THY- Euroleague

Papaz Efendinin Varisleri

08 Eylül 2017 Cuma

Batıya bakıyorum da, solcusunun, sağcısının ve aydınının tek derdi, “nasıl daha güçlü oluruz, nasıl daha çok kazanırız, ülkeyi geleceğe nasıl taşıyabiliriz” bunu tartışırlar. Yöntemlerde ayrışsalar da, ortak paydaları bunlardır. Bir de bunların içinde radikal kalmış kişiler vardır. Kişi diyorum, çünkü bunlar azınlık bile değillerdir. Dinlenirler ancak düşünceleri, genel olarak çok ütopik temellere sahip olduğundan pratiğe dönüşmez. Açıkçası dikkate alınmazlar.

Bizde ise ülkenin “aydın” geçinen sol tandanslı kesimi, bu Batının radikal ütopiklerine tekabül eder. Farkı, bizde bunlar öyle bir iki kişi değildir. Bir de 1400 yıl öncesi diye adres vermeyi çok severler ama asıl sevdaları taş devridir.

Bizdeki aydınların maşallahı vardır.

Milletin dinini eleştirir, ayağa indirmeye çalışır. Değerlerini eleştirir, Batının değerlerini empoze etmeye çalışır. Kutsallarını ve kültürünü eleştirir, toplum bilincini yıkmaya çalışır. Bunların gözünde millet her türlü melaneti özümsemiş, batıl ve karanlık kalmış bir varlıktan, vahşiden başka bir şey değildir.

Bu aydınların gerçek yüzü nedir biliyor musunuz?

Bir mazlum görseler, tiksinirler. Gariban görseler, ezerler. Geniş meşrepli insan severler. Değerleri laçkalaşmış insan severler. Namus bunlar için yozluktur, kapıları kilit tutmaz. Ama milletin namusuna ve yuvasına dil uzatırlar. Tek “omurgalı” yanları, paraya olan düşkünlükleridir.

Neden mi?

Maaşlı aydın olunca, böyle oluyor. Patron ne isterse onu savunuyorsun. Efendinin masasından düşen kırıntıları “fikir” diye sahipleniyorsun. Sonuçta ne varlığı ne de şahsiyeti 5 para etmez müsveddeler çıkıyor karşımıza, aydınım diye konuşuyor yazıyor.

Sen önce dağda ki çobanımın dizinin dibine gel de bir insanlık dersi al. Gönül nedir, sevda, aşk nedir bunların dersini al. Ama nerde öğrenecek araştıracak zihniyet, bunlar için yürek gerek.

Hasılı, bunlar için makbul olan, cebi paralı, Batılı gibi yaşayan, Batılı gibi konuşan ve inanan insanlardır. Batının her dediğine eyvallah çeken makbuldür. Dünyayı, bırakın yuvarlağı düzü, Avrupa Kıtası ve ABD’den ibaret bilen evladır. Patronları oralardan olunca, şaşırmamak lazım.

Ama ey aydın ,bil ki, dün bugün “tü kaka” derken dünya bir köşe döner, zaman değişir! Hor gördüğün ülken, tüm dünyaya parmak ısırtan lider ülkesi olur. Seni besleyen Batı, kendine yetemez olur. Sen de dün hor gördüğün çobanın, köpeğine verdiği yeme muhtaç olursun.

YORUM YAZ