THY - Kabin Kıyafetleri Lansman

PKK’yı meşrulaştırma operasyonu

16 Eylül 2017 Cumartesi

Yıllardır Türkiye’yi kontrolleri altında tutan ve sürekli oyalayıp kendi politikalarına alet eden AB, Türkiye’nin tavrı karşısında başlattığı saldırılarını devam ettiriyor.

Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Türkiye’yi tehdit eden terör örgütü PKK’ya verilen her türlü sınırsız desteğini şimdi taçlandırmak üzere hukuk dışı bir karar aldı.

PKK’yı meşrulaştırmak adına ilk adım Belçika’da atıldı. 

Bu hukuk dışı karar, her ne kadar Belçika’da alınmış olsa da bu kararın Belçika’dan ziyade AB’yi yöneten derin yapıların yönlendirmesi olduğu bir gerçektir.

PKK TERÖR 

ÖRGÜTÜ DEĞİL

PKK’nın Almanya öncülüğünde Avrupa’da himaye edildiği artık gizli değil.

Terör örgütü PKK, Avrupa’dan finans ediliyor ve her türlü eylemlerine göz yumuluyor. 

PKK ve Avrupa’daki uzantıları hakkındaki suç duyuruları ise örgüt ile istihbarat servisleri arasındaki gizli pazarlıklarla hallediliyor.

Göstermelik mahkemeler, uzun yıllar devam etse de “Avrupa’da eylem yapmamak şartıyla” takipsizlik kararlarıyla sonuçlanıyor.

Terör örgütü PKK, uzun yıllar bu anlaşmaya bağlı kaldı ve AB’yi sıkıntıya sokacak eylemlere başvurmadığı için Avrupalı siyasiler ve resmi makamlar tarafından Türkiye karşıtı eylem ve siyasi faaliyetleri aynı derecede desteklendi.

Terör örgütü PKK, bir süredir ilişki içinde olduğu AB üyesi ülkelere “PKK’yı terör listesinden çıkarın, PKK’yı Türk devletinin Kürt halkını yok etme saldırılarına karşı Kürtleri koruyan ve kollayan ‘Filistin Kurtuluş Örgütü’ne benzer bir statü vererek bir kurtuluş örgütü kabul edin” çağrısında ısrarlı oldu.

Nihayet bu çağrı, PKK lobiciliğini yapan Avrupalı siyasilerin desteğiyle karşılık bulmaya başladı.

AB, bu gibi hukuk dışı kararları, uydusu küçük devletlere aldırarak işe başlar.

Terör örgütü ‘PKK’yı meşrulaştırma operasyonu’ konusunda da aynı yolu izleyen AB, bu operasyonu Belçika üzerinden başlatmış oldu.

Belçika mahkemesi “PKK silahlı mücadele yürütüyor, faaliyetleri terör suçu değil” kararı verdi.

MAHKEME TİYATROSU VE KÜSTAHCA BİR KARAR

PKK’nun Avrupa yapılanması olan Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile Zübeyir Aydar›ın da bulunduğu 36 sanık hakkında “terör eylemlerinde bulunmak”, “zorla haraç almak”, “sahte belge düzenlemek ve ticaretini yapmak” suçlarından Belçika’da 2006 yılında soruşturma açılmıştı.

İddianamede ayrıca PKK yöneticilerinin, Avrupa’da küçük yaştaki kişileri ailelerinden kopararak, Türkiye’nin güneydoğusu ile Irak ve Yunanistan’daki kamplarda silahlı mücadeleye hazırladığı belirtilmişti.

Soruşturma sonucu Ekim 2015’de gecikmeli olarak PKK hakkında dava açılmıştı.

Savcılığın soruşturması, 9 yıl gecikme ile davaya dönüştü. Ekim 2015’de Brüksel Mahkemesi’nde açılan dava Kasım 2016’da sonuçlandı.

Brüksel Mahkemesi, PKK’nın Türkiye’de yürüttüğü faaliyetlerin, “silahlı mücadele kapsamında olduğu için terör suçu oluşturmayacağına” hükmetmiş ve takipsizlik kararı vermişti.

Federal savcı, mahkemenin bu kararına itiraz etmişti. 

PKK üyesi 36 kişiyi kapsayan dosya, temyiz mahkemesi sayılan Kamer van İnbeschuldigingstelling (KI) adlı yargıçlar heyetine gönderildi.

Temyiz mahkemesi, “silahlı Türk - Kürt anlaşmazlığının Türkiye’nin iç meselesi” olduğu gerekçesiyle PKK’nın terör örgütü sayılamayacağına karar verdi.

Mahkeme, PKK üyeleri hakkında kovuşturmaya gerek olmadığını karar bağladı.

Böylece Türkiye’nin yanı sıra ABD ve Avrupa Birliği tarafından da “terör örgütü” olarak nitelendirilen PKK, Belçika’da alınan bu kararla (Eğer karar AB tarafından yok hükmünde kabul edilmez ise) emsal teşkil edeceği için AB tarafından da meşru bir örgüt statüsüne kavuşmuş olacak. 

AB’nin bu tarihi ihanetleri karşısında Türk Dışişleri Bakanlığı acilen ve en sert bir şekilde harekete geçmelidir.

 

YORUM YAZ