THY- Euroleague

Asgari ücretteki artış enflasyonu etkiler mi?

24 Aralık 2017 Pazar

Asgari ücret konusuna girmeden önce size istihdam deposu tekstil sektörü ile ilgili bir müjde vermek istiyorum…

Bursa’da tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin durumunu daha yakından takip etmek üzere geldiğimiz Bursa’da farklı bir açılımla karşılaştık.

Tekstil ve konfeksiyon ihracatçı birlikleri başkanları İbrahim Burkay, Zeki Kıvanç, Abdülkadir Konukoğlu ve İsmail Gülle tüm ihracatçılarla birlikte gerçekleştirdikleri çalıştayda yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ile ilgili önemli kararlıklarını bizlerle paylaştılar.

Burada şaşılacak önemli bir şey yok! Ancak konuyu fazla dağıtmadan ve Bursa’da alınan kararları daha ayrıntılı diğer yazılara aktarma sözü vererek sözlerimi yerli otomobile getirmek istiyorum.

“Yerli otomobil nere, tekstil nere?” diye sorabilirsiniz, belki ama işin rengi öyle değil…

Arkadaş, ihracatçı bugün itibariyle vizyonunu, misyonunu değiştirmiş, “7 gün 24 saat ihracat” sloganıyla bütün varını yoğunu ortaya koymaya karar vermiş… Hele “Sanayi 04” olayını, “İhracat 0.4”e taşıyarak işi otomobil sektörüne kadar yaygınlaştırmış… Durum bu kadar açık!

Evet, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, ihracat kilo birim fiyat ortalamasının 1,7 dolar olduğu Türkiye’de, tekstil sektöründeki fiyatı 4,7 dolarseviyesine yükselttiklerini, sektörün artık daha katma değerli, inovatif, nano teknoloji ve özellikle otomotiv sektörü için ciddi atakta olduğunu söyledi ve artık tekstilcilerin bir “babayiğit” olarak yerli otomobilde de yerlerini almak istediklerini açıkladı. İsmail Gülle, “Türkiye’nin yerli otomobili olacaksa, tekstilciler olarak yerli otomobilin tekstil kısmına talip olduğumuzu buradan ilan ediyorum” diyerek yeni bir açılıma yelken açtı.

Hayırlı uğurlu olsun diyerek, hükümetin de bu konuda adım atmasını bekliyoruz…

BU HAFTA İÇİNDE HER ŞEY NETLEŞİR

Şimdi gelelim asgari ücrete…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti belirlemek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Aralık ayının son haftası, yani komisyonun dördüncü ve son toplantısını yapacağı bu hafta açıklanması beklenen yeni asgari ücret, bakalım ne kadar olacak? Ayrıca yine ücrette vergi dilimi sorunu nasıl çözülecek, hep birlikte göreceğiz…

Tabii işçi, işveren ve hükümet yetkililerinin bir araya gelip belirlediği asgari ücret yaklaşık 6.5 milyon işçiyi ilgilendiriyor. Asgari ücret halen net 1404 lira olarak uygulanıyor. Bu minvalde asgari ücretle çalışan bir işçi, işverene 2 bin 88 liraya mal oluyor.

Öncelikle asgari ücretin vergi dilimine dahil edilmemesi konusuna açıklık getireyim… Net asgari ücrette vergiden dolayı oluşan kaybın, Maliye Bakanlığı’nın asgari geçim indiriminde yapacağı düzenlemeyle telafi edileceği tahmin ediliyor.

ÇALIŞANLAR ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK

Gelelim yeni asgari ücretle ilgili rakama…

Asgari ücret, belirlenen saat ve gün karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret şeklinde tarif ediliyor.

Son olarak yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında Türk-İş’in net 1893 liralık maaş teklifi yüzde 35 civarında bir artışa tekabül ediyor. Komisyonda artışların en fazla yüzde 15 ila yüzde 20 arasında olması konusunda işveren tarafından baskılar yoğunlukta.

Yani net asgari ücret yüzde 15 artırıldığında 1610 lirayayüzde 20 artırıldığında 1685 liraya yükseliyor.

Asgari ücret geçen yıl 2017 için 1300 liradan 1404 liraya yükseltilmişti. Türk-İş geçen yılki Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda net asgari ücretin net 1600 lira olmasını talep etmişti…

Diğer taraftan asgari ücrette Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Çalışanlar enflasyona ezdirilmeyecek” açıklaması önemini ve sıcaklığını korurken,

Türk-İş de, halen enflasyonun yüzde 10’un üzerinde seyrettiğini ve bugünkü haliyle ücrette yüzde 2’lik bir kaybının söz konusu olduğunu dile getiriyor. Türk-İş, ayrıca asgari ücrette, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanan bir kişinin asgari geçim tutarının göz ardı edilmemesini istiyor.

ÜCRETLERDE DENGELİ ARTIŞLAR YAPILMALI

Tabii bu yazımızda işleyeceğimiz mesele, asgari ücretin ne kadar olacağından ziyade, asgari ücretteki artışın, ekonomiye, istihdama ve özellikle enflasyona nasıl etkiler yapacağı…

Çalışanlar olarak Türkiye’de asgari ücretin 2 bin lira olmasını kim istemez ki… Ama iş öyle değil. Asgari ücretteki yüksek bir artışı kaldıramayacak kadar bir yapıda ekonominiz varsa, temkinli olmanız gerekiyor! Yani asgari ücrette dengesiz artışlar, ekonomide enflasyon, işsizliğin artışı ve üretim düşüklüğü olarak karşılık buluyor.

Ancak asgari ücrette dengeli artışlar, bir miktar enflasyon oluştursa da beraberinde ekonomik canlılığı, üretim artışlarını getiriyor ve işsizliğin azaltılmasında önemli bir etken oluyor ve ardından işveren de kazanıyor. Onun için işverenlerimiz lütfen yeni asgari ücret açıklandıktan sonra işçi çıkarma psikozuna girmesinler… Ve “İşçi çıkarırsak işler düzelir” düşüncesini zihinlerinden kazısınlar…

Türkiye’nin dış ticarette yeni bir moda girdiği 2018 yılına günler kala devlet – millet sıkıca birbirine destek olmak zorunda. Devlet bu zamana kadar işgücü piyasasını zenginleştirmek, istihdamı artırmak adına milyonlarca kişiye destek oldu. Şimdi daha anlaşılır, sadeleştirilmiş, her ihtiyacı olanın faydalanacağı işgücü piyasasına yönelik devlet uygulamaları devam ettirilmeli, istihdamda daralmalara müsaade edilmemeli… Asgari ücretin dengeli ve reel artırılacağı yerde, işverenin maliyetleri, ağırlıkları, yükleri de azaltılmalı ki, daha fazla istihdama ve yatırıma yönelme imkanı doğsun!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti