Yeni zehir amfetamin -Hitler eroini-

26 Eylül 2017 Salı

Bonzai ile gençlerin ölümüne sebep olan uyuşturucu tacirleri, son dönemde bonzaiden daha zararlı ve tehlikeli olan “kristal amfetamin” isimli sentetik uyuşturucuyu gündemine almış görülüyor.

Zehir tacirlerinin son aylarda piyasaya sürmeye başladığı bu sentetik uyuşturucu insanın bağışıklığını çökerterek ani ölümleri tetikliyor.

Amfetamin ilk kez 1887 yılında sentezlenmiş sentetik bir uyuşturucu türevidir. Ağızdan alındığında etkisi 15-20 dakika içinde başlar.

ALMANYA’DA YAYGIN KULLANILDIĞI GÖRÜLDÜ

Amfetaminin 1933-38 yılları arasında Almanya’da işçilerin daha hızlı ve güçlü çalışmalarını sağlamak için yaygın olarak kullanıldığı görülmüştür. Saldırganlığı kamçılaması sebebiyle savaş sıralarında askerlere verilmiştir.

Günümüzde sporculara, gece çalışanlara doping maddesi olarak kullanılmaktadır. 1930’lardan beri, şişmanlığa karşı iştah kesmek; yorgunluk ve depresyon durumlarına karşı canlılık sağlamak amacıyla kullanılmıştır.

Ayrıca hiperaktif adı verilen ve aşırı derece hareketli olan, çevreye uyum güçlüğü gösteren okul başarısı düşük olan çocuklara, bazı epilepsi (sar’a) tedavisinde ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tüm bu kullanımlarda güç kazanmak, etkinlik düzeyini arttırabilmek amaçlanmaktadır.

Amfetaminin ilk kez yoğun kullanımı 1940 yılında Almanya-Polonya savaşı sırasında olmuş. “Hitler eroini” diye de bilinir. Uyuşturucu Hitler’in emriyle askerlere cesaret vermesi, uyanık kalması ve daha fazla yürümesi için dağıtılmıştır.

Ancak ileriki yıllarda İngiltere ve müttefiklerin amfetamin üreten fabrikayı bombalamasıyla iş tam bir trajediye dönüşmüştür.

Nedeni amfetaminin bu kadar bağımlılık yaptığının ve şizofreni etkisinin bilinmemesinden ileri gelmektedir. Fabrika bombalandıktan sonra Naziler, sadece üst rütbelilere amfetamin verebilmiş, alt rütbedeki amfetamin bağımlısı askerler amfetamin bulamadığı ve şizofreni etkilerinden dolayı kendi üst rütbelilerini öldürmeye başlayınca ordu içinde kaos meydana gelmiş.

YAŞANMIŞ BİR OLAYDA 

AMFETAMİNİN ETKİSİ

Bir hasta 2 tablet amfetamin kullandıktan sonra başına gelenleri şöyle anlatıyor:

 “Taksim’de aldığım haptan sonra İstiklal Caddesi’nde bir büfenin yanında beklemeye başladım.

2 güzel kız ismimi söyleyerek yanıma yanaştı. Daha önce bu kızları hiç görmemiştim. Konuşmaya başladık, kızlar her söylediğime gülüyordu, acayip espriler yaptığımı zannediyordum.

Aradan 1 saat geçti bir anda kızlar yok oldu, karşımda bir kedi vardı. Büfeciye dönüp ‘Kızlar nerde?’ diye sordum, büfeci; ‘Ne kızları abi 1 saattir kediyle saçma, sapan konuşuyorsun, deli zannettim ben seni çok önemsemedim, ihtiyacın varsa bi ambulans çağırayım?’ dedi.

İşte o an bırakmaya karar verdim aşırı bir paranoya haliyle evde örümceklerin gezdiğini görüyordum. Bu şekilde defalarca rezil olduktan sonra tedavi olmaya karar verdim.”

Amfetamin, genellikle zehir tacirlerinin Çek Cumhuriyeti’nde kurdukları uyuşturucu laboratuvarlarında üretiliyor. Özellikle kristal meth alarmına geçen Almanya, bu konuda Çek makamlarına baskı yapıyor.

Amfetamin’in etkileri ilk kez kullananlarda 36 saate varan uykusuzluğun ardından 24 saate varan uyku durumu gözlenebilir.

İlacın etkileri kısa dönemde uykusuzluk, kalp ritminde artma, çarpıntı, iştahsızlık, göz bebeklerinde büyüme, hayal görme, huzursuzluk (anksiyete), yerinde duramama, kontrolsüz hareketler, anlamsız konuşmada artış, ilk 1 saat içinde patlama dediğimiz mutluluk hali, ilk birkaç saat fiziksel kapasitede artış, dişlerde kenetlenme (gıcırdatma) gibi etkileri mevcuttur.

İlacın kısa süreli fiziksel kapasite artışı yaptığı ispatlanmış, zihinsel kapasite artışına neden olmadığı uzun dönemde zekâ kapasitesinde azalışa neden olduğu da net olarak ortaya konmuştur.  

Amfetaminin uzun süreli kullanımında ise intihar, şizofreni, depresyon, bulantı-kusma, saldırganlık, hipersomnia (aşırı ve düzensiz uyku hali, uykusunu alamama), aritmi (kalbin düzensiz atmasına neden olan hastalık) bağımlılık ve en önemlisi zekâ kapasitesinde düşüş meydana getirdiği tespit edilmiştir.

Fiziksel ve kimyasal bağımlılığı en yüksek 3 ilaçtan bir tanesidir. Amfetamin güçlü bir nörotoksindir (beyin tahribatı yapan madde), aynı zamanda kalpte geri dönüşü olmayan aritmilere (düzensiz atışlara) sebep olabilir.

Uzun süreli kullananlarda maddi açıdan çöküşün yanı sıra maddeye olan bağımlılık nedeniyle para bulmak için hırsızlık, şiddet, aile içi geçimsizlik, para karşılığı cinsel ilişki gibi yöntemlere kullanıcıların itildiği gözlemlenmektedir.

Dişleri çürüten kristal meth, kullanıcıların bağışıklık sistemini de hızla çökertiyor. Avrupa’da yaygın kullanılırken düşük fiyatla satılması nedeniyle ‘fakirin kokaini’ olarak adlandırılıyor.

Anfetamin bağımlılığı, bırakıldığı an o kadar büyük bunalıma yol açar ki, insanı intihara sürükleyebilir; aşırı uyuşukluk, yorgunluk, kuruntu ve dehşet verici kâbuslara neden olabilir.

Böyle durumlarda tedavi hem destek programı hem de kademeli bırakma programı uygulanarak sağlanır. Destek programı bir ekip çalışmasını gerekli kılar. Bu ekipte psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatr gibi profesyoneller görev alır. Ayrıca tedavi ekibi ile bağımlı, aile ve yakın çevresiyle sıkı iş birliği kurularak ortak hareket edilmesi önem kazanır.

Ülkemizin uyuşturucu ile mücadele potansiyelinin yeterli derecede olduğunu söyleyebiliriz, tek eksiğimiz doğru, istikrarlı politikalar ve performans sorunumuz var.

 

YORUM YAZ