Cemaatlerden vazgeçilemez

05 Ağustos 2017 Cumartesi

Son günlerde özellikle sosyal medyada sık dillendirilen bir görüş var: “Bütün cemaatler yararsızdır ve mücadele edilmelidir.”

Önüne gelenin bu zararlı ve fitneye sebep olabilecek yanlış düşünceyi kolaylıkla, ardını hesap etmeden tekrarlamakta olduğunu görüyoruz. Bu tehlikeli fikri ileri sürenler buna gerekçe olarak; FETÖ’nün ordumuza, gençlerimize, üniversite hayatına, milli menfaatlerimize, kurum ve kuruluşlarımıza kısacası ülkemize verdiği ağır zararları göstermektedirler. 

FETÖ’nün tahribatı elbette büyük olmuştur. Ancak kötü bir örnek ileri sürülerek bütün cemaatleri zan altında bulundurmak doğru değildir. Aksine cemaatlerin memleketimizin manevi hayatına sayılamayacak faydaları vardır. Bazılarını sıralayalım:

Cemaatler yıllardır İslamiyet’e hizmet etmekte; insanların imandan, ibadetlerden, Kur’an’dan kopmaması için gayret etmektedirler. Amaçları ailelerine, çevrelerine, ülkelerine faydalı ve hayırlı insanlar yetiştirmektir. 

Asayişi bozucu hareketlerden, terör ve anarşiden uzaktırlar. Barış içinde yaşama taraflısıdırlar.

Yine cemaatler özellikle gençleri koruyucu bir zırh içine alarak uyuşturucu, ahlâksızlık, kumar, suç işleme gibi kötü huylardan uzak tutarlar. Kimlik bunalımından, ergenlik sorunlarından korur.

Hakiki cemaatler “müminler kardeştir” düsturu uyarınca birbirlerine düşmanlık etmezler, aksine yardımcı olurlar ve kardeş olarak görürler. Kendi cemaatlerinin en doğru olduğuna inansalar da diğerlerini de ehlisünnete uygun olmak kaydıyla doğru kabul ederler. Kesinlikle onları küçümsemez, dışlamazlar.

Cemaatler devletine ve milletine bağlıdırlar. Yıkıcı faaliyetlerden uzak dururlar. Cemaatlerde amaç İslam’ı yaşamak, Allah’a yönelmek, iyi bir kul ve kaliteli bir vatandaş olmaktır.

Cemaatlerde kıstas İslam’ın kurallarıdır. Cemaat üyeleri ölçü olarak dinimizi alırlar.

Cemaatler insanları sosyalleştirir, güzel davranışlarını artırmasını sağlar. Yanlışlarının önüne geçer. Çağımızın önemli bir sorunu olan yalnızlığa ve sahipsizliğe çare olur. Acılarında teselli eder. Dayanışma ve yardımlaşma ile moral verir, destek olur.

FETÖ, Kadiyanilik gibi sapık cemaat görünümlü örgütlerin de hedefi cemaatlerdir. Üstelik bu tip sapkın örgütlere karşı mücadele edenler de yine başta cemaatlerdir.

Evet, cemaatler ülkemizde İslam’ı yaşamanın en zor olduğu dönemlerden itibaren insanlarımızın sapmasına engel olmuş, İslami hassasiyeti muhafaza etmişlerdir. Türkiye’de İslam onlar sayesinde bugüne gelebilmiştir ve halen canlılığını sürdürmektedir. Aralarında yanlışlıkları olan var diye toptancı davranarak onları reddetmek cinayettir, kabul edilemez.

Belli bir cemaat üyesi olmasak bile cemaatleri savunmak hepimizin görevi olmalıdır.

Yazımı günümüz düşünürü Yusuf Kaplan beyin uyarısı ile bitiriyorum: “Son söz olarak uyarıyorum: Devletleri çökerttiler… Cemaatler de çökerse, her şey biter… Allah muhafaza.

Allah kardeşliğimizi bozmasın, tuzaklara karşı basiretimizi bağlamasın. Âmin.”

 

