CHP’nin Sosyal Belediyeciliğinden Rantsal Belediyeciliğe Ataşehir

21 Kasım 2017 Salı

Değerli okuyucularımız; bu haftaki köşemizi yerel yönetimlere ayırdık. Vurdumduymazlığa devam eden Ataşehir Belediyesinde neler oluyor?

Geçtiğimiz günlerde Sn. Dr. Osman Arıkan’ın Ataşehir Birlik Platformu başkanlığında düzenlediği basın ve muhtarlar istişare toplantısında temel konuların başında imar probleminin konuşulması ve muhtarların, sorunların kaynağı olarak belediyeyi işaret etmesi dikkat çekti. Sn. Dr. Osman Arıkan’ın özelikle toplumsal uzlaşma adına gündemi değerlendirmesi sonucu konunun dönüp dolaşıp imara gelmesi bizlere de konuyu gündeme taşıma sorumluluğunu getirdi.

Ataşehir Belediyesi’nin imar ve mülkiyet noktasında ciddi sorunlarının olduğunu ve ulaşım hususunda ciddi problemlerin yaşandığını dile getiren muhtarlar, ilgililerin duyarsız kalmasının Ataşehir’deki gökdelenlerin arkasında çifte standartlar oluşturduğunu belirtiyor.

İstanbul’un hızlı değişimine uyum sağlayan Ataşehir, gökdelenlerin arasında kentsel dönüşümle boğuşmaktadır. Kentsel dönüşüm, hileli dönüşüme doğru kaymaktadır. Son zamanların hızlı büyüyen Ataşehir ilçesinin, sosyal belediyecilik noktasında incelediğimizde eşitlikten uzak bir belediyeciliğe kaydığını görmekteyiz. Modern AVM ve şehir yapılanması arasında kalan küçük meskenlerin sorunlarının nedense kimse tarafından gündeme getirmediğini görmekteyiz. Tapu tahsis belgelerine sahip olanların bir şekilde belediyeye karşı boyunlarının bükük olduğunu ve bütün haklarının birilerinin iki dudağı arasına bağlı olduğunu ifade edelim.

17 mahallesi olan Ataşehir Belediyesi’nin ilçe sınırları içinde her mahallesinin ayrı sorunları olduğu, 17 mahallede imarlar arasında değişkenlik olduğu ve büyük firmalara peşkeş çekildiği ifade edildi. Ataşehir Belediyesi’nin sosyal belediyeciliği gündemde tutarak halkı nasıl kandırdığı birçok gazete tarafından gündeme getirilmişti ancak bunun hesabının sorulmasını isteyen birçok vatandaş önümüzdeki süreci beklediklerini söylemektedirler.

Muhtarların, Ataşehir Belediyesi’nin kulelerin belediyesi olduğunu özellikle belirtmesi ve bazı mahallerin bilinçli göz ardı edildiğini söylemeleri dikkat çekti. Kendi mahallelerinin, gayrimenkullerinin yarın yine belediye tarafından birilerine peşkeş çekileceği korkusu hissettiğini belirten muhtarlar, mahalle sakinlerinin de aynı düşüncede olduğunu ifade ediyor.

Ataşehir mahallelerindeki imar sorunları ne durumda diye soracak olursanız;

Yenisahra ve Barbaros Mahallelerinin imar problemleri mevcut. İçerenköy Mahallesinin 1993 yılından bu yana süren imar sorunu hâlâ devam etmekte. Dönemin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 1/5  binlikteki Kadıköy’ün donat alanının, yani yeşil alanının İçerenköy’e kaydırılmasıyla bu mahalleye büyük bir yük yüklenmiştir. Diğer yandan Mustafa Kemal ve Âşık Veysel Mahallelerinin çarpık kentleşmesi, Ferhatpaşa İSKİ havza sıkıntıları, Esatpaşa ve Örnek Mahallelerinin 300-400 civarında parselde TOKİ ile problemi... Vatandaş tapularını TOKİ’den alamıyor. Bu sebeple vatandaş mağdur edilmeden sorunun çözülmesi için muhtarlar ellerinden gelen çabayı sarf ettiklerini söylüyorlar. Özellikle Ataşehir Belediyesi bu imarı iki yıl boyunca suiistimal etti. Muhtarların “Aralık 2015’te Barbaros ve Yenisahra Mahallelerinin ancak imarını aldık” demesi aslında sorunların büyüdüğünün ispatıdır.

Yenisahra ve Barbaros imar planı ne aşamada?

Yenisahra ve Barbaros Mahalleleri 2 sene önce çıkan imarında bildiğiniz gibi çeşitli sıkıntılarla karşılaştı. Ataşehir Belediyesi’nin özellikle bu imarı 2 sene boyunca suiistimal ettiği söylendi. Uzun uğraşı sonrası Aralık 2015‘de Barbaros ve Yenisahra Mahallelerinin imarı verildi. Bu imar planında muhtarlar vatandaşın yanında olduklarını belirtiyor. Büyükşehir Belediyesi vatandaşın istekleri doğrultusunda hareket edip vatandaşın yanında olduğunu gösterdi. Ancak Ataşehir Belediyesi’nin sosyal belediyeciliğinin, gökdelenlerin altında ezildiğini açıkça söyleyebiliriz. Modern bir ilçe de olsa, dış görüntüsü sizi cezb de etse durumun iç yüzünde mahalle sakinlerinin huzursuzluğu olduğunu söylemek gerek.

Vesselam…

Not: Akit Tv Ters Kutuplar programında yorumcu olan arkadaşımız  gazeteci yazar Ali Tarakçı’ya yapılan saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimizi ifade ediyoruz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • ZeynepZeynep7 ay önce
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi imar komisyonu ve bu konudaki yetkili kimse 4 dönemdir içerenköy ve diğer Ataşehir halkına bilerek imar çalışması yapmayarak işi ranta dökmüş ve insanların evlerini gasp etmiştir. Bize kimse dinden İmandan dürüstlükten eşitlikten bahsetmesin. Akp ve yandaş Belediyesi sırf Ataşehir i kazanamıyor diye buradaki ranttan ağızlarının suyu akarak yıllarca beklemişlerdir. En çok oy aldıkları yenisahra yı bile planların itirazlarını 1 yıl bekletip 6 ay sonra görüşmeye alıp 8 ay sonra askıya çıkararak yormuştur. Bunlar kul hakkk yiyerek müslüman olduklarını zannediyorlarsa ahirette vay hallerine.

Günün Özeti