Bugün 19 Mayıs 2017 “Sultan Vahdettin’in Anadolu Seferi”nin 98. yılı...

19 Mayıs 2017 Cuma

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Dolayısıyla anlamını bilmeden, hele ki tarihi çarpıtarak sadece “Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında kutlama ile geçiştirmek son derece yanlış. Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk Milletini ileri götürecek olanın milli görüş ve düşünce olduğunun bilinci ile hareket eden “Vahdettin”in yönlendirmeleri ile yıllardır “tek başına Samsun’a ayak bastı” teraneleri yerine  “bizatihi Vahdettin tarafından seçilmiş bir Osmanlı heyeti” ile gittiğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk filizleri de atılmış oluyordu. 

Öncelikle “gençlik” kavramını anlatmak gerekirse; Atatürk için ayrı bir önem taşıyan gençlikten kasıt, “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” Bu konuda tarihi belgeler Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri konusunda araştırmalar yapan yazarların kaleme aldığı yazılarda da tespit edilmiştir.

19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için “Mustafa Kemal”in 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu incelememiz gerekir.

“Mustafa Kemal”in Samsun’a ayak basışı, “Anadolu seferi”ni bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun, işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. “Stratejik” bakımdan büyük “önem”e sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler, 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. 

İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de, Türk halkının silahlandığı konusundaki şikâyetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan “Mustafa Kemal” idi. Bu, Mustafa Kemal için bulunmaz fırsattı. İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Mustafa Kemal ile Padişah “Vahdettin” arasında geçen konuşma, “Falih Rıfkı Atay” ve “Mahmut Soydan” tarafından kaleme alınan, Atatürk’ün Anıları çalışmalarının 153. sayfasında şöyle anlatılıyordu;

“-Paşa, Paşa!... Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (bu bir tarih kitabıdır)! Bunları unutun, dedi, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir... Paşa, Paşa... Devleti kurtarabilirsin!... 

Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor? O Vahdettin ki... Bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim:

- Kişiliğe güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim... Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz...”

Atatürk bu konuşmada plânlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmıştı ama, onu bekleyen ve ona güvenen bir “Türk Milleti” vardı. Yani “işin aslı” anlatıldığı gibi Vahdettin’ten habersiz bir gidiş değil, bizzat onlarca üst görevli subay ve zevatın “görevlendirilmesi”  idi.

Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik edecekti. Bu 18 kişinin adları şöyleydi: III. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey (General Bele), Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kâzım Bey (General DIRIK), Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Talî Bey (ÖNGÖREN), Kurmay Başkan Yardımcısı Kurbay Yarbay Mehmet Ârif Bey (AYICI), Karargâh Erkân-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyâsiyât Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey (GEREDE), Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey (SAYDAM), Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad Abbas (GÜRER), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz (TÜNAY), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı (EDE), Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket (ÖNDERSEV), Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi (SÜSOY), Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kâlem Âmiri Üsteğmen Arif Hikmet (GERÇEKÇİ), İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah (KUNT), Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer (KILIÇ), Şifre Kâtibi, Birinci Sınıf Kâtip Fâik (AYBARS), Şifre Kâtibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Kâtip Memduh (ATASEV).

Yine pek çok kitapta Mustafa Kemal’in tek başına Samsun’a çıktığı yalanları yerine milli tarihimiz yeniden yazılarak “Vahdettin’in son bir hamlesi ile kısaca -Mustafa Kemal’in görevlendirilmesi ile- yeniden bir tarih yazılmıştır” tarih de bunu bundan sonra böyle kaydetmeli ve dünya tarihini besleyecek tarihimizi gerçek yönüyle ortaya koymalıyız.

Bunun da çözümü için “milli tarihimiz dönmelerle değil; milli insanlar tarafından” yazılmalıdır ve bundan sonraki nesillere aktarılmalıdır!

Bu konuda, 21. Yüzyılda Ülkemiz Üzerine Oynanan STRATRAJİK OYUNLAR adlı kitabımızda bilinmeyen pek çok gerçeği ortaya çıkartarak, Sapı dışarıda baltaların ülkemizde oynadığı oyunları ve son yüzyılda ülkemizdeki faili meçhul cinayetleri kaynaklarıyla karanlık dosyaları aydınlatarak sizler için tarihe kayıt düşsün diye açıkladık.

Herkes faydalansın ve hem tarih bilinci oluşsun diye kitabımızı sipariş edenlere Kozmik Yaşam dergimizi de ücretsiz olarak hediye ediyoruz. 

