THY- Euroleague

Vefatının 4. yıldönümünde Başbakan Necmettin Erbakan’a rahmet..

01 Mart 2015 Pazar

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Saadet Partilerinin Genel Başkanı, Milli Görüş lideri Türkiye’nin -54. Hükümeti’nin- Başbakanı, büyük ilim, siyaset, millet ve devlet adamı Prof.Dr. Necmettin Erbakan, 27 Şubat 2011’de rûhunu çok sevdiği Rabbine telim ederek Hakk’a yürüdü.

 Türkiye ve İslam alemi çok sevilen, yeri kolay doldurulamayacak büyük bir hizmet adamını, karizmatik bir liderini kaybetti. Muhterem merhum Erbakan hocamız, Milli Nizam’dan başbakanlığa uzanan demokratik siyasi mücadelesinde  fikirleri, hareketi ve icraatlarıyla ömrünü İslam’a, Müslümanlara ve insanlığa adamış, İslam Medeniyeti’nin yetiştirdiği ulu bir çınar, bir İslam mücahidi, büyük bir dava ve çile adamıydı.  Türkiye ve dünya Müslümanları ona çok şey borçludur.. Erbakan hoca, hakaretlere, iftiralara, darbelere, hapislere, yerli(!) ve yabancı Siyonist komplolara, tuzaklara, oyunlara, zulümlere rağmen, inancından, da’vasından asla taviz vermedi, daima Hakk’ın hakimiyeti, Müslümanların –ümmetin- Selameti, birliği-dirliği, kalkınması, ilerlemesi, mâmur-müreffeh olması ve insanlığın sömürüden kurtulması, hidâyeti, huzur ve saadeti için gece-gündüz demeden mücadele etti.. Selçuklu Sultanı Alparslan gibi, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet gibi fetihçi bir ruha ve İslami şuura sahipti.. Sultan 2. Abdülhamit gibi siyonizme karşı tavır koydu.. Öğrencilik yıllarından son nefesini verinceye kadar “İslami tebliğ”e devam etti, kınayanların kınamasından çekinmedi, “sırat-ı müstakim”den ayrılmadı. Rasul-i Ekrem(s.a.v.)’in güzel ahlakını örnek almış, ibadete ve ilme/bilime düşkün, çalışkan, azimli, kararlı, mütebessim bir İstanbul beyefendisiydi..                                                                                                                      

Dava arkadaşları ile birlikte “Besmele”yle başladıkları “Milli Nizam” hareketi/Partisi’nin Kuruluş Beyannamesi’nde şöyle diyorlardı: “Allah’ın hakkı tutma, iyiliği emretme, kötülüğü nehyetme yolunda seçtiği aziz ve mümtaz milletimize…” (H.Aksay’dan naklen.) TBMM Eski Başkanı ve SP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Hatiboğlu’nun veciz bir biçimde ve isabetle belirttiği gibi;

 “Tarihin eline verdiği mührü, 

Da’vası uğruna kullanan adam, 

Kim ne derse desin, fütûr etmeyiz,

 Seni seviyoruz, savunan adam. 

Öksüzün yanında, çaresize dost,

 Her zaman hayr ile anılan adam, 

Yalnız değilsin, işte milyonlar,

 Seni  seviyoruz, savunan adam.” 

Erbakan, 26 Ocak 1970’te ilk Partisi olan Milli Nizam Partisi’ni kurdu.. 11 Ekim 1972’de Milli Selâmet Partisi’ni kurdu. 1974-1978 döneminde kurulan Hükümetlerde “Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı” olarak büyük hizmetlerde bulundu.. “12 Eylül 1980 darbesinin” ardından, tutuklandı.. 1981’de, “Askeri Mahkeme”den aldığı “beraat kararı” ile serbest bırakıldı.. 1982 Anayasası gereğince 10 yıl “siyaset yapma yasağı” getirilen Erbakan, 1987’deki “Halkoylaması” (Referandum) ile tekrar siyasete döndü. 19 Temmuz 1983’te kurulan Refah Partisi’ne daha sonra Genel Başkan seçildi. Refah Partisi, Erbakan’ın liderliğinde girdiği 1995 Seçiminde 158 Milletvekili ile birinci parti oldu. 28 Haziran 1996’da kurulan Refah-yol (RP-DYP) Koalisyon’unda (BBP lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun da desteği ile) Erbakan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 54. Hükümeti’nin Başbakanı oldu.. Başbakan olarak yapmış olduğu “olumlu-güzel icraatlarla” (Havuz Sistemi, Denk Bütçe, çalışanlara yüksek ücret, Halktan yana ekonomik-sosyal iyileştirmeler, D-8 Gelişmiş Müslüman Ülkeler Birliği..v.s) Erbakan, halkın gözüne ve gönlüne girmeyi başardı..  Ancak Erbakan’ın Başbakanlığındaki Refah-yol Hükümeti, “Brifingci Medya-Basın”ın “irtica yaygaraları”, tezviratlarıyla “28 Şubat 1997 post-modern darbe” zulmüyle Demokrasi’ye, Hukuk’a ve Anayasa’ya aykırı olarak düşürüldü.. 

Refah Partisi AYM tarafından kapatıldı. Fazilet Partisi kuruldu. 2001 yılında FP de AYM tarafından kapatıldı ve Saadet Partisi kuruldu. Erbakan, 2003 yılında SP Genel Başkanlığı’na seçildi. Bir süre bu görevinden ayrılmak zorunda bırakılan Erbakan, 17 Ekim 2010’da yeniden Saadet Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi. “Necmeddin’i”(dinin yıldızı) Saadet Partisi Genel Başkanı, 54. Hükümet’in Başbakan’ı, Milli Görüş lideri, “Mücahid Erbakan”, Türk siyasetine damgasını-mührünü vurarak, İstanbul’un Fatih Camii’nden yüzbinlerce, milyonlarca Müslüman’ın “helal olsun!..” hüsnü şehadetleri, dua ve Tekbirleri ile “imtihan dünyası”na veda ederek, 27 Şubat 2011’de Hakk’a yürüdü, Rabbi’ne kavuştu. Vefatının dördüncü (4.) yıldönümünde Merhum Erbakan Hocamıza Allah Teala’dan rahmet niyaz ediyorum. Mekânı Cennet olsun. (Ruhu için el-Fatiha) Selam Hakk’a tâbi olanlara.

(Daha Geniş Bilgi için Bkz. “Bilinmeyen Yönleriyle Necmettin Erbakan-Milli Nizam’dan Başbakanlığa, Mehmet Emin Gerger”, İstanbul. [email protected] 

YORUM YAZ