THY - Orta Avrupa Eylül

Erdoğan bir daha düşünsün...

16 Eylül 2017 Cumartesi

Bütün yazılarımızda yapıcı ve yol gösterici olmaya gayet ediyoruz. “Niyet hayır akıbet hayır” diyoruz. Bugün de burada AK Parti’nin bir eksikliğini yazmak istiyorum. AK Parti’de ortaya konulan 3 dönem kuralı esnetildi. Önce vekil seçimlerinde başlayan kural ihlali şimdilerde belediyelerde de devam edecek gibi gözüküyor. Bu kural devrim niteliğinde bir kuraldı. AK Parti kurulurken gerek vekil seçiminde gerekse belediye başkanı seçiminde 3 dönem kuralı uygulanacaktı.

Bu kural yolsuzluğun, kokuşmanın, rüşvetin, adam kayırmanın, siyasette tekelleşmenin önüne geçmek için önemli bir yoldu. Kabul etmek gerekir ki bir belediye başkanı seçilmiş padişah gibi davranıyor. İşe istediğini alıyor. İhaleyi istediğine veriyor.

Denetleme yok. Böyle bir adam kendini kral zannediyor. Bu adamlar para kazanmaya başlayınca teşkilata da, vekillere de, medyaya da, sivil toplum örgütlerine de hükmediyor. En ufak bir eleştiriye tahammülleri yok.

“Üç dönem” kuralı kesin olarak uygulanmalıdır. Belediye başkanları 3 dönemden fazla seçilirse açık olarak söylüyorum yolsuzluk da yapar, güç ticareti de yapar, nüfuz ticareti de yapar.

Bu söylediklerimi sakın ola sadece AK Partili belediyeler için söylediğimi düşünmeyin. CHP’li belediyeler de aynı MHP’li belediyeler de aynı olur. İnsan, para, makam ilişkileri kontrol altına alınmalıdır. Bu konu sadece vicdanla düzenlenemez.

Cumhurbaşkanımızdan bir vatandaş olarak istirhamım siyasette üç dönem kuralını tavizsiz uygulatmasıdır. Bu seçimlerde yeni isimlerin önü açılmalıdır. Siyasette değişim, dinamizm önemlidir. O nedenle statükoya teslim olunmamalıdır. Belediye başkanları toplantısında Cumhurbaşkanımız çok önemli mesajlar verdi. Bu mesajların gereği yerine getirilmelidir. Bakın Sayın Erdoğan başka neler söyledi:

“Bazı belediyelerimiz şahsımın heykelini yapmışlar. Tabii bunu duyunca ben çok çok üzüldüm. Değerli arkadaşlar bu bizim değerlerimize terstir. Ben ne heykelimin dikilmesini istiyorum, ne masklar yapılmasını istiyorum. Bundan sonra lütfen bu yanlışlara düşmesinler. Ben heykelimin yapılmasını istemiyorum, heykel değil hizmete yönelik eserler yapsınlar. Bunların bizim değerlerimizle çatışan şeyler olduğunu bilsinler.”

Üç dönem kuralı uygulanırsa belediye başkanları sadece halka hizmet etmek için çalışır. “Partimin, bakanımın, genel başkanımın gözünü boyayım, ona hoş görüneyim” demez. 

Cumhurbaşkanımız yolsuzluk, şaibe gibi konularda da belediye başkanlarını uyardı. 

Bakın ne dedi:

“Belediyelerimiz hakkında ne ufak bir spekülasyona fırsat vermeyecek şekilde çalışmalarımızı yürütmemiz lazım. Bütün dedikoduları ortadan kaldırmalıyız. Hiçbirimizin hesabi düşünmeye hakkı yok. Hizmet yarışında en geride de kalsak mücadeleye devam etmek gerekiyor. Bu yolda küsmek, darılmak hele hele mücadeleye zarar verecek davranışlar içine girmek yakışmaz. AK Parti’ye zarar verecek her söz Türkiye’nin geleceğine vurulmuş bir darbe olacaktır.”

Belediye başkanları toplantısında Başbakanımız Binali Yıldırım çok güzel bir konuşma yaptı. O da halka ve Hakk’a hizmetin önemine değindi ve şunları söyledi:

“Biz, AK Parti olarak eserlerimizle hep övündük. Her yaptığımızın hesabını hem halka verdik hem Hakk’a verdik. Hizmetleri yerine götürürken asıl patronun sizi seçen hemşerileriniz olduğunu unutmayın.

Lüksten, israftan uzak durun. Kibirlenme, böbürlenme yok. Tevazu en büyük meziyettir. Sadece yol yapmayın, gönüllere de yol yapın. Görev süresince halkın içinden geldiğinizi ve döneceğiniz yerin yine orası olacağını asla aklınızdan çıkarmayın.”

Bu uyarılar önemli uyarılar, ancak denetim mekanizması çalışmalıdır. Sadece vicdan ve ahlaka havale edilemez. AK Parti “üç dönem” kuralına dönmelidir.         

 

YORUM YAZ