7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin aday gösterme noktasında yaptığı hatalardan çok ağır bedel ödeyerek çıkmasının, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da olaylara fazla müdahil olmamasının ciddi sıkıntılara sebep olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 1 Kasım seçimlerinde partinin hatalardan dönerek tekrar bütünleştirici yapıya dönmesiyle daha büyük hataların önlendiği görülmüştür. Umarım bu referandum sonuçlarının da ciddi hatalar sonucunda bu noktaya vardığının ve bir dahaki sefere açık bırakılmaması gerekildiğinin farkına varılır.

Gelelim asıl konumuza; yeni sistem değişikliğine. Bu değişimin aslında çok tartışılması gerekir ancak bizler sırasıyla özetlemeye çalışalım. AK Parti’nin içinde vesayet odaklı bazı tiplerin olduğu, bu nedenle parti içi temizliğinin şart olduğu aşikâr. Parlamenter sisteme kendi çıkarları noktasında inanan bazı odaklar AK Parti’de de mevcuttur. Bazı yerel yönetim cambazları kendi çıkarlarını parti üstü tutarak gününü kurtarmaya çalışıyor ve daha da ilginç yanı, maşallah herkes halinden memnun. Sanki ben kan kaybı yaşadım! Vahim olan özde AK Partili olmak mı yoksa başkan olana dek AK Partili olmak mı? 

Referandumun sıkıntılı geçeceğini, eminim Sayın Reis-i Cumhur da biliyordu ve bu nedenle İstanbul’a ağırlık verilerek İstanbul mitingleri peş peşe gelmeye başladı. Üzerinde durmak istediğim bir diğer noktaysa, Sayın Erdoğan’ın, ihanet içerisinde bulunan birçok kişiyi çok iyi şekilde takip ettiğine emin olduğumdur.

Koltuk cambazlarının kendi menfaat ve gövde gösterilerini yaptıkları görülmektedir. Daha da önemlisi AK Parti’nin işi gerçekten zor. Neden mi? Bakın vesayet denilince bürokratları unutmamak gerekir. 15 yıldır AK Parti sayesinde koltuklarında oturan üst düzey yöneticilerin bir kısmı  perde arkasında hayırcı olarak çalıştı ve daha da önemlisi kimse bunların fazla gündeme gelmesini istememektedir. 16 Nisan’dan sonra 17 Nisan itibari ile sanırım fırtına öncesi sessizlikle bazıları bu konularda hemhal olacak. Gerek Sayın Binali Yıldırım’ın gerekse partili cumhurbaşkanının AK Parti’nin yeterli düzeyde çalışmadığı konusunda hemfikir olduğunu görmekteyiz. Yazımda ısrarla vurguladığım gibi bu seçim sonuçları ile önemli ölçüde tasfiyeler çıkacaktır. 

Seçim sonuçları her ne kadar bizi havalara uçuracak kadar iyi olmasa da kötü bir sonuç olarak görmek de mümkün değil.  

Sandıktan evet çıkmasını üç önemli faktöre bağlayabiliriz:

Birinci ve en önemli faktör; Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisidir. Erdoğan’ın liderliği, Türk toplumunun ona duyduğu saygı, sevgi ve güven hiçbir şekilde tarif ve izah edilemez.

İkinci faktör; Türk halkının ferasetidir. 100 yıldır kaptanı olmayan bir gemi gibi, okyanusta kâh oraya kâh buraya savrulan bu halk, kanının son damlasına kadar ülkesini ve liderini korumayı kendine görev bilmiştir.

Üçüncü faktör olarak AK Parti’nin kendisini ve teşkilat kadrolarını söylemek isterdim ama maalesef üzülerek belirtiyorum ki böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Erdoğan dışında hiçbir siyasetçinin toplum nezdinde zerre kadar karşılığı yok. Bunun sebeplerini ise halk ile aralarında kuramadıkları bağla sorgulamaları lazım.

