Zor günlerden geçerken

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Eskilerin “kanaat”, yeni neslin “yetinme psikolojisi” dedikleri bitmek, tükenmek bilmeyen hazineyi kaybedeli çok oldu. İdeolojik bağlamda olmasa bile yaşantıda büyük kitle itibariyle kapitalizmden yana tercih yaptığımız gerçeği, olayların diliyle bir bir yüzümüze çalınıyor. Kendimizle yüzleşmek zorundayız. Bu kadar alışkanlık sarmalında bize en zor gelen teklif de bu olsa gerek. Yani kendimizle yüzleşmek…

“Yiyin, için fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez” ilahi uyarısına fiili isyanın elbette hem dünyada hem de ahirette bir bedeli olacaktır. Çünkü söz konusu uyarı bize aynı zamanda “sünnetullah” da denilen fıtrat kurallarına ait bir öğretidir. Fıtrat kurallarında ise hiç kimseye ayrıcalık yoktur. Kim ki fıtrat kurallarını aşmaya ya da aşındırmaya kalkışırsa sonunda yenik düşer, mağlup olur.

Zaruri ihtiyaçlar bağlamında bile üretmeden tüketmek, üretim ve tüketimi dengelemeden bir hayat sürmek fıtrat kurallarına muhalefettir. Tüketimde abartı ifrat, hiç tüketmemek tefrit, tutumluluk ölçüsüyle hareket ise istikamettir. Bizi, her türlü ekonomik sıkıntıdan kurtaracak öncelikli hal, hiç kuşkusuz her konuda olduğu gibi bu konuda da istikameti yakalamak, istikameti rehber edinmektir.

Lüks tüketim envanterimizi mutlaka gözden geçirmeliyiz. Darlık zamanımızda da bolluk vaktimizde de zaruret endeksli yaşamayı bir huy, bir ahlak, hatta bir karakter haline getirebilmeli, aksi davranışları istisna ölçüsünde sabitleme yoluna gitmeliyiz. Bu noktada, toplum önderlerine düşen vazife büyüktür. Lüks hayatı özendirici her türlü davranıştan öncelikle onlar imtina etmeli, sade, abartısız bir hayat yaşayarak topluma örnek olmalıdır. İnsanlar meliklerinin dini üzeredir hadis-i şerifi uyarınca davranmak herkesten önce toplumu sevk ve idare edenlere ait yükümlülüktür.

Benim ilk kitabım Ömer b. Abdülaziz’in hayatıdır. Kırk sene önce yazmış ve onu model bir lider olarak takdime çalışmıştım. Ölümüyle sonuçlanan hastalık günlerinin birinde kayınbiraderi ziyaretine gelir. Halife Ömer’in üzerindeki elbise iyice kirlenmiştir. Halifenin hanımı kendisinin kız kardeşi Fatma’ya, halifenin üzerindeki elbiseyi değiştirmesi için uyarır. Bir iki gün sonra geldiğinde onu aynı elbiseyle yatar bulunca kız kardeşine halifenin elbisesini niçin değiştirmedin, diye çıkışır. Fatma, gözyaşlarını tutamaz, halifenin ondan başka elbisesi yok ki değiştireyim, der. Ömer b. Abdülaziz o gün için bugünkü Türkiye’nin yedi misli büyüklükte bir coğrafyanın halifesidir. Ülke o kadar zengindir ki, zekât verilecek Müslüman fakir kalmadığından zekâtlar zimmilere dağıtılmaktadır.

Böylesi sıkıntılı, böylesine zorlu günlerde devreye sokmamız gereken en önemli dinamiklerden biri de “infak”tır. Paylaşmak, bölüşmek anlamında infak, sadece maddi değil bütün moral değerlerin paylaşımı açısından da önemlidir. Güzel bir söz, güleç bir yüz dahi böylesi dönemlerde sadaka hükmündedir. Hele moral bozucu bütün art niyetli düşünce ve sözlerin sel sel olup üzerimize üşüştüğü içinde bulunduğumuz zor dönemde, sekine yüklü ifade ve davranışlar ne kadar kıymetli  infak, ne kadar değerli paylaşımdır.

