FETÖ’ye rağmen İzmir tamam gibi...

02 Şubat 2019 Cumartesi

İzmir bu sefer tamam gibi… Yıllardır üzerine çöken siyasi kâbustan artık kurtulacağa benziyor. İzmir için böylesi olumlu bir netice, beklenmedik, sürpriz bir olay değil önemli bir uyanış olarak yorumlanmalı. Bu güzel belde, bu inci şehir ne kadar belediye hizmeti gördüyse sağ siyasi partilerin iş başına geçişiyle gördü. Diğerleri hizmet yerine belediye kadrolarına militan yerleştirmekle meşgul oldular. Sadece de bu konuda başarılı oldular.

CHP, Tunç Soyer’i başkan adayı göstermekle bir bakıma iyi de etti. Öncelikle, CHP’de zerre kadar zihni değişim olmadığını, halka rağmen halk partisi olma özelliklerini korumada kararlı bulunduklarını bu vesileyle bir kere daha görmüş, anlamış olduk. Toplumun manevi değerlerini hiçe sayma pervasızlığını sürdürdüklerini ve sürdüreceklerini de yine bu vesile ile yeniden gözlemleme fırsatı bulduk.

Tunç’u, sadece Nureddin Soyer’in oğlu olduğu için suçlamak elbette bizim adalet anlayışımızla bağdaşmaz. Çünkü “Hiç kimse bir başkasının suçuyla suçlanamaz” mealindeki ayetin öğretisi bizim için sabit kriterdir. Fakat, aynı kişi babasının zihniyetini de tevarüs etmişse (PKK seviciliği gibi, babasının yaptıklarıyla onur duyduğunu söylemesi gibi) o zaman iş değişir. Maşeri vicdanda birini mahkûm eden sebepler diğerini de mahkûm hale getirir. Burada da böyle olmuştur.

Tunç Soyer, CHP- HDP- İyi Parti ve Pensilvanya’dan gelen gizli talimat öyle olduğuna göre FETÖ karmasının ortak adayıdır. FETÖ trollerinin aleyhte gibi görünmeleri tamamen bir takiyyedir ve kendileri için toplumda var olan olumsuz kanaati vesile yaparak Tunç’u temize çıkarma gayesine matuftur. Yani mademki FETÖ’cüler bu adamın aleyhinde öyleyse bu adam iyidir algısı oluşturulmak istenmektedir. Bazı sol görüşlü gazeteci-yazarların bu algıyı sahiplenmeleri de aynı gayeye hizmet içindir. İyi Partideki FETÖ’cü şaklabanların da bu algı üzerinden söylem üretmeleri boşuna değildir.

FETÖ’de öylesine yerleşik bir Tayyip Erdoğan düşmanlığı var ki, bırakın oğlunu, hayatta olsaydı ve adaylığını koysaydı onlar Nureddin Soyer’i bile hiç düşünmeden desteklerlerdi. FETÖ’cülerin intikam peşinde oldukları ve bundan dolayı Tunç’un aleyhinde bulundukları iddiaları koca bir yalandan ibarettir ve bunca tecrübeden sonra bu martavala inanacak sözün sahipleri de dahil bir tek Türkiye vatandaşı yoktur.

Nureddin Soyer’i maşeri vicdanda mahkûm eden sebeplerin ilk tanıkları kuşkusuz 12 Mart muhtırasının mağduru dindarlardır. Diğer tanıklar ise, 12 Eylül darbesini yaşamış milliyetçi muhafazakar Ülkücü camiadır. Ben, şimdilerde bütün detaylarıyla basına yansıyan onun nasıl zalim, gaddar, işkenceci bir savcı olduğu bilgi ve belgelerini burada tekrar edecek değilim. Niyetim bu konu vesilesiyle Tunç Soyer’i destekleme kararında olan FETÖ’nün bir çelişkisini daha sizlerle paylaşmaktır. Şunları demiş FETÖ elebaşı bir zaman:  

“Nureddin Soyer korkunç bir din düşmanıydı. 12 Eylülden sonra da onun bu tavrı açıkça görülmüştü. Bazen Cuma namazına gider gibi görünürdü. Fakat zihniyet bakımından hiç de öyle değildi. Nitekim solculara da azılı bir solcu görünümü vermişti. Daha sonra adı rüşvet olaylarına da karıştı. İzmir’de Çeşme durağına yakın bir yerde oturuyordu. Köşk gibi bir evi vardı. Son gördüğümde bir hayli çökmüştü. Bizim davalar sebebiyle de bu adama bir şeyler verilseydi mesele hallolurdu. Arkadaşlar dediğime yanaşmadılar. Fakat daha sonra avukatlara benim dediğimin birkaç misli para ödediler, ama hiçbir mesele halledilemedi.

Solcular, mahkeme heyetindekiler için hep galiz tabirler kullanıyorlardı. Fakat Nureddin Soyer için “Baba adam, eşi bulunmaz adam” gibi hep övücü nitelikte sözler ediyorlardı.

Bize karşı çok sertti. Özellikle bizi tahrik etmek için elinden geleni ardına koymuyordu. Hatta bir keresinde hiç yeri değilken ve hiçbir sebep yokken “Kürt Said” dedi. Arkasından da “Alçak” gibi bir laf etti. Bekir Berk bütün medeni cesaretiyle ayağa fırladı ve “Alçak sensin” diye gürledi. Bekir Berk’in bu gürleyişi hepimizin gönlünü fethetti. Aslında hepimiz aynı şekilde gürlemeli ve “Alçak sensin” demeliydik…

FETÖ elebaşısı, 25.12.1994 tarihli sohbetinde de bakın ne demiş:

“Ben yere bakarak konuşan, sinsi, haince bakışlar altında çok şey gizleyen bir iki insan görmüşümdür. Bunlardan biri dimağıma yer etmiş: Nureddin Soyer. Şu, 12 Martta bizim ifademizi alan askeri savcı. Hiç yüze bakmaya cesareti yoktur. Çünkü haindir. Hainler korkaktır.”

İşte bunları demiş; fakat aynen Vatikan’a yılan- çiyan yuvası dedikten sonra koşup onlar tarafından kabul edilmek için yalvar yakar olan, Ecevit’e deccal dedikten sonra ona Cennet için şefaat vadeden, Demirel’e de aynı yaftayı vurduktan sonra onu söz sultanı ilan eden FETÖ elebaşısı şimdi de aynı karakterini sergiliyor ve babası için bunca laf saydığı ve zihniyet bakımından babasından hiçbir farkı olmayan Tunç Soyer’i destekliyor. Ey FETÖ’cü militanlar hiç olmazsa bir kereliğine bu adamın düştüğü çelişkiyi düşünün ve gerçeğe uyanın. Siz uyanmasanız da fark etmez, İzmir uyanacak ve 31 Martta sandığa gidip gereğini yapacaktır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • RabiaRabia5 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim15.Ey insanlar! Allah'a muhtaç olan sizsiniz, ama O hiç kimseye, hiçbir şeye muhtaç değildir ve O övülmeye çok layıktır.16.Dilerse, sizi ortadan kaldırır ve yerinize yeni bir toplum getirir.17.Bu Allah için, güç de değildir.fatir süresi ayetleri.elhamdulillah.Sayin Erdoğan yazinizda haklı olduğunuza inanıyoruz.bizde amin diyoruz.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz.
 • Hasan OKHasan OK5 ay önce
  CHP İzmirdeBir Karakaçan ı aday gösterseen az %70 alır. İzmir şahışlara bakmaz zihniyete bakar Daha çok hayal görürsünüz .....
 • mustafa tekmustafa tek5 ay önce
  Ben bu sefer izmirli kardeşlerimizin cumhur adayı sayın Zeybekçiye kazandıracağını inanıyorum.İzmirin dağlarında herzaman çicekler açar, ama bu sefer İZMİRİN İÇİNDEDE ZEYBEKÇİ İLE ÇİCEKLER AÇACAK.İzmir tarihinde görmediği hizmeti görecek.Slogan üretip hizmet yapmayanlara hizmet yapmayanlara yani CHP yi tarihin çöplüğüne gömecek
 • AdsızAdsız5 ay önce
  Feto senin için de .Ne kadar eleştiren kurtulamazsın.Kimi kandırmaya.calisanizda kimse inanmaz sen ve senin gibilere.
 • Ali İhsan ÖzgördesAli İhsan Özgördes5 ay önce
  Berkayadlı FETTOŞ peydahlaması Tunç Soyer alınca mı düşecek pırasa fiyatı? Derdin ne FETTOŞ. Yırtılsan da İninde boğulacaksın FETTOŞŞŞŞMesut Sarp FETTOŞ'u AKPY'ye oy vermeyincegökten nur yağacağını mı sanıyorsun. Izmirli diye yazan FETTOŞ... İn aşağı İzmir'in ve İzmirlinin zekerinden, Şapa oturacaksın. SURIYELI ARAP kıllığına bürünen FETTOŞ her yerde tanınıyorsun. İzmirli seni benzetecek.hakan diye yazan FETTOŞ kıvırsan da FETTOŞsun, gizlensen de Yutturamazsın. Suyunuz ısındı hainler.Ulan kırk ayrı isimle buraya pusu kuran FETTOŞlar 31 Mart'ta nerenizle dövüneceksiniz lan?
 • NihatNihat5 ay önce
  Ver mehteri ver coşkuyu uyanın beyim uyanın eldekiler gidiyor
 • KatiboyuKatiboyu5 ay önce
  Fetonun sag kolu olmakla övünen bu yazar neden disarda ben bunu anlamiyorum?
 • ......5 ay önce
  ...
 • Fikret akınFikret akın5 ay önce
  AÇ TAVUK RÜYASINDA KENDİNİ DARI AMBARINDA GÖRÜRMÜŞ...
 • Millet konuşuncaFETÖ susarMillet konuşuncaFETÖ susar5 ay önce
  FETÖcüler boşuna kişnemeyin. Latif Hoca ya beyhude çamur atmayın. Her seçimden sonra Penisilvanya nın yeni sürüm müjdeli rüyaları sizi bekler. Olmuyor olmuyor olmuyor. Enson ihtilal i denediniz yine olmadı. Hocanız sahte vesselam .
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Bu seçimi ekonomi belirleyecek.Izmir ürettiği icin başı dik.Yattigi yerden yiyenlerin işi zoe
 • BerkayBerkay5 ay önce
  KIS SEBZELERI PIRASA 8 TL KARNABAHAR 7 TL ISPANAK 9 TL. OLMUS.SENIN DERDIN IZMIRI ALMAK .YAHU DOYMADINIZ GITTI.IZMIRI ALSAN BANANE ALMASAN BANANE.IZMIR AKP NIN OLUNCA FIYATLAR DUSECEKMI ?
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  İzmir bu sefer tamam gibi deyip millete ara gazı verme. Hatta şöyle diyeyim emekli ve garip gurebaya yapılan zamlar fiyat artışlarının yanından teget dahi gecmezken AKp nerden oy alacak ki?
 • IzmirliIzmirli5 ay önce
  Bayburt mus agri cankiri kirsehir bitlis hakkari hepsi akpnin olsun .izmir yine bizde kalsin.rahat geziyoruz icki iciyoruz istedigimiz gibi giyiniyoruz denize giriyoruz egleniyoruz kimseye zararimiz yok kimse kimseye karismiyorarazi kavgasi yapmiyoruz dunya malina tamah etmiyoruz huzurluyuz mutluyuz.
 • SURIYELI ARAPSURIYELI ARAP5 ay önce
  IZMIRI AKP NIN ALMASI ICIN IZMIRI SURIYELI DOLDURMANIZ LAZIM.IZMIR TURKIYENIN YUZAKIDIR.BATIYA ACILAN KAPISIDIR MEDENIDIR NEFES ALDIGI YERDIR.RAHAT BIRAKIN IZMIRIMIZI BIZ BOYLE COK MUTLUYUZ.
 • Arif ErdoğanArif Erdoğan5 ay önce
  Mesela AKP İzmir'e Latif kardeşimi koysalar oy patlaması yapar,tüm dömeklerin oyunu alır.Reis ne olur Zeybekçi yerine Latif'i saat yap...Belki küçük dünyası büyük, büyük egosu küçülür.
 • hakanhakan5 ay önce
  31 mart 1971 de fetöyü ilk içeri tıkan savcınında adının Nureddin Soyer olduğunudayazsana sayın yazar.siz fetö nün elini ayağını öperken Nureddin Soyer fetoş ve avanesini içeri tıkmıştı.biraz tarih okuyun.atıp tutmayın
 • demirhandemirhan5 ay önce
  Bırakın siz İzmir i ,Siz İstanbul ve Ankara yı kaybetmeyinde.
 • ErcanErcan5 ay önce
  Binali Yıldırım'ın nal topladığı bir şehir için bu kanaate nasıl vardın. Bu işler masa başında atıp tutmaya benzemez.Gel İzmir'e görürsün.
 • MUŞLUADAMMUŞLUADAM5 ay önce
  FETÖ BİTMEDİ, buradaki Şaşkınlar, coşkunlarda bunun belgesidir. Devlet içine sızan kriptolar için herkes Erdoğan kadar çabalamalıdır. Latif Erdoğan hakikatleri gördü ve tüm gayretiyle fetö nün ipini pazara çıkarıyor. Kimi ahlaksızlar, hainler ise onu ve onun gibi FETÖ İLE MÜCADELE EDEN VATAN EVLATLARINA İTİBAR DÜŞMANLIĞI, CAMBAZLIĞI YAPMAKTADIR.B A Ş A R A M A Y A C A K S I N I Z......
 • ademadem5 ay önce
  Vay arkadaş Şu yorum yapanlardan hiç mi normal vatandaş yok mu hem sövüyorlar hem de deli gibi okumuşlar bu yazarı. yazara tebrikler..neden bu yazardan bu kadar korkuyorsunuz acaba
 • Mehmet Mehmet 5 ay önce
  Cok guzel bir yazı. Allah razı olsun.
 • 31 Mart Millet Muhtırası31 Mart Millet Muhtırası5 ay önce
  Buraya yorum yazan Penisilvanya bataryasından şarj olan fitneci millet düşmanları. Belli ki Latif Erdoğan yazıları size kabus yaşatıyor. Her Cumartesi böyle . 31 Mart da böyle olacak inşallah.
 • HacıHacı5 ay önce
  Senin insanları Fetöcü diye suçlaman ne kadar ironik...Bari dinime küfreden Müseyleman olsa.Eder ya hi!
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Peki nurettin soyer hakkında neden daha önce hiç yazı yazlarınızda şimdi yazmaya başladınız siz kabatâş içinde bir şeyler yazmışmışsınız
 • HayalHayal5 ay önce
  İzmir zaten nasıl chp ye oy veriyor anlamadım izmirde hep sağ partiler kazanmıştır,akepe geldi izmirliler birden chp ye oy vermeye basladı.Uyanık insanlar çalıyor ama çalışıyor dememek için akepeye oy vermiyorlar..
 • hayırlısıhayırlısı5 ay önce
  Sayın yazar, bence siz bile yazdığınıza inanmıyorsunuz. Gerçekten de İzmir CHP nin kalesi . Kırsal kesimlerden AKP oy alır. Ancak sahil kesiminden oy almak AKP için bir hayal. Çünkü; AKP'nin icraatları, gelenek, görenekleri ve düşünsel yapısı CHP seçmenine çok uzak. Nacizane fikrime göre AKP bu seçimde kan kaybedecek. Neden mi?Ekonominin randımanlı gitmemesi parti içihuzursuzluklar, tasarruf önlemlerinin alınmaması,halk tarafından kızgınlıklar, kırgınlıklar vs. Ne diyelim hayırlısı ne ise o olsun.
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  Tunç Soyer'i bilmem de Latif Erdoğanın nerden geldiğini herkes bilir. Şimdi Latif Erdoğan'ın kim olduğunu anlamak için babasına mı bakalım hocasına mı? Din adına ahkam kesenlerin içinde hiç mi Müslüman yok ona şaşıyorum!
 • SenaSena5 ay önce
  Ee umut fakirin ekmeği..
 • Murat ÖzelMurat Özel5 ay önce
  bence chp izmirde uzun kulaklı aday koysa yine seçilirboşuna ümide kapılmaya gerek yok
 • ayhanayhan5 ay önce
  HER TOPLUM LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE İDARE EDİLİR. Siz iyisi mi işi Allah'a(cc) bırakın görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler.
 • İsmet Döndüİsmet Döndü5 ay önce
  İzmir, Mega Köy :-) Altyapı, üstyapı sıfır. İzmir, 1930'lu, 1940'lı yıllarda yaşamayı seviyor.
 • Hüseyin Hüseyin 5 ay önce
  Siz önce AKP içindeki fetocu ları temizleyin tunç soyer değil bir taşı koysalar AKP İzmir. i alamaz
 • AdemAdem5 ay önce
  İnsanlar dönebiliyor zamanla. Mesela bir kimsenin küçük dünyasını onu peygamberane överek anlatan ve yazanlar zamanla ona hain diyebiliyor. Herkes herşeyi hocasından öğreniyor vesselam.
 • SelamSelam5 ay önce
  Aç tavuk darı meselesi
 • HüseyinHüseyin5 ay önce
  Tunç soyeri tanımam ama ıslama göre evlat babanın yaptığından sorumlu olmaz. Fakat siyasetin düştüğü hale bak ,seviye kalmadı. Belediye başkanı seçilecek önemli olan liyakattir. Bence bir ilahiyatçıparti fanatiği olmaz. İlahiyatçı adı üstünde hissi değil hak adalet çizgisinde yazar latif bey kararda yıldıray beyin yazısını tavsiye ederim....
 • Coskunakademi Coskunakademi 5 ay önce
  Google yaz nihat zeybek turkce olimpiyatlari diye bakin ne methiyeler duzuyor sizin baskan adayi..izmir de binali yildirimi koydunuz da ne oldu emin ol bu sefer oylarini yukseltetek gelecek Tunc soyer..daha dune kadar cumhurbaskani bahceliyle atisirken bahceliye nerdeyse kufur edip kan emici fasit kafatasci diyen adamlar simdi bahceliyi savunuyor ama dogru daha dune kadar megriyi soyleyip aglayanlarin fetoye laf atan kamer gencin uzerine yuruyenlerin bu donusleri normal onlara gore...feto darbesini yapan generalin kardesini buyukelci atayacaksin o atama olurken sucun sahsiliginden bahsedeceksin...menderesci olup menderesi idama goturen darbe bildirisini okuyan albay darbeci alparslan turkesi yargilayan savciya veryansin edeceksin..bu kadar tutarsizlikla izmiri kazanmayi mi dusunuyorsunuz ..izmir halki bunlarin hepsini biliyor rekor oyla insallah oazanacaklar
 • Hasan polatHasan polat5 ay önce
  Siz de de amansiz bir f.gulen dusmanligi var..bu kine ve nefrete donusmus..sizi teslim almis..sizin gibi insanlar bu acidan objektiv olamazlar..
 • VatanımVatanım5 ay önce
  Bu fg pragmatık adam ve islamda rukunlarda pragmatiz m, ben yaptım oldu, öylesye o iyidir, olamaz!Allahım sen bunun arkasında gidenleri uyar ve vatanımıza ve milletimize ve dinimize zarar vermesinler.Veya her şeyi gören Sensin Sana havale ediyiyoruz! Bizlere sadık ve yalancı olanları hakiki yüzlerini göster!İslami hareket ilkelerle yürür, pragmatizm islamın bir metodu değildir!
 • HasanHasan5 ay önce
  Fetö mü kaldı ki,rağmen olsun.Gerçeklere dön ey yazar
 • Umarım,Umarım,5 ay önce
  ,ama AK Parti İzmir' i zor alır; neden mi? Çünkü Dünyadaki tüm ahmakları toplayıp bir araya getirseniz İzmir' deki kadan etmez de ondan. İsterseniz şehri dolaşıp sayın.
 • fetö' nün yamaklarıfetö' nün yamakları5 ay önce
  Bir de S. Sargın diye bir it var. Fetö bu iti ırmak tv' ye bağlamıştı. Geçen gün; "fetö' ye, fetö diyenlere hakkımı helal etmiyorum" diye twit atmış; nasıl bir hakkı var acaba insanların üzerinde? Analık hakkı falan mı? Emzirdi mi mesela onları?
 • DayıDayı5 ay önce
  Bende umutluyum.

Günün Özeti