THY- Euroleague

Adaletsizliği adalet kabul eden haydutların BM’si ve Kudüs

20 Aralık 2017 Çarşamba

ABD Başkan Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan kararı BM Güvenlik Konseyi’ne taşındı.

Kudüs’ün statüsünü ya da demografik yapısını değiştirmeye yönelik karar ve eylemlerin “hiçbir yasal hükmü yoktur iptal edilmesi gerekir” başlıklı bir tasarı BM Güvenlik Konseyi’ne sunuldu.

Tasarıda tüm devletleri kutsal Kudüs kentinde diplomatik misyon kurmaktan imtina etmeye çağırıyordu. 

Tasarı ayrıca, Kudüs’ün nihai statüsünün İsrail ve Filistinliler arasında yapılacak doğrudan müzakereler neticesinde belirlenmesini öngören BM kararlarına tüm ülkelerce uyulması talebinde bulunuyordu.

Bu tasarı, hem bölge hem de dünya barışı için gerçekten büyük ve son bir şanstı. Ancak haydutlar böyle düşünmediği oylamada görüldü. 

Oylamada ABD veto etti, diğer BM Güvenlik Konseyi üyeleri ise tasarıya onay verdi. 

Ne hazindir ki, BM Güvenlik Konseyi’nin yapısındaki çarpıklık yüzünden bölgenin olduğu kadar dünyanın barış ve güvenliği de bir üyenin vetosu ile yok sayılmış oldu.

Şimdi, Kudüs meselesi hakkındaki ABD’nin adaletsiz kararı BM Genel Kurulu’na taşınacak. 

Karar olumlu çıksa bile karar değişmeyecek. 

Çünkü nihai kararlar Güvenlik Konseyi’nde alınan kararlardır. 

Yani, durum değişmeyecek, şimdiye kadar devam ede gelen saldırılar ve işgaller daha şiddetli bir şekilde artarak devam edecek. 

ABD’nin BMGK kararlarını ve beynelmilel hukuk prensiplerini hiçe sayan politikaları insanlık onuru ve ahlak değerleri acısından utanç vericidir. 

Geçmişi işgal, saldırı ve sömürgecilik gibi suçlarla dolu olan ABD’den başka bir tavır beklenmesi de yanlış olurdu. 

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi, söz konusu karar tasarısını “hakaret” olarak tanımladı ve “Bu unutulmayacak” diyerek utanmadan bir de tehdit etmiştir. Bu tehdit yetmezmiş gibi ABD’yi değil, diğer konsey üyelerini utandırması gerektiğini söyleyerek bir de hakaret etmiştir.

Bu ne çirkeflik, bu ne arsızlık ve pişkinliktir? Haydutluk, hukuk tanımazlık ve onursuzluk herhalde böyle bir şey olsa gerek. 

Bu oylamada hem Amerika’nın politikalarında hem de BM Güvenlik Konseyi’nin yapısındaki adaletsizliğe tüm dünya bir kere daha şahit oldu.

Amerika, BM ve NATO’yu kullanarak dünyaya hükümran olmak istiyor. 

Dünyaya hükmetme mücadelesi söz konusu olduğunda, ABD için insan hakları, hukuk, adalet ve toplumsal barış gibi evrensel değerlerin hiçbir önemi yoktur. 

Onun için önemli olan ilkeler ve değerler değil, ABD’nin çıkarları ve İsrail’in güvenliğidir. 

YA BM YOK SAYILMALI YA DA GÜVENLİK KONSEYİNİN YAPISI DEĞİŞMELİ

Bugün dünyada huzursuzluk hüküm sürüyorsa, adalet ve güven yoksa, her yerde gözyaşı ve her yerde kan akıyorsa bunun baş sorumlusu BM Güvenlik Konseyi’dir. 

Adaletsizliği adalet kabul eden haydutların BMGK’daki veto gücü değişmedikçe bu acılar dinmez ve dünya barışından söz edilemez. 

İnsan “bu nasıl dünya, bu nasıl bir adalet?” sorusunu kendine sormadan edemiyor.

Bu yapısıyla, BM, asla dünyada ne barışın, ne güvenliğin ve de ne adaletin teminatı olamayacağı gerçeğini artık dünya anlamalı ve değişimi için harekete geçmelidir. 

Bu oylama ile BM Güvenlik Konseyi’nin yapısındaki adaletsizlik bir kere daha ortaya çıktı. 

“Beşli Çete” olarak bilinen BM Güvenlik Konseyi için Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür. Bu yapı dünyaya huzur, güvenlik ve adalet sağlayamaz” şeklindeki eleştirilerinde ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Bu hem bir çağrı, hem bir uyarı mesajıdır. Sanırım başka söze gerek yoktur…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti