Tarafsızlık yoktur!

09 Nisan 2017 Pazar

İmanla küfür, mü’minle kâfir karşı karşıya geldiğinde tarafsız kalamaz mü’min. Mü’min, taraftır. Kardeşinden yana taraftır. Ya taraftır ya da yoktur artık. Mü’minden tarafa olmamak, suyun altından onun düşmanından yana olmaktır. 

Verilebilecek desteği vermemek, böylece de mü’minin aciz kalmasına neden olmak en kısa ifadesiyle öbürüne destek olmaktır.

Bir gün fırtına diner de liman durulursa o gün mü’min kardeşinin yanında olmayan herkes kahrolacaktır. Mü’min kardeşinin yanında ve arkasında olmamakla aslında kimin yanında olduklarını anlamak bile onları eritecektir.

Biz, bir tek cesediz

İman ehli olan her kardeşimiz aynı kalpten kan pompalanan bir bedeni kullanan organlar gibidir. Bu nebevi tembih, hangi pratiğin yaşantımıza yön vermesi gerektiğini gösterir. Bir cesediz; birimizin uykusu kaçarsa hepimiz uyanık kalırız. Tek ceset olmak budur.

Bir duvar gibiyiz. Küfrün karşısında birbirini kenetleyen tuğlalardan oluşan bir duvar gibiyiz. Peygamberimiz aleyhisselam bizi böyle görmek istiyor.

Birbirimizin kanı bizim için korunmuştur. Uzağımız yakınımız yoktur; birbirimiz için varız. 

Dışımızdakilere karşı tek eliz.

Herkes bilsin! Müslüman Müslüman’ın kardeşidir; ona zulmetmez, onu yalnız bırakmaz!

*Kim bir Müslüman’ın sıkıntılarından birini giderirse Allah Teâlâ da onun kıyamet sıkıntılarından birini giderir.

*Kul, kardeşinin destekçisi olduğu sürece Allah da o kulun destekçisi olur.

*Bir mü’minin işini görmek, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin mescidinde bir ay itikâf tutmaktan daha makbul bir ibadettir. Evet, itikâf ve Mescid-i Nebi! Bir ay orada itikâf!

Bir mü’minin işini görmek, sadece işini görmek cihadda kopan kolunu ameliyat ettirmek, dul kalan eşine sahip olmak, yetimini sahiplenmek değil, bir işini görmek o mescidde bir ay itikâftan hayırlı. Sübhanellah!

*Allah merhametli kullarına rahmet ediyor. Merhameti olmayana merhamet edilmiyor. Ümmetin son cephesi, kıblelerin ilki, küfrün bir asırdır yığınak yaptığı Kudüs’ü müdafaa eden mücahidlerin yetimlerine, kolları kopan, yüzü yanan, cihaza bağlanarak nefes alabilenlerine merhametten daha merhamet gereken bir yer var mı?

*Kâfirler birbirlerini destekliyor, tek yumruk oluyorlar. Eğer mü’minler birbirlerinin destekçisi olmazsa yeryüzünde fesat büyür. Zulüm artar. Çare mü’minlerin birbirlerinin sahibi olmasındadır. (Enfal suresi, 73. ayeti)

*Şu uyarı Peygamber aleyhisselamdan. Şifreyi çözüyor, hedefi gösteriyor:

‘Bir Müslüman’ın şerefi ve namusu zedelenirken onu yalnız bırakan bir kişiyi Allah, onun da yardıma muhtaç olduğu bir yerde yalnız bırakır. Müslüman’ın şerefinin zedelendiği bir yerde onu yalnız bırakmayanı da Allah, yardıma muhtaç olduğu bir yerde yalnız bırakmaz, ona yardım eder.’ (Ebu Davud, Edeb,41)

Ne yapsak demeye        gerek yok

Yapabileceğimiz çok işimiz var. Önce elimizle değiştirme, gücümüz yetmezse dilimizle değiştirme, dilimizin de çaresiz kaldığı yerde de kalbimizle yani duamızla ve nefretimizle yapabileceğimiz çok işler vardır.

*Tarafımız net ve kesin olsun. Haber yoğunluğundan ötürü değil, iman cepheleşmesinden dolayı etkilenmiş olalım.

*Birleşmiş kâfir cepheye hiçbir desteğimizin olmadığından emin olalım.

*Bölünme anlamına gelebilecek tutumlardan, davranışlardan sakınalım.

*Küfrün gücünü abartmaya kayan propagandalara kapılmayalım ki, ürkmeyelim. Ürkmeyenleri delilikle itham etmeyelim.

*Ferdî hareketlerden çok cemaat eylemlerini tercih edelim. Duayı ise ferdî yapalım.

*Önce bedenimizle neler yapabiliriz, onu düşünelim. Kör bir katılım değil, aktif bir yarar sağlayacak işleri sahiplenelim.

*Enerjimizin başkalarınca yönlendirilmesine, böylece de alevlenmeden sönen bir ateşe dönüşmesine karşı uyanık bulunalım. Birilerinin bizim heyecanımızı işe yaramayan işlerle boşaltması, düşmanların iki kere galip gelmesi anlamınadır, dikkatli olmamız gerekir. Dikkatimiz de köşemize sinmemiz değildir.

