THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Antalya İzmir

Hayvancılık politikasında tünelin ucundaki ışık ne?

11 Kasım 2017 Cumartesi

Bugün Gaziantep’teyiz…

Hükümetimizin hayvancılık konusunda izlediği politikaları burada en yakından takip etme fırsatı bulacağız.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu, MÜSİAD Gaziantep Şubesi ev sahipliğinde Gaziantep’te gerçekleştirilen “Hayvancılıkta Kalkınma” ana başlıklı Türkiye İstişare Toplantısı’ndan ne tür sonuçlar çıkacak, merakla bekliyoruz…

Toplantı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş ve MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk başkanlığında gerçekleştiriliyor.

Genel kapsamlı toplantıya MÜSİAD’ın Türkiye geneli gıda tarım ve hayvancılık sektörü üyeleri de iştirak ediyor ve katkılar sunuyor.

Yılların biriktirdiği sektör sorunlarının böyle geniş muhtevalı bir toplantıda ele alınacak olmasını hakikaten önemsiyor, tarafların halkımıza tatmin edici bir bilgilendirme yapacağı konusunda yüksek kanaat taşıyoruz.

Bugün Gaziantep’te bizim için dinleme, not alma, sorma, soruşturma günü…

Buradaki istişare toplantısı sonunda oluşacak neticeleri elbette köşemizde okuyucularımızla peyderpey paylaşacağız.


İSTİŞARE TOPLANTISI YENİ BİR ADIM OLABİLİR


Peki bu Gaziantep toplantısında neler konuşulacak?

Şöyle ki, sektöre yönelik sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılacak.

Bunu çok iyi biliyoruz… Ancak toplantı sonunda istişarelerden çıkan sonuçların henüz tam manasıyla kurgulanamayan Türkiye hayvancılık politikasının şekillendirilmesinde önemli bir adım olacağı düşüncesini taşıyorum. Evet, öyle düşünüyorum ve bu şekilde olmasını da temenni ediyorum. Bence bu istişare toplantısı bir milat olarak kabul edilmeli. Hayvancılığa iyi bir neşter atılması konusunda yapılması gereken ne varsa vakit geçirilmeden Gaziantep’te belirlenmeli… Gaziantep de hayvancılık politikasında yol haritasının çıkarıldığı bir merkez olarak tarihe daha doğrusu kayıtlara geçmeli, diyorum…

Çünkü burada hükümet, üniversite ve üretici temsilcileri bir araya gelerek, bir çalıştay havasında bir gün de olsa yetiştiricilikten kırmızı et fiyatlarına, ithal et konusundan, tarım ve hayvancılık politikalarının oluşturulmasına kadar birçok sektörel konuya yönelik görüşlerini, eleştirilerini ortaya koyacaklar, çözüm yollarını gösterecekler…

MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Üst Kurulu Başkanı Dr. Halim Aydın moderatörlüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratları, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Armağan Hayırlı, yine Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Cengiz, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Gaziantep İl Başkanı Veteriner Dr. Haydar Demirezer ve Çiftlik Yönetimi ve Yem Bitkileri Uzmanı Eşref Şekerli sektöre ve hayvancılık politikalarına yön, halka da müjdeli bilgiler, haberler vermeye çalışacaklar.

Benim istişare toplantısından anladığım bu!

***

Bu arada MÜSİAD Gaziantep Şubesi’nin Şehitkamil’deki yeni hizmet binası da açılıyor. Yeni şubenin hayırlara vesile olmasını dilerken Şube Başkanı Sayın Mehmet Çelenk ve yönetimini de gayretli ve yılmaz çalışmaları sebebiyle kutluyoruz. Özellikle Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan kırmızı et konusunu böyle bir açılışla gündeme getirme konusundaki hassasiyetini takdirle karşılıyor, başarılarının devamını diliyoruz.

CANLI BESİLİK SIĞIRIN KİLOGRAM FİYATI 15.3 LİRA


Halkımızın kırmızı et konusunda en büyük beklentisi bilhassa fiyatlar…

Son dönemde bakanlık tarafından alınan tedbirler sonucu parça etin kilosu 31 liradan, kıyma da 29 liradan ucuz et olarak piyasa sürüldü.

Fakat bunun sürdürülebilirliği konusu muğlak. Çünkü söz konusu eti satan market yetkilileri bile “Kârsız satış yapıyoruz” diyerek “Bu iş fazla sürmez” mesajını veriyor. Vatandaş da haklı olarak, “Bu devirde kârsız kim iş yapar? Sonra niye yapsın?” diye ister istemez soruyor…

Maamafih, ucuz et politikasının ne kadar süreceği, devreye ithal kırmızı etin mi gireceği, ithal et politikasının ne zaman terk edileceği veya yerli üretime nasıl yatırım yapılacağı, destek verileceği, şu andaki Türkiye şartlarında kırmızı eti daha düşük fiyatlarla alma imkanının olup olmadığı konuşuluyor…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın iddialarını cevaplandırırken, “Türkiye genelinde alınan canlı besilik sığır fiyatı ortalaması kilogramda 15,3 lira. Besi materyali olarak değerlendirilen erkek sığırlar 250 kilogram canlı ağırlığa sahip. Buna göre, satın alınan besilik sığırın canlı fiyatı 6 bin lira değil, 3 bin 825 lira” sözleri kırmızı et fiyatlarının Avrupa standartlarına dönüleceği müjdesini mi veriyor, yoksa başka bir şey mi ima edilmek isteniyor, hakikaten merak etmiyor değiliz!

Çünkü bu fiyatları biz Kurban Bayramı’nda bile görmedik!

HALK KIRMIZI ETTE AVRUPA STANDARDI İSTİYOR

O zaman soruyoruz, Türkiye’de ortalama canlı alım besilik sığır fiyatı kilosu 15,3 lira ise ucuz et diye piyasaya sürülen kilosu 31 liralık etin gerçek canlı alım besilik sığır fiyatı ne kadar? Ya da iki fiyat arasında yüzde 100’ün üzerine çıkan fiyat artışları nasıl açıklanabilir?

Evet, vatandaş kırmızı et fiyatlarında Avrupa standartlarını görmek istiyor ve kırmızı etin kilosuna 20 liradan fazla ödeme yapmak istemiyor.

Türkiye’ye göre milli gelirin kat kat yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde kırmızı etin fiyatı 4 avrodan tüketici ile buluşurken, bizim ucuz diye sattığımız kırmızı eti 7 avrodan (31 lira) satarsak bunda bir bit yeniği aramamız doğal değil mi?

Vatandaş olarak hayvancılık politikasında tünelin sonundaki o ışığı görmek istiyoruz… Ancak bu karanlık tünelde görmek istediğimiz ışık aman tren olmasın!

 

YORUM YAZ