THY- Güney Avrupa Haziran

Aynı Toprak, Aynı İnsan..

19 Haziran 2017 Pazartesi

Dünyada önemli şehirler vardır. Bunlar, sadece mimarisi ile değil, tarihi ile maneviyatı ile değeri ile farklı yerlerde olan şehirlerdir. Mekke, Medine, Kudüs, İstanbul, Şam ve Diyarbakır bunlara örnektir. Bu şehirler her çağda önemlerini korurlar, zaman içerisinde farklı anlam ve değerler taşısalar da ağırlıkları her zaman hissedilir.

Örneğin Türkiye için İstanbul, siyasetin kalbi kabul edilir, İstanbul’u kazanmak, Türkiye’yi kazanmak gibidir. Aynı zamanda Peygamberimizin (S.A.V) bu şehri fetheden komutan için söylediği sözler de İstanbul’u İslam için ayrı bir yere koymuştur.

Peygamberler şehri Diyarbakır da, “doğunun başkenti”dir ve Mezopotamya’nın en önemli şehirlerindendir, Türkiye’nin sınırları içerisinde kalsa da önemi nedeni ile etkisi Türkiye sınırlarını aşar, Suriye ve Irak’a kadar uzanır, İran’da dahi etkileri hissedilebilir.

Diyarbakır aynı zamanda doğu siyaseti için de önemli bir şehir. AK Parti teşkilatı bu durumu bildiği için İstanbul ile Diyarbakır’ı “kardeş şehirler” olarak kabul etmiş. Geçtiğimiz hafta içerisinde, İstanbul AK Parti İl Teşkilatı, 2. kez Diyarbakır Sur’a iftar için “çıkartma” yaptı. AK Parti siyasetinin İstanbul’daki en önemli isimleri Sur’da idi ve Diyarbakır, tarihinin en geniş katılımlı iftarlarından biri yaşandı.

Ben de Diyarbakır iftarına katılma ve hatta biraz daha uzun bir süre burada bulunma ve gözlem yapma fırsatını yakaladım. Diyarbakır, nüfusu inanılmaz genç bir şehir. Adeta her yerden, her taşın altından çocuklar çıkıyor. Aynı zamanda öğrendiğimiz kadarı ile HDP burada “STK”lar aracılığıyla özellikle gençlere yönelik ve inançlar üzerinden, sözde “seküler” bir toplumsal mühendislik yürütüyor. Bölgeyi uzun vadede bu şekilde kontrol edip tamamen dönüştürmeyi planlıyor. AK Parti’nin bu şehrimize verdiği önem boşuna değil. Öğrendiğimize göre bölgede %20’lik kararsız seçmen var. 2019 yılı seçimlerinden alınacak sonuçlar bölgenin geleceğinin nasıl şekilleneceğini gösterecek.

Ama burada sadece seçim çalışması değil, bölgenin geleceği, refahı ve selameti için yapılacak çok iş var. Kayyum olarak atanan belediye başkanı, şehrin çehresini değiştirmeye başlamış, çatışmaların izleri yavaş yavaş siliniyor. Yerel seçimler sonrası HDP’nin belediye başkanlığını almasıyla hizmet göremeyen Diyarbakır insanlarına artık hak ettikleri değeri veren bir belediye başkanları var. Ancak bu süreçte yaralanan sadece şehir olmadı, özellikle esnaf da bu durumdan çok ağır darbe aldı ve yeni toparlanmaya başlıyorlar. Aynı zamanda fiziki tamiratın yanında, manevi çalışmalara da ağırlık verilmesi gerekiyor. Diyarbakır hiçbir şekilde başıboş bırakılacak bir şehir değil.

Adalet yürüyüşçüleri,

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “adalet için” Ankara’dan İstanbul’a yürümeye başladı. Aslına bakarsanız çok güzel düşünülmüş bir hareket. Özellikle adalet sistemimizin bu kadar yıprandığı, yıpratıldığı bir dönemi düşünürseniz! Özellikle millet iradesine kast etmeye çalışan 15 Temmuz darbe kalkışmasının devam eden yargı sürecindeki bazı göze batan sorunları dikkate alırsanız. Tartışmalı tahliyelerin de millet vicdanını rahatsız ettiği bir ortam. Ancak genel olarak söylemlerine ve değindiği konulara bakacak olursak, aslında adalet sisteminin geldiği noktadan duyulan rahatsızlıktan daha çok Fetö’ye yarayacak bir çalışma duruyor karşımızda. Açıkçası gene şaşırtmadı CHP ve her zamanki gibi, var olan bir zafiyeti bir eksikliği kullanarak farklı amaçları devşirme peşinde. En azından tabanını arkasına alarak yürümesi gerekenler, gene afişlerde askerleri arkasına alarak, o beklentiden güç bularak yürüyor. Ne yazık ki hala anlamıyorlar, millete dayanmayan, millet için olmayan her hareket ve sistem çökmeye mahkûmdur.

YORUM YAZ