İşte bu!

24 Şubat 2017 Cuma

Sıradan bir gün mü? Güneş doğuyor, sabah namazı ile gün başlıyor. Biraz tembellikten sonra ekmek kapısına koşuşturmaca başlıyor. Tatlı bir koşuşturmaca. Hava soğuk, ama içteki enerji yüreği ısıtıyor. Öğlen mi öğlen, akşam üstü mü..evet. Sonra eve dönüş ve hane hane çoluk çocuk komşu, misafir, ödev, maç, film günü kapatış. Normal sıradan, her günkü, herkesinki bir hayat. Biraz hastalık, biraz borç harç, biraz yaşlılık, biraz doğum ve gençlik, biraz iş, biraz işsizlik biraz ondan biraz bundan ama normal bir hayat. Dünya gailesi derler ya, işte ondan onlardan dolu bir hayat. Dolu dolu bir hayat.

Ne yok? Elinde kelepçeli çocuk yok. Belgrad Ormanı’na servislere bindirilip atılmış imam hatipli çocuk yok. Ne yok? Çocuğu derse niye alınmıyor anlasın diye okulun yolunu tutmuşken kendini karakolda bulmuş anne yok. Cop yiyen baba, başına peruk geçirmiş anne yok. Hastane kapısında ağzını eğritip Medine Bircan seni alamam içeri, başında başörtün var diye ölüme terkeden cani yok. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin hemşirelik bölümünü birincilikle bitiren başörtülü öğrenciyi duvardan duvara vuran laik kızımız hiç yok. Bu caniye aferim diyen rektörse hiç yok. Nur Serter yok. Kemaller hiç yok. Gürüz de, Alemdaroğlu da yok. Topyekûn savaş naraları atan var da yok. Yok da var. Hem var hem yok. 411 el kaosa kalktı çığırtkanı yok. Var da yok. Deprem sonrası başörtülü kıza ------ diyen yok. Var ama yok.

Ne var peki? Günün ışıl ışıl içinize doğuşu var. Ümit var. Geleceğe umut var. Hainler yok, iyiler var. Kötüler yok, iyiler var. Haddini bildiren yok, layık olduğuna saygı duyan var. Bulutlarla kucaklaşan başörtülü pilot var. Evladını tel örgüler ardından seyreden anne yerine, ona asker selamı veren komutan var. Evcil hayvanlar ve başörtülüler giremez talimatı yerine, dileyen başını örtebilir serbestisi var.

Ne var ne yok? Yerle yeksan olsaydık da bu günleri görmeseydik mi var… Kuzu kuzu haberini yapan 28 Şubat’ın amiral gemisi var: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli kadın subay ve astsubaylar istedikleri takdirde başörtüsü takabilecek. Düzenlemenin sadece muvazzaf personeli kapsamadığı, isteyen askeri öğrencilerin de başörtüsü takabileceği belirtildi. Düzenlemeyle Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği’nin “Genel Hükümleri” bölümüne eklenen maddede, “Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri mensubu bayan subaylar, sözleşmeli subaylar, astsubaylar, sözleşmeli astsubaylar ve askeri öğrenciler ile bunların adayları ve kursiyerleri, resmi üniformalarıyla birlikte şapka, bere veya kep altına başlarına taktıkları üniforma renginden istihkak olarak verilen desensiz giysileri yüzlerini kapatmayacak şekilde takabilirler” ifadeleri yer aldı.” Bir de bir sessizlik bir sessizlik var. Sedasızlık, hoş bir seda olamamışlık var.

Ne var ne yok? Sabrı, azmi, izanı, duasıyla başörtülü kadının yükselişi bir de edenlerin bulmamak adına yerin dibine giresi oluşu var. Sıradan bir gün, sıradan bir haber: TSK’da başörtüsü serbest! Sıradanlaşmış haber. Sıradanlaştırılmış haber. Normalize olmuş Türkiye’nin sıradanlaşması olmazsa olmaz haber. Haber bile değil haber. Öyle ki neredeyse insana “aaa o daha kalkmamış mıydı ki….” dedirtecek haber. Haber olmayan haber. Normal Türkiye’nin normal insanı olabilmenin son haberi.

