Düzce’den

19 Mayıs 2017 Cuma

Gürcü şair Şota Rustaveli’nin Kaplan Postlu Şövalye adlı şah-eseri onuruna Düzce Üniversitesi’nce düzenlenmiş olan uluslararası sempozyumu konuşmaya devam ediyoruz. Ama önce, birkaç not: Üniversite, hem kent yani merkez, hem de perifer yani çevre-taşra hayatının güzelliklerini bir araya getirmeyi başarmış bir eğitim yuvası. Bilgi üretiminin sadece bilim dünyasına getireceği katkılarla değil, bilgi üretimi ile bunun insana ulaşması arasındaki vakit aralığını da minimalize etmeyi de hedefleyen, böylece de insanın hayatını iyi yönde nasıl değiştireceği ile de ilgilenen bir kurum. Önce de ifade ettiğim gibi, vizyoner bir liderliğin çalışmaları hemen dikkatinizi celbediyor. “Değer üreten üniversite” ifadesi tam da bunu anlatıyor. Yeşillikler içindeki bölgenin gelir geçer, kısa dönemli kalkınma projeleri ile meşgul edilmesi yerine, sürdürülebilirlik anlamında neler yapılabileceğini bize gösteriyor bu üniversite. Homeoterapi gibi alternative tıp çalışmalarından ekolojik korunma üzerine çevre merkezli araştırmalara, parkinson’s gibi çağımızın dermanı henüz bulunamamış hastalıklarına deva üretme gayretlerinden tarımsal atıkların ekonomiye katkı sunar hale dönüştürülebilmesine, ülkenin bir üniversite kapsamında oluşturulacak ilk botanik bahçesine kadar birçok ilklere ve fakat bence daha da önemlisi insanı hayatının bütün öğeleriyle birlikte bir bütün olarak bilimle buluşturan, yani holistik yani bütüncül, kavrayıcı olarak ele alan, en uygun tabirle bir külliyeden söz ediyoruz.

Gürcistan topraklarında Kral Tamar’ın hüküm sürdüğü yıllarda yani 1184-1213’de kaleme alınan eser her ne kadar Hindistan ve Arabistan topraklarında geçen hikayeler dizisini içerse de aslında gününün Gürcistan’ını anlatıyor. İktidar mücadelelerini, Yaratan ile münasebeti, imkansız kabul edilen ilişkileri, sosyo ekonomik sınıflandırmaları, gelenek, örf, adet ve toplumsal kabulleri ve daha bir dizi konuya kaynak oluyor. Sunduğu normatif perspektifte idealizmin alt yapısını oluşturan değerler sistemini görüyoruz. 1600 kıtadan oluşan manzumede, tabiat tasvirleri hikayenin kahramanları ile iç içe anlatılmış, bu tasvirler insanların seyrettiği birer manzara olarak kalmamış, kahramanların duygu ve hareketlerine de katılmıştır, diyor konunun ülkemizdeki eksperi Nana Kaçharava ve ekliyor “Eski ve çağdaş Gürcistan’da bu manzumeyi başından sonuna kadar ezbere bilenler vardı, hâlâ da vardır. Destandaki özlü sözler hâlâ kuşaklar için yol gösterici birer rehberdir.” Eserin bu denli içselleştirilmiş olması da güncel kalabilmesini sağlıyor. Öğreniyoruz ki her genç Gürcü kızının çeyizinde Kaplan Postlu Şövalye’ye mutlaka yer veriliyor. Gürcü halkı manzumenin belli kesimini özellikle hafızalarına yerleştirmiş asırlar boyu da muhafaza etmeyi başarmış. Sempozyum dahilinde Düzceli Gürcü gençlerin bize verdiği şiir ziyafetinde bunu açıkça gördük. Çocuklar sahnede, seyirciler yerlerinde bir ağızdan okudular. Düzceli gençlerin Gürcüce literatürüne hem hayran kaldım hem imrendim. Bir dil bir insan ise, o zaman çok şeyler yanlış yapılmış bu ülkede, bir kere daha gördüm. İslam’ın direği Arapça’ya ve dolayısıyla Kur’an’a ve yine aynı şekilde Osmanlıca’ya karşı alınan tavrı düşününce insan zihninde her şey yerli yerine oturuyor.

Şota Rustaveli bilge kişiliğiyle iyiliği emrediyor, kötülükten de men etmeye gayret sarf ediyor.

Mecnun derler Arap dilinde divane âşiga,

O ki deli divane olur maşukundan uzak kaldıkça,

Kimi tanrıya yakınlaşır, bu yolda yoruldukça,

Kimi ise yine esiri olur tutkularının güzellere yakınlaştıkça.

 

YORUM YAZ

 • badembadem11 ay önce
  Sevgili Merve Hanım Hocam nasılsınız elhamdulillah.bu kitabımız Kuranı kerim varya bir derya .çok seviyorum tekrar tekrar okuyorum bitiremiyorum .Rabbim inananlarla ve ben doğru yoldayim biliyorum biliyorum biliyorum Allahın izniyle elhamdulillah.Merve Hanim ayetleri rakamlariyla yazacağım bugün.sizi Allah için seviyorum."Kim doğru yolu bulursa,ancak kendisi icin bulmuştur ve kimde dogru yoldan sapmissa,kendisi için sapmistir ve kimse bir başkasının yükünü yuklenmez.Ve biz bir peygamber gondermedikce,hicbir topluluga azap etmeyiz.isra 15 ayet." "Ve onlarin peygamleri onlara dedi:"Allah Talut'u size hukumdar olarak tayin etti."Biz hükümdarlığa ondan daha cok layik iken ve ona fazla bir servet verilmemisken nasıl bizim üzerimize hukumdar olabilir?"dediler.Peygamber leri dediki:Allah onu sizden daha üstün kılmış ve ona derin bilgi ve mükemmel bir beden vermistir"Allah hukumranligi istedigine verir.Allah ın mülkü ve kudreti cok genistir.Ve o herşeyi ilmiyle kuşatan ve herşeyi bilendir.Bakara s.247.ayet.Gerçek suki,Allah benim.Benden başka gerçek ilah yok,ohalde yalniz bana kulluk et ve beni anmak için,namazinda devamlı ve duyarlı ol.Taha 14.ayet.saygılar
 • CihangirSelçukOSMANLICihangirSelçukOSMANLI11 ay önce
  EVETMERVEHANIM ELİNIZE SAĞLIK ;VATIKAN'INBU ...( CIA-M16-MOSSAD-FRANSIZ İSTHB.)PERDE ARKASINDA4. BELKİ 5. ORTAĞI OLDUGU ANLAMINA GELIYOR. FETÖ 'YÜTURKIYE'YİDIZAYN İÇİN, İRANLI MOLLALARIİRAN'IYÖNETMEK İÇİN,TAHİR-ÜLKADİRİ ' DEPAKISTAN'IDİZ ÇÖKTÜRMEK İÇİNBUDESSAS VE ŞEYTANİORTAKLARINORGANİZEHAREKET ETTİKLERİ ARTIKMÜŞAHADE EDİLİYOR. AZİZ MILLETİMİZ VEDEVLETİMİZINMÜTEYAKKIZ OLMASINE KADARİSABETLIVEYERINDE .ALLAH'AŞÜKÜRLER OLSUN.
 • emirhan emiremirhan emir11 ay önce
  OOOBIZIM AMERIKALI HANIM NELERDE BILIRMIS NELER MASALLAH MASALLAH AFFFFERIN
 • serkanserkan11 ay önce
  Hangi arap ülkesi kızılderili katliamı yaptı hangi arap ülkesi ırk mezhep kabile ideoloji üzerinden halkları çatıştırıp sömürgeler oluşturdu hangi arap ülkesi afganistan libya cezayir namibya da ırak suriye de katliamlar yaptı.hangi arap ülkesi imf yi kovan ülkelerde kaos çıkardı hangi arap ülkesi filistin mescidi aksayan zulmetti.
 • Fatih Yavuz CihangirFatih Yavuz Cihangir11 ay önce
  EVET !...BU PENSİLVANYA' LI TERÖRİSTİN KENDI BAŞINA HAREKET VE EYLEM OLUŞTURDUĞUNU ELBETTE KIMSE INANMIYIR..BU HOCA KILIKLI FETÖŞ , CIA'NIN-M16'NIN VE MOSSAD SEYTAN ÜÇGENININ "ORTAK MİKROFONU" OLDUGUNU ARTIK BİLMEYEN YOK..Gezi-17-25 Aralik 2013 te halafetö ilekolkolagezenlerin"magdurumedebiyatı"asla inandırıcıdegil.MerveHANİM bukonudaduyarlısagolsun. Ancak Akitte birkaç köşe yazarı beyefendi magdurum edebiyatıyapanbu takiyyecilere,destek çıkmasınıyadırgıyor Millet !...Hiç bir yazarbunlaraalet olmamalıdır.
 • CihangirSelçuk CihangirSelçuk 11 ay önce