Türk halkı AK Parti’ye sadece tek bir nedenle oy verip destekliyor ki o da; Erdoğan’ın varlığıdır. Erdoğan’ın herhangi bir nedenle Türk halkına yeni bir partiyi hedef göstermesi durumunda (ki bu parti örneğin “Türkiye Yeşiller Partisi” dahi olsa), o partinin tek başına iktidara geleceğinden emin olabilirsiniz.

Gelelim üçüncü ve esas faktöre. AK Parti oylarındaki sıçramanın asıl nedeni; FETÖ mensuplarının, lümpenlerin, Levantenlerin, beyaz Türklerin, masonların, askeri ve bürokratik vesayet sevdalılarının, İttihat Terakki kalıntılarının, fosilleşmiş Cağaloğlu dinozorlarının ve eski Türkiye sevdalılarının küçümseyerek baktığı ve asla kabullenemediği işte o 20-30 kişilik “yazar-çizer” kadrosudur.

Bu bir avuç insan, işini gücünü bırakıp, kanal kanal dolaşarak insanları EVET oyu vermeleri hususunda iknaya çalıştı. 

Pazar akşamı katılmış olduğum bir TV programında seçim sonuçlarını değerlendirirken şöyle bir tespitte bulundum; “Ben ve benim gibi bir avuç insanın seçim sürecinde gösterdiği performansı maalesef AK Parti teşkilatlarının hiç birisi gösteremedi. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ne belediye başkanları, ne belediye meclis üyeleri, ne AK Parti teşkilatları, ne kadın ve gençlik kolları zerre kadar çalışmadı. Partinin tüm birimlerinde büyük bir rehavet, tarifsiz bir isteksizlik ve heyecan yoksunluğu mevcuttu.’’

Özellikle vurgulamak istediğim nokta AK Parti teşkilatlarının artık memleket sevdasından makam sevdasına doğru yola çıkmış olmasıdır. Millet için değil bireysel menfaat için çalışıp çabalamasıdır.

Sayın Yıldırım ve Sayın Erdoğan’ın danışman kadroları başta olmak üzere, hemen her kademede çok ciddi bir temizlik yapılması elzem hale gelmiştir. Seçimde hatası ve kusuru olan, çalışmayan, FETÖ ve diğer terör örgütleriyle işbirliği içinde olup pasif kalan, makamının ve unvanının hakkını veremeyen ne kadar “çapsız” varsa hepsinin koltuğunun alınması gerekiyor.

Ülkemin aziz milletine selam olsun, dua ile kalın.

 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

A byck

Defoluo kadar cokki,her teskilata,yagmur, nerede ,tarlayi oraya ceken menfaatciler girmiski,,,reis hepsini nereden bilecek ,,? En guvenebilecegi milli gorusculer bile hayir cephesinde yer aldi ,, en guvendigi,, cuhurbaskani koltuguna kardesim deyip oturttugubile ser cephesinde yer aldi, Allah yardimcimiz olsun,,

Cevapla

Rogers

Tarafsızca belirtiyorum ki saldırmadan eleştirmeye örnek çok güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık

Cevapla

Nihat

Sayın Balaman bu eleştirileri yapmanız ve değiştirmek istediğiniz makamları hele bunlar cumhurbaşkanı ve başbakanlık gibi önemli makamları dizayn etmeniz bir gazetecinin değil de çok üst düzeyde olan parti yetkilisi gibi düşüncelerinizi yazmışsınız merak ediyorum acaba siz hangi kurumun başına geleceksinizbenim ünerim İstanbul Akparti İl Başkanı Makamı

