THY- Euroleague

Bugünden ‘Işın Kılıcı’nı bilememiz gerekiyor!

31 Aralık 2017 Pazar

Endüstri 4.0 (I4.0) ve yapay zekânın artık sıkça konuşulduğu Türkiye’de bilişim sektörünün hayatımızdaki ağırlığını ve fonksiyonerliğini herkes gibi merak etmiyor değilim!

2017 yılının son gününde, 2018 yılına giriş anlamında bugün kaleme aldığım Yeni Akit’teki 101’inci yazımda geleceğe dönük bilişime ve medya dünyasına bir projeksiyon yapayım dedim…

Bizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda faaliyet gösteren Spektrum İzleme Dairesi Başkanlığı (SİD) adı altında bir kurum var… İşleri arasında; mobil elektronik haberleşme hizmetlerine ve altyapılarına ilişkin kapsama alanı ve hizmet kalitesi ile ilgili teknik düzenlemeleri yapmak ve bu düzenlemelere uygunluğu denetleyip usul ve esasları belirlemek, en dikkat çekici faaliyetleri…

SİD’in ayrıca 5. Nesil de denilen 5N (5G: Generation) teknolojisini 2020 yılından önce hayata geçirmek için yapılan çalışmaları Türkiye adına yürütme, görevi de bulunuyor.

Tabi şimdi “5N veya 5G nedir?” diye soracaksınız… Hemen anlatayım…

ENDÜSTRİ 4.0’IN TEMELLERİ ATILIYOR

5N, Endüstri 4.0’ın olmazsa olmazlarından elbette… 5N, hayatın her alanında yüksek hız, düşük gecikme ve geniş - yüksek kapasite demek. Saniyenin bilmem kaçta kaçı içinde gigabitler seviyesinde veri aktarımı… 5N’nin tam karşılığı “gelişmiş mobil geniş bant”…

Biliyorsunuz, 5N’nin (5G) tüm ekipmanları IP platformu üzerinden çalışıyor… Hesaplamalara göre 2020 yılını geçtiğimizde Türkiye’de 1,5 milyar IoT cihazı devrede olacak! Dünyada ise 2020 yılında 20 trilyon IoT cihazdan bahsediliyor.

Şimdi diyeceksiniz ki, bu IoT da ne ola? Onu da açıklayalım…

Aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olmasını sağlayacak sisteme “nesnelerin interneti” deniyor… Bu sisteme dahil olan cihazlara da IoT ismi veriliyor… Bugün IoT’ların en başında; en basitinden akıllı ev, akıllı şehirlerde kullanılan elektronik cihazlar akla geliyor…

KONVANSİYONEL MEDYACILIK BİTİYOR

5N yani 5G, biz gazetecileri, daha doğrusu medyayı yakından ilgilendiren çok önemli bir alan… Çoklu makine haberleşmesi de denilen bu sistem sayesinde medya ve yayıncılık 5N ile çağ atlayacak… Ardından medya ve diğer iş alanlarında yeni iş modelleri gündeme gelecek… Bu evrenin sonunda da otonom araçlar, uzaktan ameliyat ve endüstri otomasyonu gibi uygulamaların devreye gireceği “ultra güvenilir ve çok düşük gecikmeli haberleşme” dönemi başlayacak! 5N ile birlikte dünya, gezgin iletişim kapasitesini bugünün tam 1000 katına çıkaracak.

Daha doğrusu artık konvansiyonel gazetecilik, medyacılık bitiyor! Şu andaki durumumuz, o zaman geçmişteki “Taş Baskı” ayarında olacak!

Tabi spektrum yani bağlantıda çeşitlilik Türkiye için olduğu gibi dünya için de büyük bir sıkıntı… Sayılı frekans bantlarıyla bu işleri kaldırmanın imkânı yok! Şimdilik small cell denilen küçük baz istasyonlarıyla sorun aşılmaya çalışılıyor. Bundan sonra sırada radyo teknolojileri, yüksek frekans oluşturacak akıllı antenler, lisanslı ve lisanssız spektrum uygulamalarının entegre çalışmasını sağlayacak sistemler var.

TÜRKİYE DÜNYADA 

HATIRI SAYILIR SEVİYEDE

Peki, dünya 5N (5G) yolunda bu şekilde hızla ilerlerken Türkiye bu işin neresinde?

Halen dünyada 5N’de tedirgin bir yaklaşım da olsa rekabet öncesi işbirliği dönemi yaşanıyor. Rekabette tabi yine ABD, Avrupa Birliği, Güney Kore, Japonya ve Çin başı çekiyor. Japonya ile ABD kamudan ziyade şirketlere yatırım yapıyor.

Bilindiği gibi Türkiye’de siyasi iktidarın da geniş öngörüleri ve büyük destekleriyle, 4.5G’yi ülkemize taşıdık ve 5N’ye adımımızı attık. Tabi şu anda uyguladığımız sistem 4G, yani 4N… 5N’ye geçişimiz 2020’lerden sonra olacak. Bu alanda güçlü olmanın  yolu Ar-Ge projelerinin eşgüdüm halinde yaygınlaştırılması ve bir ekosisteme bağlanması. Türkiye de bu konuya sıcak ve ciddi yaklaşıyor…

Savunma sanayiinde güçlü olan Havelsan, Aselsan, Netaş, Türk Telekom’un Argela’sı gibi şirketlerimiz ve üniversitelerin de dahil olduğu bir birliktelikle iş hızlandırılmış durumda. Çünkü Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 4,5N Baz İstasyonu projesi ULAK ile başlattığı bu atılım, aslında özgün yerli baz istasyonu çalışmalarını daha da üst seviyelere çıkaracak… Dolayısıyla Türkiye’nin 5N faaliyetleri, genel manada Endüstri 4.0 yolundaki çalışmalarının sağlam temellerini oluşturacak.

ULAŞABİLECEĞİMİZ 

SON EVRE YAPAY ZEKÂ

Tabi ki, 5N’de kazanılan kabiliyetler çok yakın zamanda devreye girmesi beklenen yapay zekâ sistemlerinin de güçlü destekleyicileri olacak. Belki de yakın zaman için ulaşabileceğimiz son evre yapay zekâ sistemleri olacak!

Bilgisayarların kontrolündeki robotların çeşitli faaliyetlerini zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti olan yapay zekâ dönemine fazla bir zaman kalmadı… Gün gelecek, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek yapay yönergeleri geliştirmesine yönelik olan yapay zeka sistemleri, insanlar gibi düşünemeyecek ama, insanların düşüncelerini analitik bir şekilde yorumlayıp sonuca ulaşabilecek. Bugün için dünyada sathi anlamda tarım, tıp, matematik ve biyoloji gibi alanlarda kullanılan yapay zekâ uygulamaları, insanlığın bir sonraki evresi için önemli bir geçiş aşaması olacak gibi görünüyor…

Binaenaleyh, “Taş Baskı” döneminde kalmamak için bugünden “Işın Kılıcı”nı bilememiz gerekiyor!

 

YORUM YAZ