  ElinizeSağlik SN. KAVAKÇI ,Aynen Katılıyoruz. BuAzizmillet 40 yıldır Milletin kanınıemen bu "KENELERİ"Gezi darbe girişimi , 17-25 aralık2013ve15 Temmuz ' dan sonra ÇOK İYİTANIDI !..Bu sefilFetö-CIA -M16-Mossad -BNDbağlantılıyerli LAWRENCELER!.Elbette bugazeteci. .siyasetci..işadami ...akademisyen...bürorat vb...kılıklıORGANİZE OLMUŞİHANETSEBEKESİNİNTÜRKİYECUMHURİYETİADALETINEHESAPVERMESİ YAKINDIR !..
 • Mustafa ÖktemMustafa Öktem11 ay önce
  Evet bu söylediklerinizden yola çıkarsak japonlar hem tarihten gelen dil ve küritürlerini hem de dünya dillerini öğreniyor ve öğretiyor çocuklarına demek ki bizden daha akıllılar veya gericiler.1000 yıldır yaşanan coğrafyada dinimizim ve coğrafyanın ortak dilini ve etkileşimde olduğumuz farsça gibi dilleri hiç kullanmamalı idik size göre.Ve siz daha 15 yıl öncesine kadar tüm itilmişliği ve kullanılmışlığı ile basite imdirgenmiş ülkeyi özlüyorsunuz ve öneriyorsunuz.Ancak size kötü bir haberim var bu kafayla 1923 ten öncesini inkar etmeniz gerekiyor.Üretilen kazandırılan herşeyi bu coğrafyanın ortak kültür ve dilini reddetmeniz gerekiyor.Fakat çarpık fikrinize göre eminim Fatihi Kanuniyi Selimi takdir ediyorsunuzdur.Ve tüm geçmişinizden ve milyonlarca yaşamış insandan daha zeki olmalısınız veya bilmiş.Biliyor musunuz çok sıkıcısınız.Döne döne aynı yarı cahil ezberlerinizi tekrar ediyorsunuz.Merak etmeyiniz.Hem öz türkçe hem arapça hem farsça hem rusça bu toprakların çocukları herşeyi öğrenme ve kullanma kapasitesine sahipler.O kadar cahilsiniz ki Kur an ı Kerimi sadece Atatürk ve ilk o tercüme ettirdi sanıyorsunuz.Üniü bir hocanın da dediği gibi keşke ........
 • BademBadem11 ay önce
  Gerçek suki,Allah Adem'i ve Nuh'u ve İbrahim ve ailesini ve İmran ailesini seçip, butun insanlığın uzerinde bir konuma çıkardı.Birbirlerinin soyundan olarak.Allah herseyi isitendir, herşeyi bilendir.Ali imran süresi 33-34ayetler.osmanlica konusunda ki gelişmeleri benimsiyoruz buarada cicek gibi bir yazı gercekten bunun için in dedik.Cuma günümüzde kutlu olsun .gençlik bayramida.Allah diledigine hükümranlık verir ayet meali.selamlar
 • Gülden ÖzderGülden Özder11 ay önce
  Hangi Arap ülkesi Arapça'nın zorluğunu aşarak çağdaşlığı yakalamıştır acaba?Ayrıca Bizim dilimiz Orhun anıtlarına dayanan temiz Türkçe'dir. Osmanlıca o devrin elitinin kullandığı Arapça, Farsça ve Türkçe karışımı ağdalı bir anlatım şeklidir yani bir dil değildir. Halk dili Yunus Emre gibi halk şairlerinin kullandığı Türkçedir. Kuran'ı halkın anlaması için Türkçe'ye çevirten Atatürk'dür. Merak ediyorum acaba kaç kişi hurafelere inanmak yerine gerçeği anlamak için açıp okumuştur. Önlerine dinini anlaması için bu kadar kolaylığı görmezden gelenler hiçbir zaman öğrenemeyecekleri Arapça Kuran'ı mı okuyup anlayacaklardı acaba? Çağı yakalamayı kayıp olarak mı algılıyorsunuz? Ayrıca Merve Hn Arap kültürünü bu kadar benimsemenize rağmen neden siz ve sizin gibi düşünenler Suudi Arabistan'da değil de Amerika gibi ülkelerde eğitim görmeyi ve ikamet etmeyi tercih ediyorsunuz? Bugüm emperyalizme baş kaldırmanın yıl dönümü. 19 Mayıs bayramımız hepimize kutlu olsun.