Cevapla

Mehmet

Yahu ne söylesem davul ve davulcu değişmeyecek

Cevapla

Ya vuz oz

Artik dugmeye basilmali ,temizlik yukardan asagiya takii il ve ilce delegeletine dek inilmeli hanim ablardan ve abimerden kalintilardan kurtulunmalidir daha otesi kiraldan cok kiralci gozukenler bu partiyi bu hale getirmislerdir. Yur disi teskilatlarina bakin oncelikle amerika sayin erdoganin yegeni de olsa velevki zarar veriyorsa cizilmelidir. Hemseri vekil dayi emmi usak artik bu dusunce ile yol alinmaktanvaz gecip hakiki vatan evlatlarini yani na almanin zamanidir. Bugun mhp destekvermeseydi alperenler guvenlik duvarini ormeseydi oyle saniyorum ki bugun bunlari konusuyor olunmuyabilirdi bugunu gorduk cok sukur reis yalniz kabinenin ici fitne ficirlerle dolu temizlik sart taaaakii yurt dislari teskilatlari ve buna yurt disi dini kurumlar dahi dahildir yeni bir turkiye olucak ise gercek ten yenilik ve buyuk temizlik Sart Olmustur

Cevapla

Hakan

Mükemmel tespit

Cevapla

Eray

Burdaki ki herkes gibi bende aynen katılıyorum iki dönemdir başkanlık yapıyor bu dönemde iki esnafı ziyaret etmemiştir iki kahveye cay ocağına gitmemiştir kimse görüp konusmasin diye koşarak gidiyor evine. Referandum akşamı da sanki co buyuk zafer kazanmış gibi gitmiş okey oynuyor herkes birbirinin altını oyuyor (parti için nde) çıkar menfaat için yapmadıkları kalmıyor sırf reis için oy veriyoruz yoksa üzerine sümük atılacak adamlar değil...

Cevapla

hamido

Parti yi ne hale getirmişler?Bazı adı makamı yükseklere yazıklar olsun, bunlar hizmete değil cebine çalışmış zlkkım olsun. Bu menfaatçi guruhu önce Allah a sonra da Reise havale ediyorum. Hemen T.T.T. temizlik ,tasfiye ,tahaharet

Cevapla

Ali

Geçen süreçte Ak parti, ismindeki adalet sıfatını taşımadığını gösterdi. MaalesefFETÖyu kullananlar Ak partiyi de elinde tutuyor. Referandumda partideki sıkıntıları nazara almadan, vesayetçi düzenin değişeceği umudu ile sistem değişikliğine evet oyu verdim. Beklentim, cumhurbaşkanımızın çevresine ve partiye çeki düzen vermesi, haberalma kaynaklarını düzeltmesi ve halkla doğrudan iletişime geçmesidir. Oy oranları üzerinden hareket etmemeli. Bugün yaptığı atamalar şaşırtıcı. Millet onu bırakmadı, ama o milleti bırakmış gibi davranıyor. Yazınızı tebrik ederim.

Cevapla

abdullah

***"Özellikle vurgulamak istediğim nokta AK Parti teşkilatlarının artık memleket sevdasından makam sevdasına doğru yola çıkmış olmasıdır. Millet için değil bireysel menfaat için çalışıp çabalamasıdır."***

Cevapla

Şanlıurfa

Mesela Fa.... Çe... Şanlıurfa teşkilatlarını mahvetti. Önce buradan başlansa

Cevapla

Serkan Uğur

gerçekten çok doğru bir tespit.Ellerinize sağlık.İnşallah güzel bir temizlik olur.Reis gibi memlekete ve dine hizmet sevdalısı ekipler işin başına gelir.

Cevapla

dr

tam halkın düşündüğü yazı gerçekten akp sığınıp stk lardan makam kapan alçaklar sendika yaltaklığı yapıp 7 haziranda nasıl hdp chp yanınada yer alan ama sözüm ona bu taraftaki partilere oy verip gerçek davayı sekteye uğratan senika başkanları vakıf baişkanları dernek başkanları bu oylamada da aynı alçaklığı yapmıştırlar özellikle EĞİTİM BİRSEN SENDİKASININ İL BAŞKANLARI MEMUR SENİN İLBAŞKANLARI HEP MAKAM PEŞİNE KOŞARAK ÖĞRETMEN CAMİİASINDAN ÇOK AMAÇOK SESSİZ TEPKİ ALDILAR BUUDA SANDIĞA YANSIDI SOSYAL BASINDA DAVA ADAMI GÖRÜNEN BU LÜMPENLER MAKAM ADAMLIĞININ PEŞİNE KOŞTULAR BU DAVANIN İSLAM

Cevapla

Aydın Türker

Referandum sonucundan çıkardıklarım:1- MHP ninoy oranlarınaetkisi fazla olmamıştır. Sadece duruş sergilemiştir.2-Doğudaki kürt oylarındaki yükseliş, terörden bıkkınlık ve istikrar içinde beraberlikten başka seçeneğimizin olmadığının işaretidir.(Batıda ki kürtler daha fazla demokrasi ve temsiliyet istemektedir.)3- Akparti içindeki beyaz Akparti lilerin sessiz duruşları evet oylarına olumsuz etki yapmıştır.4-Siyaset dünyasında ikdar olabilmek için, ( % 50+1) yeni oluşumlar gerekmektedir. 5-Akparti daha kapsayıcı bir siyaset diligeliştirmelidir.6- ufukta, Chp, Dhp ve diğer marjinal fraksiyonların güç birliği yapacakları gözükmektedir. 7- En önemlisi de,Akparti içindeki kripto fetö cülerinetkilerinin hala hisedilir derecede olması. (İstanbul ve Ankara'da ki oy oranlarındaki düşüş!)Not: 3-5-7.şıklara dikkat!BU YAZI 17 NİSAN SABAHI YAZILDI.!

Cevapla

Mehmet

GerçektenAk partili belediyelerde çapsız, toplum içerisinde pasif, sadece Reisin prestijiyle oy toplayan ideali olmayan toplumun isteklerini göz ardı eden insanların mevcut olduğu gerçektir. Bu gibi başkanların ve teşkilat içerisinde yüksek mevkilerde olanların hemen temizlenmesi, bunların yerineideali ve millete hizmetkar isimlerin geçmesini düşünüyorum, yoksa gençliğe derdimizi anlatamayız.

Cevapla

ismail

Neden sayi düsük cikti?Klavyeyi önüne alan teskilatlara yükleniyor peki yapilan hizmetler ortada degilmi? ist,bula bu kadar yatirim dünya görüyorda oranin halkki görmüyomuki netice hayir cikti delilsiz senetsiz atmasyon suclamalar degersizdir elinde bir delil vesika olan durmasin hemen savciliga kossun olmayanda bos yere günaha girmsin sussun 1-halk bu isi tam anlayamamistir diktatörlük korkusu ak partili seceri dahi ürkütmüstür2-Son dakikalik danismanin lappadak hezeyanlari mhp lileri caydirmistir3-Darbeye fiilen bulasmamis fetöcülerin akrabalari yapilan muameleyi haksiz bulmustur.

Cevapla

Ali hoca

Sabri bey aynen tespitlerine katılıyorum. Ak Partiyi adamlar kendilerinin çıkar kapısı görüyor. Davası olanlar dışarda tutulmaya çalışılıyor. Bazıları Reise çok konuyor diye kızıyor. Anlaşıldımı Reis neden çok konuşuyor.Davası olmayan anlayamıyorki.koltuğa bir şey katmayanlar istiyorlarki koltuk bize bir şeykatınsın .bunlar bünyeden temizlenmeli.Ama unutmayalımki Allah bir şeye karar verdimi sebeplerini halk eder. Allaha emanet olun.

Cevapla

Beyaz Zenci

Belediyeler konusunda yerden göğe kadar haklısınız. Adam gibi çalışmak yerine belediye çalışanlarını sahaya sürerek mitingleri kalabalık göstermekle yetindiler. Oysa ki belediye çalışanları da aileleriyle birlikte oy kullanan vatandaşlar. Onların haklarını gasbederek seçim kazanılmaz. Ankara, İstanbul gibi fosilleşmiş başkanlar ve onların getirdiği bürokratlar değişmeli. Tabi teşkilatlarda da benzer temizlik yapılmalı. Yoksa bütün emekler boşa gidecek.

