FETÖ’nün kaybettiği ilk alan

22 Aralık 2018 Cumartesi

“İnsanların mallarında artsın diye verdiğiniz riba Allah katında artmaz..”( Rum, 39) ayetinin tefsirinde deniliyor ki: Kim insanlardan daha fazlasını almak için bir hediye verir, bir hibede bulunursa bunun Allah katında hiçbir karşılığı yoktur. Nitekim Müddessir Suresinin altıncı ayetinde “Karşılığında daha fazlasını bekleyerek iyilik etme” denilerek böylesi bir davranıştan sakınılması istenmiştir.

Yorumcular, bu tür davranışın günah olmasa da Allah katında hiçbir değeri olmadığını söylerler. Allah rızası gözetilerek yapılan infaklar ise, dünyada bereket ahirette ise sevapla ödüllendirilirler. 

Cömertlik, Cenab-ı Hakk tarafından en çok sevilen bir haslettir. Bir hadis-i şerifte: “Cömert Allah’a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır. Cimri ise, Allah’tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cehenneme yakındır” buyurulur. 

İnfak, insanın, kendisinde var olan değerleri başkalarıyla paylaşmasıdır. İsar ise, kendisi muhtaç iken, başkasını kendi nefsine tercih ile infakta bulunmaktır. İnfakı infak yapan, onu diğer vermelerden ayıran en önemli özelliği ise Allah için yapılmış olmasıdır. Ayette “Biz size sırf Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık ve teşekkür beklemiyoruz” (Dehir, 9) denilerek infakın bu özelliğine dikkat çekilir.

Peygamberimiz Efendimiz ahirete irtihal buyurunca müezzinlerin piri Bilal-i Habeşi’ye artık Medine’de yaşamak çok zor gelmeye başlar. Sonunda Medine’den ayrılmaya karar verir. Halife Ebu Bekir’den bu konuda izin ister. Ancak halife onun Medine’den ayrılmasına razı olmaz. Her defasında isteği geri çevrilen Hz. Bilal sonunda dayanamaz ve bir zamanlar kendisini satın alıp azat eden Hz. Ebu Bekir’e geçmişteki bu iyiliğini hatırlatarak “Eğer beni kendi nefsin için azat ettiysen Medine’de kalayım, ama beni Allah için azat ettiysen bırak gideyim” der. Bu söz karşısında ürperen Hz. Ebu Bekir, “Ben seni Allah için azat etmiştim” der ve Hz. Bilal’in Medine’den ayrılmasına izin verir.  

Kendisini 1970’li yıllarda tanıdığım rahmetli Arif Çağan da infakını Allah için yapanlardandı. Edremit’te zeytinyağı ticaretiyle meşguldü. Köylerden elindeki zeytinyağını satmak için gelen satıcılara “Ben şu fiyata alıyorum. Fakat önce bir gezin, benden fazla fiyat vereni bulursanız hiç düşünmeyin, malınızı ona satın” derdi. Sonra alıcılar geldiğinde de “Ben şu fiyata satıyorum. Fakat önce gezin, benden ucuza satanı bulursanız, hiç düşünmeyin ondan alın” derdi. Niçin böyle yaptığı sorulunca da “Ben zaten ihtiyacım dışındaki bütün kazandıklarımı infak edeceğim. Çok kazanırsam çok veririm, az kazanırsam az veririm, hırslı olmaya ne gerek var” cevabını verirdi. Kapısı bütün insanlara açıktı. Dine hizmet için yardım isteyen hiç kimseyi geri çevirmezdi. Tek şartı, infakının nerelerde kullanıldığının kendisine bildirilmemesiydi. “Bilirsem belki nefsim kendine bir pay ayırır” derdi. Taklit değil tahkik insanıydı. Bilgiliydi; fakat daha çok hal ehliydi. Engin bir tasavvufi tecrübesi vardı. Ne ki bu yanını da tüccarlığı ile perdeler, kimseye sır vermezdi. FETÖ’nün çirkin yüzünü görmeden vefat etti. Görseydi yüzlerine tükürür, belki de kahrından ölürdü.   

