Yeni Akit - M&S Asistans

Anadolu Medya Ödülleri... Yerel Medyanın uyanışı...

30 Ocak 2016 Cumartesi

Salı akşamı Anadolu Medya Ödülleri törenimiz vardı. Anadolu Yayıncılar Derneği olarak büyük bir ödül töreni düzenledik. Bugüne kadar yapılan ödül törenleri bizim camiamızı dışlayan bir yapıya sahipti. Başarılı olan kesimler hep öteki camiadan çıkardı. Ağırlıklı olarak sosyal demokrat kesimden isimlere ödül verilirdi. Bu adaletsizliğe ve çifte standarda dur dedik. Üyelerimiz arasında yaptığımız çalışmayla ödül kazananları belirledik. Kısacası muhafazakar, mütedeyyin kitlelerin temsilcisi olarak biz de varız dedik.

Anadolu Medyası da tıpkı muhafazakar camia gibi hep dışlanmıştır. Bu ülkede yerli ve milli olan ne varsa uzak durulur. Bu ülkede azınlık olmak, solcu olmak, Kürtçü olmak modadır. Bu ülkede milli ve yerli olmak suçtur. Biz de bu suçu gönüllü olarak işliyoruz. Elbette bu ülkenin yerli azınlıkları bizim baş tacımızdır, elbette Kürtçülük yapmayan Kürt kardeşlerimiz bizim baş tacımızdır. Biz farklılıklara her daim saygı duyarız.

Ankara’nın en büyük otelinde yaklaşık 400 medya mensubu ve davetliyle bu kış günü bir araya gelmek bir başarıdır. Öyle ki; kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle katılım az olacak diye çok korktuk. Özellikle İstanbul’dan gelecek misafirlerimiz için kulağımız her daim radyodaydı. Elimizde akıllı telefonlar sürekli meteoroloji haberlerini takip ettik. Çok şükür Rabbim yardım etti. Çoğu uçak iptal olurken bizim misafirlerimiz geldi. Anadolu’dan yerel medya mensupları akın etti.

Gecede en çok beni sevindiren sahne Bakan Sema Ramazanoğlu ile Merve Kavakçı’nın aynı sahnede olmalarıydı. Merve Kavakçı Hanım yılın köşe yazarı oldu. Ödülünü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun elinden aldı. Burada hem Sema Hanım hem de Merve Hanım güzel mesajlar verdi. Sema Hanım, Merve Hanımın yıllarca önce başörtülü olduğu için meclise giremediğini belirterek; “Bugün başörtülü bir bakan varsa bu sizin başarınız, başörtüsü mücadelesinin başarısıdır’ mesajı verdi. Merve Hanım ise Hasan Karakaya’yı rahmetle andı ve “Akit’le olmaktan, Akit Gazetesinde yazmaktan mutluyum” dedi.

Gecede çok sayıda isim ödül aldı. Ama hepsinden bahsedemeyeceğim, bazı önemli gördüklerimi yazmak isterim. Yılın ya da yılların yönetmeni Mesut Uçakan’ın ödül alması beni çok mutlu etti. İslami sinemanın iki büyük yönetmeninden birisidir. Birisi Yücel Çakmaklı bir diğeri ise Mesut Uçakan’dır. Yalnız Değilsiniz filmiyle ve Reis Bey filmiyle önemli yapıtlara imza attı. Fakat hükümetin, bizim camiamızın sivil toplum örgütlerinin yeterince Mesut Bey’e sahip çıkmadığını görüyor ve üzülüyorduk. Anadolu Medyası sahip çıktı. Geç kalmış bir ödül bence.

Yine bu camiaya, medya dünyasına yeni projeler sunmuş, muhafazakar medyanın kurumsallaşmasına katkı vermiş Mustafa Karaalioğlu da ödül kazandı. Son dönemde şiddetle eleştirilen bu ismin yaptığı hizmetleri hatırlamak Anadolu Medyasına düştü. Anadolu medyası olarak yılın gazetecisi ödülünü Mustafa Bey’e verdik. Hataları olabilir, eksikleri olabilir ama yaptığı hizmetleri unutmak vefasızlıktır. Başarılı bir gazeteci olduğunu Anadolu Medyası teyit etmiştir.

Yenişafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül de ödül aldı. Farklı ve ufuk açan yazılarıyla tanıdığımız Karagül Genel Yayın Yönetmeni olarak da Yenişafak Gazetesine büyük bir dinamizm getirdi. Aksiyoner ve heyecanlı bir gazete haline getirdi. Bizim medeniyetimizin gazeteciliğini yapıyor. Ayrıca yerel medyanın gücünün altını çizen bir konuşma da yaptı. Anadolu medyası memnun kaldı.

Geceye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Başbakan Baş Danışmanı Osman Sert katılarak Kon TV’ye ödül verdi. Geceye katılan konuklar konuşmalarında yerel medyanın alternatif bir ses olarak milli iradenin yanında yer aldığını, ara rejimlere karşı durduğunu belirttiler. Uydu teknolojisi nedeniyle yerel medyanın artık ulusal medya haline geldiğini belirttiler.

 

YORUM YAZ