Hac İbadetinin Eda Ediliş Tarzı

06 Ağustos 2017 Pazar

H

ac ibadetinin eda ediliş tarzı namaza göre neredeyse hiç benzemeyecek kadar farklıdır. 

Hac ve namaz, hac ve zekât, hac ve oruç İslam’ın temellerini oluşturmaları bakımından aynı ağırlıkta ibadetlerdir. Namazın günlük eda edilen bir ibadet olması, yılda bir kere eda edilmesi gereken zekât, oruç ve hacca göre daha yoğun zikredilmesini gerektirmektedir. Bu yoğunluk kadar da üzerine bina edilen ahkâmı yoğunlaşmıştır. Ama namaz ve hac esasta aynı ahkâmı paylaşır. Namazın farziyetine imanla haccın farziyetine iman, terk edilmeleri halinde terettüp edecek hükümler aynıdır. Namazın gün içindeki tekrarlanma sayısı bakımından ahkâmındaki yoğunluk ise zaten bilinen bir hakikattir.

Namaz yeryüzünün tamamında eda edilebilir bir ibadetken hac, zaman ve mekân olarak sınırlı bir ibadettir. Yılın sadece bir gününde ve Mekke şehrinde hac ibadetini eda etmek mümkündür. Bu nedenle haccın Müslüman üzerindeki etkisinin namaza göre daha farklı olması tabiidir. Ancak bu farklılığın namazın daha ağır basacağı bir tarzda tecelli etmesi beklenir. Çünkü namaz yıl içinde sürekli tekrarlanan bir mahiyette eda edilmektedir. Müslümanlar üzerinde görünen şekli ile ise haccın namazdan daha çok iz bırakan bir ibadet olduğu anlaşılmaktadır. Hac, mahdut bir zamanda eda edildiği kadar, sayılı Müslümanların üzerine farz olmaktadır. Namaz kılan Müslüman sayısı ile hacca giden Müslüman sayısı arasındaki oranın ne olduğunu net bir şekilde bilemiyoruz. Ama namaz kılanların bile cüzi bir oranı haccetme imkânı bulabilmişlerdir. 

Her şeye rağmen camiden çıkan insanların bir cadde ötede üzerlerinde namazdan gelmiş bir mü’min olduklarına dair emareler görülmeyebilir. Haccı eda edip topraklarına dönenler üzerinde ise, kılık kıyafetten konuşmaya kadar pek çok değişiklik çok rahatlıkla izlenebilir olmaktadır. Bu durum haccın namazdan daha üstün olduğunu göstermez. Ama haccın etkisinin namazdan daha seri ve yaygın olduğu da herkesin izleyebileceği kadar açık bir durumdur.

Haccın gücü

Haccın yaygın olan etkisindeki nedeni tahlil ettiğimizde sadece hac ibadeti bile esas alındığında, ibadetlerin ne denli muhteşem hikmetler barındırdığını müşahede ederiz. Hac, bütün Müslümanları bir araya getiren bir toplantı olarak ifade edildiğinde ondaki muhteşemlik sadece bir yönüyle anlatılmış olur. Haccın Müslümanların geneline kazandırdığından daha çoğunu, haccı eda eden Müslümana kazandırmaktadır. Hac, şeytana ve nefse karşı büyük bir direnç noktasıdır. Bu anlamda, bir ömre yetecek kadar büyük bir eğitimdir. Haccın, Müslümanların sadece ‘gücü yetenlerine’ ve ‘ömürde bir kere’ emredilmiş olması tahlil edildiğinde görülecektir ki, aslına sadık kalınarak ve ihlasla yapılan bir hac, iyi bir Müslüman eğitimi için yetecek düzeydedir. Hac, bir ömre yayılacak kadar sirayeti yüksek bir ibadettir.

Hac ibadetini ve etkisini tahlil ederek, haccın hikmetlerine vakıf olurken, bir ibadetin kul üzerindeki etki nedenlerini de öğrenmiş olabiliriz.

1- Haccın doğal ve yaygın bir propagandası var. Hacca giden ve hacdan gelen için törenler yapılmakta, hacı adayı veda ziyaretleriyle kendisini ve haccını teşhir etmektedir. Döndüğünde de adeta bir ibadet gibi hacı ziyareti yapılmakta, hacının içini boşaltacağı hatıraları dinlenmektedir. Bir de buna hacca yamanan hediyeleşmeyi de ilave edebiliriz. Bu da haccı dilden dile dolaşan bir ibadet haline getirmektedir. Mekke ve Medine menşeli olmadıkları halde, ‘hacıya mahsus hediyelik eşya’ kültürünün oluşmasını basit göremeyiz. Nihayetinde böyle bir ortam haccı eda edeni farklı bir Müslüman konumunda tutmaktadır. Doğal olarak da hac farizasını yapan bir Müslüman, kendisini daha derli toplu göstermek zorunda hissetmektedir.