O ve emsali infakını sırf Allah için yapanlar bir bir gittiler. Onların yerine yeni zenginler türedi, himmet alanını ele geçirdiler. Dini hayatı, dünyayı kazanmanın yolu yaptılar. Sonradan görmelerin bütün halleriyle kısa zamanda hallendiler. Bazıları, vermeyecekleri halde vaatlerde bulundular. Niçin böyle yapıyorsunuz sorusuna ise gayet pişkin “Teşvik ediyoruz” dediler. 

Diğer bazıları ise verdiler vermesine de, fakat kaşıkla verdiler, kazanla geri aldılar. Zaten böylesi bir kârlı geri dönüşümü gaye edinerek verdiler. İşte bu örtülü faiz, her sene kat kat katlanarak artmasına rağmen himmetlerin bereketini kuruttu. Kasalar ağzına kadar para doldu, fakat Allah katında hiçbir artış olmadı. Aslında FETÖ’nün zahirde kazandığını sandığı ama işin hakikatinde kaybettiği ilk alan buydu, yani himmet alanıydı. 

Sonrası malum: Himmet toplamalar haraç almakla yer değiştirdi. Ele geçirdikleri devlet gücünü de kullanarak herkesi haraca bağladılar. Şimdi ise topladıkları haraçları rüşvet vererek tüketiyorlar. Duydukları her sesi, aleyhlerinde kopacak sayha sanıp kendilerince önlem alıyorlar. Elbette onu da yüklü miktarda rüşvetler dağıtarak yapıyorlar. 

