Dünya yeni bir felakete mi sürükleniyor?

11 Kasım 2017 Cumartesi

Kuzey Korekrizi, dünyanın bir numaralı gündem maddesi. 

Her iki ülke liderlerinin provokatif söylemleri son zamanlarda karşılıklı restleşmeye dönüştü.

İşin özü şu: 

Kuzey Kore, kendini Amerika Birleşik Devletleri’nden koruyabilmek için nükleer çalışmalarına son sürat devam ettirmektedir.

ABD ise K. Kore’nin nükleer çalışmalarını durdurabilmek için onu vurmayı planlıyor. 

TRUMP NABIZ MI YOKLUYOR?

ABD Başkanı Donald Trump, 12 günlük Asya turunun ana gündem maddesi hiç şüphesiz Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri ve Kuzey Kore’ye karşı yapılması planlanan operasyonların tüm ihtimalleridir.

Bu durum; “ABD Başkanı Trump’ın bu seyahatindeki temaslarında nabız mı yokluyor?” sorusunu akla getiriyor.

Washington ile Pyongyang (Kuzey Kore’nin başkenti) arasındaki karşılıklı açıklamalarda yükselen tansiyonun söylemden pratiğe dönüşmesi ihtimali üzerinden tartışmalar devam ediyor.

ABD Başkanı Trump, “Kuzey Kore’yi tamamen yok etmekten başka çare kalmadı” derken, Pentagon:“Kuzey Kore’nin nükleer silahlanma programını tamamen yok etmek için karadan işgal etmekle mümkün olabilir” şeklinde görüş belirtmesi fevkalade kışkırtıcı ve savaş daveti niteliğindedir.

Aynı şekilde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un benzer tehditlerde bulunması var olan gerginliğin hızla tırmanmasına sebep oluyor.

Kuzey Kore’nin, nükleer silah ve ABD’ye ulaşabilecek kıtalararası balistik füze sahibi olduğu tartışma konusudur. Uzmanların bir kısmı bu özellikte füzelere sahip olduğunu bir kısmı ise olmadığını ileri sürmektedir.

Kıtalararası balistik füze tartışılsa da nükleer başlıklı füze rampalarına sahip olduğu kesindir.

ABD’nin saldırısı olursa K. Kore biyolojik ve kimyasal silah kullanacağı kuvvetle muhtemeldir.

25 milyon nüfuslu Kuzey Kore’nin izole, yoksul ama son derece militarist bir devlet olduğu hesaba katılmalı.

Kuzey Kore yöneticilerinin tek bir amacı var: Rejimi ayakta tutmaktır.

Rejimi devirmeye yönelik herhangi bir saldırı anında yapamayacakları çılgınlık yoktur. 

‘Kara işgal’i ise son derece riskli.

Çünkü ayrıca Kuzey Kore ordusunun Güney’e sızma amacıyla kullanabileceği çok sayıda iyi eğitimli özel kuvvetleri ve diğer birimleri bulunuyor.

ABD’nin elindeki raporlara göre ülkenin siber saldırı yapma kapasitesi de bulunmaktadır. 

Unutulmasın ki, Kuzey Kore’nin ilk hedefi Güney Kore olacak.

Kuzey Kore’nin Güney Kore ordusu üzerinde sayısal üstünlüğü var.

Bir çatışma çıkması durumunda Kuzey Kore’nin Güney Kore başkenti Seul’u, en büyük silahları olan uzun menzilli toplar ve roketlerle saatler içinde dümdüz edebileceği savunuluyor.

İkinci hedefi ise Guam Adası’dır. Pasifik Okyanusu’ndaki ABD’nin toprak parçası Guam Adası, bir tatil cenneti olmakla birlikte 6 bin ABD askerinin konuşlandığı ve nükleer bombaların bulunduğu stratejik bir askeri bölge.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un bir saldırı anında bu adaya füze fırlatmayı ve adanın yerle bir edilmesini emrettiği iddia ediliyor. 

Kısacası; savaş çıkarsa yüzbinlerce hatta milyonlarca insan çatışmaların başladığı ilk günlerinde hayatını kaybeder. 

Ayrıca bu savaşın kaybedeni veya kazananı kimin olacağı belli olmaz.

İNSANLIĞIN FELAKETİ OLUR

ABD, K.Kore’ye saldıracak olursa, Rusya ve Çin bu saldırıya kayıtsız kalmaz. Bu da ayrı bir çatışma meydana getirebilir. 

Dünya başkentlerinde ABD ile K.Kore arasında esen bu sert rüzgârlar küresel fırtınaya dönüşür mü sorularına cevap aranıyor. 

Eğer dönüşür ise işte o zaman Üçüncü Dünya Savaşıbaşlar demektir.

