Sultan II. Abdülhamit Han’a komplo

02 Haziran 2018 Cumartesi

Osmanlı padişahlarının 34’üncüsü olan Sultan II. Abdülhamit Han aklı, zekâsı ve ilmi fevkalade üstün bir zattı. Çok iyi niyetli, sağlam karakterli ve vefalıydı. Batılıların ve iç düşmanların asırlar boyunca devletimizi yok etmek için hazırladığı yıkıcı, sinsi planlarını sezip, önlerine aşılmaz bir set olarak dikildi. Hazırlayanları ve maşa olarak kullandıkları yerli işbirlikçilerini, sahte kahramanları işbaşından uzaklaştırdı.

Abdülhamit Han aynı zamanda ülkenin dört bir yanını muhteşem eserlerle donattı. Bunlar arasında hastaneler, eğitim kurumları, saat kuleleri, köprüler, tren yolları, mektep ve camiler gibi değişik sayısız eserler yer alıyordu.

Abdülhamit Han diğer yandan müthiş ve usta bir yöneticiydi. 33 yıllık sultanlığı sırasında bir karış bile toprağımızı düşmana kaptırmamıştı. Geniş imparatorluk sınırları içinde barış ve huzur hâkimdi. Dik duruyor, Osmanlı’nın şeref ve haysiyetini muhafaza ediyordu.

İşte bu muhteşem sultanı devirmek için bütün Osmanlı ve İslam düşmanları olağanüstü gayret içindeydiler.

Bunun için de aklen rahatsız olan V. Murad’ı tahta çıkarmayı hedefliyorlardı. Akli dengesi gayet yerinde olan Sultan Abdülaziz cünun-ı mutlak (yani akıl hastası) denilerek tahttan indirilerek yerine gerçekten akıl hastası olan V. Murad geçirilmişti. Ancak V. Murad’ın hastalığının belirtileri alevlenmiş, tahtta 93 gün kalabilmişti. 

Veliaht Abdülhamit olduğu için V. Murad’ın yerine tahta çıkmış ve sonrasında kendini kullandırmayarak ipleri eline almış, ülkeyi düzene sokmuştu. 

Bu yüzden şer güçler Abdülhamit’i tahttan indirmek için ellerinden geleni yapıyorlardı. Amaçları da nispeten düzelen ve Çırağan Sarayı’nda ikamet eden V. Murad’ı tekrar tahta çıkarmaktı. Çünkü V. Murad Osmanlı sultanları arasında ilk mason olandı ve çok içki içiyordu. Zayıf karakterliydi. Zaten Abdülaziz’i hal ederek tahttan indirip V. Murad’ı tahta çıkaranlar da aynı güçlerdi.

Zamanın İngiliz veliahdı V. Murad’ın deli olduğuna inanmıyor, İstanbul’daki mason locasına haber göndererek tekrar tahta çıkması için neler yapılmasının gerektiğini araştırıyordu. Ancak Sultan Abdülhamit çok tedbirliydi ve Murad’ın kaldığı Çırağan Sarayı’nın giriş çıkışını sıkı kontrol altında tutuyordu. 

Şöyle bir plan yaptılar: Harem dairesine gizlice bir doktor sokacaklar, akli dengesini test edeceklerdi. Para kuvveti ile Kılıç Ali Paşa Camii’nin imamını ele geçirdiler. Cami şadırvanının arka tarafındaki depodan Çırağan Sarayı’na giden suyollarından geçtiler. İçerde de bazı kişileri ayarlamışlardı. Böylelikle doktor V. Murad’ın yanına ulaştı ve bir hafta onunla kaldı. Amacı Murad’ı tahta geçirmekti.

Sonra plan şöyle devam etti: Sarayın karşısına bir İngiliz gemisi demirleyecek, Murad’ı alıp sandalla gemiye getireceklerdi. Bunun için de çarşaf giydirilerek kadın gibi saraya sokulan birini kullanacaklardı. Tabii Abdülhamit Han planı haber aldı ve oyunu bozdu.

Bir başka olay ise sarıklı ihtilalci Ali Suavi’nin darbe teşebbüsü idi. Sarayı bastı, içeri girdi ve Murad’a, “Sen bizim meşru hükümdarımızsın. Halk Abdülhamid’in hallini istiyor. Sana biat ediyoruz. Kendini sadık tebaana göster! Eğer sen kendi arzun ile padişah olmak istemezsen biz seni cebren yaparız!” dedi. Ancak tesadüfen orada bulunan Hasan Paşa olaya karıştı ve Suavi’nin kafasına sopa ile vurarak ölümüne sebep oldu. Böylelikle İngilizler ve Mithat Paşa’nın içerisinde olduğu bu teşebbüs de başarısızlıkla son buldu.

Ali Suavi vakasından sonra İsveç Kralı Oscar İstanbul’a geldi. İngiliz Veliahdı İsveç Kralına mektup yazarak bunu istemişti. Yine amaç Abdülhamit’in tahttan indirilmesiydi.

