THY - Ramazan

İİT Zirvesinde tarihi karar: “Arakan Müslümanları sahipsiz değil”

13 Eylül 2017 Çarşamba

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi,Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle Kazakistan’ın başkenti Astana’daki zirvesi tarihi bir olaydır. 

Çünkü, Bilim ve Teknoloji marjında toplanan İİT Zirvesi’nde Arakan Müslümanlarıyla ilgili tarihi kararlar alındı.

Bu zirve üye ülkelerin eksiksiz katılımları, güncel ve acil bir konu olan Arakan Müslümanlarına yönelik Budist canilerinin Myanmar devlet güçleriyle ortaklaşa uyguladıkları toplu katliamların durdurulması ile ormanlık bölgeler ve Bangladeş sınırına doğru kaçan Müslümanlarının içler acısı durumuna müdahale edilerek yardımlar ulaştırılması gibi somut ve müdahale içerikli kararlar alındı.

Kısacası bu zirvede Myanmar’da Arakan Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarının ve bölgedeki insani kriz ele alındı.

Diğer bir ifadeyle hem Myanmar devletine hem de tüm dünyaya 57 İslam ülkesinin üyesi olduğu İİT aracılığıyla “Arakan Müslümanları sahipsiz değil” mesajı verilmiş oldu. 

Yine bu zirve aynı zamanda İİT’yi yeniden gündeme taşımış oldu ve itibarını güçlendirmiştir. 

KARARLAR KALICI OLMALI

İslam İşbirliği Teşkilatı Bilim ve Teknoloji Zirvesi’nde Arakan Müslümanlarıyla ilgili 19 maddeden oluşan nihai bildiride kararlar sıralandı ve kabul edildi. 

Arakan eyaletinde Müslüman azınlığa baskı uygulayan Myanmar hükümeti, hem kınandı hem de uyarıldı.

Myanmar hükümetine uluslararası hukuktan ve insan hakları sözleşmelerinden kaynaklanan yükümlülüklerine uyma çağrısı yapıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde Arakan’daki durumun daha fazla kötüye gitmemesi için gerekli adımların atılması yönünde bir yol haritası belirlendi.  

Bu kararlar elbette çok önemlidir. 

Tarihi kararlardır ve dünya barışına katkı anlamına gelmektedir. 

Ancak; bu kararları almak kadar, İİT’nin aldığı bu tarihi kararları uygulama safhasına taşıyıp uygulatabilmesi, yani kararların kalıcı olması ve İİT’nin işlevliği aynı derecede önemlidir.

İİT, aldığı bu tarihi kararları uygulatabilir ise varlığını teyit ettirmiş olacak. Aksi halde, İİT ile alakalı haklı eleştiriler artarak devam eder.

ERDOĞAN’IN UYARISI

Zirvelerin karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak, geleceğe yönelik hedefleri ele almak bakımından önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Burada alınan kararların kalıcı olması ve gelecek kuşaklar için önemli izler bırakması hepimizin gayretlerine bağlıdır. Türkçemizde ‘Söz uçar, yazı kalır’ şeklinde bir deyim var, bu masa etrafındaki tüm kardeşlerimin bu zirvede alınan kararların uygulanmasının takipçisi olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bu sözleriyle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, İİT’nin işlevliğindeki lakaytlık ve gerçek gücünü gösterememe, aldığı kararların takibi ve uygulatma konusunda ağırlığını koyamaması gibi konularda ince ayar eleştirel ve uyarıcı mesajlar vermiş oldu. 

İİT ASLİ GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMELİ

İslam ülkeleri arasında dayanışma ve işbirliğini geliştirmek, İslam ve Müslümanlara yönelik saldırıları durdurmak suretiyle dünya barışına katkıda bulunmak İİT’nin asli görevleridir.

Ancak, İİT kuruluş amaçları doğrultusunda bu asli görevlerini maalesef yerine getirmedi veya getiremiyor.

Kısa adı İİT olan İslam İşbirliği Teşkilatı 57 üye ülkesi olduğu halde etkinliğini gösterememesi gerçekten büyük bir eksiklik.  

Siyasi yaptırımı olmadığı için etkili ve de yönlendirici olamadı olamıyor. 

Dünya kamuoyunda İİT bilinmiyor. Kendi var ama hiçbir gücü yok.

İİT, sadece devlet başkanları veya bakanlar düzeyinde tanınıyor. 

Bundan böyle dünyanın BM’den sonra en prestijli ikinci kuruluşu haline gelmesi için İİT’nin tüm yapısını yeniden düzenlemeli ve somut adımlar atmaya başlamalıdır. 

Çünkü İİT, aslında çok güçlü ve yapabileceği çok şeyler var. Sadece yeniden yapılanma ile dünya siyasi tarihi, uluslararası ilişkiler alanlarında deneyim ve de tecrübeli bir yönetime ihtiyacı var.

 

YORUM YAZ