İşin ehli olan güvenilir kaynakların sözlerine itimaden inanıyor ve diyoruz ki, Türkiye ekonomik bir kriz içinde değildir; fakat ekonomik bir saldırı altındadır. İdareci kadronun aldığı önlem ve tedbirlerle de bu saldırı atlatılmış, üzerimizde oynanmak istenen oyunlar bozguna uğratılmıştır. 15 Temmuzun dayanışma ruhu tekrar bu saldırıya karşı da direnmiş, devlet-millet ittifakı bir kere daha zirveye tırmanmıştır. Aynı zamanda bu saldırı bizim ekonomik anlamda uyanışımıza da vesile olmuştur. Bundan sonraki süreçte dışa bağımlılığımızı minimize edecek ekonomik hamleler sahne alacak, dışa bağımlılığın getirdiği riskler bir bir devre dışı bırakılacaktır.

Felaket tellallığı yapanlar, birkaç günlük tedbirler karşısında bile hemen gerileyen bu ekonomik saldırının akıbeti karşısında şimdiden karalar bağlamaya başladılar. Türkiye’de bu vesile ile bir ayaklanma bekleyenler, hiç beklemedikleri ölçekte gelişen milli birlik, beraberlik ve dayanışmayı görmüş olmanın şokunu yaşıyorlar. Buharlaştığını sandığımız dost ülkeler, sıkıştığımız anda ete kemiğe büründüler ve yanımızda yer aldılar. Amerika, bize yaptığı son yanlışla kendi sonunu hazırladığını nihayet anlamaya başladı. Rusya, dolar yerine alternatif yeni bir dünya parasını teklif ediyor. Amerika dışındaki bütün dünya ülkelerinin böylesi bir teklife sıcak baktığı gözlemleniyor. Yarınlar pek çok hayra gebe gibi. Bu ekonomik saldırının ekşi yüzünde, bize tebessüm eden kaderin  güler yüzü görülüyor.

Türkiye ve onu en üst seviyede temsil eden Başkan Erdoğan, yıldızların parladığı anı yaşıyor. Amerika ve Trump ise, sönmüş yıldızlarını ışığı ile oyalanıyor. Biz yükselişteyiz onlar düşüşte. Şimdilerde bizden yukarda görünmelerinin pek  de anlamı yok.

