F. Gülen hasta mı?

03 Ekim 2016 Pazartesi

İki yakın doktor çalışma arkadaşım F. Gülen’in ruhi hasta olduğunu beyan ettiler. Onlar doğru söylüyorlardı. F. Gülen’i yakından tanımış, onda herhangi ruhi bir hastalık müşahede etmemiştim. Düşünmeye başladım. Akıl hastalığı nedir? Eski bilgilerimi de kullanarak şöyle bir çözüme ulaştım. Bu çözümü sizinle paylaşmak isterim.

İnsanlarda değişik yetenekler vardır. Örnek olarak bunlar hafıza, dikkat, muhakeme, karar verme gibi yeteneklerdir. İnsanların çoğunda bu yetenekler eşit seviyededir. Kimilerinde ise yeteneklerden bazıları gelişmiş, onların dışındaki yetenekler zayıflamıştır. Örnek olarak bende muhakeme yeteneği gelişmiştir ama dikkat ve hafıza yetenekleri çok geri durumdadır. İnsandaki kabiliyetler bileşik kaplardaki sular gibidir, birini yükseltirseniz diğerleri düşer.

Farklı yeteneğe sahip olanlar yetenekli oldukları sahalarda başarılı olup üstün insan durumunda olurlar, diğer sahalarda ise başarısız olurlar ve vasat seviyenin altında kalırlar. Eğer bu kişi yetenekli işlerde bulunma durumunda ise yüksek kişidir, yetenekleri olmayan yerlerde ise beceriksiz, başarısız ve zavallı kimsedir. 

Bu tür yetenekleri farklılaşmış kimselerden bir kısmı yeteneklerinin olduğu sahalarda iş yaparlar ve bunlar kendilerinin eksik taraflarını bilirler. Yetenekli oldukları sahadaki başarılarını diğerleri ile paylaşırlar. Böylece hayatları başarılı geçer. Durumlarından şikâyetçi değildirler. Arkadaşları ile iyi geçinirler. Bunların içinde kimileri ise yetenekli oldukları sahalarda kendilerini değerlendiremezler veya değerlendirmezler, kendilerini vasat seviyenin altında görüp durumlarını kabullenmişlerdir. Bir kısmı ise kendilerinin sadece bir sahada yetenekli olduğunu kabullenmez, bütün melekelerde yetenekli olmayı isterler. 

İşte bunlar akıl hastası durumundadırlar.

Topluluk bunların bu yeteneğini keşfeder de onu değerlendirirse, kendilerinin üstün insan olduğuna inanır ve çevrelerini etkilemeye başlarlar. Yeteneksiz oldukları sahalarda da onlara hükmetmek isterler. İşte bunlar ruhen hastadırlar. Çevre onları desteklediği müddetçe çok başarılı olan bu zatlar, çevre kendilerinden uzaklaşırsa başarısızlığa düşer ve aynı çevre bu sefer onları ruh hastası yapar. 

F. Gülen’in bugünkü durumu budur.

Dün onu velileştiren çevre bugün onu mecnun yapmıştır. Eskiden onun yanında boy gösterip onun sayesinde çevre edinenler şimdi ona saldırmakta ve tahliller yapmaktadırlar. O halde şizofreni veya paranoyak hastalıkları gerçekte bir hastalık değildir. Kabiliyetleri farklılaşmış kişilerde bu farklılık hallerine uyum sağlayamama hâlidir.

Bunun iki sebebi vardır. 

Biri, kendisinin bu farklılığı fark edemeyip, kendisini ya vasat seviyenin altında veya üstünde hissetmesi ve sonunda ya kendi kabuğuna çekilip toplulukta zavallı durumuna düşmesi yahut başarısına dayanarak çevreye hükmetmeye kalkışması ve kendisini üstün görmesidir.

İkinci sebep ise çevredir. Çevre onu yetenekli olduğu alanda istihdam ederse büyük başarılar elde eder ama çevre onu yeteneksiz olduğu yerlerde istihdam ederse, başarısızlığa düşer ve ruhi bunalımlar geçirebilir. F. Gülen’in durumu budur. Çevre onu şimdiye kadar yetenekli olduğu sahalarda değerlendirmiş, dolayısıyla büyük hizmetler yapmıştır. Şimdi ise çevre onu yeteneksiz olduğu yerlerde değerlendirmeye kalkıştı ve başarısız olundu.

Sonuç olarak F. Gülen şimdiye kadar ruhi hasta değildi. Çünkü yetenek farklılığı ona zarar vermiyordu. Şimdi ise zarar veriyor. F. Gülen şayet bunları idrak eder de Allah’ın kendisine verdiği veya eksik verdiği melekeleri kabul ederse ruhi bunalım geçirmemiş olur. Hapishaneyi kabullenmesi bu anlama gelir. Cemaatini dağıtmaz ve hizmetleri gelecekte de devam eder. 

Yoksa ruhi hasta olarak teşhis konur ve dünyadan öyle ayrılır. 