YORUM YAZ

 • HakanHakan6 ay önce
  Burada cemaat karşıtı yazı yazanların çoğu gizli SELEFİ veya VEHHABİLerdir Hadi inkar etmeyinSöyleyin Sudan Mısır'dan nasıl beslenildiğini anlatınBen değilim diyen düşünsün!!!Bunların tümü Suud merkezli islam birliği kurma projesidirCemaatlere mezheplere ne gerek var derlerO hadis mevzudur uydurmadır derlerMüslümanların birlik olması gerekir derlerBunların isteği vehhabilik yada Selefilik altında suud ve ABD kontrolünde müslümanları oyuncak etmektir
 • ferhatferhat6 ay önce
  Osmanlı padişahlarının çoğu bir tarikata bağlıydı. Buna ne diyeceksin. Sultan Abdülhamidde dahil. Ben şahsen ondan akıllı değilim. Sen akıllı misin?
 • ferhatferhat6 ay önce
  Her gördüğün sakalliyi deden zannedersen böyle olur.
 • ferhatferhat6 ay önce
  O kadar laf etmişsin. Ama mezhep nedir bilmiyorsun anlaşılan. Azıcık bilgi ile onca laf etmek adama zarar verir
 • Misafir Misafir 6 ay önce
  Bazı yorumcuların yazısını okuyunca İstanbul un meyhane ve pavyondakilerin imanı bu yorumculardan daha kuvvetli en azından o iman cemaatleri küfürle itham edecek kadar firavunlaşmamış şeytanlaşmamış hocaya kur an a kur an okuyana okutana kitabın sahibi adına sarhoş kafa ile bile hürmet ediyorlar bu bazı yorumcular şeytanı firavunu nemrudu yaya bırakır
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK6 ay önce
  Fatih beye:Bendeniz esad COŞAN hocamdan ders almıştım.yürütemedim.müritlerin hepsi okumuş kelli fesli insanlar bense fabrika işçisi birgariban.kendimicüce görerek ayrıldım.kibir gırlaydı.hergün tanışma hergün tanışma kimi doktor kimi eczacı kimi bilmem ne bela. tatmin ediyorlar egolarını.Hoca efendi vefat edipte şeyhlik oğlunageçince bende cemaati bıraktım peygamber ölünce neoldu(sav).Bunlar ne yaptı.İşi tamaman maddiyata döktüler miras vs.buyüzden cemaat=menfaat ben böyle görüyorum.hoş benim de görme yeti m gelişmemiş olabilir.elimde şablon dolanıyorum.
 • Abdullah Abdullah 6 ay önce
  Daha başta gassal elinde meyyit olunDeniliyorTum tarikatlerdeHurafe batinililk şirk diz boyuYalniz kuranDemiyor mu yuce AllahBiz bu Kuranda hiçbirseyi eksikbirakmadikKafir nasil tepemizde boza pişiriyorBiz bolunmuslukte rahmet ariyoruzYedi yuz yillik eserlerle bu dinin halaIhtiyacina kabil mi telafi aslaDogrudan dogruya Kurandan ip ilhamıAsrin idrakine soyletmeliyiz islamiTarikatlerZihniyet olarakKurumsal olaraŞeyhe kayitsiz sartsiz itaat eden Bu itaati marifetmis gibi gosteren zihniyetin inşaalardirVeBuda ne Allahin Ne kuraninNede hz Muhammedin istedigi bir vasiftirAllahin KuraninPeygamnerinIstedigiOkuyan akleden düşünenSorgulayan nesillerdir
 • alparslan bozkurtalparslan bozkurt6 ay önce
  şükür Diyanet İşleri Başkanlıgı var. Şükür Din Isleri yuksek kurulu var. Cemaatlerin ve tarikatların kendilerine göre fetva anlayışları olup farklı fetva verebiliyorlar.Kendi namaz takvimlerinde namaz saatleri bile bazılarının farklı oluyor. Kendi seyhinden veya silsilesinden başka Allah dostlarının kabrini bile ziyaret etmeyenler çıkıyor. Kendi kitaplarını okuyup diğerlerini okumuyorlar. Şeyhinin yaptığınıkendine esas ediniyorlar. Sigara gibi. Müritler garip seyhleri villarlara.Babadan oğula geçen seyhlik. Daha çocukken neredeyse seyhliği garanti gibi.Gaybı Allah cc bilir.Bir sürü örnek.Rabbim dünyalık makamdan vazgeçen Aziz Mahmut hudaileri Yunus EmreleriHacı BayramıVeli Hacıbektaşi VeliTaptuk EmreAhmet Yesevigibi alimlerinMürşitlerinsayısını artırsın.Bütün cemaat ve tarikatlar Diyanet İsleri Bakanlığının kontrolüne alınmalıdır. Şeyhim diyenlerDiyanet İsleri Başkanlıgı Din isleri Yüksek kurulu tarafından Hadisfıkıh kelam tefsirkıraat arapça gibi derslerden imtihana tabii tutulmalıdır. Ve imtihanı geçenlere belge verilmelidir.cemaat ve tarikatlerde ahlaklı insan yetiştirmeliVakıfları aracılığıyla ihaleye falan girmemelidir. Market isletmemelidir. Çünkü market olunca başka hicbir esnaftan alisveri yapmıyorlar. Ticaretide bu durumda olumsuz etkiliyorlar
 • FerhatFerhat6 ay önce
  Yanlızlık kötü cemaatten iyidir. 73 fırkadan 72 si tam doğru yolda değil. Allah onlardan hoşnut değil. Peygamber efendimizin ve ashabının yolunu bulmaya çalışın. Onlar kıyamete kadar doğru yoldadır. Yoksa diğerleri yol kesici. Şeytanın sağdan yaklaştığı yerler.
 • hadimidinhadimidin6 ay önce
  islam peygamberden sonra yönetimler tarafından korundu, cemaatler tarafından kalblere yerleşti. ta ki günümüze dek. lakin son devirde yönetimler zıvanadan cıktı. cemaatler artık islamı muhafaza noktasında da görev almaya başladılar. lakin bunun için para ve başka şeylerde lazımdı. aslında bu mesele üzerine kitap dahi yazılır. sonuçta bu ülkede hala islam öndeyse gönüllerde, bunun sebebi cemaatler değilse kimdir. her türlü dünyalığa para verenler çoçuklarını manen yetiştiren yerler bir gıdım vermek istemiyorlar. çoçuklarıda babaları gibi değer vermiyor da faydalanamıyorlar. sonuçta cemaatler bitmez başkaları bitse de. yamuk yapanı Allah fetöcüler gibi rezil rusva eder.
Daha fazla yorum göster