THY-66-TL-Mart-2018

Hastahanelerde dil sorunu

30 Nisan 2017 Pazar

Hastahanede işlerimi bitirmiş, hızlıca çıkmaya çalışıyorum. Tam çıkış kapısına varmıştım ki, yaşlı, tesettürlü bir hanımın yine kayıt işlerine bakan bayan bir görevliye yalvardığını fark ettim. Yaşlı kadın görevliyi, görevli de yaşlı kadını anlamıyordu. Çünkü kadın Arapça, görevli de Türkçe konuşuyordu. 

Kendilerine yaklaşarak yardımcı olabileceğimi söyledim. Suriyeli hanım Halepli olduğunu, dizlerinde ve bacaklarında şiddetli ağrılar olduğunu ama birkaç kez aynı hastahaneye gelmesine rağmen bir ortopedi uzmanıyla görüşemediğini ve bir doktora mutlaka muayene olması gerektiğini söyledi. Bunları görevli hanıma tercüme ettim, o da bir randevu alarak gelmesinin şart olduğunu söyledi.

Yaşlı kadın hem randevunun nasıl alınacağını bilmediğini, hem bir daha geldiğinde derdini dil sebebiyle anlatamayacağını söylüyordu. Haklıydı. Görevli hanım yaşlı kadına bir not kağıdına Alo 182 yazıp vermiş. Bana buradan randevu almadan doktorla görüşemez dedi. 

Onun yerine ben Alo 182’yi arayıp randevu almaya çalıştım. Çıkan görevli ne bugün ne de yakın gelecekte aynı hastahanede sıra olmadığını, dolayısıyla başka hastahaneye randevu verebileceğini söyledi. Kendisine kadının durumunu anlatmama rağmen mümkün olmadığını söyledi. 

İzin isteyerek ortopedi doktorunun odasına girdim, durumu anlattım, yardım etmesini, hastayı görmesini rica ettim, olmaz dedi. Randevu alıp gelmesi gerektiğini aksi takdirde kabul edemeyeceğini söyledi.

Durumu özetle anlattım. Bu olayı buraya taşımamın sebebi ilgililerin dikkatini bu meselenin önemine çekmek. Ülkemizdeki 4 milyon civarında Arapça konuşan sığınmacı sayısını gözönünde bulundurursak meselenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. 

Meseleyi biraz araştırdıktan sonra 444 4 728 numaradan Arapça konuşan hastalara tercümanlık hizmeti verildiğini öğrendim. Ama ne hastahanedeki benim muhatap olduğum görevliler ne de hasta bu durumu biliyordu.

Diyeceğim o ki, Alo 182 Merkezi Hastahane Randevu Sistemi üzerinden Türkçe’nin yanında Arapça da hizmet verecek bir imkân oluşturulamaz mı? Zira herkes bu numarayı biliyor.

Kimi özel hastahanelerin mütercimler istihdam ettiğini özel hastahanede doktorluk yapan bir yakınımdan öğrendim. Acaba diyorum, komşu ülkelerden sığınmacıların yoğun yaşadığı şehirlerimizdeki devlet hastahanelerinde Halkla İlişkiler Bölümü’nde birden fazla dil bilen kişiler istihdam edilemez mi? Çünkü hastahanedeki görevliler bu tür durumlarla sık sık karşılaştıklarını söylüyorlar.

Suriyeli mültecilerin de kendi aralarında bir dayanışma içine girdiklerini, Türkçe bilen birileriyle hastahaneye gittiklerini yahut telefon üzerinden bu sorunlarını çözmeye çalıştıklarını biliyorum. Ama yeterli olmuyor. Hastahanede çalışan yakın akrabalarımdan zaman zaman beni veya oğlumu telefonla arayıp, hastayla doktor arasında telefon üzerinden tercümanlık yapmamızı istedikleri oluyor.

Başka bir ülkede dil bilmeden derdinizi anlatmanın ne kadar zor ve bazen sonuçlarının ne kadar can yakıcı olduğunu iyi bilirim.

1990 yılında bir lise mezunu olarak Pakistan’a ilk gittiğimde kırık bir İngilizce’nin haricinde dil bilmiyordum, o da yeterli olmuyordu. Belucistan bölgesinin başkenti Quvetta şehrinde Karaçi’yi gitmek istediğimi anlatmaya çalışmış ama derdimi anlatamamıştım. Bunun sonucu olarak bana yardım eden görevliler bir trene bindirdiler. 17 saat sonra ters istikamette başka bir şehre gitmiştim. Oradan bir daha bilet alıp, takriben 20 saat sonra Karaçi’ye gitmem epey sıkıntılı olmuştu. 