Ve Rabbimiz, biz günleri insanlar arasında evirir çeviririz, buyuruyor. Amenna.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ahmetahmet1 yıl önce
  cabbar kardeşim sen ya latif beyin yazdığı yazıyı okumamışsın ya da anlamamışsın. bu yazıyı okuyan herkes bana hak verir...
 • CabbarCabbar1 yıl önce
  muhteşem bir yazı olmuş. Bu yazıyı sonradan zenginleşen herhezin başucuna koyması ve sabah kalktıktan sonra bir kez okuması gerekir ki yolundan sapmasın. Fakir olanlar zoraki olarak kıt kanaat geçiniyor zaten. burada asıl mesele dışarıda mesela meclis bahçesinde, İstabulun ve ankarının gözde mekanlarının önünde ve otobanda spor arabaları ile nümayiş yapanlara okutmak ve onların samimi fikirlerini almak gerekir. Bugün ADB ye kızıyoruz, belki kızacaksınız ama örneğin Bill Gates 10 dolarlık tişört ve tozlu, eski ayakkabısı ile gezip röportaj veriyor. Nasıl göründüğü falan hiç umurlarında değil. Aynı durumun müslümanlar da da önelikle olması lazım. İç güzelliğinin dış güzellikten, iç temizliğinin dış temizliğinden çoğu durumda önemli olduğunu bize öğreten sırtımızı döndük millet olarak. Zevk,sefa içerisinde kimliğimizi unutup kendimizi ve aslımızı kaybettik. Bunu başka yerde aramamak lazım.
 • cabbar cokkibarcabbar cokkibar1 yıl önce
  Ahmet bey,olayi anlamamakta israrci olacagini bildigim icin ornek verdim sizin evinizi.Insaatten anlayan her muhendis bir bakista kavrar cumhurbaskanligi kulliyesinin insaatinde kullanilan malzemelerin ve isciligin abartidan uzak orta kalitede vasat bir teknoloji urunu oldugunu.Turkiyede yeni yapilan binalara(dairelere)bakin,hepsininde daha lux oldugunu goreceksiniz).Burada sarayi andiran sadece boyutlaridir.Isterseniz Renesans insaate sorun proje bedelini ve m2 fiyatini.Ancak sorun bu degil,adam oraya cadir bile yapsa kalbinizdeki kotuluk birine (benimsemediginiz birine) illa da bir iftira veya kotuluk yapistirmadan sizi rahat birakmayacaktir.Fetoculuk konusunda "saray jargonu"nu kullanmanizdan dolayi sizi o kategoride dusundum,cunku bunu sadece koministler ve fetocular kullaniyorlar.Yoksa bu yalan dunyada sizinde dediginiz gibi kimin fetocu,kimin de..yus,kimin sahtekarolup olmadigini anlamak herkes icin (cogunluk icin kolay olsada) o kadar kolay degil.Cunku icimizde cok virtuoz)profesyoneller var.(sizin gibi)
 • ahmetahmet1 yıl önce
  cabbar bey genelde başkalarına fetöcü diyenlere dikkat etmek gerekir. malum eskişehir üniversitesinde başkalarını fetöcü diye yaftalayan kendisi fetöcü çıkmıştı. ayrıca yorumumda bir kelime bile yanlış yok. osmanlıda son dönemlerinde bol bol saray yapmıştı. istanbulda yeteri kadar sarayımız var. avrupanın saray yapması müslümanların da saray yapmasını gerektirmez. avrupanın bilimi örnek alacağımıza saraylarını mı örnek alalım..hz. ömeri örnek alalım deyip sarayı savunmak mğslümanlığa yakışmaz..bu arada evşm kira..
 • ahmetahmet1 yıl önce
  cabbar bey genelde başkalarına fetöcü diyenlere dikkat etmek gerekir. malum eskişehir üniversitesinde başkalarını fetöcü diye yaftalayan kendisi fetöcü çıkmıştı. ayrıca yorumumda bir kelime bile yanlış yok. osmanlıda son dönemlerinde bol bol saray yapmıştı. istanbulda yeteri kadar sarayımız var. avrupanın saray yapması müslümanların da saray yapmasını gerektirmez. avrupanın bilimi örnek alacağımıza saraylarını mı örnek alalım..hz. ömeri örnek alalım deyip sarayı savunmak mğslümanlığa yakışmaz..bu arada evşm kira..
 • ahmetahmet1 yıl önce
  cabbar bey öyle her önüne gelene fetöcü diyenler genelde fetöcü oluyorlar.. o saydığın saraylardan zaten osmanlı da yapılmıştı ve türkiyede bol bol vardı. avrupalının saray yapması müslümanların da israf yapmasını gerektirmez. avrupalı her türlü melaneti yapıyor diye biz de mi yapalım. sarayda yaşıyorsano zaman bana asrı saadetten,hz. ömerden örnek vermeyeceksin..
