Allah şeriat ile idare olunmayı emrediyor (1)

02 Ağustos 2017 Çarşamba

Yeryüzünde emniyetin ve adaletin garantisi, Allah’ın şeriatiyle idare olunmaktır. Şeriatullah ile idare olunmayan memleketlerde adalet adavete dönüşür. Haksızlık hukukun yerini alır. “Allah adaleti emrediyor” diyerek yollara düşenlere diyoruz ki; Şeriatullah’a dönün, onunla idare olunmaya başlayın behemehâl zulümden ve zalimlikten kurtulursunuz. Siz hilafeti ilga ettiğiniz, şeriatullah’ı yürürlükten kaldırdığınız gün adaleti kaybettiniz, kendinizi ve başkalarını adavetle kirlettiniz.

Yeryüzünde hürriyet, zürriyet, emniyet ve adalet Kur’ân’ın vazgeçilmezleridir. Allahû Teala bunları bizden istiyor: “Muhakkak ki Allah, adaleti, ihsanı ve akrabaya vermeyi emrediyor. Zinadan, fenalıklardan ve insanlara zulüm yapmaktan da nehyediyor. Size böyle öğüt veriyor ki, benimseyip tutasınız.” (Nahl Sûresi/ 90)

Adalet; Allah’ın indirdiği hükümlerle hükmetmektir. Allah’ın indirdiği hükümlerin toplamına da şeriat denilmiştir. Şeriatın olmadığı yerde adalet olmaz. Adaletin olmadığı yerde de şeriatin varlığından bahsedilemez. Allah şeriat ile idare olunmayı emrediyor, Yunanlı filozoflar Demokrasi ile Fransalı demagoglar ise Laiklik ile idare olunmayı emrediyorlar. Allah’ın Rabliğine inanmış olanların Şeriat ile idare olunmaktan vazgeçmeleri mümkün değildir. 

Allah’a imanı olan, Allah’ın emirleriyle mukayyed kalır. Şeriatullah ile idare olunmak, Allah’ın emirlerindendir. Şeriat, Allahû Teâla’nın insanların dünya ve âhiret saadetleri için göndermiş olduğu itikadi ve ameli nizamın adıdır. Şeriat’a muhalefet etmek, Allah’a muhalefet etmektir. Şeriatullah’a savaş açmak, Allah’a savaş açmaktır.

Allahû Teâla’ya imanı olan  İslam şeriatını, hiçbir ama hiçbir sistem, rejim ve düzen ile mukayese edemez.  İslâm hukuk düzeninde mantık var, muhakeme var, akıl ve ilim var. Eşyanın tabiatı ile uyum ve ahenk var. Diğerleri ise insan iradesi ve insan ürünü, hevâ ve heves/istek ve arzular. Zira İslâm’ın ortaya koyduğu ve Müslümanların inanıp kabul ettiği, ellerinde Kur’ân diye dayanak bir kitap var. Sosyalizm, komünizm, liberalizm, kemalizm, şu izim veya bu izim, ne olura olsun, Allah aşkına bana söyler misiniz, bunlardan hangisinin bir kitabı var? Bunların söyledikleri de yaptıkları da laf-ü güzaftır; evham ve zanlardan ibarettir. Şeriat ise Allah’ın yarattığı tabiat, fıtrat ve insan doğasına yaratıcı tarafından konulmuş olan kanun ve kurallardır. Şeriatullah doğaldır, doğal ile yapay arasında fark vardır. Doğal çiçek ile yapay çiçek ne ise Şeriatullah ile diğer düzenler de odur. Evet, Allah nizamı ile kul düzeni arasında Allah ile kul arasındaki fark kadar fark vardır. Demokrasi, demokrasi diyorlar, bin bir çeşit demokrasi var. İslâm kültüründe icma ve ittifaklar vardır. Bunlar Müslümanların ortak bir şekilde hareket etmelerini sağlar. Sizin ve demokrasi diyen sizlerin böyle bir anlayışı var mı? İslâm’ın dışında icma ve ittifak diye ne bir öğreti ve ne de bir uygulama var. Kur’ân İslam’ın ve İslam şeriatının bir hayat kitabıdır. Demokrasinin, şu veya bu anlayışın böyle bir kitabı var mı? Kur’ân, kâinat düzenini kurup yaratan, insan, hayvan, bitki ve cansız varlıklara görev verip yaşatan Allah kelamı olan bir yasalar toplamıdır, hükümler birliğidir ve her şey için ve herkes için yol gösteren bir delil kitabıdır. Peygamberden tüm Müslümanlara kadar Kur’ân vahyine uymak farzdır, bu Allah’ın bir emridir.

“Sonra da seni din (hayat) konusunda bir şeriat üzere kıldık. Sen ona uy; bilmeyenlerin hevâlarına/istek ve arzularına uyma.” (Câsiye Sûresi/18)

Şeriat, İslâm’dır. İslâm güneş gibidir; doğan güneş her gün yeni. İnsan eskise de eskimez İslâm düzeni! İslâm çöle inen nur. Her kim ona tutunursa kurtulur.

“Laikliğin dinimizdeki yeri” diyerek söze başlıyorlar gayretle. Ya Rabbi ne günlere kaldık küfrü savunuyorlar ayetle. Ebu Cehil’in mantığı baki kalmış aramızda seyrediyoruz, şahitlik ediyoruz hayretle!