Cevapla

Rüştü

Ak parti de müthiş bir menfaat ekibi var. Bunlar menfaatleri devam etsin diye herkes ile anlaşıyorlar. Bizim gibi vatandaşın olacak olan işini yokuşa sürüyorlar menfaat ekibinin olmayacak işini hemencecik hallediyorlar. Az da değil bu menfaat ekibi. Reis bunları temizlemezse yerel seçimler zor geçer.

Cevapla

Resul Sancaktutan

Bu kibir ile. Birde fetöcü siyasi lerden temizlenmesini isteyen bir vatandaş olarak reisi yalnızlık içinde birakan tüm makam hırsı ile hareket eden kibirli yönetici kadrolara diyorum. Allahım inşaallah sizi yerle yeksan eder.

Cevapla

Ali

AK Parti hem de Kadem'de inanılmaz koltuk sevdalıları var, resmen derebeylik ilan edenler var. Haksızlık ve hukusuzluk, kul hakkına girme dizboyu. Yeteneği olanlar, önceden o koltukları kapanlar ve kapaklananlar tarafından arka plana itiliyor, uzaklaştırılıyor. Özellikle kadın kollarında, taban tarafından çok sevilen yetenekli insanlar, yetkili konumundakiler tarafından kıskançlık ve koltuğu kaptırma endişesi ile arka plana itiliyor. Taban bu yüzden de tepki gösterdi referandumda. Tabanın istediği ve ileitişim yeteneği yüksek bu insanlar dışlanmaya devam edilirse, taban daha büyük tepki verir.

Cevapla

mehmet

Bu yazıyı Reise elden vermek mümkün olsa ne iyi olur.Tespit mükemmel. Elinize sağlık.Sadece ihale günü kapanan, kapansa bile podyumdaki mankenlerden bile daha çok makyaj yapıp dikkat çeken.,başlarınıdeve horgücu gibi kapatan(ahir zaman alameti hadisde efendimiz buyuruyor ) sol elinde sigarasını bırakmayan, ezan okunsa bileayakayak üstüne atan, makam mevki alana kadar gümüş yüzük takıp badem bıyık veya sakal bırakan,umreye gidip dua vakitlerinde bile selfi çekip anında sosyal medyada paylaşan, dergahta çorbaya ķaşık sallayıp ballandirarak anlatan, Sünneti esas alan değil de seyhini Allah muhafazaher seyin önüne koyan ,kendi tarikatıni kendi Vakfının mudavimlerini ummeti muhammedin önüne koyan, cennette bile neredeyse kendi tarikatı dışındakine yer bırakmayan, Ayette buyurulduğu gibi " İşi ehline veriniz" emrine rağmen kendi tarikat elamanına işmakam mevkiveren o kadar çoğaldıki.Sevgilipeygamberimiz buyurdiki (ebu yala) "Bu ummetten ilk kaldırılacak şey haya ve emanettir. Siz ikisini de Allahtan isteyiniz. En sona kalacak şeyde namazdır.Bir topluluk namaz kılacak, fakat ahlâklarıolmayacak"İlla edep illa edepEdep tac imiş nuru HüdadanGiy o tacı başına emin ol her beladan.Selametle

Cevapla

yusuf

Pisliğinizde boğulun. Benim asıl anlamadığım akp'nin içinde sayılamayacak kadar çok fetöcü olduğunu bildiği halde, bir tane mv, bir tane belediye başkanıbile tutuklanmadığı halde, halkını kandıran bir partiye ve onun oluşturduğu anayasa metnine nasıl evet dediler. Evet diyenlerin o fetöcülerden ne farkı kaldı?