Dil bariyeri özellikle de sağlık gibi hassas bir meseleye taalluk ettiğinde ortaya vahim durumlar çıkabilir. Bütün mültecilerin Türkçe öğrenmesini beklemek de gerçekçi olmasa gerek. Bu konuda ufak bazı önlemler birçok sıkıntıyı giderecektir.  

 

YORUM YAZ

 • VolgaVolga10 ay önce
  ARAPLARIN SORUNLARIYLA ILGILENDIGIN KADAR TURKLERLEDE ILGILENSEN.20 MILYAR DOLAR HARCADIK BUNLARA.HADI ANLADIM YASLILARI VE COCUKLARIDA SENDEN BENDEN SAGLAM BOYLU POSLU SURIYELI ERKEKLER FITNESS DAN CIKMIYOR SAC EKTIRIYOR OHHH NE GUZEL RAHAT RAHAT GEZIP TOZUYORLAR ULKEMIZDE.KENDI ULKESINDE SAVASMAYIP KACAN ERKEKTEN BIZE NE FAYDA GELIR?
 • Fahri kutluFahri kutlu10 ay önce
  Osmanli 400 sene kaldigi sorbistan gibi ulkeletde turkceyi osmanlicayi ogretmemis simdide atapcami ogretecez
 • yusufyusuf10 ay önce
  Zaten memlekette başka sorun kalmadı. Mülteci politikası olmayan, mültecileri dış politika aracı kıllanan hükümeti eleştirin önce
 • CevdetCevdet10 ay önce
  ŞU ANDA SAYILARI 4 MILYONDAN FAZLA OLAN IRAKLI VE SURIYELI GÖÇMEN VAR ULKEMIZDE.250 BIN ÇOCUK DOĞMUŞ SURIYELI.YANI BÖYLE GIDERSE 10 MILYONA YAKLAŞACAK NÜFUSLARI.ARAPCA ZORUNLU DIL OLMALI.FILISTINLI ÜRDÜNLÜ LIBYALILARDA ISTANBUL DA ÇOK.IMAM HATIPLERDE ARAPÇAYI DAHADA IYI OGRETMELIYIZ.
 • SelamiSelami10 ay önce
  Tebrik ederim bu sorunu yaşamış ve yaşamakta olan kardeşlerimizin proplemlerine şahitliğinizle birlikte köşenize taşıyıp dikkat çektiğiniz için. Umarım yetkililer kulak verir yazınıza.
 • BahadırBahadır10 ay önce
  Türkçe ana dili, ingilizce iş, ticaret dili ve arapça da aşk-muhabbet dilidir. Aslın da ingilizce ve arapça orta öğretimden itibaren yüksek öğrenim sonuna kadar zorunlu ders olarak okutulması son derece faydalı olacaktır.En azından mezun olan bir öğrenci bir iki lisan öğrenmiş olur. Eğitim müfredatın da lüzumsuz ve içeriği içi boş BALON gibi şişirilmiş dersler var. Bunların elenmesi ve ayıklanması gerekir.
 • Ortakdil ArapçaOrtakdil Arapça10 ay önce
  Rusya, batıdan doğuya nasıl bütün KÖLELERİNE kendi dillerinden önce RUSÇA konuşturuyorsa, bu coğrafyada hepimiz ARAPÇA konuşabilmeliyiz. (Rusya' nın baş köleleri TÜRKÎ ÜLKELERDİR, oldum olası 
 • YusufYusuf10 ay önce
  Yazi icinde bence esas baska problem dile getirilmis. Neredeyse tum Turkiyede randevu almaya kalksaniz genellikle aldiginiz cevap 15 gun icerisinde hicbir doktora randevu verilememesi. Ve tum tibbi bolumler icin gecerli. Kisaca randevu almak cok zor kardesim. Sayin Cumhurbaskanimiz saglik konusunda yapilanlari saya saya bitiremiyor. Dogrudur, pek cok ilerleme kaydedilmistir. Ama sanirim kendisi hastalandiginda telefonla randevu istemiyor. Simdiye kadar 182 yi aramadigi cok acik. Yani damdan dusmemis sayin Reis. Bence ya bu konuda acilen birseyler yalsin yada Allah askina muhtar toplantilarinda yada acilislarda Hastaneler soyleydi boyle oldu demeyj arrik biraksin. Zira o is oyle degil..
 • OO10 ay önce
  Çok doğru bir konuya parmak bastınız.Hep söylerim iktidar köprü ve yol yapmakla olmaz. Trenleri kaldırdılar, insanlar nasıl madur edildi o konulara da lütfen el atın.