THY- Euroleague

Yuva yıkan kumar salgını

21 Ekim 2017 Cumartesi

Genç kadın sıkıntılıydı ve özellikle akşamları panik nöbetleri geçiriyormuş. Derdini sorunca, kocasının iddaa denilen kumara ve internette oynanan şans oyunlarına kapıldığını anlattı ve ekledi: 

Aslında rahat geçinecek durumumuz varken eşimin kumar alışkanlığı yüzünden geçim zorluğu içindeyiz. Ayrıca kumar yüzünden borçlanmış, bu yüzden anne-babası oturdukları evi satıp borcunu ödediler. Ama yine eşim rahat durmuyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana para kazanacağını ve zengin olacağımızı söylüyor.” 

İnsanlar zararlı olduğunu, bütün mal varlıklarını kaybetmekle karşı karşıya olduklarını gördükleri halde ve üstelik dinimizce haram kılındığını bilerek neden kumara, şans oyunlarına dadanırlar?

Bir başka evli ve iki de çocuğu bulunan genç bağımlı hastamız ise bütün malını, ayrıca babasının şirketini kumarda batırmıştı. Daha yeni görüştüğüm bir kumara saplanan bir hastamız ise tanıdığı herkese gelirinin çok üstünde borçlandığı gibi bankalardan kredi çekmiş, ağır bir yükün altına girmişti. Bütün ailesi perişan bir durumdaydı ve babası kendini tutamayarak hıçkıra hıçkıra ağlamıştı.

Gerçekten kumar korkunç derecede kişilere, ailelere ve topluma zarar veren olaydır. Terapi için gelen veya getirilen kumar tutkunlarıyla görüşmelerimden biliyorum. Kumar onlara öyle bir heyecan ve sanal coşku vermektedir ki o anda sağlıklı ve mantıklı düşünme ve muhakeme etme melekeleri devreden çıkmaktadır. Bu yüzden kumar tutkunu kısa sürede altındaki arabasını, oturduğu evi bile ileri sürebilmekte ve kaybedebilmektedir.

Son muayene ettiğim kumar bağımlısı ise ailesinin servetini, daha sonra da işyerindeki kasadaki parayı kumara yatırmış ve tabii ki kaybetmişti. Çünkü kumarda kazanılmaz.

Çok kumarbaz gördüm, ama kumarda kazananı görmedim. Sonuç her zaman hüsrandır. Kumarbaz ailesinin rızkını kumara yatırmakta, birçoğu yiyecek ekmek bulmakta zorluk çekecek hale gelebilmektedir.

Evi ve arabasını kaybedip kiraya taşınan ve toplu taşıma araçlarını kullanmaya başlayan bir hastam, “10 yılda kumarda 1 milyon dolar civarında servet kaybettim” demişti.

Kumar oynayanlara sorarım hep, “Hiç kazandığınız olmaz mı?” diye. Söyledikleri cevap şöyle olur muhakkak: “Olmaz mı? Bazen cebimiz para görür. Fakat bu halde kumarı bırakıp gidemezsiniz. Sözgelimi kumardaki son kayıplarınızdan biri gelir aklınıza. O parayı da çıkarayım ve sonra kumar oynamayı bırakayım dersiniz. Bakarsınız ki eldeki parayı da tekrar kaybetmişsiniz. Geçenlerde epey kazandım, hemen ayrılayım dedim. Ancak bu kez de nasıl olsa şansım yaver gidiyor, biraz daha kazancım artsın istedim. Yine cebimi boşaltıp oradan ayrıldım.”

Kumar tutkunlarının ara verdikleri de çok inandırıcı olmuyor, tekrar bir oynama krizine giriyor ve yine kaybetmeye başlıyorlar maalesef.

Ancak ülkemizin güzel bir avantajı kumarhanelerin yasak oluşu. Böylelikle yuvalar yıkılmıyor, insanlar perişan olmuyor.

Tabi kumarhaneleri yasaklamakla kumar olayı bitmiş olmuyor. Gizli mahfillerde oynanıyor ya da yurt dışına çıkılıyor. 

Artık günümüzde tehlikeli olan bir yol var, o da internet üzerinden oynanan kumar ki ayrı bir facia. Yuvaları yıkan, insanları perişan eden bağımlılık.

Peki, kumar oynayıp da kazanan yok dedik, o zaman kârlı çıkan kim denecek. Kumardan sadece kumarhane sahibi veya kumarı oynatan kazançlı çıkar. Tabi o haram servetin de hayrını göremez orası ayrı.

Kumarla kişi olarak, sivil toplum örgütleri ve devlet olarak mücadeleyi hızlandırmamız gerekiyor. Yoksa bu lanet alışkanlık daha çok yuva yıkacak gibi. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti