AK Parti 2001 ayarlarına dönüyor; metal yorgunları istirahate

25 Temmuz 2017 Salı

AK Parti yeniden şahlanış hareketiyle şekilleniyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlığa gelmesi ile tüm hücreler yeniden taranacak. Bu noktada metal yorgunluğu demeci mesajı çok net... Geçtiğimiz günlerde belde ve ilçe teşkilat delege seçimleri başladı. Katılım ve heyecan yoğunluğundan bahsedebiliriz. Gerçekten emek veren ve partisini bir değer olarak gören gencinden yaşlısına kadar birçok insanla konuştum, fikirlerine başvurdum. Hepsinden tek bir ses aldım; yeniden kucaklanma ve diriliş… Asıl manidar olan ise “Reisin arkasındayız, onunla birlikteyiz” demeleriydi.

Gelelim bir beldenin teşkilat yapılanmasına… Beldelerde genelde hamallık boyutu mevcuttur. Belde teşkilatlarında emek sarf etmek gönüllülüğe bağlıdır ve dahası il ve ilçe, belde gözünde büyük adamların işidir. Belediye size aitse ve partiniz iktidarda ise değmeyin keyfine. Kendi dünyalarında çok mutlu ve huzurlu bir yaşam devam ettirdiklerini söyleyebilir ve samimiyetin de en üst seviyede olduğunu vurgulayabiliriz. Hele ki; belde yönetiminde sandık başkanı ve müşahit delege olarak yazılmış, onaylanmış ise beş yıl boyunca gerekli yerlerde kendisi önemsendiğinde ve adam yerine konulduğunda samimiyeti yüzünden okunabilir. 

İlçe geneli teşkilat tabii ki çok önemlidir. Ancak bir eleştiri almamız gerektiğinde şunları söyleyebiliriz: Protokol adamı olmak, önemsenmek dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. İlçe başkanı ve yönetimi verilebilecek en üst seviyede değer ile karşılanmak ister. Hele ki bir de yerelde belediye aynı partiden ise teşkilat, belediye ve çalışanları tarafından ilgi odağı olmak ister. Partinin teşkilat başkanından başkan yarımcısına, meclis üyesine kadar birer ilgi hastası gibi yeni problemler türetiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “metal yorgunluğu” vurgulamasının herkesin birbirine çamur atma yarışı ile devam etmesi teşkilat çalışanları açısından epey can sıkıcı oldu. 

Son zamanlarda bazı belediye başkanlarının delegeleri kendilerinin olgunlaştırdığını ve yazdığını duymaktayız. Bazı il-ilçe belediye başkanları kendi koltuk sevdası uğruna parti alt birim kademeleri ile alay eder gibi delege listeleri hazırlandığı söyleniyor. Hâlbuki bir beldenin belediyesini kaybetmemek veya il-ilçe belediyesini kaybetmemek başlı başına oy kullanan her vatandaş adına vebaldir. Alt birim çalışanların aklıyla alay etmek demektir. Sayın Genel Başkan ve parti üst kurumları bu konuları titizlikle incelemeli ve gerekli hassasiyeti sağlamalıdır.

Sayın Erdoğan’ı iyi tanımayanların bir daha parti tüzüğünü okumalarını veya çalışma metodunu gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Sayın Erdoğan’ın mesajları kime verdiğini herkes iyi okusun. Kimse kalkıp kendini darı ambarında hissetmesin. İl teşkilatları sorumlu olduğu ilçe ve beldeleri hızlı denetime tabii tutmalıdır yoksa körler sağırlar birbirini ağırlar… 7 Haziran’ın psikolojik travmasını henüz atlatamadan birbirine gönülden bağlı olan teşkilat çalışanları bir daha bu ağır yükün altına elini koymaktan vazgeçerse, işte o zaman olan olur! AK Parti birkaç kişinin değil ümmetin vebalini taşıyor ve bunun bedeli ağırdır, bunu bilesiniz! 

Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendini vazgeçilmez zannedenlere mesaj niteliğinde çok net bilgi verdiğini düşünüyorum. Fakat tüm bunlara rağmen kendilerini il ve ilçelerde sultan zanneden varsa bir daha düşünsün. AK Parti tüm bu yanlışlardan dolayı 2014 seçimlerinde önemli il ve ilçeleri elinden kaçırdı. Bunların o günün yanlış ve adamcılık politikasından kaynaklandığını unutmayalım. Bir örnek vermem gerekirse sizlere şunu anlatabilirim: Dönemin il başkanına söylemiştim “Lütfen hassasiyet gösterin, bu parti bir bölgenin partisi değil, bir ilin tekelinde hiç değil. Bu konuda biraz vicdanlı olun.” Bana cevaben “Efendim bazı illerden partimize yakın adam bulamadık” demesini ikiyüzlülüğün tam da aynası olarak gördüm. Daha sonra seçimlerde başarısız olup halktan tokadı yiyince “Ben ne yaptım?” demesi pek de inandırıcı olmasa gerek. Problem de buydu ya; bir şey yapmadın. AK Parti harekâtı mazlumların harekâtıdır ve bu dava Sayın Erdoğan’ın omuzlarında ağır bir sorumluluk olarak kalmıştır. Yapılacak her bir yanlışın bütün mazlumları üzeceğini ve bütün zalimlere fırsat vereceğini unutmayın. 

Ülkemin aziz milletine selam olsun, dua ile kalın…

 

YORUM YAZ

 • Haydar selcukHaydar selcuk7 ay önce
  Akparti olarak Delege seçimi yaptık. Tek aday tek liste olduktan sonra delegenin ve seçimin ne önemi varki herşey formalite kimsenin kimseye de eyvallahı yok teşkilatlar dernek ve odalara döndü başkanlar delegeleri delegelerden başkanları seçiyor
 • Meral SaldaMeral Salda7 ay önce
  10 yıldır aktif olarak siyasetin içindeyim sorunlarımızın tercümanı oldunuz kaleminize sağlık teşekkürler SABRİ Bey
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK7 ay önce
  Hâlâ küsmüyüz sabri bey.çünkü babam rahmetli 30yıl oy verdi o dinazora. reis girince siyasete gerçekleri görüp göğsüne göğsüne vurdu.o açıdan biz ailecek hazlanmayız o zevatlardan.ölmüş adam demeyin sakın.EBU CEHİL deölmüş adam.
 • IsimsizIsimsiz7 ay önce
  Devletisidenemetahtasidegil.Olmadiyenidenbasla .
 • Sedat TaranoğluSedat Taranoğlu7 ay önce
  Bu günlerde moda tabiri ile metal yorgunluğundan söz ediliyor,benim de söylenecek sözüm var diyorum:Son günlerde gündemi meşgul eden bir büyük şehir belediye Başkan'ı bundan iki önceki genel seçimlerde kendi ilinden alınıp İstanbul 3. bölgeden 14. sıradan seçiliyor,sevilmeyen " itici" şovmen küstah bir kişilik..fakat her ne hikmetse getirilipo ilden Bşb Başkan'ı oluyor.Şimdi gelelim can alıcı soru'ya;Akparti genel merkezi bu zatı millete inat niye temcit pilavı gibi getirip getiripdayatıyor..Bütün herşeyinin bilinmesine rağmen.Bulunmaz Hint kumaşımı?Kişinin kabahati kendisine lisan-ı münasiplesöylenmezse onu marifet bilir..
 • Bİ KUDRETBİ KUDRET7 ay önce
  Bu imkansız... O yıllarda Ak Parti çizgisinde görünmek bedel ödemeyi göze almak demekti. Ak Partiyi kuranlar da peşinden gidenler de Allah rızasını gözetiyordu. ŞimdiAk Partiye Akp'liler sızdı. Bunların arasında Allah rızasından çok cebini düşünenler var. Ak Partinin Ak Parti olmasına müsaade etmezler...
 • Abdullah Akın Abdullah Akın 7 ay önce
  Kadro boş kalmasın diyedeğil her anlamdaDAVA adamı olanı yerleştirilsin bir adam olsun yeterki adam gibi adam olsun mahalleden ilçeden ilden ince elenip sık dokunmalı
 • vehbi keleşoğluvehbi keleşoğlu7 ay önce
  atı alan üskütarı geciyor
 • HASAN DİNÇ.HASAN DİNÇ.7 ay önce
  Bence 2019 yeni bir başlangıç olabilir,1959 dan beri siyaseti takip ediyorum.Partilerin verimli dönemi dokuz on yıl civarında,AKP. onbeş yılla birinci oldu sanırım vakit saat geldi.
 • AliAli7 ay önce
  Mehmet şimşek yerine Babacan tekrar gelmeliydi.mehmet şimşek yakında ümük vergisi de alır.vergilerle esnafı işçiyi bezdirmemek gerekir.Gereksiz lüks yatırım ve harcamalara dur demek gerekir.
Daha fazla yorum göster