Soros Türkiye’de

20 Nisan 2017 Perşembe

“Soros operasyonu” diye bir şeyi ilk kez Malezya’da duymuştum. Sene 2001’in sonlarıydı. Malezya’ya doktora yapmaya gitmiştim. Modern Malezya’nın kurucusu kabul edilen eski başbakan Muhammed Mahathir, ülkesinde 1997 yılında yaşanan ekonomik krizin müsebbibi olarak Soros’u gösteriyor; “Bu kriz bir Soros Operasyonu’ydu” diyordu.  

1997 yılı projektörlerin dikkatlice tutulması gereken bir operasyonlar yılıydı. Türkiye 28 Şubat karanlık tüneline sokulmuştu. Eş zamanlı olarak Pakistan ve Malezya’da da birbirine benzer operasyonlar yapılmıştı. Arap olmayan üç önemli Müslüman ülke tehlikeli bir sürece sokulmuştu. 

Malezya Soros’un ekonomik müdahaleleriyle bir krizin içine itilmiş, istikrarlı ve başarılı modeli bir ânda sarsıntı geçirmişti. Siyaset kutuplaşmış, Malezya yakalamış olduğu büyüme hızını kaybetmişti. O operasyonun olumsuz etkilerini Malezya bugün hâlâ üzerinden atabilmiş değildir.  

Kimdi bu Soros? 

1930 yılında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dünyaya gelmiş olan George Soros finans spekülatörü ve liberal girişimci olarak tanınan bir ABD vatandaşıdır. Asıl meşhur olduğu konu ise Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerde renkli devrimler organize etmesidir. Bizdeki Gezi olaylarının arkasındaki kilit isimlerdendir de.  

Bu Soros, kurduğu vakıflar kanalıyla ülkemizde  2006 yılı itibarıyla son 5 yılda 8 milyon ABD doları harcadıklarını açıklamıştır. İsmi birçok karanlık operasyonla beraber anılan Açık Toplum Enstitüsü’nün de kurucusudur. Bu enstitünün Türkiye şubesi ise Eylül 2001’de Bebek’te kurulan Açık Toplum Enstitüsü Yardım Vakfı’dır. 

Soros, ilerlemiş yaşına rağmen Türkiye’nin içinden geçtiği bu hassas zaman diliminde, halk oylaması sebebiyle toplumsal hassasiyetlerin yüksek olduğu bir dönemde tekrar ülkemize gelmiş. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Salı günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Soros’un şu günlerde Türkiye’ye gelmesi tesadüf olamaz. Yeni Gezi organizesi için gelmiş olması en muhtemel ihtimal” diyerek endişelerini toplumla paylaştı. 

16 Nisan Pazar günü yapılan referandumdan “Evet” çıkmasının ardından bazı çevrelerin toplumun bir kesimini sokağa çıkarmaya çalışması da Soros’un mazisiyle beraber okunmalıdır. Gezi olaylarını kışkırtan BBC ve CNN İnternational kanallarının Taksim Meydanı’na araçlarıyla çıkarma yapıp nöbet tutmaya başlaması da gözden kaçmadı.

Uluslararası haber kanallarının “Hayır” kampanyaları yapması, referandum öncesi ve sonrası Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ağır karalama kampanyaları yapması, referandumun şaibeli olduğunu sürekli anlatmaya çalışması, 18 maddenin içermediği konuları varmış gibi göstermesi bu kanalların bağlı bulundukları ülke istihbaratlarına paralel hareket etmelerindendir...

Halk oylamasını izlemek üzere ülkeye gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından gönderilen heyette Türkiye karşıtı ve PKK sempatizanı ve Türkiye’deki referandum için “Hayır” kampanyası yürüten üyelerin de bulunması önceden hazırlanan bir tertibe işaret ediyor. 

Meselâ Almanya Sol Parti üyesi Andrej Hunko, halk oylamasından önce “Hayır” kampanyasına, PKK yanlısı grupların toplantılarına katılması internette fotoğraflarla paylaşıldı. Bu zat Avrupa Konseyi kulislerinde “PKK’nın AKPM temsilcisi” olarak gösteriliyor. 

Birçok AB ülkesinin referandumu değerlendirmek için AGİT’in raporunu bekleyeceğini söylemesi de, önceden yapılmış bir plana işaret ediyor. Buna uygun olarak bazı Batı basını halk oylaması sonuçlarını gayri meşru ilan etti bile. Halkı da sokağa davet etmeyi ihmal etmeden... 

Artık Türkiye’de eskiden olduğu gibi güçlü değiller. Bir gazete manşetleriyle hükümetler devirme dönemi geride kaldı. Malum statükocu kesimler eski güçlerini tekrar ele geçirmek için çılgınca hareket ediyorlar. Ama tarihin akışının önüne geçemeyeceklerdir. Yeter ki halkımız hür iradesine sahip çıkmaya devam etsin... 

 

YORUM YAZ

 • yoltuluyoltulu10 ay önce
  arkadaş madem kimin ne b.k olduğunu biliyoruz almayalım ülkeye bak senin milletvekilini nasıl alamıyor ab ülkleri ülklerine sende alma
 • ali koçali koç10 ay önce
  tekrar referanduma gidilsin ama bir şartla öyle mühürsüz oy ve benzeri şeye göz yumulmasın yada şu an mühürsüz oylar fes edilsin kargaşaya meydan verilmesin yoksa yazıklar olsun
 • mardinli mardinli10 ay önce
  Sayın serdar bey dilinize yureginize sağlık bu iti niye tůrkiyeye sokuyorlar mademki çok tehlikelidir insan tehlikeden kaçması lazım.Bu siyonist adam ne işi var türkiyede hükümet bu melunu istenmeyen kişi ilan etsin.Bunun gibi olanlarida memleketimize sokulmasını hükümet eli kolu bu mikropların karşısına bağlıdır.Kesinlikle tedbir alması gerekir.Çünkü bunların işleri güçleri müslümanların arasında fitne fesad çıkarmaktır
 • a ya y10 ay önce
  Dis entrikalara alet olunmaz
 • KILadyoKILadyo10 ay önce
  SOROS BURDA İSE SOROSBUÇOCUKLARI HAREKETE GEÇTİ DEMEKTİR
 • Yusuf 02 Yusuf 02 10 ay önce
  Geziye sponsor olduğunu itiraf etmişdi, neden tutuklanmıyor bu soros türkiyedeyse