 

YORUM YAZ

 • feto gettofeto getto1 yıl önce
   Gülen, anasından doğma ruh hastasıdır! ! Gülen şu an ne midir? Kafatasının beyne yapışan kısmı sürekli kaşınmaya başlayan bir geyiktir. O nedenle sürekli boynuzlarını betona tosluyor. Boynuzlar beynine girmeye başladı. Yakında g.tünden dışarı doğru çıkacak çatal çatal..
 • Enes YALÇINEnes YALÇIN1 yıl önce
  'Cemaatini dağıtmaz ve hizmetleri gelecekte de devam eder' yazmışsın. Hangi hizmet? Darbe hizmeti mi? Dini ifsat hizmeti mi? Hala uyumaya devam mı edeceksin!!
 • Gül kokusuGül kokusu1 yıl önce
  S.A. Sayın hocam, ajanlar zeki olur. Keşfettiğiniz ajanlığıdır. Böl parçala yut uygulayıcısıdır. Tahrifat yapmak için kullanılmıştır. Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah hidayetten ayırmasın.
 • izmitliizmitli1 yıl önce
  Karagülle Amca;dikkat ve hafıza zayıf olursa,muhakeme nasıl kuvvetli olacak?Bilgiler hafızada kalmalı ki yeni gelenleri birbiriyle muhakeme edip düşünebilesiniz.Hem sonra fetoşu aklama gayreti nereden böyle?Yoksa sizde mi aynı ekipten siniz?Siz ne içiyorsunuz anlayamadım,neyin kafasını yaşıyorsunuz?
 • MisafirMisafir1 yıl önce
  Bileşik kaplardaki suları bile yanlış biliyorsunuz,bu basit bilgiden yola çıkarsak altta yazdıklarınıza vah ki vah.
 • UğurUğur1 yıl önce
  Gülen 20'li yaşlarından beri CIA'in hizmetinde çalışan bir münafık ajandır. Ona akıl hastası demek akıl hastalarına hakarettir. Dikkat ediniz ki onun akıl hastalığı yok demiyorum, fakat bütün akıl hastalarını Gülen gibi bir hain ve münafıkla aynı kefeye koymaya itiraz ediyorum.
 • Zekeriya TopuzcuZekeriya Topuzcu1 yıl önce
  TAKİYYECİ KARAGÜLLE,Sayın yazarın öncülüğünü yaptığı AKEVLER EKOLÜ NÜN ÖZELLİKLERİNİ anlattığı 20 nisan 2015 tarihli köşesindeki Yazıdan alıntıdır. Sizin için başka söze hacet yok. Sayın Takiyyeci Karagülle"9. Biz Akevler olarak Özal’ın, Gül’ün ve Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını tasvip etmedik. Türkiye’de asker olmayan birinin cumhurbaşkanlığı yapması çok zordur. Sonuçta bizim beklediğimiz sonuçlar elde edilemedi ama Evren-Özal ikilisi harikalar oluşturdu. 10. AK Parti bu seçimde (7 Haziran) Prof. Dr. Arif Ersoy’u bile liste dışı bırakmakla alenen Akevler’den uzak olduğunu ilan etmiştir. Biz de onu rahatsız etmeyeceğiz. Atasözümüz vardır; “Kendi düşen ağlamaz”. Duamız iktidardan düşmemesidir, çünkü bizim biraz daha zamana ihtiyacımızı var."04.10.2016 GAZETE MANŞETLERİYAZI YORUMLARIHenüz yorum yapılmamıştır.YORUM YAZAdınız Soyadınız *E-Posta Adresiniz *Yorumunuz *Gönder
 • Ali Kemal PekkendirAli Kemal Pekkendir1 yıl önce
  Suleyman beyYaşanan bunca ihanet, casusluk, katliam ve darbe sirasindaki cinayetlerden sonra, 30 yildir islam kardeşliğine ve ümmet şuuruna vurduğu darbelerden sonra bu yaziyi nasil yazarsınız.? Kim hasta.?
 • hikmet güveloğluhikmet güveloğlu1 yıl önce
  Bir önceki papalık seçiminde büyük bir sürpriz beklemiştim ama olmadı.Eğer ki Fetö ve saz ekibi, 15 Temmuz gecesi silahlı eyleme dönüştürdükleriihanetgirişiminde başarılı olsalardı, Önce Fetö ele başına Nobel barışıödülü verilecekti. Sonra ne mi olacaktı? Bir daha ki papalık seçiminde oy birliği ile Fetö ele başına AZİZ FETÖLYANUSGÜLENOSolarak Vatikan’da papalık tacı giydirilecekti. Binlerce Fetö mensubu da hocamızın bir bildiği var diyerek kısa zamanda kendi arzuları ile vaftiz olacaklardı. 50 yıllık bir projeye sonradan adam devşirilmez süleyman bey. kainat imamı mehdi palavradır
 • HasanHasan1 yıl önce
  Sayın yazar yazınızı okudum üzülerek şunu demek hakkım meşhur benzetme ile derimki ıstıranca dağlarından getirilip beykoz çeşmelerinden akıtilan suyun hizmetini ebusuud efendi padişaha verdiği cevap da gizli kıyamete kadar aksa sizin yapmış olduğunuz pisliği temizlemez.evet çokca düşünüp bu yazının konusu kisiyi birazda vicdani değerlendirmekte fayda var.yaptıkları kendi ve evanelerine hizmeti demekse katiliyorum yoksa ihanetin katmerlisidir vatan sadakatı olmayan ihtiraslı bencil fırsat düşkünü yalancı yaptıklaŕından utanmayan arsız asrın karunu olma yolunda her yolu mübah gören deli saçmasını bu şekilde tasavvur etmek sizede yakışmaz derim.
Daha fazla yorum göster