THY- Euroleague

Yerli Üretim

07 Kasım 2017 Salı

Dönemlerin siyasi kimlik izi olan yapılar vardır. Zaman geçer ve tarihi statü kazanırlar. Özellikle Gezi Kalkışması sırasında adını sıklıkla duyduğumuz Taksim AKM binası da bunlardan biri. Zamanında üzerine çok tartışıldı konuşuldu. Yıkımı kararlaştırılmış binanın bugün dış kabuğu duruyorken iç kısmı çoğunlukla yıkıldı. Geçtiğimiz hafta sonu ise AKM ile alakalı proje tanıtımı gerçekleşti. Yapı opera binası olacak.

Şimdi aklıma takılan sorular var.

Bizim ek bir opera binasına ihtiyacımız var mı? Hali hazırda gerçekleştirilen etkinliklerde sandalyeler dolup taşıyor ve yeni bir opera binasına mı ihtiyaç duyuluyor?

Madem AKM’nin bir yeri var, neden bu yapının geleceği İstanbul’un yerel halkına sorulmuyor?

Hem geçtiğimiz referandumda hem de evvelki seçimlerde, İstanbul’da her duruma göre özel pozisyon alabilecek bir seçmen kitlesi olduğunu gördük. Öyleyse bu insanlara soralım ne istiyorlar?

Mimari ve şehircilik açısından AKM’nin yıkılıp yerine park yapılması ve taksim meydanının İstanbul boğazına açılması daha doğru değil mi? Zamanında binayı hatalı konumlandırmışlar ve eğer bugün bu hatadan dönme fırsatımız varsa neden doğruyu yapmayalım.

Yerli Araba

En sonunda yerli araba üretimi için harekete geçiliyor. Öyle bir zamandayız ki artık araba üretmek geçmişte ki kadar büyük bir mesele değil. Artık önemli olan, otomobil parçalarını ve elektroniğinden araç beynine kadar yerli olabilmek. Aynı zamanda, ileride otomotiv sektörünün yan sanayilerine ne kadar hâkim olacağız bu da önemli.

Ancak arabayı üretmek yollara koymak yeterli değil. Bir marka ve onun algısını oluşturmak en az üretim kadar büyük bir mesele. Tabi birde bu işin yıllar içerisinde birikmesiyle oluşan kültürü var. Ki, bu kültür işini hızlandırmıyorsunuz, tamamen zaman içerisinde üretici kullanıcı arasında gelişecek yaşanmışlıkla oluşacak. Aslına bakarsanız, biz Devrim Otomobilleri ile çıkmış olduğumuz yola devam etmeyerek asıl uzun yıllar içerisinde birikecek kültürü rafa kaldırdık. O zamandan bu zamana yerli aracımız dünyaca tanınan bir marka haline de gelebilirdi.

Medya baktığımızda ise, yerli otomobil girişiminin aydınlarımız tarafından hazmedilmediğini görüyoruz. Bırakın hazmetmeyi bunun başarılamayacağını bile söyleyenler var. Milletini hazmedemeyen aydın, tabi ki devletin gelişmesini ilerlemesini de hazmedemez. Onlar için ne varsa batıda var, siz ağzınızla kuş tutsanız yaranamazsınız.

YORUM YAZ