Şimdi Okullu Olduk!

03 Ekim 2017 Salı

AK Parti 2002’den bu yana birçok alanda devrim niteliğinde icraatlarda bulundu. Ancak bir alan var ki, 15 senedir bir türlü dikiş tutmuyor. Evet, AK Parti hükümetlerinin “yumuşak karnı” olan eğitim sisteminden bahsediyoruz. Bu durumun birçok nedeni var tabii ki, ancak tek başına iktidar süresine baktığımız zaman ve AK Parti’nin icraatlarındaki genel başarısını göz önünde bulundurduğumuzda bu durumu anlamak pek mümkün değil.

Türkiye’de eğitim çok sert badireler atlattı, özellikle insan haklarını hiçe sayan zulmü gördü. Siyasiler, muhafazakâr kesimin düşüncesini, ihtiyacını ve isteğini hiçe sayarak eğitim sistemini baltaladı. Bu durum, eğitimcilerin değerinin toplum nezdinde zayıflamasına neden oldu.

AK Parti eğitim sistemini iyileştirme ve geliştirme niyetini her zaman ona verdiği değer ve önem ile gösterdi. Okullara kitapların devlet tarafından verilmesi, ilkokul çocuklarına süt dağıtımı, Fatih Projesi ve daha niceleri. Ancak olmuyor, eğitim sistemi Türkiye’nin kanayan yarası olmaya devam ediyor.

Daha temel ve özde değişiklikler yapmaya gerek var.

Bunca zamandır neden temel eğitimde yüksek başarı sağlayan ülkelerin sistemlerini model olarak almadığımızı hep merak etmişimdir. Belki Avrupa ülkelerinin sistemleri, kültürel alt yapı olarak bize uygun değil. Ancak, başta Güney Kore ve Japonya olmak üzere Finlandiya -Avrupa’dan-, Singapur ve Rusya’nın eğitim sisteminde uyguladıkları ana özellikleri neden kullanmıyoruz?

AK Parti’nin ilk iktidar olduğu yıllarda ilkokula giden çocuklar şimdi üniversiteyi bitiriyor. Aynı kuşaktan kardeşler arasındaki eğitim sisteminin farkı ise uçurum. Adeta deneme yanılma tahtasına dönen sistemimiz, bırakın gelişmeyi bir türlü iyileşmiyor ve eğitim sistemi yıldan değişmeye devam ediyor.

Daha ciddi, uzun soluklu araştırmacı ve disiplinli bir ön çalışma yapılması şart.

Vegas Katliamı

Otelden açılan ateş sonucu 50 kişi hayatını kaybetti 400’den fazla yaralı var. Saldırı terör örgütü DEAŞ üstlense de henüz bu vahşet perdesi aydınlanmış değil. Reyna saldırısı sonrası Türkiye’yi düşünürsek, Amerika bu şoku kolay kolay atlatamaz. Rakamlar çok yüksek. Olay sonrası ulusal güvenlikten sorumlu isimlerden istifa gelecek mi göreceğiz.

Eğer gerçekten bireysel değil de bir terör saldırısı ise, özellikle batı ne zaman teröre sponsor olmayı bırakacak! Dünyada terör saldırıları sürekli format değiştiriyor ve önlem alınamıyor. Doğuda akan kan ve gözyaşı batıda yansımasını buluyor.

YORUM YAZ