İMSAK 03:34 GÜNEŞ 05:29 ÖĞLE 13:09
İKİNDİ 17:05 AKŞAM 20:35 YATSI 22:21
İstanbul Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Dolayısıyla anlamını bilmeden, hele ki tarihi çarpıtarak sadece “Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında kutlama ile geçiştirmek son derece yanlış. Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk Milletini ileri götürecek olanın milli görüş ve düşünce olduğunun bilinci ile hareket eden “Vahdettin”in yönlendirmeleri ile yıllardır “tek başına Samsun’a ayak bastı” teraneleri yerine  “bizatihi Vahdettin tarafından seçilmiş bir Osmanlı heyeti” ile gittiğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk filizleri de atılmış oluyordu. 

Öncelikle “gençlik” kavramını anlatmak gerekirse; Atatürk için ayrı bir önem taşıyan gençlikten kasıt, “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” Bu konuda tarihi belgeler Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri konusunda araştırmalar yapan yazarların kaleme aldığı yazılarda da tespit edilmiştir.

19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için “Mustafa Kemal”in 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu incelememiz gerekir.

“Mustafa Kemal”in Samsun’a ayak basışı, “Anadolu seferi”ni bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun, işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. “Stratejik” bakımdan büyük “önem”e sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler, 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. 

İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de, Türk halkının silahlandığı konusundaki şikâyetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan “Mustafa Kemal” idi. Bu, Mustafa Kemal için bulunmaz fırsattı. İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Mustafa Kemal ile Padişah “Vahdettin” arasında geçen konuşma, “Falih Rıfkı Atay” ve “Mahmut Soydan” tarafından kaleme alınan, Atatürk’ün Anıları çalışmalarının 153. sayfasında şöyle anlatılıyordu;

“-Paşa, Paşa!... Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (bu bir tarih kitabıdır)! Bunları unutun, dedi, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir... Paşa, Paşa... Devleti kurtarabilirsin!... 

Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor? O Vahdettin ki... Bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim:

- Kişiliğe güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim... Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz...”

Atatürk bu konuşmada plânlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmıştı ama, onu bekleyen ve ona güvenen bir “Türk Milleti” vardı. Yani “işin aslı” anlatıldığı gibi Vahdettin’ten habersiz bir gidiş değil, bizzat onlarca üst görevli subay ve zevatın “görevlendirilmesi”  idi.

Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik edecekti. Bu 18 kişinin adları şöyleydi: III. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey (General Bele), Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kâzım Bey (General DIRIK), Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Talî Bey (ÖNGÖREN), Kurmay Başkan Yardımcısı Kurbay Yarbay Mehmet Ârif Bey (AYICI), Karargâh Erkân-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyâsiyât Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey (GEREDE), Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey (SAYDAM), Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad Abbas (GÜRER), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz (TÜNAY), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı (EDE), Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket (ÖNDERSEV), Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi (SÜSOY), Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kâlem Âmiri Üsteğmen Arif Hikmet (GERÇEKÇİ), İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah (KUNT), Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer (KILIÇ), Şifre Kâtibi, Birinci Sınıf Kâtip Fâik (AYBARS), Şifre Kâtibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Kâtip Memduh (ATASEV).

Yine pek çok kitapta Mustafa Kemal’in tek başına Samsun’a çıktığı yalanları yerine milli tarihimiz yeniden yazılarak “Vahdettin’in son bir hamlesi ile kısaca -Mustafa Kemal’in görevlendirilmesi ile- yeniden bir tarih yazılmıştır” tarih de bunu bundan sonra böyle kaydetmeli ve dünya tarihini besleyecek tarihimizi gerçek yönüyle ortaya koymalıyız.

Bunun da çözümü için “milli tarihimiz dönmelerle değil; milli insanlar tarafından” yazılmalıdır ve bundan sonraki nesillere aktarılmalıdır!

Bu konuda, 21. Yüzyılda Ülkemiz Üzerine Oynanan STRATRAJİK OYUNLAR adlı kitabımızda bilinmeyen pek çok gerçeği ortaya çıkartarak, Sapı dışarıda baltaların ülkemizde oynadığı oyunları ve son yüzyılda ülkemizdeki faili meçhul cinayetleri kaynaklarıyla karanlık dosyaları aydınlatarak sizler için tarihe kayıt düşsün diye açıkladık.

Herkes faydalansın ve hem tarih bilinci oluşsun diye kitabımızı sipariş edenlere Kozmik Yaşam dergimizi de ücretsiz olarak hediye ediyoruz. 

Not: Cumartesi günü Isparta Valiliği’nin ve Belediyesinin düzenlediği Gül Bayramı’nın açılışını yapacağız, bütün dostlarımızı bekleriz...