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar1 yıl önce
  Cok zeki bir adamin oglu olmadigin belli Ahmet.Saray sakizini komunistlerin agzindan almis geveliyorsun fetullahcilar gibi (ki buyuk bir olasilikla oylesin).Bir dis seyehat yapip bir elyese yada bukingam yada herhangi bir baska avrupa ulkesi sarayini gorseydin bu sozcugun gercek anlamda ne oldugunu anlardin (yada anlayamazdin kafanin kucuklugunden dolayi).Ve idda ederim ki senin su anda yasadigin siradanevin( dairen) cok buyuk bir olasilikla 80 milyon insanin idare merkezi olan cumhurbaskanligi kulliyesinden daha satafatli bir durumdadir.
 • HalilDEMİRKAYAHalilDEMİRKAYA1 yıl önce
  "Felaket tellallığı yapanlar, birkaç günlük tedbirler karşısında bile hemen gerileyen bu ekonomik saldırının akıbeti karşısında şimdiden karalar bağlamaya başladılar. Türkiye’de bu vesile ile bir ayaklanma bekleyenler, hiç beklemedikleri ölçekte gelişen milli birlik, beraberlik ve dayanışmayı görmüş olmanın şokunu yaşıyorlar. Buharlaştığını sandığımız dost ülkeler, sıkıştığımız anda ete kemiğe büründüler ve yanımızda yer aldılar. Amerika, bize yaptığı son yanlışla kendi sonunu hazırladığını nihayet anlamaya başladı. Rusya, dolar yerine alternatif yeni bir dünya parasını teklif ediyor. Amerika dışındaki bütün dünya ülkelerinin böylesi bir teklife sıcak baktığı gözlemleniyor. Yarınlar pek çok hayra gebe gibi. Bu ekonomik saldırının ekşi yüzünde, bize tebessüm eden kaderingüler yüzü görülüyor.Türkiye ve onu en üst seviyede temsil eden Başkan Erdoğan, yıldızların parladığı anı yaşıyor. Amerika ve Trump ise, sönmüş yıldızlarını ışığı ile oyalanıyor. Biz yükselişteyiz onlar düşüşte. Şimdilerde bizden yukarda görünmelerinin pekde anlamı yok.Ve Rabbimiz, biz günleri insanlar arasında evirir çeviririz, buyuruyor. Amenna."/LATİFBEY, ELİNIZE ,YÜREĞİNIZESAGLIK ,ÇOK ISABETLİ ,DOGRUVE MUHTESEM TESBITLER;KAMUOYU ILE PAYLASTIĞINIZİÇİN TEBRIK VE TEŞEKKUR EDİYORUZ
 • ahmetahmet1 yıl önce
  iyi güzel de hz. ömer ve ömer bin abdulaziz saraylarda mı yaşamış..devlet önce çuvaldızı kendine batırsın..
 • Hikmet YılmazHikmet Yılmaz1 yıl önce
  Hz.Ömer'in kirli elbiseleri ile yatmasıislamla bağdaşmayan yalan yanlış ifadeler. Camiye güzel kokularla,temiz elbiselerle gelmemiz istenirken bir Halife'nin böyle davranması akıl ile izah edilemez. İslamı böyle hurefelerlesıkıntılı duruma düşürmeyin lütfen." Temizlik imandandır."
 • hamidohamido1 yıl önce
  Bu $ üzerinden kazanç elde etmeye çalışanlar conının kılıcını sallayıp müslümanınalınterini çalan hırsızlardır. Hiç şüphesiz.
 • hamidohamido1 yıl önce
  Gavurun ekmeğini yiyen onun kılıcını sallar , denmiştir. Fakatbu saatten sonra $ üzerinden kazanç elde etmeye çalışan gavr aşıkları bu memleketin yüzkarasıdır. Ve bunların ihlasli bir mümin olduğuna kattiyyen inanmam. Fasık, münafık larmı dediniz onlar syonist ler ve evangelist lerden çok daha tehlıkelidir bu memleket için.
 • İnsafsız Avcı’nın Köpeğiİnsafsız Avcı’nın Köpeği1 yıl önce
  Latif Hocam, Sn Erdoğan ı bitirmek için 80 milyonun hak ve hukukunu hiçe sayan ABD uşağı içerideki veya yurt dışındaki gözü dönmüş bedbahtlara Namık Kemal’in şu sözü pek mütenasip düşmez mi:” Köpektir zevk alan sayyad-ı biinsafa hizmetten” Türkçesi: İnsafsız Avcı’ya hizmetkarı olan ancak köpektir. (Buradaki insafsız avcı Trump, tasmalı köpek Iblisin şakirtleri ve PKK seviciler av ise Alem-i İslam ın mazlum müslümanıdır. )
 • HukukçuHukukçu1 yıl önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.

Günün Özeti