; kahr ve perişan eylesin.

İşte yeni bir hamle de Gölcük Tersanesinden gelmektedir. 2015 Ekim ayında Yeni Yerli Tip Denizaltı Projesi kapsamında başladığı 'Reis' sınıfı denizaltılar; bunlardan sadece bir tanesidir. Proje kapsamında üretimine başlanılan ve çalışmaları hızla devam eden Piri Reis denizaltısı 2018 yılı sonunda denizle buluşacaktır. Yapılacak testlerin ardından da 2020'de seyrüsefer için hazır olacak bu projenin devamında 2025 yılına kadar her yıl bir denizaltı olmak üzere toplamda 6 denizaltı daha inşa edilmesi planlanmaktadır.

Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak bu denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat icra etme imkan ve kabiliyetine haiz olacaktır. Şimdilik Nükleer denizaltıların sahip olduğu bu kabiliyet, denizaltı teknolojisinde bir devrimdir ve çok önemli bir gelişmedir.

Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacaktır.

Projede yerli yüklenici olarak STM, Aselsan, Havelsan, Ayesaş, Mılsoft, Koç Bilgi Sistem ve TÜBİTAK gibi bir çok firma görev almaktadır. Denizaltıların çeşitli sistem ve donanımlarını üretecek bu firmaların yanı sıra yerli birçok firmadan da ürün tedarik edilecektir. Daha sonra bu yüksek teknolojiyi dost ve müttefik ülkelere pazarlayabildiğimiz takdirde; donanmamız ülke ekonomisine yük olmaktan çıkarak tam tersine büyük gelir getiren bir alan olacaktır.

Denizaltı gemilerine dalmış durumda ihtiyacı olan gücü sağlayan, içerisinde bulundurduğu bataryalardır. Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek olan gemilere de dalmış durumda güç veren bataryalar, Gölcük Tersanesi Komutanlığı bünyesindeki Denizaltı Batarya Fabrikası'nda imal edilecektir.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek Reis sınıfı denizaltılar, bataryalarına ilave olarak, bünyesindeki yakıt hücreleri ile enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek, dolayısıyla su üstüne çıkmaksızın daha uzun süre görev yapabilecektir.

Bir zamanlar rakı müptelası ve başörtüsü düşmanlarının cirit attığı bahriyemiz bu zavallıların katıldığı askeri darbelerle anılmaktan bu sayede kurtulacak, Ülkemizin görünen güzel yüzlerinden bir tanesi haline gelecektir. Emeği geçenlerden Allah razı olsun...

YORUM YAZ