Üniversitelerimiz ve YÖK, FETÖ’nün vazgeçemeyeceği iki kurumdur

14 Kasım 2017 Salı

15 Temmuz darbe girişiminden bir iki gün önce darbeci paşalardan Tümgeneral Fethi Alpay, İstanbul Üniversitesi’nde bir ziyaret yapıyor.. Darbeden sonra İstanbul valisi olması FETO tarafından kararlaştırılan hain paşa, tarihî İstanbul Üniversite binasının bütün salonlarını geziyor. Her odada, ayrı ayrı fotoğraflar çekiliyor. Muhtemelen burası yeni İstanbul valiliğinin, yeni yönetim merkezi olacaktı. 

Darbe günü sabahı İÜ rektörlük binasına darbeci Tümgeneral Fethi Alpay’ın yaveri, sarı bir klasör getirip üniversiteden ayrılıyor. 15 Temmuz sonrası bu olay duyulunca, Rektör Mahmut Ak’a (Kamera kayıtlarını iyi koru!) diye sosyal medya üzerinden tembih edilmesine rağmen, kamera kayıtları siliniyor. Kamera kayıtlarını sildiği iddia edilen güvenlik amiri Ali Nergis, ne hikmetse apar topar İÜ Tüberküloz Enstitüsü genel sekreterliği makamına getirilerek derecesi yükseltiliyor.

FETÖ şüphelisi olarak gözaltına alınan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, adli kontrolle serbest bırakılmış olmasına rağmen, üniversiteye tekrar geri dönüyor ve gerekli gördüğü atama ve kadro değişikliklerini yapmaya devam ediyor. 

Yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan bu ekiptekiler arasında, FETÖ’cü meşhur basketçi Enes Kanter’in profesör babası da var. Bütün tepkilere rağmen hiç kimse görevinden alınmıyor. 

15 Temmuz darbe girişiminde cuntacı askerlere yardım etmekten tutuklanarak KHK ile ihraç edilen Dr. Yusuf Emrah Eyi’ye, YÖK tarafından doçentlik unvanı veriliyor. Haber basına sızınca YÖK Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç pazar günü apar topar bir açıklama yaparak, doçentlik unvanı verilmesi ve buna ilişkin her türlü yetki ve görevin, Üniversitelerarası Kurul’a (ÜAK) ait olduğunu ve dolayısıyla doçentlik unvanı verilmesine ilişkin bu süreçte, YÖK’ün sorumluluğunun söz konusu olmadığını belirterek skandalda sorumluluğu ÜAK’a yüklüyor..

FETÖ’nün yurtiçi ve yurtdışındaki sahte akademik dergilerinde derme çatma yazılar yayımlamak suretiyle, kısa yoldan doçent ve profesör olanlar hakkında YÖK inceleme başlatılacağını söylediyse de, aradan geçen bunca zamana rağmen bu konuda herhangi bir haber alınamadı. Üstelik FETO ile iltisaklı olduğu düşünülen öğretim üyeleri, YÖKSİS’teki kayıtlardan bu sahte dergilerde yayınlanmış yazı kayıtlarını apar topar silerek, kendi kendilerini aklayıverdiler. 

Şu manzaraya dikkatli bakılır ve incelenir ise: Trabzon’da yayımlanan (Energy Education Science and Technology Part A ve Energy Education Science and Technology Part B) isimli iki dergi, akademik atıf çetesince bir yılda 129 atıf alarak dünyanın en güçlü iki bilim dergisi Nature (122) ve Science’den (90) daha fazla atıf almış. 

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, ümit verici mücadele haberleri ve değişiklikleri de yok değil: Başbakan Binali Yıldırım’a FETÖ ile etkin mücadele içinde olunmadığı belirlenen 35 üniversite rektörünün görevden alınıp, alınamayacağı iddiası doğru mu? diye soruluyor.

Ardından da bu iddialar doğru ise, bahse konu 35 üniversite hangileri ve bu 35 üniversitenin FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı nasıl tespit edilmiş diye, ilave ediliyor. 

Biz aylardır üniversite rektörlerinin durumunu televizyon programlarımızda haykırıyoruz. Durumun gündeme gelmesi, geç kalınmış da olsa üniversitelerimizin selameti açısından ümit vericidir. 

Belki 10 program, Akit TV’deki Nurettin Veren ile Perde Arkası programında, FETÖ’nün Abant Platformunun 2016’ya kadar yönetim kurulu başkan yardımcılığını yapanın incelenmesini söyledim. YÖK ancak şimdi soruşturma açtığını söyledi.

Üniversiteler devletimizin bütün kamu kurumlarında beyin takımını yetiştirecek, bel kemiği konumundaki kurumlar olmaları bakımından, bunların FETÖ’den ayıklanması, ülkemizin bekası için elzemdir. Bu nahoş manzaraların temizlendiği günleri görme ümidiyle şimdilik bu kadar.

