Türkiye’de bilim-araştırma üniversiteleri ve bilim kurullarının faaliyetleri...!

29 Eylül 2017 Cuma

Amerika’ya gittiğimde yıl 1990. Yüzlerce Türk doktoru görmüştüm. Prof.Dr. Gazi Yaşargil’lerden tutun da onun yetiştirdiği yüzlerce doktor, Avrupa’da üniversite bitiren üçüncü dördüncü nesil soydaşlarımız ve dindaşlarımızın üniversite mezunları Türkiye›de iş sahası bulanmıyor!

Bizlere de öyle yapmadılar mı? 80 öncesi eksper okulunu bitirdik, 80 sonrası orman fakültesinde endüstri mühendisi olduk, daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde iktisat fakültesi sosyal siyasette, çalışma ekonomisinde doktora yaptık. Yıl 1990 Amerikalara gittik! Bitki genleri, tohum standardizasyonu, eyalet sistemleri, sosyal güvenlik sistemleri, daha pek çok konuda eğitim aldık!

Döndük, Türkiye›de işletme iktisadi enstitüsünden tutunda Boğaziçi önlisansa kadar sertifikalar, iki yıllık ona yakın kurslar bitirdik!

Bilimler doktoru pHd olduğum gün 4000 kişilik kurumda işletme amiriydim gece vardiyasında çalışır gündüz okula giderdim!? Diplomamı alınca kapıma “Dr. Ahmet Maranki” yazdım ve astırdım!!!
Baktım sabah sökülmüş! Sordum görevlilere kim söktürdü? Müessese müdürü deyince soluğu odasında aldım ve müdür beye dedim ki: “Müdür bey yazımdaki kapıyı söktürmüşünüz. Ben akademik kariyer phd bilimler doktoruyum!!”

Cevap mı istiyorsun !!!

Buyur hazır cevap !!!

“Ya dedi yanlış yapıyorlar! Tıp doktoru sanıp muayeneye falan gelirler sana!? diye çıkarttırdım diyor??? Biraz da tebessüm ederek...!”

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ-2017..

İşte 1990’ların Türkiye›si! Bilime bakışı hâlâ aynı. Bugün 2017, değişen bir şey var mı? Asla olduğunu sanmıyorum!

33 yıl devlette çalıştım bir gün çağırıp da rahmetli Turgut Özal, Necmettin Erbakan hocam dışında bir üst makam Cumhurbaşkanı! Başbakan! Bakan!... Yahu sen ne yapıyorsun diye sormadı! Bu haset, bu çekememezlik sonucunda bir baltaya sap olmaya çalışanlara köstek olma özelliği halen devam etmektedir!

Ben pekçok devlette çalışan mastır doktora talebelerime “Oğlum boşuna uğraşma, ben yaşadım sen üniversiteye geç ya da yurtdışına git yoksa devlette düşmanın çok olur yüzün gülmez” dedim. Netice mi? Hakikaten hep böyle olmuştur... Maalesef bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin devletinden cumhuriyetle birlikte kurulan memurlarının yerleşik düzenin dilediğini yapmaktan başka bir şey üretebileceklerini düşünemiyorum!

DİKKAT ARANIYOR!

Devletin içinde tabii ki ekmeğini helal noktada hakkıyla yapanları da bu kategorinin dışında tutuyorum! Ve bunları hem köşe yazılarında hem de TV programında bize yazmaları halinde anlatmayı ve tanıtmayı borç biliyorum!

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA ÖNEMLİ BİR TESPİT!

Bu ara Türkiye’deki ilgili bakanlıklar ve bilim kurulu ne mi yapıyor? Bir dahaki yazımda onu da paylaşacağım!