Kitlesel imha gücü olan biyolojik ve nükleer başlıklı füze ve roketler ile bombalar devreye girer.

Hatta atom bombası bile kullanılabilir.

Şu günlerde her zamankinden daha çok bu krizin bir dünya savaşına dönüşebileceğinden endişe ediliyor.

Zira ABD, Çin, Rusya ve K.Kore bazı törenlerde güç gösterisinde bulunuyorlar.

Geniş cadde ve meydanlarda devasa askeri şovlar yapıyorlar. Bu ülke, en korkutucu ve yeni silahlarını bu törenleri bahane ederek sergiliyor.

Devletlerarası tehditler ve bu güç gösterileri ile insanlık maalesef her gecen gün Üçüncü Dünya Savaşına yani nükleer savaşa bir adım daha yaklaşmaktadır.

Dileğimiz ve duamız insanlığı tehdit eden bir dünya savaşının yaşanmamasıdır. 

Çünkü büyük yıkım ve ekonomik kayıpların yanında savaş bir insanlık faciasıdır.

 

 • SalihSalih5 gün önce
  Kuzey kore yi savunuanlarbir gidiverin. Girisiniz olup çıkışımız olacak mi.
 • DilaverDilaver6 gün önce
  Allah emperyalist siyonist vahhabist vahşilerin şerrinden bütün insanları korusun.
 • ertyuertyu6 gün önce
  Japonlar 2.cihan harbini, içindeki Japonlar ile ABD'nin dakikalar içersinde buharlaştırdığı iki büyük şehrini unuttular mı acaba? Kayıtsız şartsız teslimiyet ile ABD'nin ülkelerinde kurduğu düzenden ne kadar memnunlar? Ellerine fırsat geçtiği anda ABD'ye sırtlarını dönmeyecekleri, dirsek çevirmeyecekleri garanti mi? ABD'nin en büyük finansörlerinden birisi Japonya'dır. Ellerindeki ABD tahvillerini satsalar yada daha ABD bonosu almayacaklarını söyleseler ABD'de ekonomik deprem olur. Ellerine fırsat geçse Japonya ABD'nin vurduğu zincirlerden kurtulmak, buharlaşan 2 şehrinin hesabını sormak istemez mi? Kuzey Kore Japonya'nın üzerinden füze aşırttığı müddetçe Japonlar'a bir abi lazım. Dünyada kominizm mi kaldı, Batı Almanya ile Doğu Almanya birleşti, biz niye Kuzey'deki kardeşlerimiz ile kavga edelim, enayi miyiz kardeşim, biz de Almanya gibi birleşelim diyen G.Koreliler'in sayısı ne kadardır? Bu sayı K. Kore G.Kore'yi tehdit etmezse ne kadar olur? G.Kore'nin ve Japonya'nın ABD'nin elinin altından kaymaması için tiyatro oynanıyor sanki. ABD'nin gizli kapaklı K.Kore'yi desteklemediği, rejimini desteklemediği ne malum? Tiyatro yetersiz kalırsa biraz gerçeklik de katabilirler. ABD'ye ulaşmayan füzeler birkaç tane Japon ve G. Kore şehrini yıksa ne olur? En az50 sene daha ABD G.Kore ve Japonya'ya sorgusuz sualsiz abi olur....
 • Osman TuranOsman Turan6 gün önce
  .... kuduz köpek gibi saldırıyor karistimadigi ülke yok gibi, kuzey Kore'nin kime ne zararı var. Nukleer silah bir çok devletten var ise kuzey kerede neden olmasın. Seefsiz abd nükleer silahları kim icad etti, ? Japonyaya atom bombalarini kim attı? Dünya için en büyük tehdit abd dir.
 • Hak.Hak.6 gün önce
  S.a. Abd.nin k.Koreye saldirmasi ve K.Korenin karsilik vermesi G.Kore.Japonya.Cin.Rusya.Hindistani akabinde uzak dogu ülkeleri bundan nasibini alacaktir.Olan yine Abd ye deik bölge ülkelerine olacaktir.
 • Ahmet sahinAhmet sahin6 gün önce
  Evet çok ciddibir hatırlatma
 • Aziz ŞAHİNAziz ŞAHİN6 gün önce
  Değerli yazarımıza teşekkür ederiz. Stratejik gğzel konulara değinmiş sayın MehmetKOÇAKSaygılarımla,Aziz ŞAHİNATİK Genel Başkanı
 • KulKul6 gün önce
  Maalesef insanlar azdı büyük felaketler artarak geliyor
 • SadıkSadık6 gün önce
  Allah yeryüzünde fitne,fesat ve bozgunculuk yapanlara fırsat vermesin.Amin