WhatsApp ihbar ve irtibat hattı: 

0 530 200 00 96

 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Cihangir Selçuk OSMANLI

EVET AHMET BEY , ÖYLE ANLAŞILIYOR Kİ , TÜRKİYE'NİN REİS - BAŞKAN SN.ERDOĞAN 'LA ÇIKTIGI BU MUHTEŞEM YÜRÜYÜŞTE , "YORULAN ...YOLUNU ŞASIRANLAR AZ DA OLSA OLACAK.FATİH ' İN KUTLU YÜRÜYÜŞÜNDE EN YAKININDAKİ DEVLET ADAMI ÇANDARLI HALİL PASA'LARIN YOLLARINI ŞAŞIRIP; FATIH'I ISTANBUL'UN FETHİNDEN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞTIKLARINI.. .NASIL UNUTABİLİRİZ. *AK PARTİ 'DEKİ ÇANDARLI HALİL PASALARA DİKKAT !...ETMEK ELZEM.

Cevapla

Alper

İngilizler vahdettine soruyor hani anlaşmıştık ülke teslim edilecekti ama anadoluda hareketlenme var diye sorarlar ingilizler ayıkmasın diye idam kararı çıkartır

Cevapla

mutmaine

Herkes sevdiği ile beraber olacak ahitette. Orada isviçre kanunları yok.Allahın kanunları var. Ne oldu zorunuza mı gitti buradaki çirkef yorumcular!

Cevapla

Kemal kutlu

Hepinizin soyunun bozuk oldugunu dusunuyorum.

Cevapla

hasan...

Yahu arkadaşlar, M.Kemal neticede Büyük Osmanlı Devleti'nin bir paşasıydı. Sultan Vahîdüddîn onu Anadolu'ya meselenin ehemmiyetine binâen âdetâ bir padişah vekili olarak gönderiyor...Ama daha sonra Kemal paşa velinimeti Padişahı vatandan sürüyor, kovuyor!

Cevapla

Konyalı Hüseyin KARADAĞ

ALİ isimli yorumcu:Sen halt etmişin.

Cevapla

Alpullulu

Vahdettin sonuç olarak Sevr anlaşmasını kabul eden, işgalci Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapan ve sonra bir İngiliz gemisiyle Malta'ya kaçan son Osmanlı padişahı. Tamam Atatürk'ü Samsun'a göndermiş olsun. Artık o kadar da yapsın bari. Atatürk'ü göndereceğine kendisini Samsun'a çıkıp Milli Mücadeleyi başlatsaydı işte o zaman ben ona adam derdim. 10 üzerinden 1 numara veriyorum.

Cevapla

Abdülhaktan emir çoktan

İngiltereye kaçan da babamdı. İngilizler göndermiş Atatürk u de bilmem ne de. Lafı neresinden alıyorsa artık. Bide bunlar din iman anlatmaya kalkıyor.

Cevapla

mardinli

Sayın ahmet hocam yazınızı gerçek gördüm ama maelesef çok kişinin hasabina gelmiyor.Kurtuluş savaşı yapan millettir.Kahramanlık ise hak etmeyene verildi mademki kurtuluş savaşı verdi bu millet niye avrupa karma kanunu millete dayatildi laikcilere göre kurtuluş islam dan kurtulustir.Mademki bu devleti düşmandan kurtuldu lozan anlaşması bir hazimettir.Niye gizliyorlar laikciler.Niye gerçek tarihten korkuyorlar bu kadar milleti kandırdiniz yeter artık bırakın millet gerçek tarihi bilsinler.Bu millet düşmanını bilsin tůrkiyeye oynayan oyunlar anlasın yaklaşık yüz senedir milleti kandırıyorlar yeter.Selâm ve dua ile

Cevapla

ayhand

İdam kararı nerede peki? Çünkü yalan.Sonradan uydurulmuş mittdir.Samsun da zaten 400 kişilik İngiliz birliği vardı..Hani gizlilik bunun neresinde?! Hepsi kolpa dümen.

Cevapla

Fatih Yavuz Cihangir

EVET....BU MILLETE. ..VATANA...DEVLETE İHANET EDEN BU VAİZ KILIKLI İNSAN ELBİSELİ ŞEYTAN TERÖRİSTİN ve ZOMBİLERİNİN KENDI BAŞINA HAREKET VE EYLEM OLUŞTURDUĞUNU ELBETTE KIMSE INANMIYOR..BU HOCA KILIKLI FETÖŞ , CIA'NIN-M16'NIN VE MOSSAD SEYTAN ÜÇGENININ "ORTAK MİKROFONU" OLDUGUNU ARTIK BİLMEYEN YOK.

Cevapla

Ali

VAHDETTIN HAYATI BOYUNCA SARAYINDAN CIKMAMIS BIR PADISAHTI.DEGIL SAMSUN USKUDARI BILE GORMEMISTI HAYATI BOYUNCA.BIRAKIN BU ISLERI.OSMANLI BITIII GITTTIIIII.BUGUN EMPERYALIZME BASKALDIRISIMIZIN BUYUK ONDER ATATURKUN BIZI AFHANISTAN SOMALI FILISTIN SURIYE IRAK GIBI EZILMIS FAKIR CARESIZ PARCALANMIS OLMAKTAN KURTARISININ YILDONUMU

Cevapla

İbrahim Şeker

ANIYORLAR ZATEN Kerem efendi. Lakin nasıl anıldığı mühim; iyi mi kötü mü. m.kamal 1923 sonrası icraat mecrasını değiştirmiş, kendisinden beklenilmeyeni, umulmayanı yapmış, pek çok insanı da harcamış birisidir. Bilinsin.

Cevapla

Serkan akar

Atatürk e idam emrini veren Napolyon muydu.bu kadar yalan olmaz

Cevapla

emin abdulhamid

M.Kemal'i Samsun'a İngilizler göndermek istedi, Vahideddin mecburen gönderdi. Prof. A. Şimşirgil şöyle der:"24.04.1919'da İngilizler Anadoluda bir Türk hükümeti kırulmalıdır diye karar aldı, Samsun için m.kemalden başkasına vize vermeyeceklerdi." İngiliz amiral Calthorpe 21.04.1919'da Samsun için Nota verir, buna binaen 30 Nisanda m.kemal 9. ordu müfettişliğine atanır. 5Mayıs 1919'da İngiliz Başbakanı George Llyod, İzmirin Yunanlılarca işgalini kararlaştırır, 15 mayısta İzmir işgal edilir, 16 Mayıs 1919'da m.kemal cebinde İngiliz vizesiyle Samsuna yola çıktı. Anlayan anlar.

Cevapla

Kemal

Ahmet hazımsızlıgını anlıyorum

Cevapla

Kerem

Bugün ATATÜRK Ü ANMA GÜNÜDÜR. BEYİNLERİNİZE YAZIN. 

Cevapla

muhammet

Bugün Mustafa Kemal in Samsuna ayak basışı bugün karanlığa karşı gericilige karşı mücadelemizin başlangıç yıldönümü ve bu kutlu onurlu mücadele sozsuza dek devam edecek bundan hiç şüpheniz olmasın.

Cevapla

Zeynep

 Kurtuluş mücadelesini başlatan Mustafa Kemaldiŕ. İcınize sindirin kafanizdan tarih yazmayin.

Cevapla

oras3666

Gerçek. Bu da geçer ya hu! Her şeyi gören, duyan, bilen hüküm sahibi bir Allah var. O’ndan isteyin ne istiyorsanız.. “Ve bil kaderi hayrihi ve şerrihi minallahu teala”! “Yoksa siz iman ettik demekle yakanızın bırakılıvereceğinizi mi sandınız. Sizden öncekilerin başına gelenlerin sizin başınıza gelmeden cennete girdirileveceğinizi mi sandınız..” İman ettikten sonra, güzel şeyler yapacağız, hem de yaptığımızı en güzel şekilde yapmak üzere. Sabredenlerden ve sabrı tavsiye edenlerden olacağız. “Asra yemin olsun ki” bunun dışındaki bütün yollar hüsrandır! Rezilliktir, boşa zaman geçirmektir. “Üzülme, Allah bizimle” diyebiliyor muyuz! Asıl mesele bu, gerisi çelik çomak. Teşekkürler.

Cevapla

kurt

İyi de sonra niye görevden alıyor hakkında idam fermanı yayınlıyor,Serv antlaşmasıni imzaliyor.Ataturk isteseydi idam ettirdi.Buyuk adammış hayatını bağışlamış.

Cevapla

Gülden Özder

Sevr antlaşmasını kim tanımıştı acaba? Anadolu'da Milli Mücadale verilirken saray mı yardım etmişti? Osmanlı İmp. hepimizin geçmişi ama artık kurtuluşumuzu özgürlük isteyen Anadolu halkına ve vatanımızın kurtarılması için her konuda liderlik eden Atatürk'e borçlu olduğumuzu içinize sindirin. 19 Mayıs Atatürk'ü anma ve Gençlik ve Spor Bayramımız hepimize kutlu olsun!

Cevapla

Abdullah

Bu gün milli mücadelenin ilk günüdür.

Cevapla

Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?