THY- Euroleague

Abdullah Gül, anlaşılan ‘Karar’ını çoktan vermiş

31 Aralık 2017 Pazar

15 Temmuz darbe girişimine direnen sivillere ceza muafiyeti getiren Kanun Hükmünde Kararname’yi “hukuk devleti anlayışı açısından kaygı verici” bulan Abdullah Gül, “kaygı verici Karar”lar almaya devam ediyor.

O kaygı verici “Karar” ne mi?

Tabii ki, Gül’ün Karar gazetesini ziyareti.

Evet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “geçmiş Cumhurbaşkanı” diye nitelendirdiği Gül, tepki çeken KHK çıkışının ardından, bu defa da “endişeli muhalifler”in temerküz ettiği Karar’a çıkarma yapmış.

¥

Söz konusu ziyaretin zamanlaması size de oldukça manidar gelmiyor mu?

Geçtiğimiz ağustos ayında düzenlenen ve davetli olduğu halde iştirak etmediği AK Parti’nin 16. yılı etkinliklerine “Kuruluş değerlerine geri dönün” mesajını gönderen Gül’ün, AK Parti’nin kurucu ayarlarından uzaklaştığını ve reformcu kimliğini geride bırakıp, çatışmacı bir dil kullandığını yazan eşhasın kalem oynattığı bir mevkuteyi ziyaret etmesi bir tesadüf olarak değerlendirilebilir mi?

Bizce değerlendirilemez.

Hem zaten Gül de “Karar”ını çoktan vermişe benziyor...

Erdoğan’ın “ciddi hatalar” yaptığını ve bazı söylemlerinin “kabul edilemez” olduğunu dillendirenlere kucak açan...

“İhanet”i itiraz, “fitne”yi ise çok seslilik olarak pazarlayan... 

AK Parti’nin “tek parti” dönemini hatırlatan bir politika takip ettiğini iddia eden...

Parti içinde ‘parmak sallayan’ların tasfiye edilmesi gerektiğini öğütleyip “Mesele öyle teşkilatlardaki değişimle halledilebilecek bir mesele değil” diyerek siyasi mühendisliğe soyunan... 

Erdoğan’ın bir yandan “Gurur, kibir bize yakışmaz” deyip, diğer yandan da önüne gelene “Sen kimsin”, “Haddini bil!” diye çıkıştığını yazan... 

Zevatın buluştuğu bir gazeteyi ziyaret etmek, “Gül 2019 seçimlerine hazırlık yapıyor” iddialarının boş olmadığını cümle âleme göstermektir.  

AK Parti içinden çıkacak hem İslamcı, hem Batı’yla iyi geçinen yeni bir partinin müjdesini(!) aylar önceden verenlerle, o müstakbel partinin başına getirtilmek istenen “geçmiş Cumhurbaşkanı”nın aynı çatı altında buluşması, tek kelimeyle safları açık seçik belli etmektir.

Ne diyelim, üzüm üzüme baka baka Karar’ırmış.

‘Karar’ınız hayırlı olsun!

¥

ONUN ADI RECEP DEĞİL, 

ONUN ADI KEMAL!

“Çarkçı Kemal” namıyla maruf Kemal Kılıçdaroğlu, daha geçtiğimiz temmuz ayında, Alman Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta ne söylemişti?

2019’daki başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını belirtip, “Seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında partiler üstü bir adayın yarışması gerektiğine inanıyorum” dememiş miydi?

Demişti ama, âdeti olduğu üzere yine çark etti...

Önceki gün katıldığı bir TV programında “Cumhurbaşkanlığına aday olur musunuz” sorusuna “Olabilir, parti içinde konuşuruz” cevabını verdi.

Hazretin, bugüne değin, verdiği tek bir sözü tuttuğu vaki mi?

Tabii ki değil...

Zaten kendisi de durumun farkında...

Öyle ya, “Biz öyle sayın Erdoğan gibi söz verip de sözünün arkasında duran insan değiliz. Benim adım Recep değil, benim adım Kemal” vecizesinin bir anlamı olmalı değil mi?

Deniz Baykal bir kaset komplosuyla genel başkanlıktan istifa ettiğinde, gazetecilerin “Genel başkanlığa aday mısınız?’’ sorusuna “Öyle bir şey kesinlikle söz konusu değil” cevabını veren, ama genel başkanlık koltuğuna oturan...

Haziran 2011’deki genel seçimlerden önce “Yüzde 40 almazsam istifa ederim” diyen, ancak yüzde 26’da kalmasına rağmen istifa etmeyen...

7 Haziran 2015’teki seçimlerin arifesinde bir defa daha pişkince ortaya çıkıp, CHP’nin son seçimlerde aldığı oy oranı düşerse genel başkanlıktan istifa edeceğinin sözünü veren, üstelik siyaseti hiçbir zaman koltuk merakı için yapmadığını iddia eden...

Mezkur seçimde CHP’nin oy oranı düşmesine karşın, istifa etmeyerek siyaseti sadece ve sadece “koltuk merakı” için yaptığını ortaya koyan bir genel başkandan söz ediyoruz...

O öyle söz verip de sözünün arkasında duran bir insan değil.

Evet, onun adı Kemal!

 

YORUM YAZ