THY- Euroleague

ABD yine ağzımıza bir parmak bal çalıyor

26 Kasım 2017 Pazar

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma sabahı Twitter’dan “Bu sabah Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ortadoğu’da miras aldığım kargaşaya barış getirme konusunu konuşacağım. Her şeyi yoluna koyacağım, ama Ortadoğu’ya girmek ne büyük hataydı, hem can kayıpları hem de 6 trilyon dolarlık bedeli bakımından” mesajını paylaştığında, “Bakalım bölgemize ‘barış(!)’ı bu defa nasıl getirecekler” diye meraklanmaya başlamıştık ki, dertlerinin ne olduğu çok geçmeden anlaşıldı. 

Evet, dünyanın en kaypak devleti ABD, yine kaypaklık peşindeydi. 

Başkanlık koltuğuna oturmadan önce “Suriye’de ne işimiz var” diyen, ancak Beyaz Saray’a adım atar atmaz, “Ne işimiz var” dediği Suriye ile yatıp Suriye ile kalkan, öyle ki, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmak istenen “terör koridoru”nu tamamlamak için PYD/YPG’yi silaha boğan Trump, telefonda görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz veriyordu...

“Bundan böyle YPG’ye silah yardımı yapmayacağız” diyordu.

Hatta, YPG’ye silah verilmesini “saçmalık” olarak nitelendiriyordu. 

¥

YPG’ye silah verilmesine “saçmalık” diyen Trump unuttu galiba; o saçmalığın altında zat-ı âlilerinin imzası var. 

Öyle ya, PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’ye silah verilmesi talimatını bizzat Trump’ın kendisi onaylamadı mı? 

Üstelik o onayı TSK’nın 25 Nisan’da Irak’ta Şengal ve Suriye’de Karaçok Dağı’na düzenlediği, sınır güvenliğimiz açısından kritik önemdeki hava saldırılarının iki hafta sonrasına...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da 16 Mayıs’ta yapacağı kritik Washington ziyaretinin bir hafta öncesine denk getirerek Türkiye’ye mesaj vermedi mi?

Hatta ve hatta Erdoğan’a en yakın isimler; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Washington’da temaslarda bulunurken PYD/YPG’ye silah verilmesi kararını onayladığını açıklayarak Türkiye ile adeta alay etmedi mi?

Hem YPG’li teröristlerle Suriye’de sık sık bir araya gelen ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un, YPG’ye ağır silahların verilmesi talimatının doğrudan Trump’tan geldiği itirafı daha dün gibi hafızalarda değil mi?

¥

Demek öyle he!

ABD ordusunun kullandığı, mayına ve pusuya karşı dayanıklı 4X4 zırhlı Hummer’lardan ısı ve lazer güdümlü füzelere... 

Mayın temizleme araçlarından keskin nişancı tüfeklerine ve vinçlere...

Gece görüş gözlüklerinden Biksi’lere, Doçka’lara...  

Termal dürbün ve GPS cihazlarından havan toplarına... 

RPG-7’lerden AT-4’lere, oradan tanksavarlara...

Kalaşnikoflardan makineli-ağır makineli tüfeklere içinde ağır silah ve zırhlı araçların bulunduğu 2 bine yakın TIR, terör örgütü DEAŞ’la mücadele bahanesiyle bir başka terör örgütü olan YPG’ye, “saçmalık” olsun diye gönderildi öyle mi?

Hatta “YPG’ye silah verilmesi saçmalık” dediğiniz haftanın içinde bile Suriye’nin Deyrizor kentine terör örgütü YPG’ye teslim edilmek üzere yeni silah ve zırhlı araçlar göndermeniz de tamamen bir rastlantı eseri değil mi? 

¥

Bakalım, daha önce de “Yalnızca Suriye sahasında kalacak; Türkiye’ye karşı kullanılmayacak” dedikleri silahlar PKK’dan çıkınca işi pişkinliğe vuran ABD, “Bundan böyle YPG’ye silah yardımı yapmayacağız” sözünü gerçekten tutabilecek mi?

Bizce böyle bir şey pek mümkün gözükmüyor. Zira Amerika, PYD-YPG’ye desteğini tamamen kesemez. Keserse söz konusu terör örgütlerini Rusya’nın kucağına itmiş olur. 

Hem zaten ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde İran’a karşı yeni bir yerel yönetim kurmayı planladığı haberleri daha geçtiğimiz günlerde medyaya yansıdı. Amerika’nın en etkili gazetelerinden biri olan Washington Post, “ABD’li yetkililer, kurulması planlanan yeni yerel yönetim bölgesi için terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki SDG’ye destek verileceğini bildirdi” diye yazdı.

Üstelik ABD Savunma Bakanı James Mattis’in, “Rakka’nın DEAŞ’tan geri alınmasından sonra da YPG’ye silah sağlamaya devam edeceğiz” sözlerini de daha unutmadık.

Yani?..

Yanisi şu: Trump’ın “Bundan böyle YPG’ye silah yardımı yapmayacağız” sözleri tamamen “ağza bir parmak bal çalma” taktiğidir...

Bu bölgede ABD terör örgütleri olmadan, terör örgütleri de ABD olmadan varlığını sürdüremez. Bu “saçmalık” da böyle devam eder gider...

 

YORUM YAZ