THY- Euroleague

5 adımda mutluluğun görüntüsü

15 Kasım 2017 Çarşamba

Başlığa bakarak, ‘Mutluluğun da görüntüsü olur mu ya’ diye sormayın… Görüntünün (görselliğin) düşüncelerin önüne geçtiği bir devirde yaşadığımıza göre mutluluğu da görselleştirmek mümkün görünüyor. Günümüzde neredeyse herkesin cebinde bir akıllı telefon var. Bu telefonların özellikleri elbette saymakla bitmiyor. Telefonla konuşmak kadar nerdeyse telefonları konuşturacak bir teknolojiyle karşı karşıyayız. Biz yine de mutluluğu mükemmel görüntülerde arayanlara seslenelim bu hafta. Teknoloji o kadar ilerledi ki cebimizdeki telefonların kameraları profesyonel kameraları aratmıyor. Kameraları daha etkin kullanarak harika görüntü elde etmenin birkaç basit püf noktası bulunuyor. Bunlardan bir kaçını paylaşayım.

* Mümkün olduğu kadar dikey çekim yapmaktan kaçının. Telefonu yatay pozisyona getirerek yatay çekimler elde etmeye özen gösterin. Böyle yaparsanız mutluluğun fotoğrafı sizleri de kucaklar…

* Daha kaliteli kareler elde etmek için muhakkak telefonu sabit bir platformun üzerinde tutun. Hatta mümkünse bir tripot kullanın. Böylece titreşimsiz sabit bir görüntü elde edersiniz.

* Mümkün olduğunca kameranın zoom özelliğini kullanmayın. Bir akıllı telefon kamerası ile fotoğraf çekerken, uzaktaki nesneyi fotoğraflarken zoom yapmak yerine daha yakınına ve uygun açıda yaklaşıp o şekilde fotoğraf çekin. O fotoğrafı kırpmanız gerektiğinde çözünürlük sorunu yaşamayacağınızı asla unutmayın. Dijital zoom özelliğinin görüntü kalitesini bozduğunu aklınızdan çıkarmayın.

* Çekim yaptığınız noktada en önemli etkenlerden birisi de aydınlatma… Karanlık ortamdan kaçınacağınız gibi, fazla parlak olmamasına da özen gösterin. Bunun yanı sıra ters ışığın da görüntünüzü karanlığa çevirebileceğinizi bir kenara not edin.

* Telefonunuzun varsayılan otomatik mod ayarına güvenmeyin. Tabii ki, telefonu odaklanmak istediğiniz yere dokunarak otomatik modda fotoğraflar çekebilirsiniz ancak, çekeceğiniz fotoğrafın konusu üzerine daha fazla ağırlık vermeniz kaliteyi daha artıracaktır. Her telefonun kendine has özellikleri olsa da en çok yapılması gereken kamera ayarlarının, odaklama, pozlama, beyaz dengesi ve ISO kontrolü olduğunu unutmayın.

Elbette yüksek kalite fotoğraf çektiğinizde yer sıkıntısı yaşayacaksınız. Ancak bu iyi bir fotoğrafçı olma yolunda size engel olmamalı. Ama mutluluğu yakalamak için ille de fotoğrafçı olmaya gerek yok. Doğru gözlem, iyi bir kalp ve teknolojiyle barışık bir akıl sizlere hayal ettiğiniz mutluluğun kapılarını açacaktır. Haftaya görüşmek üzere Allahaısmarladık.

 

YORUM YAZ