Hilafet ilga edilince Müslümanların izzetleri hayattan silindi. Topluma hâkim kılınan şey; devlet idaresinde Allah’ın hükmünü ve hâkimiyetini gereksiz gören yeni bir dindi.

Dini İslâm olanın ismi Müslüman olur. İsmi Müslüman olan da bir tek İslâm ile idare olunur. İslâm’dan başkasıyla idare olunmaya razı olanın Müslümanlığı son bulur.

İnsanoğlu, kendini Şeriatullah’a adadığı, ruhunu, kalbini, aklını ve hayatını bütünüyle ona açıp emrine verdiği ölçüde insandır. Şeriatsız insan, hukuksuzdur. Hukuksuz insan haksız ve huzursuzdur.

 

YORUM YAZ

 • MâlumMâlum8 ay önce
  Şeriat Allah'in dinidir ve biz de bu dine aşığız. Allah'ın şeriatiyle yönetilen bir ulke olsaydı biz de oraya giderdik. Ama yok.
 • MâlumMâlum8 ay önce
  Kuran namaz kilmayanı, icki içeni, fuhuş yapanı cezalandırır. Bunlar bellidir. Rasulullah (sav) in sünneti ile sabittir. Sahabenin şahitliğiyle sonuna kadar da sahihtir. Bunlar Kuran'da denmez demek önce Rasulullah'a tabi olun diyen Allah'a sonra Rasulune ve buna tanıklık eden tum Ashaba ve alimleeimize bir iftiradir. Dikkatli olmanızı size tavisye ediyorum. İyi bir okuma yapmalısıniz. Kimse de size İran'da Suudi Arabistan'da şeriat uygulanıyor demiyor. Şeriat hakiki olarak uygulansa adalet tecelli eder ve zulum biterdi ama ne hikmetss daha da zalimleşiyor bu ülkeler.Şeriat diyince bizim ölçümüz Iran değil Rasulullah ve Reşit Halifelerdir.
 • SerenSeren8 ay önce
  Allahuekber devletim idam değil kısas istiyoruzcaydırıcı olmayan cezalardan kurtulun Allah'tan daha güzel kim hüküm verir? Hiçkimse
 • ElifElif8 ay önce
  Yazınızın altına imzamı atıyorum..
 • Mustafa KüçükMustafa Küçük8 ay önce
  Allah razı olsun. Raşidi Hilafet şeriatı egemen kılacak inşaallah. Belki yarın belki yarından da yakın. Sizin gibi ihlaslı kardeşlerimizin katkılarıyla...
 • esenesen8 ay önce
  hadi işnize bakın çok aşıksanız şeriatla yönetilen ülkelerde yaşayın allah akıl fikir ve kuran vermiş amasizler hikayelerden hüküm çıkarıp şeriat budur diyorsunuz kuranda ne yazıyorsa baş üstüne gerisi zerre bağlamaz
 • OsmnshnOsmnshn8 ay önce
  SEN YAŞA AİLENE VE ÇEVRENE YAŞAT ŞERIAT BAK NASIL GELİYOR!BOŞ KONUŞMA ICRAATIN YAP.DEVLET MI SANA ŞERIATI YAŞATACAK?!HELE BU HÜKMET ZAMANINDA
 • saf vatandaşsaf vatandaş8 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Müslüman Allah'ın kanunlarınından birini beğenmiyorum, uygulanmaz, uygulanması günümüzde mümkün değil diye reddetse kabul etmediğini beyan etse dinden çıkar. Şeriat İslam dinin uygulanmasıdır. Müslüman dinin bir kısmını alıp bir kısmını red edemez. Dini kendine uyduramaz.ŞERİATIN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ. Şeriat, Kur`an`daki ayetlerden, Hz. Peygamber`in (sav) sözlerinden çıkarılan dinî temellere dayanan Müslümanlık kanunları, yani İslâm hukukudur. Bu kanunların karşısında herkes eşittir, ayrımcılık yapılmaz. Kanunların uygun gördüğü cezaya katlanr; bu duruma, zarar gören kişi de saygıyla karşılar. Müslümanlık buna aynen uymayı gerektirir. Allah herkese akıl fikir versin. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK8 ay önce
  Lafı güzafa gerek yok.ecdad KURAN'la 600 küsür yıl dünyaya hükmetti yıkılmaz armada oldu.bizde şu anda yamalı bohça kanunlarla batılılara 5 cent icin el açtığımız oldu.90-100 yıldan beri nal topluyoruz sonuç bariz bir şekilde meydanda.herkes uzayda üs için uğraşırken biz daha müftü nikahı için solculerı iknaya uğraşıyoruz.
 • TürkiyeTürkiye8 ay önce
  Yeni bir teknolojik ürün üretildiğinde üreten kimse kullanım kılavuzunu da beraberinde verir.buna göre kullanmazsan ürünü yakarsın. insanı yaratan alemlerin rabbi yüce Allah ta bizim eksilerimizi artılarımızı en iyi(tek)bilen, nasıl yaşamamız gerektiğini kurtuluşumuz için bize bildiren tek kanun koyucudur.uyarsak kurtulur,uymazsak yanarız.
Daha fazla yorum göster