Ne ki rüşvetler boşlukta kaldı. Amerika’da rüzgârlar tersinden esmeye başladı. Elebaşıyla birlikte FETÖ’cüler Türkiye’ye teslim edilecek gibi. Gülen’e tavsiyem anılarını gerçek yüzleriyle tekrar yazsın. Kitabına da ister “Koca bir Ömr-ü Heder” desin, isterse “DEĞER MİYDİ?” adını versin.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent6 ay önce
  Sıkıntımızı Yazdığımız Tek Gazete Olan Yeni Akit Gazetesinin Değerli Yazarlarının Yardım Ve Aracılığıyla; Sayın Cumhurbaşkanımız; Doçent olduğumuz gün, emsallerimiz hangi dosya ile Profesör oluyorlarsa, biz de aynı dosya ile Profesör olmak istediğimizi; deneyim kazanmanın murad edildiği 5 yıl Doçentlik kadrosunda boşuna kalmak istemediğimizi; 5 yılın 5 katından fazla Üniversitemizde öğretim elemanı olarak çalışıp, 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazandığımızı; Üniversitemizde Doçentlik kadrosunu almak için gerekli olan puanın 5 katından fazla bir puanla Doçentlik kadrosunu aldığımızı; emeklilik yaşımızı geride bırakıp ömrümüzü verdiğimiz Üniversitemizde, Profesör olmak için 5 koca yıl beklemememiz gerektiğini; dosyası dolu ama ömrü de dolu Yaşlı Doçentler olarak, Profesör olmak için, zaman sınırı olmadan, dosyamızı Doçent olduğumuz Üniversitemize sunmamıza kapı aralamanızı sizden istirham eder, saygılarımızla taleplerimizi arz ederiz: A-) 1-5 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 5 yıl sonra Profesör olabilmelidir. B-) 5-10 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 4 yıl sonra Profesör olabilmelidir. C-) 10-15 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 3 yıl sonra Profesör olabilmelidir. D-) 15-20 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 2 yıl sonra Profesör olabilmelidir. E-) 20-25 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 1 yıl sonra Profesör olabilmelidir. F-) 25 yıldan fazla öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent hemen Profesör olabilmelidir.
 • Necmittn karaNecmittn kara6 ay önce
  Güzel isim,koca bir umut heder oldu,Allah samimi tevbe edenleri afvetsin,diğerlerini kahretsin,'
 • KürşatKürşat6 ay önce
  Hocam ya Süleymancıları ne yapacaz...onlarda bu gidişle ikinci bir fetö olacaklar...baksanıza başındaki Alihan Kuriş denen şahsa....bu gün fetö ile kol kola akparti düşmanlıginda birlestiler...
 • Muhammet GençMuhammet Genç6 ay önce
  İsmini bile yazamayan zavallılar sizi çok iyi taniyoruz. Hepiniz "sahibinin sesi"... adını yazmiyorum kalemim kirlenmesin.
 • KerimKerim6 ay önce
  Ben sohbetlerde kendim śahit oldum in dakika sohbet sonra Para toplama öyle zor durumlarda kaldimki kendimi zor gecindirirken bazilari bayagi bir miktar veriyor cok felaket bir duygu sohbet deniyor Para giriyordu ise
 • ahmetahmet6 ay önce
  yazarı eleştirenler şunu inkar edemeyiz.Fetdo işin başındaki yüzünü işin sonunda yüzde yüz değiştirdi.çünkü asıl gayesine hemen hemen ulaşıyordu.onun yıllarca emeli devleti bir tamam kurumları ile ele geçirip.kainat imamı olup gölbaşında malikanesinden dünyayı islam alemini kendine bir adı Halifelik adı altında bağlayıpcumhurun üstünde kişi olacaktı.fakat hesaplar ters oldu.cumhur yumruğunu tepesine indirdi.Allah belasını verdi şimdi yandım yandım deyip esas şimdi ağlıyor. ağla ağlayabildiğin kadar.Ahiret hesabı duruyor. orda ne olacak orası zor 250 den fazla ölen 2000 fazla yaralı yiyilen himmetler kurban paraları.deri paralari ekstre girdiler. menkul gayri menkuller.daha neler bu içerde senin kandırıp cennetlik lerin aileleri sana şimdi duamı edecekler. senin vay gününe.