Hac için kuraya katılma zorunluluğunun getirilmiş olması dahi haccın lehine bir propaganda vesilesi olmaktadır. Mali bir birikim ve şansa kalmış bir kura ortamı etki alanı için önemlidir.

2-Hac, ömürde bir kere ve bir ayı geçmeyen bir zaman diliminde yerine getirilebilmektedir. Bir ay diş sıkma ile karşılığı cennet olan bir vazife katlanılır kabul edilmektedir. 

3-Haccın karşılığı olarak beklenilen sevabın net ifadelerle anlatılması, adeta haccı ve cenneti kestirme bir yoldan buluşturmaktadır. Hacı olan bir mü’min de bu kestirme yolu, yıllarca süren namaza göre kendine daha yakın hissedebilmektedir. 

Ancak burada bir meselenin tashih edilmesinde yarar vardır:

Hac vazifesini eda edecek mü’minlere haccı anlatan hocalar ve diğer görevliler, haccın sevabından ısrarla söz ederler. Bu arada haccı, sevabı kesin yükü hafif hale getiren üslubu tercih etmeleri yaygın bir uygulamadır. Hâlbuki haccın da namaz gibi ayrıntıları, ifsat edenleri vardır. Otobüsle Arafat’a gitmiş olmak zahiren hac olabilir. İçine bakıldığında ise namazdan daha kolay olduğu söylenemeyecek kadar tafsilatı vardır.

4- Mekân değişikliğinin atılıma etkisi büyüktür. Mekke’nin uzaklarda ve zor ulaşılır bir yer olmasının haccın heyecanına heyecan kattığı şüphesizdir. 

5-Hac ibadetinin eda edildiği mekânlardaki milyonlarca mü’minin maksadı aynıdır. Aynı yerde, aynı günde, aynı maksatla buluşmuş milyonların birbirlerine büyük bir heyecan desteği verdiği dikkate alınmalıdır. Namaz için de bir ev halkının, bir iş yeri çalışanlarının aynı heyecanı taşıdıklarını düşündüğümüzde namazın daha farklı bir ibadet olarak algılanabileceğini idrak ederiz. İyi arkadaş ve cemaat kavramları bir kere daha dikkat alanımıza girmiş olmaktadır.

6-Hac ibadeti esnasında hacılar, Mekke ve Medine’nin konumu nedeniyle kendilerini Allah’ın murakabesine daha yakın hissederler. Meleklerin hatalarını yazmada daha seri olduklarını düşünürler. Evet, Mekke için bazı hassasiyetler gösterilmesi imanî bir tavırdır. Ancak sabah namazının ihmal edildiği bir yer neresi olursa olsun, Allah’ın murakabesinin bizimle olduğu bir yerdir şuurunun yokluğu ciddi bir eksikliktir.

7-Haccın ifsadı halinde tekrarı imkânsız bir nimetin elden gideceğine inanmanın da hactaki titizliğe katkısı vardır. Evet, bu anlayış da doğrudur. Ama kaçan bir sabah namazının da tekrarı teminat altında değildir. (Devamı Haftaya İnşaallah…)

 