Ahmet Maranki x televizyonda tuz taşını eline alıp kristal tuz kullanın, tabi mineralli bununla yıkanın! Japonya’da radyasyon kalıntılarını atmak için halka kilolarca tuz dağıtılmıştır ki yıkanın sürün. Peygamber Efendimiz (sav), yemeğe tuzla başlamış tuzla bitirmiş, tuz kokmaz, tuz şifadır!...vs. Televizyonda söylediğimiz için koca profesörler ve bilim kurulu toplanmış bize suç duyurusu yaparak cezalandırmamız için İstanbul Valiliğine yazmışlar! Tabi idamımıza karar verememişler ama x milyar cezaya hafifletilmiş olarak karar vermişler! Kristalleşmiş kaya tuzu kullanın dediğimiz için! Hukukçularımız takip ediyor işte ülkemizin hali bu!

RTE BİLİM-ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİNİ AÇIKLADI!

Sayın cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanım, Sayın Sağlık Bakanım ve bu konulara çok önem veren ve bu minvalde çok güzel kainat şifahanesi ve bitkilerin şifası noktasında ciddi toplantılarda açıklamalar yapan Emine Erdoğan hanımefendi tabi bütün bu olanlardan sizlerin haberiniz var mı bilmiyoruz!

Devletin bakanlığının bilim kurulu tuza bakışı böyleyse acaba bilim-araştırma üniversiteleri aynı kafayla ne yapabilir!

Sakın bu anlattıklarıma tevatür sanmayın acı fakat gerçekler bu!

Onların tuzu kuru çünkü!

Tabi şimdi bu da suç tuz sözü kullandık ya! Tuzu övdük ya!

RTE Araştırma Üniversitesi deyince birden aklıma geliverdi de!

ZENCEFİLE BİLİRKİŞİ RAPORU!

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı yıllar önce «zencefil öksürüğe iyi gelir böbreklere şifadır...» diye bir TV’de konuşma yaptığımda ilgili bir kurum ve birlik suç duyurusu yapar.. Şimdi HSYK üyesi olan soruşturma savcısı onlarca üniversiteden bunun hakkında görüş ister! Hiçbir üniversite zencefille ilgili müspet rapor vermez! Gerekçe bilimsel değil! Ancak bir üniversitemiz hukuk fakültesinden üç tane ceza hukuku profesörü “fikrini açıklamak bilim adına demokratik hakkını kullanmak halkı aydınlatmak bilim adamının vazifesidir ve sorumluluğundadır...” mealindeki bilirkişi raporuyla dava açılamaz diye adalet tecelli etti de bugün bu satırları yazabiliyoruz!

Yılı 2017 tamamlayıcı tıp yasasını çıkarttıran ve sıkı takipçisi olan RTE Sayın cumhurbaşkanımız işin farkında ve araştırma üniversiteleri açılsın diyor!

Bakanlıklar mı ne yapıyor?

Bir yıldır Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım Bakanlığında çok garip şeyler oluyor tamamlayıcı tıpın müdavimlerinin önü kesilmek mi isteniyor? Çünkü çıkan yasalar yönetmelikler ve “acımasız uygulamalar” bize gelen duyumlar hep bu doğrultuda...

Madem 100 yıllık kanunlar uygulanacaksa şeytan diyor bir dilekçe ver bütün memurlara şapka giydir!!!

Peki Sayın cumhurbaşkanının uykusuz gecelerde düşündüğü ülke meseleleri..

Ülke ırakla savaşa gidecek mi gitmeyecek mi? sınırlarımızdaki mazlumların hali ne olacak? Ülkemizde yeni bir keşif yapılabilecek ve üniversitelerimizin kalitesi arttırılabilinecek mi? Milli eğitim ve sağlık reformu ne olacak derken sağlık bakanlığı bilim kurulu “Tuz üzerine konuşanları takipte büyük başarı göstererek” çok ciddi çalışmalarla ülkemize hizmet etmeye devam ediyor! RTE, Başbakan, Sayın Sağlık Bakanımıza duyurulur!
Kalın sağlıcakla!

Konuyla ilgili bilhassa Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve diğer bakanlıkların yaptığı farklı uygulamalar hakkında bize gelen dosyalardan önümüzdeki günlerde sizlerle hem Yeni Akit gazetemizde hem de televizyondaki programlarımızda dosyaları açmaya ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz!

WhatsApp ihbar bilgi hattı: 

053020000 96

 

YORUM YAZ