 • SadakatSadakat6 ay önce
  Allah için calısan cemaatlerin içice sızıp darmadağın ederler onlar ki onları Allaha şikayet edeceğim!
 • SadakatSadakat6 ay önce
  Milletin hakkını soru hırsızlığı ile gasbedenler varya onları ımtıhanda nasıl olduklarını merak ediyorum!
 • SadakatSadakat6 ay önce
  Haramı helal yapanlar var ya onların halini rüz-ı mahşerde merak ediyorum.
 • D.eD.e6 ay önce
  3 tur insan vardir insana hem zulm eder hemde kendisi icin insanlari harcar Karun vasifli zenginler firavn vasifli idareciler belam vasifli alimler malesf islam dinyasi bunlarla dolu bir kerbela yasiyor islam dinyasi bunlar yuzunden Allah bu fitne ve munafiklik asrinda inananlari korusun bu 3 sinif insan zalimler ucgeni
 • LatifLatif6 ay önce
  Latif Bey, Lütfen FETO den gerçekten uzaklasma nedeninizi yazarmisiniz ve bu sürecte size ve çevrenizdekilere yapilanlarida.
 • LatifLatif6 ay önce
  “Kalplerinde hastalık vardır. Allah da hastalıklarını arttırmıştır. Yalan söylemekte olduklarından dolayı, onlar için acı bir azap vardır.”
 • Muhammet Genç Muhammet Genç 6 ay önce
  Kendi tabiriyle"küfürde üçüncü damgayi yedi" aldananlarara,aldattiklarına duğruyu görmeyi rabbim nasip etsin.
 • AylinAylin6 ay önce
  Bir zamanlar ictiginiz su ayri gitmezdi ne oldu da fetoyle ayri dustunuz yoksa ihanetmi ettinsenin laflarina cocuk bile inanmazha ha ha
 • mhmtmhmt6 ay önce
  Gerçekten düzelmek istiyor muyuz? O zaman adaleti tam uygulayın. Bak düzelme oluyor mu olmuyor mu? Habere bak. "İran'da piyasayı manipüle eden stokçu idam edildi." Caydırıcı cezalar olmadan düzelme olmaz. Yoksa din tüccarlığı devam ederken garibana tekme vurma, ezme ve yok etme devam ederken demogojiyle hep yağ gibi üste olmaya devam ederiz. Adına da adalet der avunuruz.
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  feto hakkında sadece birşey anlatayım bu kadarı size de bana da kafi gelsin inşallah feto benimle aşırı uğraştı ve başaramadı en sonunda devreye şeytan girdi şu bildiğiniz cin şeytanı fetoya yardım olacak bir fitneyi varlığıma soktu tam bir başarı elde edemedi allahın lutfettiği imanı aşamadı ama çok büyük başarılara imza attı allah habibi ile beni çekip aldı ve habibullah yıllarca o fitneyi varlığımdan defetmek için mücadeleetti fetonun imdadına şeytan yetişti habibullah değil dilerim tövbe ederler allaha emanet olun
 • Talip GünyrliTalip Günyrli6 ay önce
  Fetöyü asla vermezler.Amerika kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyo.Bu ülkedeki fetöcüleri tam teslim alabildikmi ki?Tuskona ev sahipliği yapan tek kurum Tüyap ve savunma sanayi fuarı burda yapılıyo.Bunlar sözde Atatürkçü.Herkes uyumaya devam ediyo.Bu devleti yine de yıkmaya kimsenin gücü yetmiycek inşallah.
 • SevdeSevde6 ay önce
  Kıymetli yazar,bütün yazılarınızı bu dehşetli örgütün bilinmeyenlerine ayırmanızı rica ederim.Hem öfkemizin taze kalması için,hem de yeni neslin Allah’la aldatılmasının önünü almak için.Allah razı olsun.
 • Yunus 16 Yunus 16 6 ay önce
  İDAM NEDEN GÜNDEMDEN DÜŞTÜ?? İKİ YIL SONRA GELDİĞİM DÜŞÜNCE. BAŞKAN ERDOĞAN ÇOK KARARLI İDİ, YÜREKTEN DE DESTEKLİYORUM, REFERANDUM OLSA EN AZ % 60 ÇIKAR. İDAM GELMEDEN TERÖRÜN DE DİBİNİ KURUTAMAZSINIZ!!! LAKİN ENİNDE SONUNDA UCU İLERİDE AK PARTİ İÇİNDEKİ FETÖ CÜLERE GİDECEĞİ İÇİN GÜNDEMDEN DÜŞMÜŞTÜR. ERDOĞAN 2014-2015 - 14 TEMMUZ 2016 YA KADAR BAS BAS BAĞIRDIĞI HALDE UYANMAYAN, İNANMAYAN, ARKASINDAN İŞ ÇEVİRENLER, SIRTINDAN HANÇERLEYEN İKTİDARDAKİ YETKİLİLER ENİNDE SONUNDA YARGININ ÖNÜNE ÇIKACAKLAR. (Dost acı söyler, 12 eylül, 28 şubat yıllar sonra nasıl yargılandı!!) Latif bey, YORUMUM MANTIKLI DOĞRULUĞA YAKIN İSE YAYINA GİRİN, DEĞİLSE GİRMEYİN) ŞİMDİ O ESKİ YÖNETİCİLER KESİNLİKLE BUNUN FARKINDA HEPSİ SUS PUS, İLERİDE YAŞ TAN YIRTARIZ HESABI YAPIYORLARDIR.