Bunu bizim için haber olmaktan çıkartan Rabbimize hamdolsun, buna vesile ettiklerine de kudos olsun!

Hayal gibi.

 

YORUM YAZ

 • Kemal...Kemal...11 ay önce
  Bu yazıyı kaleme alan arkadaş ""MARS'ta"" yaşıyor herhalde...
 • EbuL Berrak EbuL Berrak 11 ay önce
  Allah razı olsun. Tarihe kayıt düşen bir yazı olmuş.
 • SEYDA NUR BARLALISEYDA NUR BARLALI11 ay önce
  Evet...Sn. YAZAR , Elinize sağlik çok dogru tesbitler. Bu 15 TEMMUZ eli kanlı darbe girisimi ve 241 şehidimizin katili bu CIA' nın finosu FEtö darbe baglantili olanvetoplumun her kademesine "SIZINTI " yapmis olanların en - 1 AY - öncesinden bu Darbe' den birşekilde haberdar olmamaları imkansız !...." yorumunu yapıyor, SAĞ DUYU veFERASET SAHİBİ MİLLETİMIZ..
 • cengiz cansızcengiz cansız11 ay önce
  sn kavakçı dığer yokları sayayım hukuk yok adalet yok insan hakları yok bunun yanında işsızlık var kan var terör var yetmezmı
 • veli kayabaşveli kayabaş1 yıl önce
  selam ustadem.serefiyle namusuyla muslumanca ekmek paradi icin calisan digdogru evine gelip giden saygideger kadinlarin ellerinden opuyorum.cnku fetret devrideyz.asri saadetteki gibi yasama kimse razi olmaz.onlat bir ornekti bizim icin.peygamber karnina taş baglamisti.sahtekarlik hirsizlik olmasa turkiye daha bir milyar insana yeter ama o suur yok.cunku 90senedir darvin evrim felsrfe masallariyla yetistik.hz.Huseyin gibi sehid olurken cennet kokusunu duyacak insan yok.saygilar
 • Meral keskinMeral keskin1 yıl önce
  Babası dört çocuk yapıp çalışmamış bir babanın çoçuğuyum.Kadın sefil olmamak için çalışmalı.Dört çocuğu yetiştirmiş güçlü bir annenin evladıyım ..Öğretmenim.Engelli bir evladı büyütüyorum.Kadın hiçbir erkeğe muhtaç olmamalı.Gerçek erkekleri tenzih ederim.Önce iyi eş sonra iyi baba olun.Ama bir gün o evden giderseniz kadın ne yapar düşünün beyler.Kadın ayakları üzerinde duracak yeterlilikte olmalı.Çoğunuz o durumda çocukları atıp topuğu kırıyorsunuz.Ev kızı almayı başta marifet sayıyordunuz.Ama işler yürümezse ilkeriniz umurunuzda olmuyor.
 • Meral keskinMeral keskin1 yıl önce
  Bu çalışan kadınla zoru olanlar ne.Kendinize ev kadını günden kafasını kaldırmayan dedikodu yapan kız bulun oturun.Sizegöreleri dolu bu ülkede. Üreten zeki kadına rahammülünüz yoksa keyfiniz bilir.
 • SeydaNur İSTANBULLUSeydaNur İSTANBULLU1 yıl önce
  Sn.MerveKAVAKÇI hanımefendielinize sağlık..
 • ali balcıali balcı1 yıl önce
  Merve hocam elinize yüreğinize sağlık. Sizlerin fedakar çalışmaları ile bugünlere gelindi. Bugün 20 li yaşlarda olanlar o günlerde yaşananları bilmedikleri için tam olarak hislerimizi paylaşamazlar. Rabbim bir daha o günleri göstermesin.
 • Ebu EnesEbu Enes1 yıl önce
  Eşinin ne işi var o kürsüde ..?
Daha fazla yorum göster