YORUM YAZ

 • hakhak6 ay önce
  Sen cehennemini hazırlamaya devam et
 • Mert kaya Mert kaya 6 ay önce
  Hac in en büyük sorunukuran dışı yapilisidir. Kuranda belirli aylardadir derken yanlış olarak belirli günlere hata güne indirilerek yıllarca sıra bekleme yetmedi izdiham ve ölümler Allah gunahlarimizi affetsin gün ay sıralarını değiştirme uyarısına rağmen aklımızı kullanmıyoruz Allah affetsin amin
 • Misafir Misafir 6 ay önce
  Bu insanlara ne olmuş Hz Ebubekir in sıddık radiyallahü anh zatihil ethar hazretlerine olmadık laf edene Allah razı olsun diyorlar herhalde ahirzaman ve kıyamet alemetletinden bir alamet eskiden sarhoşlar ayyaşlar bile din büyüklerine hürmet ederdi şimdi ki moda eshab ı hatta 4 Halife'yi beğenmemek hatta hakaret etmek islamcılarda moda oldu
 • pisliksinpisliksin6 ay önce
  aglama burda yuru isine fetocu seni.
 • HakikatHakikat6 ay önce
  Masum kadın mahpuslar mı? Şu katalogcu masum kadınlar mı?? Şeytanın cariyeleri olan mahpus kadınlar mı? Onların dünyadaki hali rezilliktir, ahiretleri için tövbe etsinler!
 • hakhak6 ay önce
  Birazda khk mağdurları, masum kadın mahpuslar hakkında yazın da dilsiz seytan olmadığınız ortaya çıksın
 • HarunHarun6 ay önce
  Bu uğurda ölmeyi dileyen nice müslüman varken bu ifadeleriniz şik olmadi
 • mhmtmhmt6 ay önce
  Milyonlarca Müslümanız. Küffarın oyuncağı oluyoruz. Hac ibadetiyle MAHŞER PROVASI yapıyoruz, ama yinede uyanamıyoruz. SAYIN HOCAM NEREDE YANLIŞ YAPIYORUZ? Yoksa Müslümanlık bireysel yaşanacak hale mi dönüştü de haberimiz yok? Yoksa 1400 yıl önce gelen İslamın tekrar gelmesi için mi bekliyoruz? Dünyaya İslam hakim olması gerekirken Müslümanlar zulüm gördüğüne göre yanlış giden nedir acaba? ACI GERÇEK ŞUDUR: Şeytan hiç durmadan görevini layıkıyla yaparken, Müslümanlar adı gibi yaşamayarak görevlerini yapmıyorlar. Müslümanlar adı gibi yaşamaya başladığında hem kendisi, hem ülkesi, hemde ümmetimiz kurtuluşa erecektir. Allah dosdoğru yaşayanlardan razı olsun. Allah kimseyi hidayetinden ayırmasın. Allah ibadetlerimizi kabul etsin. Allah yar ve yardımcımız olsun. İnşallah iflas edenlerden olmayız.
 • saf vatandaşsaf vatandaş6 ay önce
  Allah razı olsun. Gerçekten dediğiniz gerçekleşirse "... aslına sadık kalınarak ve ihlasla yapılan bir hac, iyi bir Müslüman eğitimi için yetecek düzeydedir. "hac anlam kazanır ve kabul olur. İstisnalar kaideyi bozmaz, ama bir yıl geçmeden tekrar aynı yanlışlar yapılıyorsa yapılan hac, demekki kişinin kendisine yaptığı bir baskı sonucu gerçekleşmiş, yapmış olmak için yapılmış, adını duyurmak, hacı oldu dedirtmek için yapılmış görüntüsü veriyor. Dini kendine uydurmaya yardımcı oluyor. Hacca gidip geldim tam mümin bir kulum ben , bende yanlış olmaz, bende kul hakkı yeme olmaz, ben gerçekten Allahtan korkarım, ben yanlış yapmam dedirtmek için kullanılır hale gelmişse ne diyeceğiz. Bu bizim dini kullanmamız değil mi, kendimizi dünya için kandırmamız değil mi? Kim kimi kandırıyor. Biz kendimizi kandırıyoruz, haşa Allahı kandırdığımızı sanıyoruz. DEVE KUŞUNDAN FARKIMIZ YOK. Dediğiniz mahiyetinde gerçekten hac gerçekleşse hacının ayak bastığı yerlerde olumlu değişiklikler gerçekleşmez mi? Müslümanlık birlik beraberlik şeklinde yayılarak uygulanması huzuru getirmez mi? Hacca gidilmesin demiyorum, dediğiniz gibi bilinçli gerçekleşsinki ülkeye ve ümmete huzur gelsin. Haccı TV lerden görünce gözlerimiz yaşarıyor, gel gelelim bu birlik dünyada hep zulüm görüyor. Hani Müslümanlar kardeşti. Bu kadar büyük bir ümmet nasıl oluyorda azınlıklara yem oluyor, zulüm görüyor. Sadece buğz ediyor, duadan başka elden bir şey gelmiyor. Yani kısacası haccımızda gelenek olarak , yapmış olmak için gerçekleştiğinden bizlere faydası olmuyor. İnşallah gerçek anlamıyla gerçekleşmeye başlarda ümmet birliği oluşur, şeytanın oyunları bozulur. İNŞALLAH GERÇEK ANLAMIYLA YAPABİLDİĞİMİZ YAPTIĞIMIZ TÜM İBADETLERİMİZ UYANIŞLARA NEDEN OLSUN. Hacıların gittiği ortamlar uyandırmalara vesile olsun. Gidemeyenlere hac nasip olsun. Ümmetlerin kaynaşmasına yol açsın ki çoğunluk artık azınlıkmış gibi muamele görmekten kurtulsun. Müslüman ülkeler şeytanların oyuncağı olmaktan kurtulsun. Hac ibadeti gerçekten yapana cennet kapılarını açsın. Dünyaya huzur gelsin. HUZUR İSLAMDADIR. İSLAMIN ADINDA DEĞİL YAŞANMASINDADIR. İnşallah adı gibi olup dosdoğru yaşayanlardan oluruz. Adı Müslüman, yaşayışı ecnebiden farksız olanlardan fayda gelmez. Gerçek Müslüman adı gibi dosdoğru olmak ve yaşamak zorundadır. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Muhammedin kılıcıMuhammedin kılıcı6 ay önce
  Hac bir çileli yolhocam. Arap aleminin kirli pasaklı yollarında çok ihtiyar mikrop kaptıtelef oldu. Parasıyla rezil oldu.
Daha fazla yorum göster