 • Damar YazıDamar Yazı6 ay önce
  Latif Hocam makaleninçeyreği de olsa bu fitne hareketinden bahsetmeni cidden bekliyoruz. FETÖcülerin yazı altına yazdıkları yorumlardan belli ki bunların ipliğini pazara çıkaran en tesirli yazıları siz yazıyorsunuz.
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  anlatmak istemiyorum ama inanın bana ya rabbi bize gazap et diye olağanüstü bir çaba harcadılar bundan sonra ne olur bilmiyorum dilerim samimi bir nefis muhasebesi yaparlar ve hapishanede allaha dönerler allah razı olsun yazı için çok önemli bir konuya değinmişsiniz dilerim bütün aleme ders olsun allaha emanet olun
 • AlemAlem6 ay önce
  Çokgüzelyazıidi.Yazınınsonuişinözetidir.ElineSAĞLIKabi
 • Güney DoğuluGüney Doğulu6 ay önce
  Gülen’e tavsiyem anılarını gerçek yüzleriyle tekrar yazsın. Kitabına da ister “Koca bir Ömr-ü Heder” desin, isterse “DEĞER MİYDİ?” adını versin. Derken fazla umutlanmış gözüküyorsunuz. Şeytanın selefi FETÖ başını 160 ülkede halen organizeli ABD'nin ve İsrail'in komutasında çalışan bu şeytanın teröristlerini teslim edileceğini düşünmeniz bir hezayanızdan öte değildir. Yazınız çok güzel keşke daha başka bitirseydiniz. Devletimiz siyonist emperyalislerin köpekliği yapanların ve efedilerinin inlerinde salyaları aka aka beslenenlerin mutlaka kellesini alacaktır. Titresinler...
 • FatihFatih6 ay önce
  Mutlak duyan gören bilen Allahtır biz onu kandıramayız.Ancak hezeyanlarımızla kendimizi kandırırız.Dünya için aldanmak ne acı,elinden kayıp gidecek dünya için
 • Malı en iyi götüren mal:Malı en iyi götüren mal:6 ay önce
  Tek parmağında tek hüner yok, baba fakir, ata fakir: Karun gibi zengin oldu it: Nasıl? Makbuzsuz cami yardımlarıyla! Devlet bir evin altındaki bodrum katta kumar oynayanı yakalarken, bu herif camilerde fink atıyor, malı halıyla kaldırıyordu! Niye seyrediyordu ki? Ama geleceğine iyi yatırım yapmış sonuçta ha! İleri görüşlü bi ibneymiş!
 • Şiir yazan ve okuyan vırrak vırrakŞiir yazan ve okuyan vırrak vırrak6 ay önce
  Bu adam kitap yazıp satıp parasıyla da geçiniyormuş. (İyi para veriyorlarmış yazdıklarına!) İlkokul üçten terk bir vızırtının şiir diye yazdıklarını okur muydunuz? Ben değil ama, Ali Bulaç okuyor ve bu zat Selametçi camıanın da aynı zaman Aristotoles' i! Hem Selametçileri hem de Fetöcükleri aynı anda idare edebiliyor bu Bulaç; ve efsane bir adam! Ülke bataklıktaki mantarın üzerinde yüzüyor, şu hâle bak!
 • Vay beeVay bee6 ay önce
  Bu herif bence; "Amerikada karnımı kaşıya kaşıya, 20 yıldır yan gelip yata yata nasıl idame-i hayat ediyorum, hem de villada ve hizmetçilerimle!" diye kitap yazsın; acayip tutar, almayan kalmaz! Biz denedik 1 gün bile yaşanamıyor orada, işsiz güçsüz!
 • UysalUysal6 ay önce
  Çok isabetli yazı olmuş elinize sağlık
 • DevranDevran6 ay önce
  Sen bu riba vs.. işlerini bildiğin halde senelerce dizinin dibinde oturdun, Küçük Dünyam kitabını yazdınGözden düşünce başka limanlara yanaştın. Bence yeni kitabının adı ufak bir değişiklikle "Dünyamdaki Küçükler" olmalı. Önsözüne seni, gülerceyi, Kemalettin i filan koyabilir. Selam ve dua ile Latif abi..

Günün Özeti