 

 • habip akgülhabip akgül3 gün önce
  Elinde belge varsa Daha etkili yerlere ulaş Savcıya Bakanlığa Valiliğe fotokopi çekip bir nüshasını Cem Küçüğe ver hiç bir şey beceremiyorsansahtecilik
 • mehmetmehmet5 gün önce
  Bu yazıyı okuyupta gerekli işlemleri başlatmıyan savcılardanyöke bakan bakandantek dilegim var bunları koruyup koluyorsanız ALLAHINIZDAN bulun
 • AdaletAdalet5 gün önce
  Şimdi kaç öğretim üyesi paravan dergiler üzerinden yayın yapmışta doçent olmuş Prof olmuş sonrada ihraç olmuş... Kanıt var mı elinizde....yayın yapmayı bilmeyen,1.isim olduğu yayının sonuçlarını bilmeyen insanlar doçent oluyor şimdi...insanlar ihraç edilirken çalıştığı personele bölüme öğrencilere asistanlara o kişi hakkında soru sorulmalı yayınlarına bakılmalı h indeksine bakılmalı...vicdan ve adalet...kendi nefsiniz için istemediğinizi başkası için de istemeyiniz...yazdıklarımız konuştuklarımız duyduklarımız Kuran ve Sünnet'e uygun olmalı...Allah memleketimize zeval vermesin...darbe yapanları da kahretsin
 • MetinMetin5 gün önce
  Yekta Saraç15 Temmuz öncesi Cemaat üniversitelerinden gelen bütün talepleri eksiksiz yerine getiriyordu. YÖK bizim üniversitemiz başta olmak üzere birçok üniversitenin rüyası olan Animasyon Bölümü açma projelerinin tamamını reddetmiş ve sadece İpek Üniversitesinin isteğini kabul etmişti. Bunun gibi çok sabıkası var. Biz Yekta Saraç 15 Temmuz sonrası artık Cemaatin isteklerine uymaktan vazgeçer diye düşünürken şimdi tamamen onlar için çalışıyor. Üniversitelerde hiçbir gerçek FETÖcüye dokunulmuyor. FETÖ olmayanlara türlü iftiralar atılarak sözleşmeleri uzatılmıyor.Bütün bu icraatın merkezi YÖK. Bu kurumda 15 Temmuz sonrası en ufak bir değişim göremedik. Erdoğanı çok fena kandırıyorlar. Beril Dedeoğlu'nun YÖK'te ne işi var hocam?
 • mardinli mardinli5 gün önce
  Sayın nureddin hocam Allah cc razı olsun.Bir türlü kendini kabul ettiremedin.Halbuki senden daha iyi fetonin kirli camasirini ortaya çıkaran yoktur.Ama Maalesef seni dinleyen yok niye seni dinlemiyorler hayret ediyorum.Mesele bir feto mensubu ceza evinde olursa itirafçı olursa senin söylediğin yarısını söylerse onu tahliye edecekler.Ama nureddin söylerse dinleyen yok burda bir bit yenigi vardır.Sayın hocam sen bildiğini soyle gerisi Allaha havele et mükafatını Allah cc verecek selâm ve dua ile
 • Yusuf ŞentürkYusuf Şentürk5 gün önce
  Nurettin Bey siz Yüksek Öğretim Kurumu ile ilgili belge istiyorsanız ben de tüm belgeler var Yükseköğretim kurumu denklik biriminin Nasıl usülsüzlük yaptığını mahkemelerde nasıl yalan söylediğini resmi belgelerde sahtecilik Nasıl yaptığını tüm belgeleri size verebilirim Bununla ilgili haber yapmak isterseniz size her türlü belgeyi temin edebilirim teşekkürler
 • yekti52yekti525 gün önce
  Evet Yök te fetöcüler yoğun Yök de buna göz yumuyor Yök ün başındakilerfetöcü olmasa bu kadar fetöcülere göz yummazdı. Yök cumhurbaşkanına fetöcüleri temizledik derken tam aksine fetöcü olmayanları uzaklaştırıyor. hala fetöcüleri işe alıyorlar sayın cumhurbaşkanım acilen yök ükapatın yoksa ikinci 15 temmuzu bunlar yapacaklar
 • derinnderinn5 gün önce
  yök te fetöcüler yoğun bir şekildehala aktif halde çalışıyor. öyp niniptal edilmesi fetöcülerin önünü açmak içindir. binlerce öğrencinin alınteriyle kazandığı araştırma görevlisi olarak işe başladığı üniversetelerden atılmakla karşıkarşıyadır.yök başkanı sayın cumhurbaşkanımızıgözlerinin içine baka baka kandırıyor.
 • Ercan GuvenErcan Guven5 gün önce
  Siyasi ayak temizlenmeden birsey degismez
 • MiLLETMiLLET5 gün önce
  Nurettin bey tedbir almayan devletler yikilmaya mahkümdür nurettin bey bu devletin yetkililer yani cumhur ile başkan bunlardan sorumludur bunlari iyi taniyanlardan biri sizsiniz ve diğer ikikişide devleti yönetenler nurettin bey bağira bagira yaziyorsun tv programlari yapiyorsun kim kimle iş tutmus her kurumda kimvar yok sizden dahaiyibilen varmidaha yolun üstüne altina yatmanin alemi yok biran önce kurumlarin bağarsiklarini temizlesinler yoksa bizim iki yakamamiz bir aryagelmez saygilar
Daha fazla yorum göster (1/10)