THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Ankara

Yolunuz açık olsun ‘Babayiğitler’

06 Kasım 2017 Pazartesi

Merhaba, sevgili okurlar. Artık her pazartesi sizlerle bu satırlarda buluşup otomobil ve teknoloji dünyasının nabzını tutacağız, birçok yeni ürünü birlikte tanıma imkanı bulacağız. Teknoloji tutkunlarına da yeni fırsatlardan söz edeceğiz.

Malumunuz geçen hafta “Yerli Otomobil” konusunda dev bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobil üretecek “Babayiğitleri” tek tek açıkladı. Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding (Karsan), Turkcell ve Zorlu Holding (Vestel) yerli otomobil için imzaları attı. Yerli otomobil prototipinin 2019’da tamamlanması beklenirken, satışların 2021’de yapılması planlanıyor. Üretilecek yerli otomobillerin yüksek ihtimalle elektrikli olması bekleniyor. Peki, yerli otomobil ne gibi fayda sağlayacak? 

FİYATI NE OLACAK?

Elbette, yerli otomobilin en önemli getirisi prestij olacak. Tüketicileri ilgilendiren kısım ise tabii ki fiyat ve hizmet ağı olacaktır... Otomobil fiyatlarının yüksekliği bilinen bir gerçek. Düşük bütçeli bir ailenin kendi otomobiline sahip olması günümüzün şartlarında bir hayli zor. Ancak bu durum yerli otomobilin piyasaya çıkışıyla birlikte değişecektir...

Üretilecek otomobiller elektrikli olursa iç piyasa kadar ihracat için de önemli bir gelir kalemi haline dönüşebilir. Cumhurbaşkanımız tüm ‘Babayiğitler’den ‘çok çalışın’ sözünü aldı. Şimdi sıra mühendislerimizde. Ve tabii ki 80 milyonun merakla beklediği otomobil markamızda... Bizim payımıza bu aşamada moral vermek düşer. Bundan sonrası piyasa oyuncularının birbirini destekleyerek kat edeceği yola bağlı. Tüm kalbimizle “Babayiğitler yolunuz açık olsun...” diyoruz...

Hibrit araçlara ilgi arttı

45. Tokyo Otomobil Fuarı dün kapılarını kapattı ama otomobil severler için birçok markanın yeni modellerini akıllarda yer ettirdi. Dünyanın dört bir yerinden gelen ziyaretçileri konuk eden fuar, oto-teknoloji alanında önümüzdeki yılların yatırıma dönük programlarla geçecenin ip uçlarını verdi. Özellikle hibrit araçlar ziyaretçilerin dikkatini çekti. Elektrikli araçlara olan ilgi, geleceğin otomobillerini üreten firmaların yol haritasında önemli yer tutacak. 

Kış bakımında geç kalmayın

Kasım ayına girdiğimiz şu günlerde birçok firmanın bakım servisleri kampanyalara hız verdi. Aracı olanlar için kış bakımı kapıyı çaldı. Bu kampanyaları inceleyip sizin için en avantajlısını bir an önce seçmenizde fayda var. Unutmayın! Kış bakımı konusunda ne kadar geç kalırsanız; aracınızın çıkaracağı masraflar da bir o kadar yüksek olacaktır. Öte yandan her yıl sonu yaklaşırken yeni model araçların satışı için kampanyalarına hız veren markalar, faizsiz alım secenekleriyle tüketicileri cezbetme yarışına girdi. Tüketici cephesinde ise aracın maliyeti kadar akaryakıt tüketimi, bakım hizmet bedelleri ve özellikle de yükselen vergi tutarları alım psikolojisini doğrudan etkiliyor. Firmalar, bu aydan itibaren düzenleyecekleri yeni kampanyalarla maliyetlerin bir kısmını karşılamak için gaza basacak. 

YORUM YAZ