THY- Noukşot

Suriye’de dengeler değişiyor

27 Ocak 2018 Cumartesi

Ortadoğu’nun Suriye ayağında çok ciddi gelişmeler olduğu açıktır. 

Türkiye karşıtı politikalarla bilinen emperyalist devletler, bahaneler üzerinden operasyonun meşruiyetine eleştiriler yaklaşsalar da  ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ büyük bir kararlılık içinde devam etmektedir. 

Bütün ihanet ve karşı girişimlere rağmen TSK’nın Afrin operasyonuyla Suriye sahnesinde yeni bir sayfa açıldı.

Sivillerin korunduğu ve sadece terörist unsurları hedef alan TSK’nın başarılı Afrin operasyonu, Suriye’de eşzamanlı olarak dengeleri de değiştireceği gerçeği ortaya çıkmıştır. 

Bu operasyon sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda bölge ülkelerinin barış ve güvenliği ile Suriye’nin toprak bütünlüğü için de ayrı bir önem taşımaktadır.

Bölgedeki aktörler, şimdi Afrin operasyonunun sınırları ve sürecinin yanında operasyonun etkisiyle değişecek dengeleri konuşuyor. 

ABD’nin etkisi azalırken,  Türkiye ve Rusya’nın belirleyici aktör haline geldiği dikkat çekmektedir.

Eski hesaplar bu operasyonla tutmadığı gibi artık Türkiye hem masada ve hem de sahada çok daha kuvvetli olarak bulunacak.

TRUMP YALANCI VE DENGESİZ

 ABD’nin Suriye’de YPG’ye yıllardır verdiği desteğin yol açtığı anlaşmazlık, Afrin operasyonuyla faklı bir boyuta taşınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump son ikinci telefon görüşmesinde hâlâ netleşmeyen konular olduğu anlaşılmaktadır.  

ABD yanlış politikalarını kabullenme yerine hâlâ yanlışlarında ısrarlı olduğu görülmektedir. 

PYD’ye verilen silahların toplanacağı ve Menbiç’ten PYD’nin çekileceğinin sözünü veren ABD Başkanı Trump, bu sözlerinin hiç birini tutmadı.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde PYD’ye silah sevkıyatını durdurma emrini verdiklerini söylemişti. 

Ancak bu sözlerin doğru olmadığı kısa bir zaman sonra anlaşıldı.

Kısa bir zaman önce tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan Trump, benzer sözleri vererek yalan konuşmaya devam etti. 

Bütün bunlar Başkan Trump’ın yalancı, tutarsız ve güvenilirliği olmayan bir siyasetçi olduğunu göstermektedir. 

Kendini “deha” ilan eden Trump’ın bir yılını değerlendiren uzmanlar “ruh hastası ve siyasi birikimi olmayan dengesiz biri” olduğu görüşünde birleştiler. 

ABD YALNIZLAŞIYOR

ABD’nin, bölgesel gelişmeleri şekillendirme becerisini nasıl yitirdiğine şahit oluyoruz.

Türkiye ile ABD arasında var olan anlaşmazlıklar daha ciddi boyutta bir siyasi anlaşmazlığa dönüşmesi, hatta sınır boyunca bir ihtilaf tehlikesi bile ihtimal dahilindedir.

Çünkü; ABD, Türkiye’nin terör unsurlarına yönelik başlattığı operasyonun Afrin ile sınırlı kalmasını istiyor, Türkiye ise bu teklifi şiddetle reddediyor.

ABD’nin Türkiye ve bölge politikaları istikrarlı ve güven artırıcı olmadığı herkesin kabul ettiği bir gerçektir.

ABD, çok çelişkili ve tutarsız politikalarıyla her geçen gün itibar ve güvenirliğini kaybettiği yanlış politikalarıyla yalnızlaşıyor.

Rusya ve İran, Şam yönetiminin davetini bahane ederek Suriye’de bulunduklarını belirterek Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmaktadırlar.

Türkiye, her fırsatta Suriye toprak bütünlüğüne zarar vermeden, kendi güvenliği için terör unsurlarını bertaraf etmek için Suriye’de bulunduğuna dikkat çekiyor.

ABD ise hâlâ Suriye’de neden bulunduğunu açık ve net olarak belirtmemiştir. 

Siyasi ve askeri literatüre göre ABD’nin Suriye’deki varlığı bir işgaldir. 

Terör örgütlerini silahlandırıp eğitmesi ise uluslararası hukuka göre suçtur.

Kısacası: ABD, uluslararası normlar ve BM sözleşmeleri ile beynelmilel hukuka göre suç işlemektedir. 

ABD ve Rusya başta olmak üzere tüm emperyalist güçler bilsinler ki, bir gün mutlaka bu suçlar ve ihanetlerin hesabı sorulur. 

 

YORUM YAZ