*Malımızı devreye sokalım. Kendimizden, sözümüzün dinleneceği yerlerden Allah yolunda infaka mal ayıralım.

*Yaptığımız yardımları izleyelim. Kime ne verdiğimizi bilmemizde yarar vardır. Böyle zamanlarda şeytanın bazı insanları helak olacakları bir harekete sürüklemesi mümkündür.

*Cihadın bir çeşidi olan yardımın, sözüyle meşgul olmayı gerekeni yapmak şeklinde anlayarak tuzağa düşmeyelim.

*Umutsuz kalmayalım. Allah’ın yardımının ne zaman geldiği önemli değildir. Önemli olan bizim o yardımı hak etmiş olmamızdır.

Müslümanlığımızla iftihar etmekle Müslümanlığımıza hizmet etmek arasında bağ kurulurken, biri hepimizin diğeri ise ‘din görevlilerinin’ görevi olarak algılanmamalıdır.

Bize ikramı cennet olan dinimize hizmet etmek, onu yaşamak ve yaymak, uğrunda fedakârlık yapmakla mümkündür.

Bir ucundan tutarak değil, altına girerek destek olmak, gereken şekliyle cihada katılmak bizi gösteren önemli bir göstergedir.

Din hepimizindir; ona hizmet etmek de hepimizin görevi olmalıdır. Dinden konuşulurken akla cami ve cami görevlilerinin geliyor olması, düzeltilmesi gereken bir yanlıştır. Önemli kavramlardan başlayarak, bu yanlışı düzeltmeliyiz.

 

YORUM YAZ

 • şahinşahin10 ay önce
  Bukadar net bir anlatıma bile bazıları ne saçmalıklerla yorum yapmış yazık kimide hocama ders vermeye kalkmışki sorma gitsin bütün ehli salip birleşip Türkiyeye onun şahsında islama saldırırken bazılarının armudun sapı üzümün çöpü bahanesine yatabilirmi yahu şu temelsiz temelin bahanelerine bakarmısınız yazıklar olsun
 • Ahmet YücelAhmet Yücel10 ay önce
  Celal kardeşim referandum bir istişaredir. Millet ile istişare ediliyor. Peygamber efendimiz ashabı ile istişare ederdi. Bugün 50 milyona yakın seçmen ile aynı anda yüz yüze istişare yapma imkanı var mıdır? Referandum ile bu imkan delilli bir şekilde bulunuyor. Müslümanların çoğunluğu neye karar verirse onu kabul efip uygulayacağız. Mecliste çoğunlukla kabul edildi. Millete de sorulması millete olan saygıdandır. Sonuç ne olursa olasun, OLANDA HAYIR VARDIR.
 • Teyyo Teyyo 10 ay önce
  İyi de birsürü mümin kardeşlerimiz delilsiz neden hapse tıkıldı. 15 bin başörtülü masum bacımız içerde. Bu mu müminlerin kardeşliği?
 • Taraf ol taraf Taraf ol taraf 10 ay önce
  Hükümetin ABD'nin yapacağı operasyonda yerini almaya hazır olması, RTE ağzıyla "üstümüze düşeni yaparız" demesi nasıl bir taraf olmaktır sayın "hoca" efendi! Bırakın bunları, ne siyasi bir dayanak noktanız var ne de dünyayı algılayışınız bir temele bağlı. Bugün putinciyiz Şangay 5'lisi, yarın trumpçı, önce Fethullah hoca efendi, şimdi fetö iti. Taraf ola ola bi yol bulamadınız, nedense hep yanlış taraf!
 • Veli Veli 10 ay önce
  Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az
 • Ali İhsan AkınAli İhsan Akın10 ay önce
  " İnanmış olan kişiler cezalarını çektikten sonra cehennemden çıkarak cennete gireceklerdir." Cümleniz israiliyattır. Hiçbir çelişki olmayan Kur'an 'da belirtilen HESAP GÜNÜ herkesin gideceği yer bellidir. Az - biraz yanıp ta Cennet ' e Gitmek anlayışı Kur'an ' a aykırıdır.
 • KOCASOLAKKOCASOLAK10 ay önce
  Müslümanlar EVET beklerken haçlı larınistediği oy u kullanmak YOK.
 • muslumanmusluman10 ay önce
  Cok guzel bir yazi basit anlasilabilir bazilari agizlarinda gevelesede taraf ALLAH c.c muhammet s.a.v dir benim tarafim bu dunyaya bakin hrp muslumanlara zulmediliyor bazi gavur sevicilere duyrulur anlayana
 • menşur.menşur.10 ay önce
  müslümandır kıstas.mümin kim ki evetçilermi .müslüman olmayan kim ki hayırcılar mı.lafa gelince memleketin yüzde 98 i müslüman dersin ve yalancı mı olursun yoksa aldatan bizden olmayanmı.
 • AliyeAliye10 ay önce
  Hoca itikadini gozden gecirsin once.sizler de anlayip dinlemeden her onunuze gelene "hoca"demeyin.
Daha fazla yorum göster