THY - Orta Avrupa Eylül

Ülke Mafyası; “Harita Çiz, Ömür Biç”

17 Ekim 2017 Salı

Gündem dinmek bilmiyor. TSK, Suriye’de İdlib’e girdi. Irak ordusu da, Barzani’nin hukuksuz bağımsızlık reformu sonrası Kerkük’ü ele geçirdi. Öncelikle sınır kapısı, askeri üs, petrol rafinerisi gibi önemli noktalar kontrol altına alınıyor. Uyarılara karşı Barzani’nin kayıtsız kalması, bununla da yetinmeyip beklenen geri adımı da atmamış olması müdahaleyi getirdi. Bu aşamadan sonra bölgede tüm taraflar atacağı adımların ağır sorumluluğunu kaldırmaya hazır olmalı.

 

Bu gelişmeler karşısında hala bizim Amerikan romantikleri, Kürtlerin “kendi devletleri olmasını” savunuyor. Bölgenin haritası değişiyor, insanlar ölüyor, yüzlerce yıllık nüfus yapılanması ve kültür dokusu zedeleniyor, ayrıca bu bölgede bir Kürt devleti, Türkiye’nin çıkar ve güvenliğine açıkça tehdit oluşturacak. Ama aydınımız romantizm peşinde. 17-25 Aralık yargı darbesini, Mit TIR’ları ihanetini ve 15 Temmuzu göremeyenler, tiyatro etiketi altında yapılan müdahaleleri gizlemeye çalışanlar, bugün Irak’taki gelişmeleri Kürtlerin “devlet kurma hakkı” olarak görüyor. Öyle sanıyor.

 

Gene aynı ekip, bu müdahalelerde aktif olarak koordinasyonu sağlayan ve Türk vatandaşı olan ABD konsolosluk çalışanını ise masum gösterme çabası içerisinde. Madem bu kişi masum ve görevini yapıyor, öyleyse zaten yakında serbest kalacaktır, koparılan bu yaygaranın nedeni nedir? Ayrıca bu şahıs zaten TC vatandaşı ve TC yasalarına tâbi.

 

TSK, İdlib’te kalıcı olacak gibi. Suriye’ye prefabrik üsler kuruluyor. Uluslararası gözcülük pozisyonunun getirdiği haklarla, Türkiye bu sefer Fırat Kalkanı’ndan daha uzun süreli bir operasyon içerisinde olabilir.

 

Geçtiğimiz günlerde ABD ile karşılıklı olarak vize işlemleri askıya alınmıştı. Trump, durum ile alakalı, standart cümleler dışında net bir açıklama yapmazken, ABD Büyükelçisi Bass, Türkiye’de 9 aydır bomba patlamamasının nedeninin Amerika ile birlikte yürütülen çalışmaların sonucu olduğunu söyleyerek, açıkça Türkiye’yi tehdit etti.

 

OHAL uzatıldı.

 

Böyle bir durumda ve yurt dışı askeri operasyonları sürdürülüyorken OHAL’in uzatılması beklenilen bir durum. Özellikle de, açıkça tehdit ediliyorken.

 

Bunlar olurken, Meclisin en yaşlı üyesi olan, Antalya Milletvekili ve CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, kalp rahatsızlığı geçirdi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Bu kadar ateşli gündem karşısında, sürekli son dakikalarla yatıp kalktığımız bir ortamda, hepimizin kalbine iyi bakması gerekiyor.

 

Aynı zamanda 2019 seçimlerine giderken, AK Parti belediyelerinde de bir istifa gündemi var. Medya tarafından birçok ilden istifalar beklenirken, bu beklentinin karşılığının olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

 

 

 

@msamikara

 

 

 

YORUM YAZ