V. Murad’ı tahta çıkarmak için kaçırma teşebbüslerinden biri de şöyle cereyan etmiştir: Günün birinde Sarayın kapısında bir araba durmuş, içinden dört çarşaflı kadın inmişti. V. Murad’ın annesi Valide Kadın Efendiyi ziyarete geldiklerini söylemişlerdi. Saraydan Nakşifeld Kalfa da içerden destekçiydi. 

Daha önceden istihbaratla hadisenin vuku bulacağını bilen görevliler renk vermeden “içeriye haber verelim” diyerek gelenleri bir odaya aldılar. Sonra hep birden odaya dalarak tabancalarını doğrultarak, “açın yüzlerinizi” diye bağırdılar. 

Yakalananlar kim derseniz? Öncülük eden kadın dışında; Prodos mason locası üstadı Yunanlı Kleanti Iskalyeri, yine aynı locadan Lehli Adam Mihalovski ve İngiliz konsoloshanesinin tercümanı İstavridis. Görüldüğü gibi Abdülhamit’i devirmek için her türlü çılgınlık, suikast teşebbüsü söz konusuydu.

Abdülhamid Han’ı nasıl ki birtakım vicdansız, merhametsiz ve acımasız kişiler, iç ve dış düşmanların oyununa gelerek, maşası olarak olağanüstü gayretlerden sonra bir saray darbesi ile düşürdülerse aynı komploların çağdaş versiyonlarını şu an Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı düzenlemektedirler. Bu ülkeye hizmet etmek, bazılarının gözüne batmakta ve devirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Gezi olayları, birçok suikast teşebbüsleri, her seçim döneminde oynanan oyunlar ve şimdi de dövizin ateşini çıkararak ekonomik yoldan bunu sağlamak istiyorlar. Avrupa’da çıkan dergi ve yayınlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın diktatör olduğu yolunda yayınlar yapıyorlar. Bütün hedefleri 24 Haziran seçimleridir.

Ancak inşallah milletimiz sağduyusu ve engin anlayışı ile şer güçlerin bu oyununu bozacaktır.

Not: Yazıda Ziya Şakir’in Çırağan Sarayı’nda 28 Yıl. BEŞİNCİ MURAD (Kaknüs Yayınları) ve Süleyman Kâni İrtem’in Sultan Murad ve Ali Suavi Olayı (Temel Yayınları) adlı kitaplarından yararlanılmıştır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ZekiZeki4 ay önce
  Çok doğru; bir karış toprak kaybedilmemiş, sadece 1 milyon 592 bin 806 km2 elden çıkmış. Tunus, Mısır, Kıbrıs, Bulgaristan, Sırbıstan, Karadağ ve Romanya gidivermiş yalnızca.
 • Mehmet tMehmet t1 yıl önce
  Hadi siyaset yapın size inananlara istediğiniz yalanları söyleyin ama tarihi de mi değiştirmeye çalışıyorsunuz? Ne demek 1 karış toprak kaybedilmedi, millet saf mı yahu? Abdülhamid sevabıyla gunahiyla ceddimizdir. Kimseyi putlastirmaya çalışmayın, günahtır.
 • BekalBekal1 yıl önce
  Allah.cc. zalimlere fasıklara kafirkere fırsat vermesin devletimiz milletimiz daim olsun
 • muhjaiddinmuhjaiddin1 yıl önce
  Aga bu adam hayatı boyunca saraydan dışarıya adım atmamışken bu dediklerinizi nasıl yapmış insan merak ediyor doğrusu...
 • Abduhamit ULUHAKANAbduhamit ULUHAKAN1 yıl önce
  Toplumların kendileri için seçtiği en değerlileri vardır onların dini vatanı geleceği için savaş vermiş bu uğurda can vermiş Birlikte aynı İLAHA yüzlerini dönüp ve onun mükafatı cenneti arzu eden .Birdetüm bunlara düşman tipler vardır Yine aynı toplumun içinde yaşayan o toprakların ekmeğini yiyen EKSİLTEN suyunu EKSİLTEN .adları senin benim gibi tipleri Tıpkı Medinenin MÜNAFIKLARI misali Resule ve müminlere düşman .kendilerini ğizlediklerini sanan aslındasözlerinden tanınan .CUMHUR "un birliğini kendi sonları gören . tüm KÜFFARINsonu olacak öncelik münafık FETÖ artıkları ve pi.lerinin.25 haziran .ALLAH cc izni inayetiyle.
 • Arap kadriArap kadri1 yıl önce
  HAYATI BOYUNCA ISTANBUL DISINA CIKMAMIS HAYATI BOYUNCA 1 TANE BILE SAVAS GORMEMIS HARP YASAMAMIS PADISAHI KAHRAMAN YAPTINIZ YA HELAL OLSUN SIZE.HANI FATIH SULTAN KANUNI FALAN TAMAMDA BU ABDULHAMIT SEVDANIZI COZEMEDIK
 • Hubeydullah Hubeydullah 1 yıl önce
  Abdülhamit bir karış toprak bile kaybetmemiştir mi dediniz?..
 • AliAli1 yıl önce
  Cünun-ı mutbık olacak hocam doğrusu. Yani devamlı cinnet halinde olma.

Günün Özeti