Cevapla

halil taşkın

Ağacı içten kemiren kurt yıkar.Dost acı da olsa hatanın-yanlışı tespit edip, düzeltilmesi için çaba sarf edendir.Her yapılanı tasdik eden değil.Dürüst insana her yerde ihtiyaç vardır.

Cevapla

Mall

Aferin sana. Bi daha ver hep ver.

Cevapla

CİHAN KOÇ

Adalet ve Kalkınma Partisi öncelikle kendi içindeki bataklığı kurutmakla işe başlamalı ve taze kanı liyakat ile gidererek, kriptoların haksız yere devlet işinden el çektirdiği vatan severleri veya mağdurlara adaleti getirmelidir ki!Sonra hariçteki temizliği yapmak daha kolay olacaktır; zor olanı kendi içindeki hesabını yapıp temize çıkarak başarmalıdır; ancak o zaman daha da güçlenerek yoluna devam edebilir. Türkiye'nin yeni yolunu açacak parti şuan görünene göre Ak Partidir ve adına layık olan adaleti getirerek işe başlayarak yoluna devam etmelidir. Allah yar ve yardımcımız olsun. Amin.

Cevapla

dürüst

0 doğru ancak bunu bilmelerine rağmen idare edelerin kişisel çıkar ve gururları ve hatta küfri-inatları çok iyi işler yapmasına engel oluyor.Bunun en büyük acısını gerçek fiiliyat bekleyen özü temiz küskün milliyetçi-muhafazakarların atacağı kazık belirleyecek.Mevcut birliktelik bir dahaki seçimde E i bile bulamaz(harakiri).

Cevapla

Ozkan ozyigit istanbul Sancaktepe

Yazar çok doğru tespitler yapmış. Benimtesbitim ise referandum da büyük şehirlerin kaybedilmesi tamamen ekonomik diye düşünüyorum. Artık istanbulda ev almak kesinlikle mümkün değil. Barınma sorunu çok yüksek ve müteahhitler aç gözlülük yaparak asgari ücretle geçinmeye çalışanları büyük bir umutsuzluğa sevk etmiştir. 1300 tl asgari ücret ve en düşük kiralık ev 750 tl kazancın yarısı kiraya gidiyor. Geriye kalan para ise insanların yemesine gidiyor. Bu şartlar altında asgari ücretle geçinmeye çalışanların ev alma ümidi kalmamıştır. 350 bin TL ev fiyatlarının olduğu düşünülürse bu müteahhit alcaklarına bir dur denilmesi gerekir diye düşünüyorum. Oyumu evet olarak kullandım ama lütfen istanbulda yaşayan bir mütedeyyin olarak ne olur ev alma konusunda bize yardımcı olsunlar.

Cevapla

orhan

balıkesir"in dursunbey ilçesi y oyla evet diyerek hükümetimizin ve cumhurbaşkanımızın yanında yer aldı. tüm ak parti teşkilatı kendini sorgulamalı ve teşkilat içindeki goy goy cuları pasifize etmeli. özellikle feto bağlantısı olduğu iddia edilen vitrin kişilere özellikle dikkat edilmesi gerekmekte.

Cevapla

Ahmet

Sondan 3. paragraf koyu renk,bu hususu seçimden evvel şikayet bile ettim.Gayet sarih bir şekilde sezilebiliyordu,bir akşam dediler yarın seçim var git oyunu kullan öyle kullandık, emin olun medya olmasa insanlar sokaklardan seçim olup olmadığını anlayamazdı.Sebebine gelince,muhtemelen teşkilatlar şu an sıkça görüşebildikleri bakan düzeyindeki kişilere bir daha bu denli ulaşamayacak ve kendilerince taleplerini yerine getiremeyecek olmalarını düşünmeleri,yani menfaat.Bir güruh var ve onların partisi iktidar partisi, Akparti, chp, mhp,hdp farketmez.

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (95)
Sabri Balaman
Sabri BalamanTüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?