Ağaç AŞ

Terör örgütlerinin suç ortakları devletler…

08 Kasım 2017 Çarşamba

Devletler arası ilişkiler yerine şimdilerde terör örgütleri ile ilişkiler normalden kabul edilmeye başlandı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin terör örgütlerini himaye eden girişimleri ve ABD’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD-YPG’yi silahlandırıp eğitmesi bunun en bariz örneğidir. 

Maalesef şimdi, devletlerarası ilişkilerde temel esas kabul edilen ‘evrensel hukuk’ ve insanlığın barış ve huzuru temel esas kabul eden ‘ilkeler’ değil, çıkarlar meşru kabul ediliyor.

ABD 2014-16 arası kendini gizleyerek Ortadoğu’da piyonu olan terör örgütlerine gönderdiği silahların tamamına yakını ABD dışından temin ediliyordu. 

ABD’deki silah üreticileri Pentagon’un “Sovyet yapımı silahlar” talebine yetişemediği için Ukrayna, Kazakistan, Gürcistan ve Bulgaristan başta olmak üzere diğer bazı eski Sovyetlerin uydusu olan Doğu Avrupa ülkelerindeki silah tedarikçileri devreye sokuldu. 

Bu tedarikçilerin yasal şirketler olmakla beraber, aralarında bazılarının dünya genelinde bazı organize suç örgütleriyle bağlantılı olduğu bir gerçektir. 

ABD bunları bile bile bu kirli ilişkileri gizlice yürütmüştür. Bunların içinde Türkiye’yi tehdit eden PKK, PYD ve DHKP-C gibi terör örgütleri de bulunmaktaydı. 

Hangi yollardan ve kimlere nasıl teslim edildiği gibi bilgiler evrak ve raporların üzerinde yapılan oynamalarla gizleniyordu..

ABD’NİN LEJYONER ORDUSU YPG

ABD yönetimi 2017 yılında ise PYD’ye resmen silah sevkıyatını başlattı. 

ABD ordusunun kullandığı yüksek hareket kabiliyetli zırhlı Hummer’lar, 4x4 jipler ve vinçler olması dikkati çekti. Bu son teslimatla birlikte haziran başından beri terör örgütünün kontrolündeki bölgeye Amerikan askeri yardımı 900 TIR’ı aştı. 

Suriye’de YPG’ye teslim edilen askeri malzeme içinde 12 bin kalaşnikof marka tüfek, 6 bin makineli tüfek, 3.500 ağır makineli tüfek, 3 bin Amerikan yapımı RPG-7, bin Amerikan yapımı AT-4 veya Rus yapımı SPG-9 tanksavarın yer aldığı ifade edilmişti. Listede 235 havan topu, 100 keskin nişancı tüfeği, 450 PV-7 tipi gece görüş dürbünü ve 150 kızılötesi lazer aydınlatıcı dürbün de bulunuyor.

PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG, bölgede bulunan ABD güçleri tarafından eğitilip donatılıyor. 

Ayrıca her ay 200 ile 500 dolar arasında her militana maaş verilmektedir. 

ABD’nin YPG için ayda 21 milyon 600 bin dolar harcadığı ABD resmi kayıtlarında yer almaktadır. 

Bir devletin elinde olması gereken bu silahlar bugün terör örgütü PKK, PYD ve DHKP-C’nin elindedir.

Şimdi, ABD’nin verdiği o silahların namluları bizim ülkemize çevrilmiştir.

ABD ve AB’nin himaye ve sahiplenmenin yanında lojistik destek ile silahlandırılan o teröristle bugün ülkemize yönelik kanlı eylemlerini sürdürüyor. 

Amerikan Foreign Policy Dergisi’nde yayınlanan rapora göre ABD, Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele bahanesiyle YPG’ye 700 milyon dolarlık silah yolladı. 

ABD’nin silah sevkıyatı devam edecek ve destek adı altındaki miktar 5 yılda 2.2 milyar dolara ulaşacak.

HEDEF ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen terör örgütleri silahlandırılırken, ABD yetkilileri bazı tedbirler alındığını ve terör örgütlerine bu silahların gitmeyeceği garantisi verilmişti. 

Bunun yalan olduğu çok geçmeden ortaya çıktı. 

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 6 askerimiz ile 2 korucumuz şehit düştü. 

Hain saldırıda kullanılan silahların PKK’nın Amerika’dan aldığı silahlar olduğu ortaya çıktı.

ABD’nin terör örgütünü silahlandırması usulsüz ve uluslararası kurallara aykırıdır. 

Ayrıca silah ticaretini kontrol eden kuruluşlarının faaliyetlerini engellediği için ABD suç işlemektedir. 

Bu suçu sadece ABD işlemiyor. Rusya ve İsrail gibi ülkeler de benzer yolu takip ediyor. 

ABD’nin silahlandırıp eğittiği PYD- YPG’yi Rusya muhatap kabul edip, Suriye Uzlaşma Konferansı’na davet ediyor. 

İşin doğrusu şu:

Kanlı eylemlerin ve akan kanın baş sorumlusu ABD ve Rusya’nın da içinde yer aldığı BM-Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ülkelerdir. 

Çünkü bu ülkeler, silah üretmektedir ve terör örgütlerini silahlandırıp kendi çıkarları doğrultusunda kullandıkları için terör örgütlerinin suç ortaklarıdır. 

 

YORUM YAZ