Not: Cumartesi günü Isparta Valiliği’nin ve Belediyesinin düzenlediği Gül Bayramı’nın açılışını yapacağız, bütün dostlarımızı bekleriz...

WhatsApp ihbar ve irtibat hattı: 

0 530 200 00 96

 

YORUM YAZ

 • CihangirSelçukOSMANLICihangirSelçukOSMANLI11 ay önce
  EVETAHMETBEY ,ÖYLE ANLAŞILIYORKİ ,TÜRKİYE'NİN REİS -BAŞKANSN.ERDOĞAN 'LA ÇIKTIGIBUMUHTEŞEMYÜRÜYÜŞTE , "YORULAN ...YOLUNU ŞASIRANLARAZDA OLSAOLACAK.FATİH ' İNKUTLU YÜRÜYÜŞÜNDEEN YAKININDAKİDEVLET ADAMIÇANDARLI HALİL PASA'LARINYOLLARINI ŞAŞIRIP; FATIH'I ISTANBUL'UN FETHİNDEN VAZGEÇİRMEYEÇALIŞTIKLARINI...NASILUNUTABİLİRİZ. *AK PARTİ 'DEKİÇANDARLIHALİL PASALARA DİKKAT!...ETMEK ELZEM.
 • AlperAlper11 ay önce
  İngilizler vahdettine soruyor hani anlaşmıştık ülke teslim edilecekti ama anadoluda hareketlenme var diye sorarlar ingilizler ayıkmasın diye idam kararı çıkartır
 • mutmainemutmaine11 ay önce
  Herkes sevdiği ile beraber olacak ahitette. Orada isviçre kanunları yok.Allahın kanunları var. Ne oldu zorunuza mı gitti buradaki çirkef yorumcular!
 • Kemal kutluKemal kutlu11 ay önce
  Hepinizin soyunun bozuk oldugunu dusunuyorum.
 • hasan...hasan...11 ay önce
  Yahu arkadaşlar, M.Kemal neticede Büyük Osmanlı Devleti'nin bir paşasıydı. Sultan Vahîdüddîn onu Anadolu'ya meselenin ehemmiyetine binâen âdetâ bir padişah vekili olarak gönderiyor...Ama daha sonra Kemal paşa velinimeti Padişahı vatandan sürüyor, kovuyor!
 • Konyalı Hüseyin KARADAĞKonyalı Hüseyin KARADAĞ11 ay önce
  ALİ isimli yorumcu:Sen halt etmişin.
 • AlpulluluAlpullulu11 ay önce
  Vahdettin sonuç olarak Sevr anlaşmasını kabul eden, işgalci Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapan ve sonra bir İngiliz gemisiyle Malta'ya kaçan son Osmanlı padişahı.Tamam Atatürk'ü Samsun'a göndermiş olsun.Artık o kadar da yapsın bari.Atatürk'ü göndereceğine kendisini Samsun'a çıkıp Milli Mücadeleyi başlatsaydı işte o zaman ben ona adam derdim. 10 üzerinden 1 numara veriyorum.
 • Abdülhaktan emir çoktan Abdülhaktan emir çoktan 11 ay önce
  İngiltereye kaçan da babamdı. İngilizler göndermiş Atatürk u de bilmem ne de. Lafı neresinden alıyorsa artık. Bide bunlar din iman anlatmaya kalkıyor.
 • mardinli mardinli11 ay önce
  Sayın ahmet hocam yazınızı gerçek gördüm ama maelesef çok kişinin hasabina gelmiyor.Kurtuluş savaşı yapan millettir.Kahramanlık ise hak etmeyene verildi mademki kurtuluş savaşı verdi bu millet niye avrupa karma kanunu millete dayatildi laikcilere göre kurtuluş islam dan kurtulustir.Mademki bu devleti düşmandan kurtuldu lozan anlaşması bir hazimettir.Niye gizliyorlar laikciler.Niye gerçek tarihten korkuyorlar bu kadar milleti kandırdiniz yeter artık bırakın millet gerçek tarihi bilsinler.Bu millet düşmanını bilsin tůrkiyeye oynayan oyunlar anlasın yaklaşık yüz senedir milleti kandırıyorlar yeter.Selâm ve dua ile
 • ayhandayhand11 ay önce
  İdam kararı nerede peki? Çünkü yalan.Sonradan uydurulmuş mittdir.Samsun da zaten 400 kişilik İngiliz birliği vardı..Hani gizlilik bunun neresinde?! Hepsi kolpa dümen.
Daha fazla yorum göster